Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

WitamJest to mój pierwszy sezon grzewczy..Wczesnie temperatura podłogi oscylowała w granicach 24c i było wieksze zuzycie a temperatura w domu o troche wieksza Temperatura wody zasilajacej podłoge w moim przypadku to25C przy 0c na zewnatrza,a 24c przy temp około 10c na zewnatrz.A zaczynałem od wiele wiekszej mocy.Wczesniej nie mogłem zejsc poniżej 6 m3 przy temperaturach dodatnich.Teraz zużycie przez ostatnie 72h to srednio na dobe 3,96m3 razem z ogrzewaniem wody,cyrkulacje wyłaczyłem z wiadomych wzgledów.Mam jedynie rano ustawiaone na 10 minut zeby załaczyła sie pompa jak dzieci ida do szkoły.Przy tych ustawieniach piec załacza sie 10 razy na dobe po około 40 minut .Wiec z ta ciagłosc pracy kotła wcale nie jest potrzebna zeby miec niskie zuzycie.Jakie sa wasze przemyslenia?

 

Odnośnie ciągłości pracy kotła to wszystko zależy o jakie oszczędności i zyski chodzi. Jeśli mamy na myśli zyski z kondensatu to przy pracy ciągłej są one największe, największy jest także komfort a także zużycie. Przy pracy przerywanej dostajemy mniejsze zyski z kondensatu i mniejszy komfort np ciepłej podłogi, natomiast wzrastają nam zyski ze zużycia gazu.

Praca 10 razy na dobę po ok 40 minut oznacza że kocioł odpoczywa także 10 razy po ponad półtorej godziny., w tym czasie temperatura podłogi spada. Jeśli histereza 0,4 oznacza spadek temperatury podłogi tylko o 0,4*C to uwidacznia co daje 18cm styropianu w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

WitamJest to mój pierwszy sezon grzewczy.W poprzednim sezonie wygrzewałem podłogówke.Mam wszedzie OP 140 m2 i kominek .Garażu i kotłowni nie ogrzewam.Od miesiaca grzeje gazem.Duzo na tym forum naczytałem sie na temat przewymiarowania kotła i ustawien własciwych.Duzo mi to pomogło ale rowiez doszedłem do swoich wniosków i przemysleń.Powierznia ogrzewana mojego domu to 140 m2.Pokoju nad garazem orzewam sporadycznie wiec go nie wliczam.Mam piec kondensacyjny vitodens 100 zakres mocy od 6,5 do 26 kw.Dom ocieplony 15 cm steropianu na scianach,podłoga na parterze 18 cm steropianu.Okna 3-szybowe,brak okien dachowych(jestem przeciwnikiem jak nie trzeba to nie dawac!)dach ocieplony wełna na skosach 25 cm,na suficie 35 cm.Temperatura na dole 21,5c na gorze 20,5 c czasami troche wiecej.Grzeje gazem dopiero od stycznia ,wczesniej kominkiem z wlotami do pokojów.Nie miałem potrzreby załaczac gazu dopiero jak przyszly mrozy.Mam podłogówke z pogodówka i teromstatem euroster 2026 z CZUJNIKIEM W PODŁODZE.I Powiem wam ze to był strzał w 10!Przy rozruchu poszło mi przez dwie doby po 15 m3 gazu.Potem zaczeło spadac do 8,5m3.Takie zuzycie miałem w czasie mrozów -18 c..Jezeli chodzi o ustawienia pieca do doszedłem do wniosków ze minimalna moc pieca w moim przypadku 30C wystarczy nawet przy mrozach -17c.Wczesniej miałem ustawione przez niby fachowca na 44C.A krzywe wokolicach 40C.Zmieniłem ustawienia i powiem ze jest coraz lepiej.Duzo pomaga mi w tym termostat z czujnikiem podłogowym obecnie mam ustawiona temperature podłogi 21,2c i histeryze 0,4.Wczesnie temperatura podłogi oscylowała w granicach 24c i było wieksze zuzycie a temperatura w domu o troche wieksza Temperatura wody zasilajacej podłoge w moim przypadku to25C przy 0c na zewnatrza,a 24c przy temp około 10c na zewnatrz.A zaczynałem od wiele wiekszej mocy.Wczesniej nie mogłem zejsc poniżej 6 m3 przy temperaturach dodatnich.Teraz zużycie przez ostatnie 72h to srednio na dobe 3,96m3 razem z ogrzewaniem wody,cyrkulacje wyłaczyłem z wiadomych wzgledów.Mam jedynie rano ustawiaone na 10 minut zeby załaczyła sie pompa jak dzieci ida do szkoły.Przy tych ustawieniach piec załacza sie 10 razy na dobe po około 40 minut .Wiec z ta ciagłosc pracy kotła wcale nie jest potrzebna zeby miec niskie zuzycie.Jakie sa wasze przemyslenia?

