Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

dlatego ze dopiero rozwazasz to wlasnie dlatego pisze ze nie ma to sensu... Na pewno nie warto dokladac tam zadnego kaloryfera bo potem bedziesz plakal ze masz spore zuzycie gazu.

Na pewno warto ocieplic sufit garazu ( ja mam nad nim pokoj 40m2 ) oraz sciane ktora jest sciana mieszkalna.

Z czystym sumieniem polecam nie ogrzewanie garazu...

 

Myślę tak jak Ty kolego. I jednak zrezygnuję z ogrzewania garażu. Też mam w projekcie 10 cm styropianu na suficie garażu, a nad nim jest pokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bo klimatyzację kupujesz dla komfortu.

I pIacisz za komfort.

 

A wydawanie pieniędzy na wymiana kotła, Aby uzyskać symboliczne oszczędności , które NIE POKRYJĄ kosztów zakupu tego kotła to nonsens.

Za 4tys zł to mozna doizolowaćc strop i mieć REALNIE mniejsze raxhunki

 

a oszczędność na rekuperatorze można policzyć znając zakładana wymianę powietrza, sprawnośc z uwzględnieniem entalpii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo klimatyzację kupujesz dla komfortu.

I pIacisz za komfort.

 

A wydawanie pieniędzy na wymiana kotła, Aby uzyskać symboliczne oszczędności , które NIE POKRYJĄ kosztów zakupu tego kotła to nonsens.

Za 4tys zł to mozna doizolowaćc strop i mieć REALNIE mniejsze raxhunki

 

a oszczędność na rekuperatorze można policzyć znając zakładana wymianę powietrza, sprawnośc z uwzględnieniem entalpii.

 

Kocioł też kupuję dla komfortu. CIEPLNEGO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kate02

 

z kotłem nic nie kombinuj, bo Twoj dom zużywa tyle, ile powinien. Na podstawie niepełnych danych wrzuciłem do do cieplowlasciwie i oto wynik:

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/16y7

 

To oczywiście bez ogrzewania wody.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tego, skoro oszczędność na rachunkach przez okres użytkowania nowego kotła bedzie mniejsza, niż jego koszt zakupu zakupu i będziesz na tej operacji "w plecy".

Jaki to ma mieć sens ?

 

Jeszcze raz zapytam - jakie bedą oszczędności z pracy kotła modulującego od 2kW ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz lepiej, jak pracuje Twoj kocioał - z jaka temperaturą zasilania, jak wyglądają cykle jego pracy (czy pracuje przez dłuższy czas, czy co chwila włącza sie,by popracować kilka minut i wyłącza się na chwilę).

 

a jak to sprawdzic? stac przy sterowniku i patrzec?? kiedy jest płomien itd... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci tak, gdybym miał np. Victrixa 12kW, który moduluje od 1,9kW to mógłbym powiedzieć, że stwierdziłem to doświadczalnie. A skąd wiesz, że nie wystarczyłaby Ci do utrzymania tej temp. moc 3kW, a tak Twój kocioł musi pracować z 4,2 i niżej zejść nie może. Pewno powiesz, że w takim razie będzie pracował krócej. Z pewnością tak, ale, czy proporcjonalnie przełoży się to na zużycie. Niekoniecznie. Z moich obserwacji kotły z mocami 2-3kW palą na godzinę 0,2-0,3m3, mój z mocą 5kW już 0,45-0,5m3/h, czyli widać, że już tu mamy sam zakres regulacji modulacji mocy o wiele szerszy i lepiej da się go dopasować do naszych domów, gdzie maks. zapotrzebowanie na ciepło z reguły nie przekracza 8-9kW, a przy temp. 0 i dodatnich często oscyluje w granicach 2-3kW. Nie twierdzę, że stosując kotły z małymi mocami minimalnymi zejdziemy jakoś drastycznie ze zużyciem, ale na pewno elastyczniej da się nimi sterować i uzyskiwać lepszy komfort.

 

Mario430: Odnośnie pojęcia elastyczności sterowania kotłów z małą mocą minimalną i komfortu który będzie zależał bardziej od zakresu modulacji to przyznaję że masz rację.

Ja wcale nie żądam proporcjonalnych oszczędności, i zastosowanie kotła o mocy minimalnej 1,9kW przy ujemnych temperaturach zewnętrznych prawdopodobnie nic tu nie zmieni, a oszczędności wynikające z tego powodu pojawiają się bardziej w okresach wczesnej wiosny i późnej jesieni gdy temperatury oscylują w zakresie 0 - (+10) i kotły z mocą minimalną utrzymają komfort schodząc do swojego minimalnego wysterowania, natomiast te wyższe porostu taktują pracując pracą przerywaną.

Bardziej zastanawia mnie duża różnica zużycia pomiędzy komfortem w trybie KOREKTY i normalnym ogrzewaniem w trybie TERMOSTAT.

Porównanie strat w postaci oscylującej podłogi oraz temperatury pomieszczenia o 1*C z zyskami stałej temperatury podłogi i pomieszczenia, do zwiększonego zużycia na poziomie 7m3 i 11m3 już nie wygląda tak różowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. Na pewno nie warto dokladac tam zadnego kaloryfera bo potem bedziesz plakal ze masz spore zuzycie gazu.

Na pewno warto ocieplic sufit garazu ( ja mam nad nim pokoj 40m2 ) oraz sciane ktora jest sciana mieszkalna.

Z czystym sumieniem polecam nie ogrzewanie garazu...

 

Warto zamontować kaloryfery, normalnie będzie zakręcony, ale jak za 10 lat dziecko zechce założyć kapelę to ogrzewany garaż będzie jak znalazł... albo sklepik wiejski , albo warsztacik albo cokolwiek ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak to sprawdzic? stac przy sterowniku i patrzec?? kiedy jest płomien itd... ?

