Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pralka i zmywarka nie zużywa wody a toaleta jest na zewnątrz tyle w temacie :lol2: zużycia zimnej wody .

 

Do tej pory było śmiesznie, później zrobiło się żałośnie. Jak dobrze, że jest funkcja ignorowania - uff :p Ty się możesz śmiać, Twoje dzieci pewnie już nie będą za te kilkadziesiąt lat :no:

 

Ja już kończę temat metrów wody, jak wcześniej pisaliśmy o kubaturze ogrzewanej, to sprawdziłam: w projekcie jednak 500m3 - kubatura całego budynku to 589m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą kubaturą to nie jest to miarodajne. Najlepiej brać metry po podłodze, czyli powierzchnię netto na tej podstawie zresztą jest wyliczane zapotrzebowanie budynku na energię. Tak mi się wydaje. Budynki o tej samej powierzchni netto mogą mieć bardzo różne kubatury a przecież grzejemy od podłogi w górę.

 

Najlepszy przykład po projektach (spójrzcie na kubatury i powierzchnie netto i oceńcie który dom jest większy):

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Vigo/

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Lancaster_II/

 

w kubaturę wchodzi nieogrzewana część budynku, tarasy, strychy itp. Natomiast powierzchnia netto to suma podłóg od wewnątrz z garażem,kotłownią itp ale to się grzeje z reguły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale właśnie to kubaturę grzejemy. Jeśli mamy 3 domy np. z poddaszem użytkowym/piętrem o tej samej powierzchni grzania (załóżmy, że przy podłogówce): z dachem dwuspadowym, kopertowym i prosty piętrowy klocek to całkiem inne wyniki wyjdą, a metry po podłodze niby te same. Nie porówna się domu z dachem kopertowym i klocka.

 

Po edycji:

Popatrz na te dwa (jeden do Twój Vigo):

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Vigo/

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Rugby_IV/

 

Oba mają praktycznie tą samą powierzchnię użytkową (ok. 102m2) i powierzchnię netto (ok. 130m2). Powiedzmy, że właściciele obu zużyli na ogrzanie domów po 150m3 gazu. Biorąc pod uwagę powierzchnie to wynik wyjdzie taki sam. Ale w rzeczywistości właściciel Rugby ma zdecydowanie lepszy wynik, bo ogrzał prawie 590m3, a nie 470m3 kubatury (przyjmijmy, że to kubatura grzania). Dlatego zastanawiam się dlaczego wszyscy podają metry kwadratowe, skoro nie są miarodajne.

 

U mnie w projekcie jest zaznaczona kubatura do ogrzania, więc chyba tarasu tam nie wliczyli ;)

Edytowane przez Bracianka
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie, u nas sa 2 os dorosle, dziecko 3,5 roku i drugie 3 miesiace. Idzie nam 14-15m wody, a zuzywamy wose racjinalnie, do mycia zebow zamykamy, do mycia nacxyn ktore nie weszly do zmywarki zamykamy wode, do wanny nalewany ci pare dni parenascie cm wody, i dla maluszka codziebnie troche do wanienki, reszta w prysznicu, i to tez nie na ful i do namydlania zakrecamy. Takze po prostu tyle idize

 

Wodę da się mądrze oszczędzać bez utraty komfortu. Tylko trzeba wiedzieć jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale właśnie to kubaturę grzejemy. Jeśli mamy 3 domy np. z poddaszem użytkowym/piętrem o tej samej powierzchni grzania (załóżmy, że przy podłogówce): z dachem dwuspadowym, kopertowym i prosty piętrowy klocek to całkiem inne wyniki wyjdą, a metry po podłodze niby te same. Nie porówna się domu z dachem kopertowym i klocka.

 

Po edycji:

Popatrz na te dwa (jeden do Twój Vigo):

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Vigo/

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Rugby_IV/

 

Oba mają praktycznie tą samą powierzchnię użytkową (ok. 102m2) i powierzchnię netto (ok. 130m2). Powiedzmy, że właściciele obu zużyli na ogrzanie domów po 150m3 gazu. Biorąc pod uwagę powierzchnie to wynik wyjdzie taki sam. Ale w rzeczywistości właściciel Rugby ma zdecydowanie lepszy wynik, bo ogrzał prawie 590m3, a nie 470m3 kubatury (przyjmijmy, że to kubatura grzania). Dlatego zastanawiam się dlaczego wszyscy podają metry kwadratowe, skoro nie są miarodajne.

 

U mnie w projekcie jest zaznaczona kubatura do ogrzania, więc chyba tarasu tam nie wliczyli ;)

 

Sorry złe linki mi się wkleiły, drugi projekt miał być inny:

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Vigo/

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Lancaster_II/

i jak teraz to widzisz?

