Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Faktycznie to chyba jedyny sposób na pogodzenie komfortu z ekonomią. U mnie Termostat przy którym piec wyłącza się na okresy 30 minutowe a podłogówkę grzeje 2 razy na dobę i trudno zastać komfort ciepłej podłogi po wstaniu lub wyjściu z pod prysznica zużycie jest mniejsze niż przy komfortowym w którym piec pracuje 24 na 24 z minimalną mocą

 

Na samym termostacie mam dokładnie tak samo jak Ty - 2x na dobę. Teraz przy oknach ustawiłem sobie 3, ale mam nad nimi kontrolę, a tak było jak bylo, raz się trafiło, a raz grzał dopołudnia :-)

 

Innym sposobem byłoby zapodać sobie termostat z min. histerezą rzędu 0,1-0,2st., są takie mam już na oku. Poprawiłoby to też kontrolę nad godzinami pracy kotła. Mój obecny na 0,5 i jest to za dużo, przy tak ogromnej bezwładności cieplnej budynku

Edytowane przez Mario430
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Marciu78: U mnie chyba też najnowsza CM 470/4 bo piec zakładali i uruchamiali dopiero w październiku 2015.

Masz dwa obiegi podłogówkę i kaloryfery czy tylko jeden.

Przy podłogówce podgrzany beton faktycznie długo oddaje ciepło i wystarczy do następnego okna czasowego, ale jeśli masz też kaloryfery to napisz jak tam się to zachowuje.

 

 

MarysiaMarysia: Mówię to o różnicy 2*C pomiędzy nastawioną temperaturą nocną a dzienną. Kiedy kończy się pierwsze okno dzienne z temperaturą 21*C to zanim spadnie temperatura do ustawionej nocnej 19 - 19,5*C to okno 3 - 4 godziny spokojnie wystarcza więc piec praktycznie nie załączy się wogóle no chyba ze przez ten czas pragniesz przewietrzyć pomieszczenie, ale z uwagi na fakt ze okna czasowe ustawiamy tak w jaki sposób najczęściej przebywamy w domu więc jak nas nie ma to temperatura nie spadnie nawet do tej granicznej nocnej a regulator ma jeszcze 1*C swojej histerezy.

 

Mario430: Przewymiarowanie wiąże się z faktem ze nasze domy są coraz bardziej ocieplane, natomiast instalatorzy dalej pozostali przy epoce Gierka i domków typu klocek ze ścianą z pustaka żużlowego. Do tego dochodzą piece ze sprawnością 109% a nie 89%

 

tak to dokladnie ten sterownik cm470/4 . Mam tylko podlogowke w calym domu. Plus 2 drabniki w lazienkach ale zasilane tym samym co podlogowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym termostacie mam dokładnie tak samo jak Ty - 2x na dobę. Teraz przy oknach ustawiłem sobie 3, ale mam nad nimi kontrolę, a tak było jak bylo, raz się trafiło, a raz grzał dopołudnia :-)

 

Innym sposobem byłoby zapodać sobie termostat z min. histerezą rzędu 0,1-0,2st., są takie mam już na oku. Poprawiłoby to też kontrolę nad godzinami pracy kotła. Mój obecny na 0,5 i jest to za dużo, przy tak ogromnej bezwładności cieplnej budynku

 

no wlasnie. tutaj tak naprawde jest pies pogrzebany. CM ma za duza histereze. Gdyby byla chociaz 0,2 a nie 0,5 to termostat bylby idealny...

zdradzisz co masz na oku ze sterowanie ebus? bo sam szukalem ale nic ciekawego nie znalazlem

 

W dzien jak dzisiaj czyli u mnie np +2, to podejrzewam ze max 2kw by wystarczylo. a umnie 5,5minimum. Wiec prawie 3x tyle.

Edytowane przez Maciu78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario430: Co Ci da termostat z mniejszą histerezą. Poprawiając komfort psujesz ekonomię i oszczędności. Duża bezwładność budynku to dłuższy czas odpoczynku kotła oraz długie wybiegi przed okresami użytkowymi w oknach czasowych.