 

To, kiedy pracuje sygnalizowane jest na sterowniku. Na sterowniku można podejrzeć też, z jaka temperaturą zasilania pracuje. Masz niestety instalacje mieszaną, wiec pewnie musi grzać wodę do wyższych temperatur.

Byc moze da sie trochę zoptymalizować spalanie, ale na rewolucje bym nie liczył. Ten dom po prostu potrzebuje sporej dawki energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam domek parterowy 160m2 uzytkowe 145m2, w uzytkowym mam 9 grzejników i 70m2 podłogówki,(wszystko podłączone w 1 obieg) sterownik fw200, regulator pogodowy, ustawiona temp od 6;00 do 22;00 21stopni a w nocy 20st, (rzeczywista na pogodówce 0.5st wiecej) ciepła woda od 18;00 do 22;00 46st, pobór w duze mrozy -16, -10 wynosił od 9-10m3 gazu a teraz przy temp dodatniej około 3stopni wynosi 7.5m2 na dobe, wydaje mi sie ze to troche za duzo jak czytam tu ze pobiera wam od 3m3 do 5m3 szok :o zaznacze ze u mnie to bez gotowania... tylko grzanie i ciepła woda, cały czas zastanawiam sie czy mam piec dobrze ustawiony junkers ceptur zsb22-3c zaczął sie drugi rok grzania w tamtym roku zapłaciłam około 4tys za gaz + ciepła woda... czy to nie za duzo??? teraz od ostatniego odczytu 17grudnia do dzis spalił 352m3 czy to nie za duzo? na taki mały domek? w podłodze 10cm na scianach 15cm i strop 15 cm styropianu..

 

Napisz ile gazu poszło w zeszłym sezonie ,od którego miesiąca do którego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tego, skoro oszczędność na rachunkach przez okres użytkowania nowego kotła bedzie mniejsza, niż jego koszt zakupu zakupu i będziesz na tej operacji "w plecy".

Jaki to ma mieć sens ?

 

Jeszcze raz zapytam - jakie bedą oszczędności z pracy kotła modulującego od 2kW ?

 

To po co masz kocioł modulujący od 1,9 kw. Było kupić taki od 6-24 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co masz kocioł modulujący od 1,9 kw. Było kupić taki od 6-24 kw.

 

Kocioł dobrałem pod zapotrzebowanie cieplne budynku,(max 3,8kW)

Większy kocioł cześciej by sie włączał i wyłączał, pracowałby cyklicznie..

Miałoby to wpływ na jego trwałość i wieksze zużycie gazu.

 

Jak szacują to fachowcy, o okolo 5%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 1.01.2015 do 31.12.2015 - 1601m3

 

To zapłaciłas bliżej 3500, niż 4000zł.

 

Mniej wiecej tyle, co pokazała symulacja, jaka zrobiłem.

Nawet nie masz co mieszać w kotle, tylko brać sie za ocieplenie stropu. Dodatkowe 20cm na tropie to roczna oszczędność 400zl.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co masz kocioł modulujący od 1,9 kw. Było kupić taki od 6-24 kw.

 

Oszczędności w użytkowaniu kotła z niską minimalną mocą modulowania 1,9kW ujawniają się w okresach ocieplenia gdy kocioł schodzi z mocą poniżej mocy 4 - 5kW

Wtedy to u pierwszych modulacja ogranicza moc poniżej progu, natomiast u drugich kocioł pracuje w trybie z przerwami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędności w użytkowaniu kotła z niską minimalną mocą modulowania 1,9kW ujawniają się w okresach ocieplenia gdy kocioł schodzi z mocą poniżej mocy 4 - 5kW

Wtedy to u pierwszych modulacja ogranicza moc poniżej progu, natomiast u drugich kocioł pracuje w trybie z przerwami.

 

Dokładnie tak. Ona sięga około 5%, bo to moment załączenia powoduje nadmierne spalanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 1.01.2015 do 31.12.2015 - 1601m3

 

spaliłem przez ten sam okres podobną liczbę m3 gazu (od 10.01.15 do 10.01.16 - 1608m3) tylko że mam ponad 100m2 (275m2/ użytkowa 145m2 - nie liczę garażu 38m2) więcej niż Ty, utrzymuję całą dobę 22*C wewnątrz, dom z poddaszem użytkowym a nie parterowy, skosy i sufit 25cm wełny zamiast 15cm styropioanu jak u Ciebie - reszta ocieplenia tak samo jak Ty, wszędzie mam podłogówkę + grzejniki, które zaczynają częstszą pracę, gdy na zewnątrz robi się w okolicach -8/-10*C i poddasze zaczyna szybciej się wyziębiać. Wtedy w związku z tym musi iść na zasilaniu wyższa temp. aby grzejniki spełniały swoją funkcję (mimo że są to tzw grzejniki niskotemperaturowe) i to też jest przyczyną troszeczkę większego zużycia (w stosunku do temp. potrzebnych do zasilania samej podłogówki).

Na twoim miejscu, najpierw dociepliłbym strop. U mnie stryszek jest nieogrzewany, ocieplony tylko 15cm wełny, a pomiędzy użytkowym poddaszem i strychem tak jak pisałem jest 25cm wełny, jednak gdy na zewnątrz było w okolicach -10*C, to na strychu miałem +4*C (w domu +22*C). Więc skąd to ciepło? Odpowiedź jest oczywista: z pomieszczeń, które są pod strychem. Sprawdź jaka temp. panuje nad stropem, a sama się przekonasz jakie masz ocieplenie.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...