Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kiedyś dawano 5cm styropianu na ściany. Jakby wtedy ktoś powiedział, że chce 20cm to by majstry się śmiały. Także te 70cm wełny to przegięcie dzisiaj ale za 20lat może już nie dziwić.

 

wszystko kwestia cen. Im nośniki energii będą droższe tym szybszy będzie zwrot poniesionych nakładów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

więc musisz szukać KG eksperymentalnie. Gdybyś miał projekt , to miałbyś punkt wyjściowy do swoich doświadczeń.

Podawanie nr KG i określeń "BRAK wpływu" nie do końca ma sens, bo o ile ja się domyślam o co chodzi, o tyle inni mogą szukać bez skutku w swoich ustawieniach kotła czy sterownika.

Ja mam IMMERGAS i tam krzywe są numerowane od 0 do 9 a posiadając dedykowany sterownik dostępne KG pośrednie co 0,1 czyli 1.1; 1.2 itd. Jest tam rónież dostępne przywołane przez ciebie "Brak wpływu" ale całkiem inaczej się nazywa (ale to tak na marginesie)

 

KG znalazłem bardzo szybko także nie muszę jej już szukać , nie jestem w stanie opisać jak w każdym kotle wyglada KG w stopce mam Vaillant a to chyba daje do myślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien Dobry Wszystkim chcialbym zaznaczyc iz jestem pierwszy raz zarejestrowany na forum :) z racji tego iz wkoncu zamieszkalem w domku :)

 

Od kilku lat przegladalem forum jak i rowniez wyciagalem wnioski

 

Moj dom to 266 m2 parter + poddasze

Ogrzewanie podlogowe 226m2 ( anhydryt)

Piec gazowy 1,8-15,2 KW

 

Ocieplenie dachu :

1-warstwa 20cm (welna 0,35)

2-warstwa 15cm (welna0,35)

 

Ocieplenie sufitu pod strychem 40 cm

 

Docieplenie scian styropian grafit 20 cm

 

Docieplenie podlogi 3 przekladki 5cm-5cm-10cm

 

Okna 4 szyby (wspolczynnik okna od 07 do 1,2 polaciowe)

 

 

Uprzejmie prosze powiedziec jak myslicie jakie powinienem miec dobowe zuzycie gazu przy temperaturze 0 a -2

na C.O i CWU

 

Mam podobny domek.

Na ścianach 15 cm styropian

Okna dwuwarstwowe ale jest ich sporo

Dach 27 cm wełna

 

Przy obecnych temperaturach średnio schodzi mi ok 10m3/dobę (ogrzewanie podłogowe + kaloryfery, woda użytkowa, gotowanie). Ale temperaturę w domu muszę mieć ok 24 stopni (wymóg żony)

Mieszkam już 3 lata i do tej pory zużyłem 7900 m3 gazu. Gdzie pierwsze 3 miesiące to było suszenie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny domek.

Na ścianach 15 cm styropian

Okna dwuwarstwowe ale jest ich sporo

Dach 27 cm wełna

 

Przy obecnych temperaturach średnio schodzi mi ok 10m3/dobę (ogrzewanie podłogowe + kaloryfery, woda użytkowa, gotowanie). Ale temperaturę w domu muszę mieć ok 24 stopni (wymóg żony)

Mieszkam już 3 lata i do tej pory zużyłem 7900 m3 gazu. Gdzie pierwsze 3 miesiące to było suszenie domu.[/QU

 

 

Czytajac fora zauwazylem ze srednio domy dobrze dociepline o powiedzchni okolo 200m2 zuzywaja okolo 10 m3 gazu

Musze chyba pobawic sie troszke w ustawienia pieca tzn przejsc z pracy ciaglej na program moze wtedy uda sie poprawic wynik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale z pogodynką tak jest +10 kocioł zjada 5-6m3 jest -10 kocioł zjada 9-10m3 .Najoszczędniej jest na termostacie z ograniczoną mocą kotła i z wysoką temp zasilania 40-45*C . Wiem że teraz ustawiasz kombinujesz itd każdy to robił , problem jest tylko taki żeby wynik była miarodajny trzeba odczekać kilka . Wynik będzie błędny jak dzisiaj coś zmienisz na kotle a jutro odczytasz gazomierz ,trzeba cierpliwości .Każda zmiana wymaga ustabilizowania się systemu CO .Jak dasz 40 w podłogę a wcześniej szło 30 to na drugi dzień masz zdziwienie bo kocioł zjadł dużo gazu !! .Zjadł bo musiała zjeść by wygrzać podłogę do odpowiedniej temp .Ale po co ja to pisze jak ty pewnie to wiesz :)

 

No właśnie, że tak nie jest, przynajmniej u mnie. Dlaczego? Dlatego, że pracując na KG przy mrozach mamy wysoką temperaturę zasilania i przy zadanej temp. wewn. budynek dosyć szybko szczytuje :-), Natomiast przy plusowych temperaturach zasilanie spada, ale zużycie już nie - przynajmniej niewspółmiernie do spadku temperatury zasilania, kocioł mieli w nieskończoność, a z uwagi na wysoką moc MIN. pożera gazu niewiele mniej lub tak jak u mnie tyle samo, a nawet i więcej.

