Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

21,5 - 22* przecież to zimnica! szkoda gazu tak marnować.

 

Skoro 21-22 to zimnica to nie wiem....jak to skomentować

 

Przypominam że na odczucie temperatury ma wpływ wiele czynników i z doświadczenia wiem że 21'C w jednym domu to nie to samo co w innym. Już raz tutaj o tym pisałem:

 

Czynniki zależne od człowieka, nazywane także czynnikami wewnętrznymi:

indywidualne odczucie temperatury

stopień aktywności fizycznej

izolacyjność cieplna odzieży

stan zdrowia i ogólne samopoczucie

 

Czynniki niezależne od człowieka, zwane czynnikami zewnętrznymi:

temperatura powietrza

wilgotność względna powietrza

prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi

temperatura powierzchni otaczających (przegród budowlanych)

czystość powietrza

świeżość powietrza (określana zawartością dwutlenku węgla)

oświetlenie i wystrój wnętrz (kolorystyka przegród)

 

Zimą optymalna "naukowa" zdrowa temperatura to 20-22'C. przy wypełnieniu pozostałych elementów komfortu cieplnego. Oczywiście jest to naukowe gadanie i każdy może mieć inne preferencje. Niemniej jednak jak chodzę z dzieciakami do lekarza to pyta ile 'C mamy w domu w dzień czy nocą on twierdzi np. że 19'C noc i 20-21 dzień zimą to jest ok. I coś w tym jest bo gdy mieszkaliśmy w domu u teściów gdzie było 25'C to dzieci miałem zimą chore bez przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 29 stycznia średnie dobowe spalanie 4m3.

Parter 21,5-22oC, Poddasze 21oC.

1 raz dziennie przygotowane 120l CWU temp 50oC.

Pozdro

no ok 21 na poddaszu w sypialniach jest do przyjęcia ale kąpiecie sie tylko 1 dziennie ??

zapytam uprzejmie rano czy wieczorem ?

 

21,5 - 22* przecież to zimnica! szkoda gazu tak marnować.

u mnie komfort to 23 oC nawet 34 oC ale cwiczę na własnym organizmie 21 oC w sypialni.

po prostu moja połówka nie da mi szans na wyższą temperaturę, ale ze ona śpi w piżamie z długim rękawem czasami nawet polarku lekkim a mnie pizdzi bo lubie w krótkim rękawku to juz inna sprawa.

no ale ok cwiczę...

Dla mojej rodziny i gości, którzy nas odwiedają jest idealnie. Wszytscy w krótkich rękawkach a wieczore na boso w piżamach przed TV :p

Gdyby była zimnica, to moja szanowna małżonak już dawno by mi o tym stanowczo zakomunikowała ;)

 

ale co z tą wodą 120 litrów : 2 osoby to 60 na osobę daje 30 na kąpiel poranną ???

a co z wodą w kuchni na bieżące sprawy typu opłukanie rąk po struganiu ziemniaków na kolację itp. itd.

Edytowane przez f.5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sami widzicie, dla każdego odczucie komfortu to kwestia indywidualna i nie powinno się z tym dyskutować.

Nam jest komfortowo przy 21-22oC a innym jest zimno. Tudno!

Podgrzanie zbiornika 120l do 50oC wystarcza nam aby wziąć wieczorem kąpiel, rano się umyć a w ciągu dnia leci jeszcze ciepła woda w kranie. Wieczorem znów podgrzewam. Zresztą to nie wątek o korzystaniu z ciepłej wody tylko o zużyciu gazu.

Opis domu jest w podpisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie komfort to 23 oC nawet 34 oC ale cwiczę na własnym organizmie 21 oC w sypialni.

po prostu moja połówka nie da mi szans na wyższą temperaturę, ale ze ona śpi w piżamie z długim rękawem czasami nawet polarku lekkim a mnie pizdzi bo lubie w krótkim rękawku to juz inna sprawa.

no ale ok cwiczę...

 

do spania też wolę się rozbierać niż ubierać :-) a komfort dla mnie to minimum 23 stopnie.

W moim jednym zamkniętym nieużywanym pokoju temperatura waha się pomiędzy 20 a 21 stopni stąd wiem, jakie to odczucie "ciepła" :-)

Edytowane przez MarysiaMarysia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sami widzicie, dla każdego odczucie komfortu to kwestia indywidualna i nie powinno się z tym dyskutować.

