Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hmm,

Mogę podyskutować z bardziej doświadczonym Kolegą :)

 

Na temat mocy mam wątpliwości.

Mam ustawione ograniczenie temp. wody CO do 60St.

 

1. Palnik startuje na MIN.

2. Po XX czasu wzrasta wielkość płomienia - słychać, że kocioł "mocniej" pracuje.

 

Gdy zwiększam temp. wody CO np: 70St. to rośnie i wielkość płomienia.

Patrząc na te zależności nie wskazane by było ograniczenie mocy kotła?

 

Z jednej strony patrząc na zapotrzebowanie na ciepło to wygląda fajnie i w domu jest ciepło. Z drugiej strony męczy mnie zużycie gazu na poziomie 10-12m3/dobę.

 

Nastawy mam następujące:

- regulacja: dwustawna

- temp. obniżona 20 St.C. 22.00 do 5.00 oraz 6.00 do 15.00

- temp. dzienna 21,5 St.

- CWU z Cyrkulacją 50 St.C. w godz: 5.40 do 6.30 oraz 16.00 do 23.00

 

I irytuje mnie zużycie gazu :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Vaillanty lubia gaz i to duzo u mnie na dwustawnej od 10m3 do 15m3 budynek nieocieplony 80m2 ale jednak najwiecej ciepła ucieka mi przez strop jest drewniany nieocieplony a u góry tylko 4cm gliny myślałem ze pomiedzy belkami sa trociny albo glina jak rozebrałem szok same dechy to jak mam mało palic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguslawiska -> no tak - inna zasada sterowania kotła - u mnie w Viessmannie jest inaczej ... - a mianowicie :

- w moim kotle nie mam wogóle możliwości ustawienia zadanej temperatury wody na zasilaniu - takoż nie mogę ustawić np 70 stopni na wyjściu z kotła ...

Nie mam takiej możliwości , więc nie mam możliwości wymusić na moim kotle pracę z maksymalną lub z bliską maksymalnej mocy ... - dla obiegu c.o oczywiście.

U mnie mogę ustawić tylko temperaturę zadaną wewnątrz pomieszczeń - i nic ponadto / no i oczywiście krzywe grzewcze /. No i jeszcze czasokresy pracy z temp dzienną i zredukowaną i takie tam inne bajery - ale nie mam wogóle możliwości ręcznego ustawienia żądanej temp wody kotłowej . Dlatego mój kocioł dla trybu grzania c.o. nigdy nie pracował z mocą maksymalną lub bliską maksymalnej gdyż przez prawie półtora roku użytkowania nie grzał wody do wiekszej temperatury niż bodajże 50 stopni . / przy największych mrozach -22 stopnie grzał wodę do temp ca 55 stopni / .

Dlatego u mnie nie nic nie daje zmniejszenie mocy max gdyż kocioł wogóle na niej nie pracuje - stąd mój wniosek dla Twojego kotła ...

 

Jeżeli w Twoim kotle masz możliwość ustawienia na sztywno zadanej temperatury - to jak ustawisz ją tak wysoko / 70 stopni to bardzo dużo / to rzeczywiście obniżenie mocy max może wygenerować jakieś oszczędności gdyż kocioł wówczas na pewno pracuje w pobliżu mocy maksymalnej .

 

Jeszcze w kwestii mocy palnika jak dogrzewa wodę do zadanej temperatury - napisałeś że jak zwiekszysz temp wody z 60 na 70 stopni to słyszysz jak palnik głośno szumi - czyli pracuje z dużą mocą - w Viessmannie mogę zaprogramować czas dochodzenia do zadanej temperatury jak i procentową wartość histerezy regulatora , mogę wydłużyc ten czas a więc w trakcie tego dochodzenia do zadanej temp zmniejszyć moc palnika - dłużej ma dogrzewać - to musi to robić z mniejszą mocą ...

