Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

możesz jakoś porównać palenie w kominku a grzanie klimą? Mam własnie dylemat co montować.. jaką masz klimę?

 

Żeby było jasne - zamontowałem klimę do chłodzenia latem a nie do grzania. Nie chcę mieć zimnych jak diabli podłóg grzejąc tylko klimą. Wszędzie mam podłogówkę. Zakładając swoją klimę nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby używać jej do grzania. Dwa razy włączyłem funkcję grzania ale tylko po to, żeby zobaczyć jakie to jest wydajne i powiem, że salon nagrzała stosunkowo szybko. Gdybym chciał grzać klimą to założył bym kanałówkę a ja mam wersją podsufitową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, mam pytania co do mojego zuzycia gazu. Piec immergas victrix 24 na razie bez automatyki uruchomiony w polowie wrzesnia ogrzewanie wlaczone w polowie pazdziernika. Na gazomierzu juz 360m3 z czego 210 poszlo w listopadzie. Dom "przy kolorowej" pow.uzytkowa 125 , sciany pustak ceramiczny+15 styro 0.32, podloga 10 styro 0.36. Parter temp 21 gora 19-20. Ogrzewany pierwszy sezon. Czy przytych parametrach zuzycie musi byc az tak wysokie? Dom stoi prawie w polu . ostatnie 2 dni zuzycie 10m3 na dobie, dzis mimo wiatru spadlo do 9. Ile moze spasc zuzycie po zainstalowaniu car2? Ogrzewanie 100%podlogowka(wczesniej nie wygrzewana) Edytowane przez kasiekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie kto zaproponował taki wielki kocioł 24kw na powierzchnie 125m2.

Ja mam 12kw a ogrzewam po podłogach 184m2 + zasobnik 300litrów. Po zainstalowaniu CARa pewnie zjedziesz 3-4m3 na dobę. Ale według mnie CAR2 jest nie wart swojej ceny. Wystarczy TYBOX137 (bezprzewodowy) cena około 250zł lub przewodowy TYBOX117 cena 120zł + czujka zewnętrzna własnej roboty KTY81/110 do kupienia za 3zł i kabelek + jakas puszeczka = całość max 15zł.

Wydawać 600zł na CAR2 z czujką to przegięcie. Za to pewnie będzie 300m3 gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytania co do mojego zuzycia gazu. Piec immergas victrix 24 na razie bez automatyki uruchomiony w polowie wrzesnia ogrzewanie wlaczone w polowie pazdziernika. Na gazomierzu juz 360m3 z czego 210 poszlo w listopadzie. Dom "przy kolorowej" pow.uzytkowa 125 , sciany pustak ceramiczny+15 styro 0.32, podloga 10 styro 0.36. Parter temp 21 gora 19-20. Ogrzewany pierwszy sezon. Czy przytych parametrach zuzycie musi byc az tak wysokie? Dom stoi prawie w polu . ostatnie 2 dni zuzycie 10m3 na dobie, dzis mimo wiatru spadlo do 9. Ile moze spasc zuzycie po zainstalowaniu car2? Ogrzewanie 100%podlogowka(wczesniej nie wygrzewana)

 

Mi przy większym metrażu oscyluje w granicach 6-ciu m3/dobę razem z cwu. Też jak zacząłem grzać na początku października było 7-8 m3. Zamontowałem sterownik pokojowy i trochę spadło. Ale ta dycha w podłodze to trochę mało, ja mam 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie kto zaproponował taki wielki kocioł 24kw na powierzchnie 125m2.

Ja mam 12kw a ogrzewam po podłogach 184m2 + zasobnik 300litrów. Po zainstalowaniu CARa pewnie zjedziesz 3-4m3 na dobę. Ale według mnie CAR2 jest nie wart swojej ceny. Wystarczy TYBOX137 (bezprzewodowy) cena około 250zł lub przewodowy TYBOX117 cena 120zł + czujka zewnętrzna własnej roboty KTY81/110 do kupienia za 3zł i kabelek + jakas puszeczka = całość max 15zł.

Wydawać 600zł na CAR2 z czujką to przegięcie. Za to pewnie będzie 300m3 gazu.