Nam jest komfortowo przy 21-22oC a innym jest zimno. Tudno!

Podgrzanie zbiornika 120l do 50oC wystarcza nam aby wziąć wieczorem kąpiel, rano się umyć a w ciągu dnia leci jeszcze ciepła woda w kranie. Wieczorem znów podgrzewam. Zresztą to nie wątek o korzystaniu z ciepłej wody tylko o zużyciu gazu.

Opis domu jest w podpisie.

 

oprocz domu mam tez mieszkanie 50 m2 tam mi jest komfortowo przy 19 oC (sprawdzone wiele razy i tym samym teromometrem)

w domu gdzie mam otwartą przestrzen 70 m2 na dole i 5 okien potrzebuje jednak wyzszej temperatury 22oC - 23oC

 

ale z tą wodą to muszę wypróbować

chyba nie obraziłes sie kolego ze pytam o takie rzeczy.

mam zbiornik CWU 220l ale nie grzeję całego, musze zapytac ile w takim razie grzeję i jak on trzyma ciepło aby Ci dorównać i być hardcorowym morsem.

 

reasumujac

wieczorem 120 litrów do 50 oC i kąpiel ( ale kąpiel w wannie czy pod prysznicem ? bo moja wanna ma 230 litrów do pełna)

rano się myję też pod pachami ale prysznic aby nie przesadzic....

w ciagu dnia i pod wieczor jeszcze ziemniaki i ogórek umyje nie dzis pomidory ale to mało wody...

 

musze sprawdzic Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Was moi drodzi...

Nie zaśmiecajmy wątku. Załużcie sobie oddzielny, o tym kto jak często się kąpie, w wannie czy pod prysznicem, ile wody przy tym zużyje, czy kąpie się rano czy wieczorem a może rano i wieczorem, co sobie myje i jakie warzywa myje w ciągi dnia, oraz czy myje ręce po struganiu ziemniaków w ciepłej czy w zimnej wodzie... ;)

 

Jeszcze raz powtarzam, na temat:

Od 29 stycznia średnie dobowe spalanie 4m3. Parter 21,5-22oC, Poddasze 21oC. 1 raz dziennie przygotowane 120l CWU temp 50oC.

Okres 28.12-29.01 razem grzaniem CWU poszło 199m3. Wychodzi średno 6,2m3/dobę. Temperatura w domu 21-22oC, 24h/dobę.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez franco78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 29 stycznia średnie dobowe spalanie 4m3.

Parter 21,5-22oC, Poddasze 21oC.

1 raz dziennie przygotowane 120l CWU temp 50oC.

Pozdro

 

 

Od 31 stycznia średnia 4,72m3 metraż taki sam tylko z garażem (ogrzewanym do 11 stopni). Temperatura 21,3 (w praktyce 21-23)

cyrkulacja wody od 7:00 do 23:00 (15 minut cyrkulacji co 30 minut) woda CWU grzana cały czas. Przy takiej cyrkulacji zasobnik 100l podgrzewa się co 3-4 godziny.

Według moich obliczeń na taką cyrkulacje potrzebuję około 0,5m3 gazu dziennie. Kosztuje ale na szambie sobie odbijam, nie spuszczam zimnej wody.

Wydaje mi się, że ochładzanie wody CWU jeśli nie masz cyrkulacji to są groszowe sprawy. Podgrzanie Twojego zasobnika z 38 stopni do 46 to około 1,1Kw czyli 0,1m3 (20groszy). Bez cyrkulacji to nie wiem czy w ciągu doby raz się podgrzeje (bez używania wody) .

 

W słoneczne dwa dni poszło mi 7m3 gazu. Za prąd mi więcej chyba wyjdzie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 do 10 lutego wyszło mi 37 m3, czyli średnia 3,7m3 na dobę. W tym grzanie wody. Grzana powierzchnia 125m3. Dużo, mało, zmieniać coś?

 

A temat zużycia wody już przerobiłam kilka stron temu - co poniektórzy pewnie skłonni są mi zarzucić, że brudna chodzę ;-P Jeden mi już z wychodkiem wyjechał, ale jakoś mnie to nie rusza :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 do 10 lutego wyszło mi 37 m3, czyli średnia 3,7m3 na dobę. W tym grzanie wody. Grzana powierzchnia 125m3. Dużo, mało, zmieniać coś?

