Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hejka. Pod kodem D.070 mam praca zaworu 3-drogowego. Do wybory jest 0-normalna 1 - równoległa 2-tylko c.o. . Jak wy macie tam ustawione. Bo u mnie jest na 0. Czy jak dam na 1 - równoległa to będzie grzać cwu i co jednocześnie czy jak?

 

Nie rób bałaganu tu jest wątek odnośnie vaillanta http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233512-vaillant-ecotec-206-5-5-Dużo-Pali-Jak-optymalnie-ustawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawienie wybieg pompy i offset na 25K. Cyrkulację mam całkowicie w piecu wyłączoną. Pompka jedynie na zasobniku osobna podaje tylko po 1 min. Osiem razy na dobę, aby tylko dobić wodę do kranow. Zobaczę jak to teraz będzie działać i dam znać. :)

 

8x na dobę to masz 8x strata 5*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ktorzy maja ustawione na powrót moze sie wypowiedza. jak to u Was wyglada teraz?

u mnie na dworze -3. ustawiona na sterowniku 23. dzialam na powrocie. KRzywa grzewcza 0,40. Na CM470 widze ze temp zasilania zadana 39, rzeczywista 34.

Co bym nie robil i co bym nie zmienial, to podnosi temp zasilania zadana ale rzeczywista jest caly czas taka sama 34. Efekt taki ze pod wieczor temperatura w domu spada ponizej 22. Teraz mam 21,9 z tendencja w dol. Czy u Was roznice miedzy zasilania zadana i rzeczywista sa tez takie same? Co sie dzieje ze moj piec jakby sie blokuje i nie chce dac wiekszej rzeczywistej. Predzej sie wylaczy na czas blokady palnika i znowu zacznie grzac.

Przy zmianie na zasilanie KG 0,20 a temp na sterowniku 22,5 i nie ma tego problemu wrecz temp zasilania rzeczywista przekracza o 1 - 2 stopnie temp zadana.

cos robie nie tak czy tak jest przy powrocie? musze ostro pojechac z KG np na 0,6 i wiecej zeby grzal wyzsza temp zasilania??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ktorzy maja ustawione na powrót moze sie wypowiedza. jak to u Was wyglada teraz?

u mnie na dworze -3. ustawiona na sterowniku 23. dzialam na powrocie. KRzywa grzewcza 0,40. Na CM470 widze ze temp zasilania zadana 39, rzeczywista 34.

Co bym nie robil i co bym nie zmienial, to podnosi temp zasilania zadana ale rzeczywista jest caly czas taka sama 34. Efekt taki ze pod wieczor temperatura w domu spada ponizej 22. Teraz mam 21,9 z tendencja w dol. Czy u Was roznice miedzy zasilania zadana i rzeczywista sa tez takie same? Co sie dzieje ze moj piec jakby sie blokuje i nie chce dac wiekszej rzeczywistej. Predzej sie wylaczy na czas blokady palnika i znowu zacznie grzac.

Przy zmianie na zasilanie KG 0,20 a temp na sterowniku 22,5 i nie ma tego problemu wrecz temp zasilania rzeczywista przekracza o 1 - 2 stopnie temp zadana.

cos robie nie tak czy tak jest przy powrocie? musze ostro pojechac z KG np na 0,6 i wiecej zeby grzal wyzsza temp zasilania??

 

Jeśli sterownik chodzi na termostacie lub korekcie i temperatura ustawiona jest na obiegu który jest faktycznie w pokoju ze sterownikiem to nie ma prawa spadać w dół aż o 1,5 stopnia i to czy jest na zasilaniu czy na powrocie nie ma znaczenia.

Jeśli to jest 0,2 - 0,4 to wnioskuję że w pomieszczeniu jest podłogówka.

Jedynie co może tak położyć KG że przy wyższej wartości nie dogrzewa może być ustawione ograniczenie temperatury wyjściowej zasilania lub powrotu do jakiejś wartości .

Z wykresu KG wynika iż 34*C przy (-3*C) i KG0,4 to jest w właściwe

Po drugie to może za krótko testowałeś, lub KG 0,2 testowałeś na zasilaniu a nie na powrocie .

Z reguły tak jest iż podaną przez Ciebie temperaturę 39*C ustala sterownik z KG i pogody na zewnątrz, zaś temp powrotu zawsze jest niższa bo te 39*C to temperatura średnia w obiegu więc zasilanie jest np 42*C zaś powrót 36*C i wtedy średnia wychodzi 39*C. Jeśli rzeczywista zasilania nie dobija przynajmniej do zadanej przez sterownik to musi być coś poustawiane w innych parametrach i to ogranicza. Sprawdź ustawienia w sterowniku i na piecu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sterownik chodzi na termostacie lub korekcie i temperatura ustawiona jest na obiegu który jest faktycznie w pokoju ze sterownikiem to nie ma prawa spadać w dół aż o 1,5 stopnia i to czy jest na zasilaniu czy na powrocie nie ma znaczenia.

Jeśli to jest 0,2 - 0,4 to wnioskuję że w pomieszczeniu jest podłogówka.