 

gwoli ścisłości, Tybox 117 z wysyłką kosztuje 150zł, na carv2 mam cene 550zł. Różnica to 400zł... a z tego to nie będzie więcej niz 180m3 ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 cm styro bylo w projekcie-kiedy zaczelam interesowac aie ogrzewaniem jedyne co moglam zrobic to zmienic parametry styro z 0,4 na 0.36(0,37 nie jestem pewna). Proponowalam piec 12kW ale ktory chlop poslucha baby w ciazy skoro instalator mowi ze 24 bedzie dobrze...a domowa czujka nie koliduje z gwarancja? Kociol obecnie ustawiony na 18kW Edytowane przez kasiekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 cm styro bylo w projekcie-kiedy zaczelam interesowac aie ogrzewaniem jedyne co moglam zrobic to zmienic parametry styro z 0,4 na 0.36(0,37 nie jestem pewna). Proponowalam piec 12kW ale ktory chlop poslucha baby w ciazy skoro instalator mowi ze 24 bedzie dobrze...a domowa czujka nie koliduje z gwarancja? Kociol obecnie ustawiony na 18kW

 

Tym instalatorom to bym chętnie tyłek skopał. Przyspawali się do tych 24 kw jak tramwaj do szyn. Mi też proponowano 20 kw a ja wybrałem 12 i jestem zadowolony. Jedyne w czym poparł mnie wykonawca to podłogówka na całej powierzchni bez grzejników. A te 18 kw u Ciebie to chyba "udrutowanie" palnika ale nie ma to znaczenia, gdyż kocioł z taką mocą prawdopodobnie nigdy pracował nie będzie. Ważniejsza jest moc minimalna, która u Ciebie wynosi zapewne coś około 5 kw. W moim Immergasie to wartość 1,9 kw.

Edytowane przez wg39070
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym instalatorom to bym chętnie tyłek skopał. Przyspawali się do tych 24 kw jak tramwaj do szyn. Mi też proponowano 20 kw a ja wybrałem 12 i jestem zadowolony. Jedyne w czym poparł mnie wykonawca to podłogówka na całej powierzchni bez grzejników. A te 18 kw u Ciebie to chyba "udrutowanie" palnika ale nie ma to znaczenia, gdyż kocioł z taką mocą prawdopodobnie nigdy pracował nie będzie. Ważniejsza jest moc minimalna, która u Ciebie wynosi zapewne coś około 5 kw. W moim Immergasie to wartość 1,9 kw.

 

Instalator instalatorem ale projektantom bym pare slow powiedzial.

Ci pierwsi w zasadzie maja zamontowac co jest w projekcie.

Ci drudzy daja na zapas zeby sie potem klient nie mogl czepic ze zimno ma :)

I rozumiem ze nie sa w stanie przewidziec gdzie dom bedzie budowany,

ale przy zalozeniach izolacyjnosci scian itd budynek powinien spelniac okreslone kryteria,

a co za tym idzie dedykowany jest kociol o xxx mocy.

Ja tez jestem teraz madrzejszy, ale piec juz wisi i tez Victrix 24KW.

Jedyna rzecza jaka mialem posluchac instalatora, to zeby na calosci zrobic podlogowke.

Madrze zrobil Montixe dajac wszedzie podlogowke i na wszelki wypadek grzejniki.

Ale teraz to juz musztarda.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociesze Was ja mam 24kw 160m2 do grzania a w tym sezonie grzeje tylko jeden poziom wiec grzeje 80m2 i spalanie teraz wychodzi 8m3/ dobę (w tym około 1.2 metra na cwu i gotowanie) pierwszy sezon grzeje gazem. I tak zuzycie spadło bo na początku wychodziło 9m3. C.O ustawione na 38 stopni, temperatura w domu 23 stopnie. Oczywiście żaden z instalatorów nie zaproponował mniejszego pieca więc nawet się na tym nie zastanawialiśmy, nawet jeden zaproponował 30 kw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalatorzy debile to raz, ale dziwię się niektórym kolegom tutaj, że wcześniej nie interesowali się tematem - tutaj na forum.

Ja jeszcze przed rozpoczęciem budowy interesowałem się wieloma detalami związanymi z budową i przeczytałem xxx wątków mniej lub bardziej specjalistycznych. I przede wszystkim, nauczyłem się nie tyle negować wszystko co mówią fachowcy, ale przede wszystkim weryfikować - na forum.

Podam przykład - jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty zapytania ofertowe odnośnie urządzenia grzewczego(ponad 20 zapytań). Wszyscy dostali ten sam zestaw danych, niektórzy chcieli więcej danych, to dosłałem. Rozrzut proponowanej mocy urządzenia grzewczego dla tego samego domu to 6 - 15kw

Dzięki lekturze forum mam tyle ile trzeba. Gdybym nie czytał forum, pewnie miałbym standardowe 20-25kw, a tak mam niecałe 8kw. I jest z małym zapasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalatorzy debile to raz, ale dziwię się niektórym kolegom tutaj, że wcześniej nie interesowali się tematem - tutaj na forum.

Ja jeszcze przed rozpoczęciem budowy interesowałem się wieloma detalami związanymi z budową i przeczytałem xxx wątków mniej lub bardziej specjalistycznych. I przede wszystkim, nauczyłem się nie tyle negować wszystko co mówią fachowcy, ale przede wszystkim weryfikować - na forum.