 

Czyli korzystasz wewnątrz tylko z czujnika w podłodze, czy też z termoststu w pokoju. Piszesz, że czujnik w podłodze to strzal w 10-tkę. Możesz napisać dokładniej jak sterujesz tą podłogówką bo też planuję 100% OP. Muszę powiedzieć, że kocioł 26 kw to duży jak dla Twojego metrażu. Ja mam 170 ogrzewanej i będzie kocioł 1,9-12 kw. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tej temp. zewnetrznej kocioł ma przerwy około 2 h, Wczoraj załaczył sie 9 razy na dobe.Jezeli chodzi o komfort cieplny to nie czuje roznicy przy tych przerwach.A oszczednosc na gazie jest spora..Kondensacja tez nastepuje..Jezeli chodzi o komfort cieplej podłogi to rzeczywiscie nie jest ciepła,ale tez nie jest zimna jak w spiżarce.Wazna dla mnie jest temperatura wewnatrz ,Podłoge ocieplic jak najlepiej i i moim zdaniem grubosc wylewki tez ma znaczenie,im grubsza tym kumuluje wiecej ciepła i dłuzej trzyma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest termostat pokojowy tyle ze mierzy temperature podłogi a nie powietrza.Mam sterowanie pogodowe compit.Steruje mi mieszaczem i pogodówka.A termostat odcina piec jak temperatura podłogi dojdzie do temp. jak sobie ustawie na termostacie.Kocioł jest przewymiarowany jak wiekszosc na forum( taki fachowiec z lat 90 chyba)ale to minie przeszkadza.Piec załacza sie koło 10 razy na dobe a mam sprzegło wiec w niczym nie przeszkadza to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listopad - 76 m3 - wspomagane kominkiem na początku list

Grudzień - 123 m3 - kominek tylko w Wigilię dla nastroju

 

Zmieniłęm taryfę na odczyty co miesiac, bo mi w lecie dali faktury spore

co wiązało się z wcześniejszym wygrzewaniem podłogi.

 

 

Uprzedzam pytania o dom:

Dom - 138m2, parter, całość OP, podłoga 11, ściany 20, strop 20 wszędzie grafit

reku Brink bez GWC, solary by UE ;)

 

Temp w domu nastawa 22,3stC całą dobę

CO - 50stC

Piec kondenstat Immergas z pogodówką.

 

 

Happy New Year!

 

Styczeń - 161 m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..Jezeli chodzi o komfort cieplej podłogi to rzeczywiscie nie jest ciepła,ale tez nie jest zimna jak w spiżarce.Wazna dla mnie jest temperatura wewnatrz ,Podłoge ocieplic jak najlepiej i i moim zdaniem grubosc wylewki tez ma znaczenie,im grubsza tym kumuluje wiecej ciepła i dłuzej trzyma

 

Grubsza wylewka dłużej trzyma i oddaje ciepło ale także dłużej się rozgrzewa. .Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy i należy je tak wypośrodkować aby wyjść na swoje. dłuższy czas rozgrzewania spowodował by z jednej strony dłuższy czas pracy pieca, z kolei długi czas oddawania ciepła spowodował by na pewno dłuższe czasy przerw i niestety do końca nie wiadomo jakie efekty w zużyciu gazu spowodowało by to w końcowym rozrachunku.

W każdym razie w trakcie kiedy budowałem mówiono mi iż przy ogrzewaniu podłogowym 15cm to niezbędne minimum. Niestety przez niedopatrzenie przy zamawianiu drzwi balkonowych w końcowym rozrachunku wyszło u mnie 10 i teraz patrząc na Twoje wyniki widzę różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styczeń - 161 m3

 

To naprawdę małe zuzycie.. chodzi mi o grudniowe 123m3. U mnie było w grudniu 252m3 na 95metrowym domu parterowym! Też w świeta przepaliłem kominkiem ;) Prawdopodobnie robię coś źle ale nie wiem co.. Mam tez odczyt co miesiąc. Może ktoś mógłby mi doradzić? Dom parter, ocieplone góra, dół, ściany styropian 10cm. Piec BUDERUS Logamax U044-24K.