Jedynie co może tak położyć KG że przy wyższej wartości nie dogrzewa może być ustawione ograniczenie temperatury wyjściowej zasilania lub powrotu do jakiejś wartości .

Z wykresu KG wynika iż 34*C przy (-3*C) i KG0,4 to jest w właściwe

Po drugie to może za krótko testowałeś, lub KG 0,2 testowałeś na zasilaniu a nie na powrocie .

Z reguły tak jest iż podaną przez Ciebie temperaturę 39*C ustala sterownik z KG i pogody na zewnątrz, zaś temp powrotu zawsze jest niższa bo te 39*C to temperatura średnia w obiegu więc zasilanie jest np 42*C zaś powrót 36*C i wtedy średnia wychodzi 39*C. Jeśli rzeczywista zasilania nie dobija przynajmniej do zadanej przez sterownik to musi być coś poustawiane w innych parametrach i to ogranicza. Sprawdź ustawienia w sterowniku i na piecu

 

Wytlumacze jeszcze raz:

NA piecu zmienilem sterowanie z zasilania na powrót.

CM470 ustawiony na sterowanie tylko krzywa grzewcza. czyli wplyw temp: brak. KG podnioslem wieczorem do 0,45. temperature zasilania zadana pokazuje 40stopni. Temperatura zasilania rzeczywista 34, rano na moment wskakuje nawet na 35stopni ale nie wiem czy nie potrafi utrzymac tej temperatury czy jak. Temp powrotu jakies 3stopnie mniej. Jak pracowal na zasilaniu to przy tej temp zasilania mialem w domu grubo ponad 23stopnie. Natomiast dzisiaj rano znowu bylo troszke ponizej 22. Podloga caly czas stabilnie trzyma temp 25 - 25,5. Zadnych ograniczen nie ma. Temperature minimalna zrobilem 15 stopni maxymalna 45stopni. Piec pracowal w roznych trybach jesli chodzi o moc, od auto po 10KW na chwile obecna. W dalszym ciagu jest to samo. Koncza mi sie pomysly jak podniesc temp zasilania. Mam KG podniesc na 1,0 zeby byla wyzsza temp zasilania rzeczywista czy jak? Piec na pewno nie dazy do tej temperatury 39-40stopni bo 35 to max co widzialem. Zastanawiam sie co sie dzieje. Mam wrazenie ze piec pochodzi troche ( np godzine lub 2 ) i sie wylacza. Na pewno na czas blokady palnika a moze i dluzej. Na pewno robi to czesciej niz na zasilaniu.

Zalezy mi zeby wypowiedzialy sie osoby ktore maja ustawione wlasnie zamiast zasilania to powrót. Czy u nich tez tak to wyglada? ze temp zasilania zadana jest wieksza od rzeczywistej o prawie 5stopni?? Jaka macie KG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jesli masz masz sterowanie ustawione na POWRÓT, to kocioł poprzez swoją KG bedzie pilnował temperatury na POWROCIE, ignorując to, z jaką temperaturą dogrzewa wodę na zasilaniu.

 

Przełącz sterowanie na zasilanie i sprawdż, czy wówczas osiągnie zadaną Tz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis w regulatorze TEMPERATURA ZASILANIA RZECZYWISTA przy piecu przełączonym na POWRÓT prawdopodobnie jest temperaturą powrotu i taką pilnuje regulator zgodnie z KG,

Może temperatura zasilania zadana jest temperaturą zasilania rzeczywistą i na pętlach podłogówki pomiędzy zasilaniem a powrotem jest różnica 5*C

Jest to całkiem logiczne gdyż przestawiając piec na regulację powrotu w regulatorze CM470 musiałyby się zmienić opisy parametrów Temperatura Rzeczywista zasilania na Temperaturę rzeczywistą powrotu

Weź termometr i zobacz faktyczne temperatury na rozdzielaczu zasilania.

 

Poczytaj ten przypadek a szczególnie jego ostatni wpis i jego konkluzja:

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2790048.html

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytlumacze jeszcze raz:

NA piecu zmienilem sterowanie z zasilania na powrót.

CM470 ustawiony na sterowanie tylko krzywa grzewcza. czyli wplyw temp: brak. KG podnioslem wieczorem do 0,45. temperature zasilania zadana pokazuje 40stopni. Temperatura zasilania rzeczywista 34, rano na moment wskakuje nawet na 35stopni ale nie wiem czy nie potrafi utrzymac tej temperatury czy jak. Temp powrotu jakies 3stopnie mniej. Jak pracowal na zasilaniu to przy tej temp zasilania mialem w domu grubo ponad 23stopnie. Natomiast dzisiaj rano znowu bylo troszke ponizej 22. Podloga caly czas stabilnie trzyma temp 25 - 25,5. Zadnych ograniczen nie ma. Temperature minimalna zrobilem 15 stopni maxymalna 45stopni. Piec pracowal w roznych trybach jesli chodzi o moc, od auto po 10KW na chwile obecna. W dalszym ciagu jest to samo. Koncza mi sie pomysly jak podniesc temp zasilania. Mam KG podniesc na 1,0 zeby byla wyzsza temp zasilania rzeczywista czy jak? Piec na pewno nie dazy do tej temperatury 39-40stopni bo 35 to max co widzialem. Zastanawiam sie co sie dzieje. Mam wrazenie ze piec pochodzi troche ( np godzine lub 2 ) i sie wylacza. Na pewno na czas blokady palnika a moze i dluzej. Na pewno robi to czesciej niz na zasilaniu.