 

A temat zużycia wody już przerobiłam kilka stron temu - co poniektórzy pewnie skłonni są mi zarzucić, że brudna chodzę ;-P Jeden mi już z wychodkiem wyjechał, ale jakoś mnie to nie rusza :-P

 

Widocznie cię to rusza skoro o tym wspominasz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do osób, które piszą o tak niskim zużyciu gazu (4-8m3/dobę), napiszcie proszę jak dokładnie wygląda u Was instalacja i sterowanie podłogówką. Zastanawiam się czy takie elementy jak mieszacz, sprzęgło mają wpływ na zużycie gazu.

Napiszcie jak macie wykonaną podłogówkę tzn sam rozdzielacz, czy jest jeszcze dodatkowo mieszacz, czy macie drabinki w łazienkach a jeśli tak to jak są one zasilone (temperaturą z podłogówki czy zasilanie wyższą temp z pieca przed mieszaczem) .

 

Ja dopiero zaczynam budowę, ale chciałbym popełnić jak najmniej błędów planując budowę i instalację CO.

Będę miał do ogrzania około 200m2 podłóg (80m2 parter + ok 120 m2 poddasze), dwie łazienki w których chciałbym mieć drabinkę do suszenia ręczników. Garażu nie zamierzam ogrzewać. Jeden z instalatorów proponował w każdym pomieszczeniu termostat do regulacji temperatury , przed rozdzielaczem (?) mieszacz, natomiast mówił że sprzegło niepotrzebne. Tylko zastanawiam się czy ten mieszacz jest potrzebny i czy nie zwiększy to zużycia gazu ?

i czy regulacja temperatury w każdym pomieszczeniu osobno ma sens ?

nad garażem mam jedno pomieszczenie które może w przyszłości przeznaczę na sypialnię jeśli powiększy się nam rodzina ale jeśli nie to raczej bym go nie ogrzewał, co proponujecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do osób, które piszą o tak niskim zużyciu gazu (4-8m3/dobę), napiszcie proszę jak dokładnie wygląda u Was instalacja i sterowanie podłogówką. Zastanawiam się czy takie elementy jak mieszacz, sprzęgło mają wpływ na zużycie gazu.

Napiszcie jak macie wykonaną podłogówkę tzn sam rozdzielacz, czy jest jeszcze dodatkowo mieszacz, czy macie drabinki w łazienkach a jeśli tak to jak są one zasilone (temperaturą z podłogówki czy zasilanie wyższą temp z pieca przed mieszaczem) .

 

Ja dopiero zaczynam budowę, ale chciałbym popełnić jak najmniej błędów planując budowę i instalację CO.

Będę miał do ogrzania około 200m2 podłóg (80m2 parter + ok 120 m2 poddasze), dwie łazienki w których chciałbym mieć drabinkę do suszenia ręczników. Garażu nie zamierzam ogrzewać. Jeden z instalatorów proponował w każdym pomieszczeniu termostat do regulacji temperatury , przed rozdzielaczem (?) mieszacz, natomiast mówił że sprzegło niepotrzebne. Tylko zastanawiam się czy ten mieszacz jest potrzebny i czy nie zwiększy to zużycia gazu ?

i czy regulacja temperatury w każdym pomieszczeniu osobno ma sens ?

nad garażem mam jedno pomieszczenie które może w przyszłości przeznaczę na sypialnię jeśli powiększy się nam rodzina ale jeśli nie to raczej bym go nie ogrzewał, co proponujecie ?

 

U mnie tak jak w opisie układ mieszany grzejników i podłogówki.

Po podłodze ok 200m2 ale ogrzewanych jakieś 150 - 160 wraz z garażem.

Mam mieszacz nie na rozdzielaczu a osobno grupę pompową wraz z mieszaczem i siłownikiem sterowanym z modułu Vaillant VR61/4.

Jeśli chodzi o podłogówkę to układ jest oczywiście oszczędny w zużyciu ale jeśli mamy w myśli komfort w postaci chodzenie po ciepłej podłodze i inne dobrodziejstwa to niestety wszystko kosztuje.

Sam zdecydowałem się na podłogówkę ze względu na oszczędności układu niskotemperaturowego oraz braku grzejników i samego korzystniejszego rozkładu temperatury w pomieszczeniach.

Pomysł Komfortu przyszedł później no ale apatyt rośnie w miarę a to już nie dało się pogodzić z oszczędnościami.