Na pokojowym termostacie mam ustawioną temperaturę 21, i tak trzyma. Piec się włącza, szumi woda w aluminiowych kaloryferach (u nas chodzi dość głośno) potem jak osiągnie temperaturę 21 wszystko cichnie i piec sie wyłącza. Wg termometru rtęciowego w pokoju jest od 20 do 21 stopni, nie sa to jakies wysokie komforty termiczne, nie wiem skąd takie zużycie. Dodam też że mamy ustawioną temperaturę na piecu gazowym na najniższą, chyba na 40C. Nie wiem co zrobić by było mniejsze zużycie, co podkręcić itd.. ma ktos pomysł?

Edytowane przez drahma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubsza wylewka dłużej trzyma i oddaje ciepło ale także dłużej się rozgrzewa. .Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy i należy je tak wypośrodkować aby wyjść na swoje. dłuższy czas rozgrzewania spowodował by z jednej strony dłuższy czas pracy pieca, z kolei długi czas oddawania ciepła spowodował by na pewno dłuższe czasy przerw i niestety do końca nie wiadomo jakie efekty w zużyciu gazu spowodowało by to w końcowym rozrachunku.

W każdym razie w trakcie kiedy budowałem mówiono mi iż przy ogrzewaniu podłogowym 15cm to niezbędne minimum. Niestety przez niedopatrzenie przy zamawianiu drzwi balkonowych w końcowym rozrachunku wyszło u mnie 10 i teraz patrząc na Twoje wyniki widzę różnicę.

 

U mnie tez sie pomylili na moja korzysc,według projektu miałem miec 12 cm steropianu na podłoge ale musieli dociagnac do wysokosci drzwi balkonowych wiec uznałem zeby mi dali 18 cm steropianu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę małe zuzycie.. chodzi mi o grudniowe 123m3. U mnie było w grudniu 252m3 na 95metrowym domu parterowym! Też w świeta przepaliłem kominkiem ;) Prawdopodobnie robię coś źle ale nie wiem co.. Mam tez odczyt co miesiąc. Może ktoś mógłby mi doradzić? Dom parter, ocieplone góra, dół, ściany styropian 10cm. Piec BUDERUS Logamax U044-24K.

Na pokojowym termostacie mam ustawioną temperaturę 21, i tak trzyma. Piec się włącza, szumi woda w aluminiowych kaloryferach (u nas chodzi dość głośno) potem jak osiągnie temperaturę 21 wszystko cichnie i piec sie wyłącza. Wg termometru rtęciowego w pokoju jest od 20 do 21 stopni, nie sa to jakies wysokie komforty termiczne, nie wiem skąd takie zużycie. Dodam też że mamy ustawioną temperaturę na piecu gazowym na najniższą, chyba na 40C. Nie wiem co zrobić by było mniejsze zużycie, co podkręcić itd.. ma ktos pomysł?

 

masz za duzy piec, tak jak ja, nic nie zrobisz... ewentualnie wymienic piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ciągłości pracy kotła to wszystko zależy o jakie oszczędności i zyski chodzi. Jeśli mamy na myśli zyski z kondensatu to przy pracy ciągłej są one największe, największy jest także komfort a także zużycie. Przy pracy przerywanej dostajemy mniejsze zyski z kondensatu i mniejszy komfort np ciepłej podłogi, natomiast wzrastają nam zyski ze zużycia gazu.

 

Nie bardzo rozumiem. Jeśli budynek ma zapotrzebowanie podczas mrozu np 5kwh to czy będziesz palił w ciągu godziny 10 minut czy 60 minut to żeby utrzymać tą samą temperaturę musisz zużyć tyle samo energii. Czysta matematyka, nic nie wykombinujesz. Możesz grzać 10 minut i zużyjesz mniej gazu niż przez 60 ale i temperatura będzie uśredniając przez tą godzinę niższa, nie ma siły inaczej się nie da. Oczywiście piec który pracuje ciągle spala więcej gazu od tego co pracuje z przerwami ale tylko jeśli mają podobną moc. Jeśli jeden pracuje z siłą 5kwh przez godzinę a drugi z siła 10kwh przez pół godziny to zużyją tyle samo gazu i ciepła dadzą pomijając kondesację tyle samo.Także praca ciągła nie wpływa na większe zużycie gazu. Jak masz piec z minimum 2kwh to on spali 1m3 gazu przez 5,5godziny. Jak masz minimum 6kwh to w niecałe dwie godziny 1m3 gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem. Jeśli budynek ma zapotrzebowanie podczas mrozu np 5kwh to czy będziesz palił w ciągu godziny 10 minut czy 60 minut to żeby utrzymać tą samą temperaturę musisz zużyć tyle samo energii. Czysta matematyka, nic nie wykombinujesz. Możesz grzać 10 minut i zużyjesz mniej gazu niż przez 60 ale i temperatura będzie uśredniając przez tą godzinę niższa, nie ma siły inaczej się nie da. Oczywiście piec który pracuje ciągle spala więcej gazu od tego co pracuje z przerwami ale tylko jeśli mają podobną moc. Jeśli jeden pracuje z siłą 5kwh przez godzinę a drugi z siła 10kwh przez pół godziny to zużyją tyle samo gazu i ciepła dadzą pomijając kondesację tyle samo.Także praca ciągła nie wpływa na większe zużycie gazu. Jak masz piec z minimum 2kwh to on spali 1m3 gazu przez 5,5godziny. Jak masz minimum 6kwh to w niecałe dwie godziny 1m3 gazu.