Zalezy mi zeby wypowiedzialy sie osoby ktore maja ustawione wlasnie zamiast zasilania to powrót. Czy u nich tez tak to wyglada? ze temp zasilania zadana jest wieksza od rzeczywistej o prawie 5stopni?? Jaka macie KG?

 

Więc tak, u mnie kocioł od trzech tygodni na powrocie.

na cm470

kg 0,3

temperatura zadana 32

temperatura rzeczywista 30

temperatura max 33

tryb brak

 

na kotle

temperatura zadana 25

temperatura rzeczywista zasilania 31

temperatura rzeczywista powrotu 29

 

tak że rozjechane to jest wszystko...., może jakieś błędy w oprogramowaniu

 

dziś w nocy -13

teraz -1

spalanie za dobę 5,35m3 (współ konw 10,92) 117m2

 

temperatura w domu 22,5 (słoneczko), normalnie 22

Edytowane przez Beskidziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, u mnie kocioł od trzech tygodni na powrocie.

na cm470

kg 0,4

temperatura zadana 32

temperatura rzeczywista 30

temperatura max 33

tryb brak

 

na kotle

temperatura zadana 25

temperatura rzeczywista zasilania 31

temperatura rzeczywista powrotu 29

 

tak że rozjechane to jest wszystko...., może jakieś błędy w oprogramowaniu

 

dziś w nocy -13

teraz -1

spalanie za dobę 5,35m3 (współ konw 10,92) 117m2

 

temperatura w domu 22,5 (słoneczko), normalnie 22

 

ta temperatura zadana, to rozumiem zasilana a nie w pokoju.

u mnie po jednej dobie spalanie ponad 10m3. w domu bez rewelacji. Na dworzu +1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis w regulatorze TEMPERATURA ZASILANIA RZECZYWISTA przy piecu przełączonym na POWRÓT prawdopodobnie jest temperaturą powrotu i taką pilnuje regulator zgodnie z KG,

Może temperatura zasilania zadana jest temperaturą zasilania rzeczywistą i na pętlach podłogówki pomiędzy zasilaniem a powrotem jest różnica 5*C

Jest to całkiem logiczne gdyż przestawiając piec na regulację powrotu w regulatorze CM470 musiałyby się zmienić opisy parametrów Temperatura Rzeczywista zasilania na Temperaturę rzeczywistą powrotu

Weź termometr i zobacz faktyczne temperatury na rozdzielaczu zasilania.

 

Poczytaj ten przypadek a szczególnie jego ostatni wpis i jego konkluzja:

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2790048.html

 

dzieki za linka, sprobuje dzisiaj podlaczyc CM470f bo jeszcze go nie oddalem. sprawdze czy to kwestia sterownika czy czegos innego.

piec pokazuje rzeczywsita temperature zasilania, jest ona mniejsza o 5stopni od zadanej, pokazuje tez rzeczywista temp powrotu jest mniejsza o 3stopnie od rzeczywistej zasilania. Wiec rzeczywista zasilania nie moze byc temp powrotu, bo temp powrotu tez mi pokazuje i jest o te 3stopnie mniejsza.

Rece mi opadaja... Wiem ze cos nie tak u mnie z instalacja ale nie wiem co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beskidziak a jaki dokladnie masz CM470? czy to jest ten najnowszy sterownik?

masz tam moze temp kondes. ??

u mnie ona wynosi 9,5stopnia na chwile obecna, jak jest zimniej to nawet 7,5.

Jak to wyglada u kogos innego????

 

Temp kondens 16st.

To jest temperatura przy jakiej zacznie ci się kondensowac para wodna zawarta w powietrzu , zależy od wilgotności, ja mam wysoką 63%.

Nie ma wpływu na pracę kotła.

 

Teraz

Na kotle temp zadana zasilania co 26st

Temp rzecz zasilania 31

Temp rzecz powrotu 27

 

W takim razie temp zadana zasilania na kotle, przy pracy na powrocie to temp zadana powrotu.

Natomasz zadana na cm 470 to temp wynikającą z zadanej powrotu do jakiej dąży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciu78 - mam drugą zimę na powrocie. Zeszłej szukałem krzywej. Spojrzałem teraz na piec (jak poczytałem co potrzebujesz) i tak:

- zadana zasilania- 25*C

- Zasilania rzeczywista - 28*C

- powrotu rzeczywista - 25*C

 

Na 470-ce mam na brak, krzywa 0,25,obniżenie, zadana- ustawiona 22*C całą dobe,auto,temp. zsilana zadana - 32*C, temp. zasilania jest - 29*C, temp. min.- 15*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...