W mojej ocenie przy dodatnich temperaturach zewnętrznych i kotle z wysoką modulacją-powiedzmy od 5kW należy odchodzić od KG na opcję termostat i dosyć wysoką temp. zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kociol z modulacja od 1,8 do 15,2 obecnie pracuje mi z moca 22% temperatura w domu 20 stopni komfort jak przy grzejnikach 22 stopnie zas sterowanie pogodowe.

Jakiej mocy w kW odpowiada to 22% i jaka Ci idzie temperatura zasilania? Pewno spalanie masz w okolicach 0,25-0,3m3/h? I przy takich kotłach jestem jak najbardziej za pracą na KG lub na termostacie i niskiej tz (poniżej 30st.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, że tak nie jest, przynajmniej u mnie. Dlaczego? Dlatego, że pracując na KG przy mrozach mamy wysoką temperaturę zasilania i przy zadanej temp. wewn. budynek dosyć szybko szczytuje :-), Natomiast przy plusowych temperaturach zasilanie spada, ale zużycie już nie - przynajmniej niewspółmiernie do spadku temperatury zasilania, kocioł mieli w nieskończoność, a z uwagi na wysoką moc MIN. pożera gazu niewiele mniej lub tak jak u mnie tyle samo, a nawet i więcej.

W mojej ocenie przy dodatnich temperaturach zewnętrznych i kotle z wysoką modulacją-powiedzmy od 5kW należy odchodzić od KG na opcję termostat i dosyć wysoką temp. zasilania.

 

Ja mam troszkę niższą modulacje bo 4,2KW i przy +10 to zjada mi około 7m3 CO+CWU ( CWU to jest 0,8-1m3 ) tak mi latem spala . Dzisiaj w nocy było -4,6*C ,w dzień jest 1,6 i spalanie wyszło 8,4m3 zadana w domu 23*C kocioł pracuje z ~ 15h 33*C zasilanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, że tak nie jest, przynajmniej u mnie. Dlaczego? Dlatego, że pracując na KG przy mrozach mamy wysoką temperaturę zasilania i przy zadanej temp. wewn. budynek dosyć szybko szczytuje :-), Natomiast przy plusowych temperaturach zasilanie spada, ale zużycie już nie - przynajmniej niewspółmiernie do spadku temperatury zasilania, kocioł mieli w nieskończoność, a z uwagi na wysoką moc MIN. pożera gazu niewiele mniej lub tak jak u mnie tyle samo, a nawet i więcej.

W mojej ocenie przy dodatnich temperaturach zewnętrznych i kotle z wysoką modulacją-powiedzmy od 5kW należy odchodzić od KG na opcję termostat i dosyć wysoką temp. zasilania.

 

A nie prościej zmienić (podnieść) temperatury minimalnej i zmniejszyć nachylenie krzywej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, że tak nie jest, przynajmniej u mnie. Dlaczego? Dlatego, że pracując na KG przy mrozach mamy wysoką temperaturę zasilania i przy zadanej temp. wewn. budynek dosyć szybko szczytuje :-), Natomiast przy plusowych temperaturach zasilanie spada, ale zużycie już nie - przynajmniej niewspółmiernie do spadku temperatury zasilania, kocioł mieli w nieskończoność, a z uwagi na wysoką moc MIN. pożera gazu niewiele mniej lub tak jak u mnie tyle samo, a nawet i więcej.

W mojej ocenie przy dodatnich temperaturach zewnętrznych i kotle z wysoką modulacją-powiedzmy od 5kW należy odchodzić od KG na opcję termostat i dosyć wysoką temp. zasilania.

 

Jedna sprawa mnie zastanawia, a mianowicie zasada przemiany energii w termodynamice oraz bilans energetyczny gdzie energia dostarczona jest równa energii oddanej plus ewentualne straty i sprawność.

Biorąc pod uwagę identyczny budynek i warunki zewnętrzne przy pracy przerywanej na termostacie energia dostarczona jest mniejsza od energii dostarczonej podczas pracy ciągłej z minimalną mocą pieca np na korekcie.