Drugi budynek bez skosów, zero nieużytkowego poddasza co grzejemy?taras?

 

edit:

W Lancaster II pomnóż obrys domu po zewnętrznej razy wysokość i wyjdzie kubatura według proejktu ...z 22 metrowym tarasem

Edytowane przez K&M_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, tylko Ty piszesz cały czas o kubaturze brutto. A mnie chodzi o kubaturę netto (właśnie o kubaturę do ogrzania - wychodzę optymistycznie z założenia, że jak w projekcie wpisano mi "kubatura grzania" to raczej nie chodziło o taras ;-) ).

 

W moim przykładzie przyjęłam kubatury podane na stronie, bo nie podano kubatury netto. Pewnie takie dane są dopiero w projekcie kupionym.

 

http://www.projekty-e-domy.pl/q,25,kubatura-netto-budynku.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy od przyzwyczajenia i ilości mieszkańców ale i od charakterystyki budynku.

Jeśli jest wszystko dobrze zaprojektowane i wystarcza czasem jeden pion kanalizacyjny, a łazienka jest obok lub nad kotłownią rury ocieplone pianką to nawet cyrkulacja nie jest potrzebna. Mieszkałem kiedyś i teścia, rury miedziane, hydraulik się popisał bo zamiast cyrkulacji dał cieńsze przekroje..... mało wody to szybko się będzie ciepła pojawiała..... tak doradzał inwestorowi..

Styropian 10 cm bo według inwestora przy ciepłym suporeksie wystarczy, wełna na dachu najtańsza szmata a na dodatek jak podpatrywałem z kamerą termowizyjną to na szczycie w ogóle jej nie ma lub też się zsunęła.

Efekt tego wszystkiego jest taki że jak rano żona wstawała to pierw odkręcała kran pakowała dokumenty do pracy bo ciepła woda pojawiała się dopiero po ponad 5 minutach.

Ponadto, kiedy w dolnej toalecie lub kuchni ktoś odkręcał wodę to na poddaszu gdzie mieszkaliśmy w kranach nie leciało dosłownie nic.

Piec typu Junkers starej daty atmosferyk ale niskotemperaturowy i nie do zajechania zużywał w czasie doby 18m3 gazu, dom 130m2 albo nawet mniej bo ścianka kolankowa na poddaszu wielkości 1 suporeksu.

Garaż nie ogrzewany, kotłownia wiatrołap i spiżarnia także. Ogrzewany raptem kuchnia dwie łazienki i dwa pokoje na poddaszu.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem inaczej ,nawet jak bym przez 24h nie zużywał wody to kocioł i tak będzie ją podgrzewał 3x na dobę z histereza 7*C samo to już ci bije koszty i to podejrzewam z 0,5m3 na dobę czyli 15m3 na miesiąc ,to o czym my tu mówimy o 10m3 na miesiąc użytkując wodę no naprawdę nie chce mi się w to wierzyć to jakąś lipą pachnie .

 

Widzisz Uris sam sobie odpowiedziałeś, więc nie goraczkuj się tak gdy ktoś ma jak należy. Ja też na cwu i gotowanie (3 osób) 20m3 gazu przy 6m3 wody na miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, tylko Ty piszesz cały czas o kubaturze brutto. A mnie chodzi o kubaturę netto (właśnie o kubaturę do ogrzania - wychodzę optymistycznie z założenia, że jak w projekcie wpisano mi "kubatura grzania" to raczej nie chodziło o taras ;-) ).

 

W moim przykładzie przyjęłam kubatury podane na stronie, bo nie podano kubatury netto. Pewnie takie dane są dopiero w projekcie kupionym.

 

http://www.projekty-e-domy.pl/q,25,kubatura-netto-budynku.html

Szanowna koleżanko jeśli budujesz ten dom o którym wspomniałaś w pierwszym swoim poście zaraz po zarejestrowaniu i to jest ten domek z awatara , to jeśli twierdzisz że masz kubaturę 500m3 do ogrzania to oznacza że masz pomieszczenia o wysokości ponad 4m. Wydaje mi się to mało prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Uris sam sobie odpowiedziałeś, więc nie goraczkuj się tak gdy ktoś ma jak należy. Ja też na cwu i gotowanie (3 osób) 20m3 gazu przy 6m3 wody na miesiąc.