Podłogówkę mam na całym parterze oprócz jednego pokoju oraz garażu gdzie umieściłem jeden grzejnik z uwagi na przyłącze wody umieszczone przy drzwiach garażowych lecz w praniu wyszło iż grzejnik nie jest potrzebny.

W dolnej łazience podłogówka dodatkowo z jedną drabinką na suszenie ręczników.

Całe poddasze użytkowe to grzejniki oprócz drugiej 15m2 łazienki gdzie wraz z drabinką jest podłogówka.

Na parterze i piętrze osobne rozdzielacze a dodatkowo układ rozbity na same grzejniki i samą podłogówkę zasilaną z opisywanego mieszacza.

Jedno co mogę doradzić to piec gazowy jak najmniejszy z jak najmniejszą mocą minimalną.

Rozbicie na dwa osobne układy uważam na strzał w dziesiątkę z uwagi na stworzenie w ten sposób dwóch układów o małej pojemności co powoduje krótkie odcinki czasowe pracy pieca.

W momentach gdy następuje włączenie podłogówki pojemność układu wzrasta niemal dwukrotnie co pociąga za sobą długą pracę

.

Jeśli chodzi o regulację osobno w każdym z pomieszczeń to nie ma sensu gdyż odbija się to negatywnie na pracę pieca.

Odcięcie układu poszczególnych pokoi które osiągnęły temperaturę powoduje cykliczną przerywaną pracę pieca ze względu na gwałtowne zmniejszanie się obwodów aż do całkowitego odcięcia pętli podłogówek co powoduje pracę pieca na sam rozdzielacz kiedy to woda szybko osiąga temperaturę zadaną ale i szybko stygnie powodując powtórny start pieca.

Na sąsiednim forum: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233512-vaillant-ecotec-206-5-5-Du%C5%BCo-Pali-Jak-optymalnie-ustawi%C4%87&p=7069127&posted=1#post7069127

Kolega @Mullann właśnie zrezygnował z takiej regulacji odcinając automatykę Danfoss

Jeśli zatem chodzi o odrębną regulację temperatury w pomieszczeniach to przy podłogówce może być ona zrealizowana poprzez regulację rotametrów lecz jest to jednorazowe ustawienie nie pozwalające na dostosowanie osobno przez każdego z domowników.

Lepszym rozwiązaniem do takiej regulacji są grzejniki których zawory termostatyczne mogą spowodować utrzymanie w miarę stałej temperatury w pomieszczeniach.

Bardzo dobrym rozwiązaniem szczególnie przy podłogówce jest regulacja pogodowa która jest w stanie zareagować dużo wcześniej na obniżenie temperatury zewnętrznej nie powodując spadku temperatur wewnętrznych.

Jeśli instalator proponował regulację temperatury w każdym z pomieszczeń to najlepszym rozwiązaniem przy podłogówce są czujniki umieszczone w podłodze a nie te mierzące temperaturę powietrza.

Jeśli nad nie ogrzewanym garażem planujesz w przyszłości ogrzewane pomieszczenie to zadbaj o dobrą izolację cieplną stropu tym bardziej pzry ogrzewaniu podłogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za obszerną odpowiedź i cenne rady, ale proszę też o więcej :) możesz mi powiedzieć jak to wszystko zaplanować żeby działało jak należy i żeby koszty instalacji nie były zbyt wysokie ? Tzn chodzi mi ogólnie o pogląd co powinno się znaleźć w takiej instalacji a co jest zbędne ? Jaki pięć wybrać ? Jeśli zrezygnuje z rermostatow to w jaki sposób regulować temperaturę w domu że szczególnym uwzględnieniem łazienek (żeby tam było cielplej) i żeby moc zmniejszyć (wyłączyć) grzanie w pomieszczeniu nad garażem kiedy nie będe go chciał zbytnio ogrzewac ?

Każdy gada co innego np mój znajomy który projektuje instalacje odradza mi robienie podlogowki na piętrze a tu na forum każdy chwali.

Ps myślałem o immergasie np tym 3-20kw bo chyba 12 kW dla 200m2 podłogi plus cwu to chyba może być za słaby ? (Wentylacja grawitacyjna planowana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o regulację osobno w każdym z pomieszczeń to nie ma sensu gdyż odbija się to negatywnie na pracę pieca.