Natomiast mniejsza histereza bez okien czasowych to częstsze załączanie pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest tez moj pierwszy sezon grzewczy. Od poczatku pazdziernika, testuje i kombinuje na wszelkie sposoby. Przy pracy pieca przy KG nie ma opcji zeby palil malo. Bo skoro piec srednio pracuje 20godzin na dobe, pomnozone to przez jego minimalna moc ( moja minimalna moc to 5,5KW ) wiec inaczej jak 12m3 nie bedzie. Jak bedzie cieplej to piec nie bedzie pracowal 20godzin tylko 16 moze 18. Ale matematyki nie oszukamy. Jedyne wyjscie to zmiana ustawien na termostat i grzanie w oknach czasowych. Od kilku dni pracowalem na termostacie ale cala dobe. temperatura ustawiona roznie, od 23 stopni do 22,5.

I Piec zuzywal razem z cwu jakies 5 - 7m3 na dobe.

Teraz od wczoraj dodatkowo ustawilem okna czasowe. od 3:30 do 6:30 od 11:30 do 14:00 od 17 do 20. dodatkowo podnioslem KG o 2wyzej i ustawilem tez minimalna temperature na piecu 35stopni, max 40. Chce zeby piec jednak mial mozliwosc modulowania do wyzszej gdyby w ciagu dnia jakies mrozy wieksze przyszly. rano sprawdzilem i po pierwszym oknie czasowym mialem zuzycie niecale 2m3. Rano temperatura oczywiscie w domu taka jak mi potrzebna.w pierwszym oknie czasowym grzal takze wode cwu. TErmostat ma ten plus ze jak w ciagu dnia bedzie slonce, to dodatkowo nagrzewa mi dom wiec drugie okno czasowe sie w ogole nie wlaczy. Wieczorem jak przyjde z pracy i najdzie mnie ochota na romantyczny wieczor przy kominku to trzeciego okna czasowego tez nie wlaczy. I tym o to sposobem mozna nawet zejsc do 2m na dobe :))))

mozliwosci jest tak naprawde sporo trzeba tylko wiedziec co tak na prawde chcemy i pod tym katem to wszystko ustawic.

 

Faktycznie to proste jak słońce :D wystarczy tylko w TVN zamówić słońce i mieć za darmo drewno do kominka :D

Nie ma nic za darmo ,chcesz mie komfort więcej płacisz proste jak słońce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to dokladnie ten sterownik cm470/4 . Mam tylko podlogowke w calym domu. Plus 2 drabniki w lazienkach ale zasilane tym samym co podlogowka.

 

Ja też puszczam 2 grzejniki i 2 drabinki z tego samego zasilania co podłogówka, ustawiam temp. zasilania na kotle, a mieszacz przy rozdzielaczach na podłogówkę skręciłem tak, że do ok. 45st. puszcza mi na wprost temperaturę z kotła i po sprawie. W zasadzie cały ten układ mieszający jest mi na c..j potrzebny :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chwale sie ale dzieki temu forum zakupilem kociol ktory startuje od 1.9 KW (immergas 12KW) i srednio na dobe ogrzew. i cwu 5-6m3 A jeden instalator na sile chcial mi wcisnac 24kw (twierdzil ze sie nie znam i 12kw to za malo pajac!!!) Dodam ze mam 110m2 i calosc podlogowka Sterownik CAR i sonda zewnetrzna Piec po roznych eksperymentalnych ustawieniach chodzi na ustawieniau AUTO :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie. tutaj tak naprawde jest pies pogrzebany. CM ma za duza histereze. Gdyby byla chociaz 0,2 a nie 0,5 to termostat bylby idealny...

zdradzisz co masz na oku ze sterowanie ebus? bo sam szukalem ale nic ciekawego nie znalazlem

 

Jak tam na tych Waszych sterownikach się nie znam :-), bo nie mam czegoś takiego, tylko zwykly termostat z opcją włą/wyłącz. A ten o którym myślę to Echoster Q7 (jest jeszcze jego odpowiednik bezprzewodowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario430: Co Ci da termostat z mniejszą histerezą. Poprawiając komfort psujesz ekonomię i oszczędności. Duża bezwładność budynku to dłuższy czas odpoczynku kotła oraz długie wybiegi przed okresami użytkowymi w oknach czasowych.

