Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

widze ostro lobbujesz przeciw gazowi, nawet w sygnaturce jedziesz z tą filozofią. każdy ma jakiegoś bzika.

żeby w śmierdzącej dymem polsce robić ekonagonkę na gaz to trochę absurdalne jest...

 

A jakieś rzeczowe argumenty czy tylko tak personalnie (bo tak zawsze się kończy:D) ? ;)

 

:bye:

 

PS. Tak już czytałem, że lobbuje za pelletem. To tyle. Na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ooo. Człek wchodzi do wątku i chce przeczytać co tam u kolegów gaziarzy słychać i ile tego czystego paliwka spalają, a tu takie rzeczy. Rozkmina czy gaz czy pellet czy groch czy WM czy pompka. Coś o jakimś odczuwaniu temp. Szok. Skoro tak nagła zmiana to oczywiście przyłączam się do dyskusji. :D

 

 

Nie idź w pellet nie te czasy. Mam nie polecam. No chyba, że zamiast węgla. Gaz też nie. Przeżytek. Pomyśl ciepło o prądzie np. o pompie ciepła. Prąd se ukręcisz, gazu nie. Zobaczysz że za jakiś czas i tak pewnie wylądują u Ciebie PV na dachu, więc będziesz miał bardzo rachunki za utrzymanie domu. WM też załóż. Fajna sprawa. :yes: Z gazem to taki myk jeszcze jest. Ja se wydumałem ;), że zużywalnym ponad 1200m3/rok. Mieszkam już jakąś tam dłużą chwilę, więc wiem ile i co, ale tak se wydumałem. Sam abonament to 600zł/rok i widziałem, że ktoś pisał, kto przeszedł na prąd że płacił 750zł/rok.

 

Co to za przepisz, że gazu samego nie można zainstalować?

Dzięki

 

PS. Kurcze nie widziadłem, że ta WM taka droga jak się samemu nie zrobi.

Kurde fotowoltaika to naprawdę grube koszta, skoro mam już komin i ta "kotłownie" to pojadę jak w projekcie, jedyna zmiana będzie kocioł jednofunkcyjny zamiast dwu.. same solary to teraz taniocha, a i one mogą odciążyć , głównie latem kociołek gazowy, bo zagrzrja ta wodę. Co do abonament, tego nie przeskoczymy, a taryfa to pewnie będę w 3,

 

 

Jedno mnie zastanawia, jak grzać garaż, w projekcie mam grzejnik ale raczej dam podłogowe, rurki co 30, i ocieple ścianę łącząca z domem i sufit, i tak się zastanawiam jak to bd hulać.

 

Druga strona to czy mogę mieć dwa termostaty? Na dół i na górę? Bo w strefie dziennej chce trzymać wyższa temp. Niz w sypialniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo. Człek wchodzi do wątku i chce przeczytać co tam u kolegów gaziarzy słychać i ile tego czystego paliwka spalają, a tu takie rzeczy. Rozkmina czy gaz czy pellet czy groch czy WM czy pompka. Coś o jakimś odczuwaniu temp. Szok. Skoro tak nagła zmiana to oczywiście przyłączam się do dyskusji. :D

 

 

Nie idź w pellet nie te czasy. Mam nie polecam. No chyba, że zamiast węgla. Gaz też nie. Przeżytek. Pomyśl ciepło o prądzie np. o pompie ciepła. Prąd se ukręcisz, gazu nie. Zobaczysz że za jakiś czas i tak pewnie wylądują u Ciebie PV na dachu, więc będziesz miał bardzo rachunki za utrzymanie domu. WM też załóż. Fajna sprawa. :yes: Z gazem to taki myk jeszcze jest. Ja se wydumałem ;), że zużywalnym ponad 1200m3/rok. Mieszkam już jakąś tam dłużą chwilę, więc wiem ile i co, ale tak se wydumałem. Sam abonament to 600zł/rok i widziałem, że ktoś pisał, kto przeszedł na prąd że płacił 750zł/rok.

 

Co to za przepisz, że gazu samego nie można zainstalować?

Dzięki

 

PS. Kurcze nie widziadłem, że ta WM taka droga jak się samemu nie zrobi.

 

A i jeszcze jak czytam o prądzie, to wszyscy piszą o taryfach i tańszym grzaniu w jakichś dziwnych godzinach, to nie dla mnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego kalkulatora co ci dałem linka przy obecnych cenach ogrzewanie kotłem na ekogroszek i kotłem kondensacyjnym wychodzi praktycznie tak samo . Jeżeli ciepłą wodę chciałbyś latem grzać w bojlerze elektrycznym to gaz wychodzi taniej . Eksploatacja pompy ciepłą powietrznej wychodzi 40 % taniej a na solankę 50 % taniej chyba że od przyszłego roku prąd podrożeje to wtedy różnica będzie mniejsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz prośba, bo gdzieś umknęło.