 

Poszukaj w ustawieniach swojego kotła - może masz takie możliwości ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusławski w vaillancie jest troche inaczej bynajmniej tak tłumaczył mi servisant

Jego słowa były takie ze moc maksymalną i minimalna dopasowuje sie do pomiesczenia jezeli masz zapotrzebowanie 15.6kw to smiało zmniejsz na 16kw bedzie tez grzał do 70st lub wiecej tylko jego modulacja bedzie np od 10 do 16kw

Przez pewien okres czasu ustawiłem na max 24kw i piec taktował szybko nagrzewał wode np do 60st ale jak sie wyłaczył to pompa pracowała 5 min i temp

na kotle spadała do 30st i znowu grzał, czesciej sie włanczał.Jezeli masz regulator dedykowany do vaillanta to temp na kotle ustaw na max wtedy to regulator zadaje sam temp kotła u mnie bardzo rzadko temp podczas grzania przekracza 55st tylko rano podczas grzania po obnizeniu nocnym grzeje do 75st ale tylko raz bo potem 65st i tak spada a modulacje mam od 8/11kw ustawiona

Moc minimalna mam za duza i to jest najwiekszy problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek1971: Skoro piec ma największą sprawność przy mocy maksymalnej i pracuje z regulatorem pokojowym w trybie sterowania ciągłego, to w sumie po co mu sztucznie zmniejszać moc np. z 24 na 11? Przecież im mniejsza moc, tym mniejsza sprawność... ergo - więcej zużytego gazu? Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie ale jak miałem ustawione na 24 kw na max to piec pracował 5min i przerwy 5min i tak w koło a co dziwne niemoglem ogrzac mieszkań ale tyczy to sie pracy regulatora w trybie dwustawnym , w trybie regulatora i pieca praca ciagła w praktyce niema to znaczenia ponieważ piec uruchamia sie na minimalnej mocy potem pracuje około 1min z max i potem cały czas z minimalna do osiagniecia temp wtedy piec nie taktuje widziałem to prace na wykresie u serwisanta gdy podłaczył laptopa do kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bynajmniej jak juz wezwałem servisanta zapłacilem mu za droge to rowniez zadałem mu takie pytanie powiedział ze na szkoleniu mówili ze zaleca sie dostosowanie mocy max kotła do budynku czyli zapotrzebowania na ciepło tak jest przy vaillancie ale co servisant inna odpowiedź.

Moim zdaniem kotły maja tak duza modulacje poniewaz mozna go dostosowac do malych domków i do duzych

W książce instalatora jest podane co powinno sie zmienic aby dostosowac piec do instalacji

moc nominalna obciazenie cieplne

czas wybiegu pompy

czas blokady palnika

wysokośc tłoczenia pompy

to są parametry ustawiane indywidualnie do instalacji i obiektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablitoo,ja szczerze,to nie rozumiem,dlaczego w vieksach,moze w kondensatach Vieskowych,nie da sie zmieniac temp. zadanej,chcianej w domku,a jedynie nastaiwasz jakas tam ,w miare metoda eksperymentalna adekwatna do temp. komfortowej dla cialka....jakos dla mnie to sztuczne,dziwne...wole sobie pokretelkiem ustawic taka,jaka uwazam za wlasciwa dla mnie....tak sobie napisalem,nie obraz sie....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablitoo,ja szczerze,to nie rozumiem,dlaczego w vieksach,moze w kondensatach Vieskowych,nie da sie zmieniac temp. zadanej,chcianej w domku,a jedynie nastaiwasz jakas tam ,w miare metoda eksperymentalna adekwatna do temp. komfortowej dla cialka....jakos dla mnie to sztuczne,dziwne...wole sobie pokretelkiem ustawic taka,jaka uwazam za wlasciwa dla mnie....tak sobie napisalem,nie obraz sie....

 

Ależ można - oczywiście że można i nawet trzeba :lol:

Jest to podstawowy sposób regulacji - tak jak w każdym innym kotle .