Natomiast mniejsza histereza bez okien czasowych to częstsze załączanie pieca.

 

Masz rację coś za coś, o termostacie z minimalną histerezą myślałem wyłącznie w kontekście poprawy komfortu, jeszcze przed oknami czasowymi, nie wykluczam, że powrócę do tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chwale sie ale dzieki temu forum zakupilem kociol ktory startuje od 1.9 KW (immergas 12KW) i srednio na dobe ogrzew. i cwu 5-6m3 A jeden instalator na sile chcial mi wcisnac 24kw (twierdzil ze sie nie znam i 12kw to za malo pajac!!!) Dodam ze mam 110m2 i calosc podlogowka Sterownik CAR i sonda zewnetrzna Piec po roznych eksperymentalnych ustawieniach chodzi na ustawieniau AUTO :-)

 

Prawie ideał :-), przydałby się taki od 0,5kW. Jestem ciekaw ile taki kociołek pali przy pracy z mocą MIN i jaką daje się wtedy wyciągnąć temp. zasilania???

Edytowane przez Mario430
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie to proste jak słońce :D wystarczy tylko w TVN zamówić słońce i mieć za darmo drewno do kominka :D

Nie ma nic za darmo ,chcesz mie komfort więcej płacisz proste jak słońce :)

 

Proste nie proste, jak slonce przyswieci to daje mi to +1,5 do +2 stopni wiecej w domu niz normalnie. Przy wlaczonej KG nic z tym nie zrobisz. PRzy termostacie zuzytkujesz. Wiele razy wracalem do domu i w chalupie makabra, prawie 24stopnie. bo piec i tak grzal i grzal. Teraz sie poprostu nie wlaczy. Nikt nie mowi ze mam drewno do kominka za darmo. Wlasciwie to nie mam nawet drewna. Kupilem w castoramie brykiet RUF po 5zl za 10kg. PIeeeekna sprawa. Czasami jak mi sie chce to wieczorem wrzucam pol opakowania ( czyli az za cale 2,50zl ) do kominka i se pyka.... Roznica taka ze nie bede mial 22 w salonie tylko 25. Nie grzeje kominkiem jesli o to Ci chodzi...

Nie ukladam nikomu zycia i nie namawiam nikogo. Probuje znalezc rozwiazanie dla siebie, i podzielilem sie tym na forum. Przeszkadza Ci to uris czy co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chwale sie ale dzieki temu forum zakupilem kociol ktory startuje od 1.9 KW (immergas 12KW) i srednio na dobe ogrzew. i cwu 5-6m3 A jeden instalator na sile chcial mi wcisnac 24kw (twierdzil ze sie nie znam i 12kw to za malo pajac!!!) Dodam ze mam 110m2 i calosc podlogowka Sterownik CAR i sonda zewnetrzna Piec po roznych eksperymentalnych ustawieniach chodzi na ustawieniau AUTO :-)

 

Odradzam ryzykowanie dzięki forum zakupem pieca mniejszej mocy którego nikt nam potem nie przyjmie z powrotem i będziemy do tyłu kwotę rzędu 5 - 6 tyś brutto.

Czasem pisanina na portalu internetowym lub forum o fantastycznych oszczędnościach przy ogrzewaniu gazem jest daleka od rzeczywistości.

Niestety zaryzykowanie zakupem pieca Vaillant VC 146/5-5 gdyż VC 186 które by spokojnie wystarczyło lecz zostało wycofane z oferty nie wchodzi w rachubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chwale sie ale dzieki temu forum zakupilem kociol ktory startuje od 1.9 KW (immergas 12KW) i srednio na dobe ogrzew. i cwu 5-6m3 A jeden instalator na sile chcial mi wcisnac 24kw (twierdzil ze sie nie znam i 12kw to za malo pajac!!!) Dodam ze mam 110m2 i calosc podlogowka Sterownik CAR i sonda zewnetrzna Piec po roznych eksperymentalnych ustawieniach chodzi na ustawieniau AUTO :-)

 

no wlasnie. I to ma dopiero sens. Niska moc startowa i taki piec bedzie mial ekonomiczny byt. Jaka masz minimalna temperature zasilania??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam ryzykowanie dzięki forum zakupem pieca mniejszej mocy którego nikt nam potem nie przyjmie z powrotem i będziemy do tyłu kwotę rzędu 5 - 6 tyś brutto.