Podam przykład - jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty zapytania ofertowe odnośnie urządzenia grzewczego(ponad 20 zapytań). Wszyscy dostali ten sam zestaw danych, niektórzy chcieli więcej danych, to dosłałem. Rozrzut proponowanej mocy urządzenia grzewczego dla tego samego domu to 6 - 15kw

Dzięki lekturze forum mam tyle ile trzeba. Gdybym nie czytał forum, pewnie miałbym standardowe 20-25kw, a tak mam niecałe 8kw. I jest z małym zapasem

 

Też tak postąpiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym instalatorom to bym chętnie tyłek skopał. Przyspawali się do tych 24 kw jak tramwaj do szyn.

 

 

Instalatorzy debile to raz, ale dziwię się niektórym kolegom tutaj, że wcześniej nie interesowali się tematem - tutaj na forum.

 

Zupełnie niepotrzebnie się podniecacie. Całkiem świadomie wziąłem Immergasa 24kW do domu o zapotrzebowaniu 3,2kW przy -20 stopniach.

Trzeci rok chodzi idealnie, a rachunek z zeszłego roku to 1730 zł za CO+CWU dla 4 osób.

 

CO mam ograniczone od góry do 5kW, zatem zakres modulacji to 3-5kW.

Dzięki temu że jest podłogówka i dobra izolacja oraz dzięki odpowiedniemu dobraniu temperatur i czasów na sterowniku, kocioł włącza się rzadko i nie ma problemu z taktowaniem.

Duża moc na CWU (podobno przycięta przez instalatora do 21kW) przydaje się do ogrzewania przepływowego CWU, a wbudowany w wiszący kocioł zasobnik nie zajmuje miejsca na podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie niepotrzebnie się podniecacie. Całkiem świadomie wziąłem Immergasa 24kW do domu o zapotrzebowaniu 3,2kW przy -20 stopniach.

Trzeci rok chodzi idealnie, a rachunek z zeszłego roku to 1730 zł za CO+CWU dla 4 osób.

 

CO mam ograniczone od góry do 5kW, zatem zakres modulacji to 3-5kW.

Dzięki temu że jest podłogówka i dobra izolacja oraz dzięki odpowiedniemu dobraniu temperatur i czasów na sterowniku, kocioł włącza się rzadko i nie ma problemu z taktowaniem.

Duża moc na CWU (podobno przycięta przez instalatora do 21kW) przydaje się do ogrzewania przepływowego CWU, a wbudowany w wiszący kocioł zasobnik nie zajmuje miejsca na podłodze.

 

Teraz nasuwa się pytanie - po co kocioł 24 kw udrutowany do 5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównałem teraz zużycie gazu w mieszkaniu w starej, nieocieplonej kamienicy i w domu moich rodziców

 

1. Moje mieszkanie: 55 metrów, 3,5 metra sufit

Elewacja/ocieplenie jak w starej kamienicy, żadna. Okna skrzynkowe 3x (nowe, drewniane, cholernie drogie - konserwator zabytków). Kocioł dwufunkcyjny, jakieś 7 lat juz ma, włoski Ferroli. Wszystkie ściany naokoło nie przylegają do żadnego z mieszkań. Klatka schodowa zimna i nieogrzana. Sterownik ustawiony na 20 stopni. Jedna osoba w mieszkaniu. Bielsko Biała

 

Rachunek za gaz: 602 PLN za październik i listopad

 

2. Dom rodziców (woj. Lubuskie): 100 m2 ogrzewanej powierzchni użytkowej, sufit 2,4 m, wybudowany w roku 90 z pustaka. Na dole garaż, pralnia z łazienką, dwa pokoje, w zasadzie nieogrzewany (tylko jeden na dole ogrzewany). Wszystkie okna po wymianie.

 

Wymieniłem całą instalację, grzejniki nowe stalowe, kilka zostało żeliwnych (dwa), rórki miedziane ocieplone pianką, wymienione drzwi garażowe, ocieplony styropianem. Kocioł za 2,5 K, polski Termet dwufunkcyjny. Sterownik na 20 stopni całą dobę. Cztery osoby w mieszkaniu (ciepła woda plus CO, gotowanie)

 

Rachunek za gaz (niemal za ten sam okres, od 05.10): 799 PLN (554 m3)

Edytowane przez firebringer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może czy jest możliwa jakaś regulacja mocy w victrix exa 24?

Widzę, że ciebie elektronika ( parametry- symbole, oznaczenia i wartości) jest taka sama jak w moim modelu X24 v.2011, który ma moc 3-24 kW i u mnie fabrycznie parametr S2 jest ustawione na 1000 (obrotów/min), a u ciebie fabrycznie S2 jest 1400, a zakresy dla S0, S1 i S4 mamy takie same. Podejrzewam, że konstrukcja, wentylator i wymiennik jest taki sam, zmienili zawór gazowy i pompę na elektroniczne. Spróbuj zmienić parametr S2 na 1000 albo nawet na 900. Przy 900 będzie coś około 2,8 kW ;)

albo 2,99 kW ;)

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...