 

http://www.viessmann.com/web/poland/pl_publish.nsf/AttachmentsByTitle/pan-vitotronic-wandgeraete.gif/$FILE/pan-vitotronic-wandgeraete.gif

 

Po prawej stronie obok wyświetlacza LCD - duże pokrętło służące do zmiany nastaw temperatury zadanej w pomieszczeniach - kręcisz w lewo odejmujesz po stopniu , kręcisz w prawo dodajesz po stopniu ...

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee,eee pisales,moj kolega tez ma vieska,mowi ,jak Ty,ze nastawia sie jakas tam temp. odpowiadajaca temp. w pomieszczeniu-chalupce...czyli masz 2 sposoby ustawiania zadanej temp?ja mam tylko temp. dla pomieszczenia,pomieszczen,reguluje oczywiscie glowicami....mam kilka innych parameterkow do regulacji,w sumie...musze uwazac ,jak krece,kiedys tak popitolilem sterowanie cwu,ze....musialem wykonanc tel. do przyjaciela :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee,eee pisales,moj kolega tez ma vieska,mowi ,jak Ty,ze nastawia sie jakas tam temp. odpowiadajaca temp. w pomieszczeniu-chalupce...czyli masz 2 sposoby ustawiania zadanej temp?ja mam tylko temp. dla pomieszczenia,pomieszczen,reguluje oczywiscie glowicami....mam kilka innych parameterkow do regulacji,w sumie...musze uwazac ,jak krece,kiedys tak popitolilem sterowanie cwu,ze....musialem wykonanc tel. do przyjaciela :-)

 

To co opisywałem w innym wątku to sposób doboru krzywej grzewczej dla regulatora pogodowego . Po dobraniu prawidłowej krzywej grzewczej temperaturę zadaną wewnątrz pomieszczeń reguluje się normalnie pokrętłem na płycie czołowej regulatora.

Poniżej płyta czołowa regulatora pogodowego Vitotronic 200 :

 

http://images31.fotosik.pl/438/6131cec5e56e0eda.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz gratulacje - ja też teraz piszę tylko znad szklaneczki Metaxy wybornej siódemki amfory :lol:

W kominku ogień buzuje , c.o się właśnie wyłączyło / tzn przełączyło na tryb temperatury zredukowanej / , żona w delegacji na Słowacji na nartach / niektórzy to pożyją :D / - czyli miło i oszczędnie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Szukam porad i pomocy. Uruchomiłem piec w nowym domu. Dom 250m2 powierzchni całkowitej i 150 użytkowej. 3 poziomy. Piec Dedietrich MRC II 24kW kondensacyjny. Mam termostat pokojowy i 15 grzejników z głowicami. Podłogówki nie mam. Dziś otrzymałem pierwszy rachunek za gaz za niecały miesiąc od 15 grudnia do 8 stycznia zapłaciłem 800 zł, zużycie 420 m3 gazu tj. ok. 17,5 m3 na dobę. Czy to normalne?

 

Czytałem na forum że to może być spowodowane tym że nowy dom. Faktycznie do tej pory nigdy nie był ogrzewany. Na jesieni robiłem tynki, kafle itp. Mam trochę jeszcze dziur i braków w uszczelnieniu ale żeby aż tak?

 

Ogólnie w domu jest ciepło. Ustawiłem na termostacie pokojowym temperaturę 18 stopni. Piec chodzi jakąś godzinę i później na kolejną godzinę się wyłącza. Po 1 godz. temp. spada gdzieś o około 1 stopień czasami dłużej.

 

Temperaturę zasilania grzejników mam ustawioną na 50 stopni.

 

Zastanawiam sie czy czasami nie robię błędu że ten piec tak oscylacyjne pracuje. Może sie wychładza i później musi zbyt dużo mielić aby dogrzać. Może ustawić na wyższą temp. i niech sobie ciągle pracuje.

 

Od czego zacząć redukcję kosztów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...