Nie tyle dogrzewają co żeby spełniać normy mszą dodatkowo używać kotła na biomasę , przynajmniej u mnie tak było . kocioł na gaz plus kominek albo solary , wybrałem kominek. Nie wiem dokładnie jak jest z odbiorem jak zmienisz ogrzewanie czy nie będziesz miał problemów.

Co to za przepisz, że gazu samego nie można zainstalować?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, postanowiłem założyć gaz, jutro będę pisał wniosek o warunki i przyłączenia, żeby się wyrobili na przyszły rok ze wszystkim, za gazem jest to że mam małą kotłownie, oraz to że czasami Mam wyjazdy z pracy, a w domu żona i synek, po co im dokładać problemu z rozpalaniem i zasypywaniem podajnika. Za to 100 zł miesięcznie nie warto sobie zawracać gitary. O tej rekuperacji muszę się dowiedzieć więcej. To może coś się zdziała.

 

Serio w XXI wieku rozważałeś węgiel jako źródło ciepła? Dla mnie już nawet gaz jest przestarzały :) Mam, ale obecnie szła bym w prąd.

Oczywiście rekuperacja to nie fanaberia tylko oczywistość.

 

Energooszczędność - jak myślisz o domu na cel życie to pomyśl o domu, którzy utrzymasz z miniaturowej emerytury. Czy najtańszym w utrzymaniu. Wydumana elewacja ci się znudzi po roku, ale rachunki będziesz płacił do końca życia.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz prośba, bo gdzieś umknęło.

 

Co to za przepisz, że gazu samego nie można zainstalować?

Dzięki

 

Będzie prościej jak przeczytasz to będzie mniej zaśmiecania tematu.https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/wplyw-rozwiazan-instalacyjnych-na-wskaznik-ep-budynku-wideo-aa-zTVM-tM2F-2A9L.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że w moim konkretnym przypadku czyli izolacja płyty 15 cm xps, ciany ytong energo plus 48 cm 0,17[W/(m2K) , dach płyta pir 15 cm plus rekuperacja , żeby spełnić normę przy kotle gazowym musiałem mieć kominek albo solary. Dokumenty były składane w 2016 pewnie teraz poszedł bym w pc ale wtedy takie pompy jeszcze były dosyć drogie a pompa musiała by być dosyć duża bo do ogrzania około 350 m2 i zużywam bardzo dużo ciepłej wody. Edytowane przez Jaro106
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak myślałem.

Pisałem o tym kiedyś tutaj, ale jakoś tak bez echa.

 

Znalazłem opracowanie o nowych WT.

Wynika z niego, że biomasa z wentylacją grawitacyjną spełnia WT2017 i WT2021. Niestety gaz nawet z WM nie - nawet tych WT2017.

[ATTACH=CONFIG]435224[/ATTACH]

 

Tutaj link do dokumentu.

 

PS. No i jasne, że gaz to przeżytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem.

Pisałem o tym kiedyś tutaj, ale jakoś tak bez echa.

 

 

 

PS. No i jasne, że gaz to przeżytek.

 

Teraz to już wgl zgłupiałem, tym więcej czytam tym mniej wiem...pompy ciepła nie dam.. nad reku się zastanawiam. Do czego potrzebny są te wt2021 czy wy 2017.. to jakieś istotne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już wgl zgłupiałem, tym więcej czytam tym mniej wiem...pompy ciepła nie dam.. nad reku się zastanawiam. Do czego potrzebny są te wt2021 czy wy 2017.. to jakieś istotne?

 

2017 i 2021 to data od kiedy te normy będą obowiązywać liczy się data wystąpienia o pozwolenie na budowę . Czyli do 2020 będą obowiązywać te z 2017 potem już trzeba według bardziej rygorystycznej normy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już wgl zgłupiałem, tym więcej czytam tym mniej wiem...pompy ciepła nie dam.. nad reku się zastanawiam. Do czego potrzebny są te wt2021 czy wy 2017.. to jakieś istotne?

 

Nie dasz pompy to daj gaz. Nie rób pelletu czy grochu w nowym domu. Serio. Reku zrób. Na 100%. Postaraj się. WT ważne. Jak masz pozwolenie na sam gaz, a chyba takie masz, bo chata stoi, to już raczej Ciebie to nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Druga strona to czy mogę mieć dwa termostaty? Na dół i na górę? Bo w strefie dziennej chce trzymać wyższa temp. Niz w sypialniach.

 

Można. Ale musisz kupić listwę sterująca ( tech, salus lub coś podobnego) i założyć elektrozawory na poszczególne piętra. I od termostatu do listwy musisz pociągnął przewody (2 lub 4 zależy jaka listwa). Od listwy do kotla 2 przewody i od listwy do kazdego elektrozaworu 2 przewody plus zasilanie do listwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...