 

Ja nie zauwazyłem gorszego komfortu jak piec sie załacza co 2 h a temperatura podłogi obniza o 0,4c.Mam moc minimalna kotła 6,5 kw i tak ustawiłem ze załacza sie około 9,10 razy na dobe.Lepiej jak wolniej dogrzeje podłoge niz jak szybciej z wieksza mocą.Mniej cykli bedzie w czasie doby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ciągłości pracy kotła to wszystko zależy o jakie oszczędności i zyski chodzi. Jeśli mamy na myśli zyski z kondensatu to przy pracy ciągłej są one największe, największy jest także komfort a także zużycie. Przy pracy przerywanej dostajemy mniejsze zyski z kondensatu i mniejszy komfort np ciepłej podłogi, natomiast wzrastają nam zyski ze zużycia gazu.

.

 

To moze wytłumacz, dlaczego podczas pracy przerywanej mamy mniejsze zyski z kondensatu i mimo tych mniejszych zysków mniejsze zużycie gazu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na dole 21,5c na gorze 20,5 c czasami troche wiecej.Grzeje gazem dopiero od stycznia ,wczesniej kominkiem z wlotami do pokojów.Nie miałem potrzreby załaczac gazu dopiero jak przyszly mrozy.Mam podłogówke z pogodówka i teromstatem euroster 2026 z CZUJNIKIEM W PODŁODZE.I Powiem wam ze to był strzał w 10!Przy rozruchu poszło mi przez dwie doby po 15 m3 gazu.Potem zaczeło spadac do 8,5m3.Takie zuzycie miałem w czasie mrozów -18 c..Jezeli chodzi o ustawienia pieca do doszedłem do wniosków ze minimalna moc pieca w moim przypadku 30C wystarczy nawet przy mrozach -17c.Wczesniej miałem ustawione przez niby fachowca na 44C.A krzywe wokolicach 40C.Zmieniłem ustawienia i powiem ze jest coraz lepiej.Duzo pomaga mi w tym termostat z czujnikiem podłogowym obecnie mam ustawiona temperature podłogi 21,2c

 

Masz temperaturę podłogi 21.2 a temperaturę w pomieszczeniu 21.5 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę małe zuzycie.. chodzi mi o grudniowe 123m3. U mnie było w grudniu 252m3 na 95metrowym domu parterowym! Też w świeta przepaliłem kominkiem ;) Prawdopodobnie robię coś źle ale nie wiem co.. Mam tez odczyt co miesiąc. Może ktoś mógłby mi doradzić? Dom parter, ocieplone góra, dół, ściany styropian 10cm. Piec BUDERUS Logamax U044-24K.

Na pokojowym termostacie mam ustawioną temperaturę 21, i tak trzyma. Piec się włącza, szumi woda w aluminiowych kaloryferach (u nas chodzi dość głośno) potem jak osiągnie temperaturę 21 wszystko cichnie i piec sie wyłącza. Wg termometru rtęciowego w pokoju jest od 20 do 21 stopni, nie sa to jakies wysokie komforty termiczne, nie wiem skąd takie zużycie. Dodam też że mamy ustawioną temperaturę na piecu gazowym na najniższą, chyba na 40C. Nie wiem co zrobić by było mniejsze zużycie, co podkręcić itd.. ma ktos pomysł?

 

Jakie ocieplenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz temperaturę podłogi 21.2 a temperaturę w pomieszczeniu 21.5 ?

 

Tak jest.To ze czujnik pokazuje mi taka temperature podłogi to nie znaczy ze jest ona taka sama wszedzie..Jak sprawdzałem to w niektorych miejscach temperatura podłogi jest powyzej 22C.Czujnika osobiscie nie montowałem wiec nie wiem w ktorym miejscu dokładnie go dali.Poza tym mam dobrze ocieploną podłoge 18 cm styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...