 

No kolego 10 a 20m3 gazu na CWU to diametralna różnica , ja zużywamy 25m3 także sam widzisz ze jestem bliżej ciebie niż koleżanki , po drugie skąd wiesz ile podgrzewacz cieplej wody ? Masz oddzielny licznik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowna koleżanko jeśli budujesz ten dom o którym wspomniałaś w pierwszym swoim poście zaraz po zarejestrowaniu i to jest ten domek z awatara , to jeśli twierdzisz że masz kubaturę 500m3 do ogrzania to oznacza że masz pomieszczenia o wysokości ponad 4m. Wydaje mi się to mało prawdopodobne.

 

Może Ci się wydawać, ja mam tak w projekcie napisane. I tak, buduję cały czas ten sam dom. Raczej wybudowałam.

 

WP_001105.jpgWP_001104.jpg

 

Chciałabym już skończyć wątek metrów sześciennych wody. Jakoś będę z tym żyć, że urisowi nie podoba się zużycie 10m3 gazu na ogrzanie 5,67m3 wody (nie mam licznika, więc przyjmuję średnią).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ci się wydawać, ja mam tak w projekcie napisane. I tak, buduję cały czas ten sam dom. Raczej wybudowałam.

 

[ATTACH=CONFIG]345530[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]345531[/ATTACH]

 

Chciałabym już skończyć wątek metrów sześciennych wody. Jakoś będę z tym żyć, że urisowi nie podoba się zużycie 10m3 gazu na ogrzanie 5,67m3 wody (nie mam licznika, więc przyjmuję średnią).

 

te 5,67m3 to cala woda, zimna i ciepla. Wiec ogrzewasz duzo mniej, pewniej nie wiecej jak polowe tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ci się wydawać, ja mam tak w projekcie napisane. I tak, buduję cały czas ten sam dom. Raczej wybudowałam.

 

[ATTACH=CONFIG]345530[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]345531[/ATTACH]

 

Chciałabym już skończyć wątek metrów sześciennych wody. Jakoś będę z tym żyć, że urisowi nie podoba się zużycie 10m3 gazu na ogrzanie 5,67m3 wody (nie mam licznika, więc przyjmuję średnią).

No więc sama widzisz że projektant miał jakieś zaćmienie w momencie kiedy to pisał albo mu się palec omsknął i zamiast 3 wpisał 5.

500 m3 to ten dom miał przed zmianami a po zmianach ma 569 bo podniosłaś ściankę kolankową, a grzejesz w przybliżeniu 300m3. Jak jest liczona kubatura wyjaśniłem Ci w jednym z poprzednich swoich postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ci się wydawać, ja mam tak w projekcie napisane. I tak, buduję cały czas ten sam dom. Raczej wybudowałam.

 

[ATTACH=CONFIG]345530[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]345531[/ATTACH]

 

Chciałabym już skończyć wątek metrów sześciennych wody. Jakoś będę z tym żyć, że urisowi nie podoba się zużycie 10m3 gazu na ogrzanie 5,67m3 wody (nie mam licznika, więc przyjmuję średnią).

 

Hejka. Jeśli budujesz lub wybudowała się to normalne,że tak mało zużywacie wody i gazu. My jak mieszkaliśmy robiąc ciągle w domu to mieliśmy mniej niż wy zużycie miesięczne. Poza tym jak nie macie licznika to wróżenie z fusów ile czego się zużyło,bez urazy. :D.

Ps. Moja średnia gazu za cały styczeń to 4,8m3. Teraz na polu ciepło to grzejniki góra pozakrecane na termostatach. Temp.oscyluje ok.20°C,a parter 22°C grzanie podłogowka. Ciepło migruje przez klatkę i jest wszędzie komfortowo. Zużycie teraz jest ok 3,5m3 na dobę, ale temperatura zasilania niska przy krzywej 0,55 na poziomie 33-36°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ci się wydawać, ja mam tak w projekcie napisane. I tak, buduję cały czas ten sam dom. Raczej wybudowałam.

 

[ATTACH=CONFIG]345530[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]345531[/ATTACH]

 

Chciałabym już skończyć wątek metrów sześciennych wody. Jakoś będę z tym żyć, że urisowi nie podoba się zużycie 10m3 gazu na ogrzanie 5,67m3 wody (nie mam licznika, więc przyjmuję średnią).

 

Z ciekawości zajrzałem do norm budowlanych i z tymi kubaturami jest tak, że ich jest dużo rodzai i każda odnosi się do czegoś innego.Samych kubatur netto jest kilka rodzai (z tarasami,bez tarasów itd). Także moim zdaniem kubatura do ogrzania odnosi się do pojemności domu do izolacji w każdą stronę. Także dodać trzeba grubość murów i stropów między poziomami,posadzki to też przecież trzeba ogrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...