Czasem pisanina na portalu internetowym lub forum o fantastycznych oszczędnościach przy ogrzewaniu gazem jest daleka od rzeczywistości.

Niestety zaryzykowanie zakupem pieca Vaillant VC 146/5-5 gdyż VC 186 które by spokojnie wystarczyło lecz zostało wycofane z oferty nie wchodzi w rachubę.

 

 

Ale jakie to ryzyko ?

Nie da sie wybudować domu o powierzchni 110m2, któremu nie starczyłoby 12kW

A jak ktoś buduje 200m2, to wystarczy, ze wyda 400-500zł na profesjonalne OZC, żeby sprawdzić, czy 12kW wyatarczy, czy potrzebuje 14, czy 16 (choc i to juz sie nie zdąża...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy wracalem do domu i w chalupie makabra, prawie 24stopnie. bo piec i tak grzal i grzal. Teraz sie poprostu nie wlaczy.

Ale przecież można pracować na KG i równocześnie na termostacie, coby właśnie przy takiej sytuacji wyłączył kocioł, no na samo podgrzanie słoneczkiem to juz nie zaradzi ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste nie proste, jak slonce przyswieci to daje mi to +1,5 do +2 stopni wiecej w domu niz normalnie. Przy wlaczonej KG nic z tym nie zrobisz. PRzy termostacie zuzytkujesz. Wiele razy wracalem do domu i w chalupie makabra, prawie 24stopnie. bo piec i tak grzal i grzal. Teraz sie poprostu nie wlaczy. Nikt nie mowi ze mam drewno do kominka za darmo. Wlasciwie to nie mam nawet drewna. Kupilem w castoramie brykiet RUF po 5zl za 10kg. PIeeeekna sprawa. Czasami jak mi sie chce to wieczorem wrzucam pol opakowania ( czyli az za cale 2,50zl ) do kominka i se pyka.... Roznica taka ze nie bede mial 22 w salonie tylko 25. Nie grzeje kominkiem jesli o to Ci chodzi...

Nie ukladam nikomu zycia i nie namawiam nikogo. Probuje znalezc rozwiazanie dla siebie, i podzielilem sie tym na forum. Przeszkadza Ci to uris czy co?

 

Na korekcie też się wyłączy kocioł , co prawda nie tak jak na termostacie ale się wyłączy . Dlaczego mam mi przeszkadzać po prostu zabawnie to napisałeś ,każdy robi jak uważa ,każdy pisze swoje doświadczenia a ty od razu tak piszesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież można pracować na KG i równocześnie na termostacie, coby właśnie przy takiej sytuacji wyłączył kocioł, no na samo podgrzanie słoneczkiem to juz nie zaradzi ;-)

 

teraz mam wlasnie to rozwiazanie. Przy opcji na: BRAK, pracuje tylko pod sama KG. przy opcji Termostat pracuje uwzgledniajac KG. Jest to o tyle istotne ze przy zadaniu mu stalej temperatury zasilania ( zazwyczaj najnizszej ) jak zmieni sie gwaltownie temp zewnetrzna to ta temp zasilania moze nie byc wystarczajaca. A tak sterownik podniesie temperature zasilania wyliczajac ja na podstawie KG, ale w dalszym ciagu pracuje w oknach czasowych do zadanej temp wewnetrznej.

 

Zreszta w instrukcji CM470 jest napisane ze opcja termostat w polaczeniu z KG jest najefektywniejszym sposobem ogrzewania budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zapytałbym troszkę inaczej o to samo :-). Jaką temperaturę zasilania udaje się uzyskać przy pracy z minimalną mocą?

 

Każdą;)

 

 

Bo maksymalna temperatura zasilania przy danej mocy zależy od strat budynku i związanej z nimi temperatury powrotu.

Ja w mrozy miałem na kotle 36/32 przy mocy minimalnej, lub do niej zbliźonej (1 kreska z 4.).

 

Gdyby popracował dłuzej to miałbym moze i 38/34, lub jeszcze więcej... Ale nie popracował, bo w domu było już wystarczajaco ciepło.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...