Odcięcie układu poszczególnych pokoi które osiągnęły temperaturę powoduje cykliczną przerywaną pracę pieca ze względu na gwałtowne zmniejszanie się obwodów aż do całkowitego odcięcia pętli podłogówek co powoduje pracę pieca na sam rozdzielacz kiedy to woda szybko osiąga temperaturę zadaną ale i szybko stygnie powodując powtórny start pieca.

 

Ja mam regulację na każde pomieszczenie i nie mam tego problemu. Na parterze mam wszędzie ustawione więcej niż zadane na sterowniku 21.3 (czyli dół praktycznie chodzi tylko na sterowniku od pieca). Natomiast na piętrze mam 4 pokoje i tam sobie już ustawiam na odcięcie i nie mam żadnych problemów z piecem. Przynajmniej nic mi o nich nie wiadomo. Także może da się robić te sterowniki na pokoje tylko trzeba ustawiać je z głową, a może to kwestia odpowiedniego pieca - nie może być za mocny. Nie wiem, w każdym razie u mnie jest ok.

 

edit:

Bo rozumiem, że chodzi o sytuację, że zadasz w pomieszczeniach obok sterownika głównego od pieca temperaturę niższą niż na sterowniku od pieca co spowoduje, że piec będzie grzał a obwody będą zamknięte. No jest taka możliwość dlatego trzeba to robić z głową.

Edytowane przez K&M_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za obszerną odpowiedź i cenne rady, ale proszę też o więcej :) możesz mi powiedzieć jak to wszystko zaplanować żeby działało jak należy i żeby koszty instalacji nie

były zbyt wysokie ? Tzn chodzi mi ogólnie o pogląd co powinno się znaleźć w takiej instalacji a co jest zbędne ? Jaki pięć wybrać ? Jeśli zrezygnuje z rermostatow to w jaki sposób regulować temperaturę w domu że szczególnym uwzględnieniem łazienek (żeby tam było cielplej) i żeby moc zmniejszyć (wyłączyć) grzanie w pomieszczeniu nad garażem kiedy nie będe go chciał zbytnio ogrzewac ?

Każdy gada co innego np mój znajomy który projektuje instalacje odradza mi robienie podlogowki na piętrze a tu na forum każdy chwali.

Ps myślałem o immergasie np tym 3-20kw bo chyba 12 kW dla 200m2 podłogi plus cwu to chyba może być za słaby ? (Wentylacja grawitacyjna planowana)

 

170 mkw po podłodze, zakupiony Immergas victrix 12 erp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale 170 a 200 to jednak jakas roznica, a jeszcze jak zajdzie potrzeba ogrzać mi garaż ponad 30m2 to już może braknac mocy. Tym bardziej że mój dom raczej nie będzie zbyt energooszczędne ( balkon, wentylacja grawitacyjna, styropian raczej biały niż grafitowy tzn narazie to jeszcze tylko plany)

Ale wrocmy do tematu, piszcie jakie sterowanie lepsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za obszerną odpowiedź i cenne rady, ale proszę też o więcej :) możesz mi powiedzieć jak to wszystko zaplanować żeby działało jak należy i żeby koszty instalacji nie były zbyt wysokie ? Tzn chodzi mi ogólnie o pogląd co powinno się znaleźć w takiej instalacji a co jest zbędne ? Jaki pięć wybrać ? Jeśli zrezygnuje z rermostatow to w jaki sposób regulować temperaturę w domu że szczególnym uwzględnieniem łazienek (żeby tam było cielplej) i żeby moc zmniejszyć (wyłączyć) grzanie w pomieszczeniu nad garażem kiedy nie będe go chciał zbytnio ogrzewac ?

Każdy gada co innego np mój znajomy który projektuje instalacje odradza mi robienie podlogowki na piętrze a tu na forum każdy chwali.

Ps myślałem o immergasie np tym 3-20kw bo chyba 12 kW dla 200m2 podłogi plus cwu to chyba może być za słaby ? (Wentylacja grawitacyjna planowana)

 

Ze względu na temat tego wątku powtórz swoje pytanie w linku który Ci podałem.

Tam wypowiem się pełniej a także spotkasz innych doradców wraz z kolegą którego problem tu przytoczyłem.

Jedno jest pewne iż każdy instalator preferuje swoje metody sterowania i gdy u mnie w czasie porównywania cen drugiego etapu prac zapraszałem innych speców na wycenę każdy z nich po zbadaniu co miał na myśli instalator który kładł same rury mówił że przerabia to co jest już w kotłowni na swoją wizję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...