Przecież w pierwszym przypadku piec po pierwsze startuje zawsze z pełnym wysterowaniem po czym po ok 1 - 1,5 sekundach zmniejsza moc do tej która jemu wystarcza, po drugie to podgrzewając wodę pomiędzy 18 *C do zadanych 27*C według mnie piec nie pracuje ze swoją mocą minimalną lecz jego wysterowanie jest większe od mocy dostarczonej do wody na utrzymanie temperatury potrzebnej zapewne niższej od 27*C tylko wynoszącej 24*C, po trzecie piec pracując w trybie przerywanym ma niższe zyski z kondensacji niż piec pracujący trybem ciągłym.

W jednym przypadku mamy komfort stałej temperatury np. podłogi, natomiast w drugim przypadku dostajemy dla utrzymania stałej średniej temperatury pomieszczenia np: 22*C zapewne oscylacje pomiędzy 27*C i 18*C mówię tu o temperaturze wody a nie pomieszczenia która zmienia się pomiędzy 22,5*C a 21,5*C.

Moim zdaniem energia jeśli nie powinna być taka sama to na pewno nie powinna być większa.

Moje pytanie brzmi........ gdzie ucieka różnica energii dostarczona podczas pracy ciągłej z minimalną mocą

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam troszkę niższą modulacje bo 4,2KW i przy +10 to zjada mi około 7m3 CO+CWU ( CWU to jest 0,8-1m3 ) tak mi latem spala . Dzisiaj w nocy było -4,6*C ,w dzień jest 1,6 i spalanie wyszło 8,4m3 zadana w domu 23*C kocioł pracuje z ~ 15h 33*C zasilanie

 

 

 

 

22% to okolo 2,2 KW

 

Temperatura zasilenia 26,4 stopnia a powrot 24,1 stopnia przy zewnetrznej temperaturze 0 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna sprawa mnie zastanawia, a mianowicie zasada przemiany energii w termodynamice oraz bilans energetyczny gdzie energia dostarczona jest równa energii oddanej plus ewentualne straty i sprawność.

Biorąc pod uwagę identyczny budynek i warunki zewnętrzne przy pracy przerywanej na termostacie energia dostarczona jest mniejsza od energii dostarczonej podczas pracy ciągłej z minimalną mocą pieca np na korekcie.

Przecież w pierwszym przypadku piec po pierwsze startuje zawsze z pełnym wysterowaniem po czym po ok 1 - 1,5 sekundach zmniejsza moc do tej która jemu wystarcza, po drugie to podgrzewając wodę pomiędzy 18 *C do zadanych 27*C

 

Ale dlaczego akurat 18C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 18 *C to tylko przykład ale jeśli nastawimy aby w pokoju było 22*C to z dotychczasowych obserwacji coś koło tego było iż podłogę podgrzewa tylko 3 razy na dobę i podgrzewa ją do ok 28 a potem stygnie gdzieś do 18*C

Może uściślę że nie jest to temperatura podłogi a zasilania i powrotu26*C podczas podgrzewania a 18*C temperatura rozdzielacza powrotu gdy piec startuje do następnego cyklu, Temperatury podłogi i wody mogą być zupełnie inne i o mniejszej histerezie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wy wogóle czytacie co jest napisane.

18*C to temperatura powrotu na rozdzielaczu gdy piec startuje do grzania podłogówki.

A że przy termostacie podłogówka jest ogrzewana może ze 3 razy na dobę to dlatego jest taka temperatura iż pozostały czas pracował na grzejniki.

Może faktycznie powinienem dodać że podłogówka jest zasilana z zestawu pompowego z siłownikiem sterowanym z VR 61/4.

Temperatury to odrębna sprawa i nie są rzeczywiste...... liczy się przykład w którym dla uwidocznienia problemu może trochę przejaskrawiłem dane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ten rozdzielacz jest w kotłowni a ta koło garażu. Z regóły w kotłowni kaloryferów się nie robi więc taka temperatura podczas startu. Woda w obiegu podłogówki ma na pewno z 20 - 21 *C bo utrzymując zadaną 22 w pomieszczeniu inna nie będzie.

Uściślając dla czepiających się temperatur w jednym trybie startuje od 21 - podgrzewa ją do powiedzmy 26*C, natomiast w trybie ciągłym wkłada tylko tyle energii aby utrzymać zadaną w pomieszczeniu czyli podłoga będzie miała powiedzmy 23 - 23,5*C

 

fotohobby: u mnie niestety ale podejrzewam że nietylko wskaźnik wysterowania palnika mignie na 80 - 100% w zależności kiedy elektronika zarejestruje a potem spada gwałtownie do potrzebnej.

Jeśli nie zauważasz wskaźnika to z reguły temperatura zasilania którą pokazuje piec wzrasta gwałtownie o 5*C a następnie spada o 2 - 3 *C. Ten efekt moze mieć tylko taki powód.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...