Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Węgiel po 670zl/t z piasta.

Kocioł zdemontowali, bo się rozciekl.

Temperatury 21,5/22.

Zobaczymy za miesiąc po nowych cenach.

 

myślaem że węgiel kosztuje 1400 za tone a nie 670

 

 

a co będzie to już raczej wiesz ile ten dom zużywa gazu aby być ciepłym. duża chata słabo ocieplona to 15m3 na dobe spokojnie cena za m3 byla dotyczas 2,3pln a po podwyzce pewnie okolo 3,5pln bedzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

[quote

 

myślaem że węgiel kosztuje 1400 za tone a nie 670

 

 

a co będzie to już raczej wiesz ile ten dom zużywa gazu aby być ciepłym. duża chata słabo ocieplona to 15m3 na dobe spokojnie cena za m3 byla dotyczas 2,3pln a po podwyzce pewnie okolo 3,5pln bedzie

 

Po 670 kupili w maju.

Później poszybował, ale przed świętami już był poniżej 1000.

Teraz nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

U mnie niestety schodzi bardzo dużo gazu (a może tylko mi się tak wydaje?). Gaz ze zbiornika. Kocioł Viessmann Vitodens 050W, sprzęgło, 2 obiegi grzewcze (grzejniki oraz podłogówka) + CWU. Do grzania jakieś 140m + garaż i część gospodarcza ok 40m2 (to grzeję na minimum - może błąd?). Dom stosunkowo nowy (10 lat), raczej dobrze ocieplony. Słabe punkty to okna przez które lubi zawiać oraz usytuowanie w polu na górce - często owiewany aż gwiżdże. W domu na regulatorze ustawione 22,5 C. Miesięcznie schodzi mi ok 15% (cieplejsze miesiące) do 20% w zimnych, butla 2700l. Pierwsze tankowanie w ogóle zbiornika we wrześniu - 82%, drugie tankowanie tydzień temu też do 85%, bo już było 20% na manometrze. Wydaje mi się, że to dość sporo - 60% na 3,5 miesiąca. Jakieś rady? Obniżyłem moc palnika, pracuje cały czas na niskiej modulacji właściwie bez wyłączeń (może 1 na dobę). Krzywe grzewcze ustawione na minimum, które zapewnia ciepło, na kotle 47 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

U mnie niestety schodzi bardzo dużo gazu (a może tylko mi się tak wydaje?). Gaz ze zbiornika. Kocioł Viessmann Vitodens 050W, sprzęgło, 2 obiegi grzewcze (grzejniki oraz podłogówka) + CWU. Do grzania jakieś 140m + garaż i część gospodarcza ok 40m2 (to grzeję na minimum - może błąd?). Dom stosunkowo nowy (10 lat), raczej dobrze ocieplony. Słabe punkty to okna przez które lubi zawiać oraz usytuowanie w polu na górce - często owiewany aż gwiżdże. W domu na regulatorze ustawione 22,5 C. Miesięcznie schodzi mi ok 15% (cieplejsze miesiące) do 20% w zimnych, butla 2700l. Pierwsze tankowanie w ogóle zbiornika we wrześniu - 82%, drugie tankowanie tydzień temu też do 85%, bo już było 20% na manometrze. Wydaje mi się, że to dość sporo - 60% na 3,5 miesiąca. Jakieś rady? Obniżyłem moc palnika, pracuje cały czas na niskiej modulacji właściwie bez wyłączeń (może 1 na dobę). Krzywe grzewcze ustawione na minimum, które zapewnia ciepło, na kotle 47 stopni.

 

podaj zużycie w m3 na dobę a nie %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobę zużywam ok. 20l, wie ktoś jak to przeliczyć na m3? Gdzieś czytałem, że 1m3 to 4l lub że 1l = 1,29m3. Nie wiem która wersja prawdziwa. A może inna?

 

20 litrów na dobę ?

 

ja zużywam 6000 litrów na dobę

 

może przestań grzać garaż i część gospodarczą.

Edytowane przez Janekk1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobę zużywam ok. 20l, wie ktoś jak to przeliczyć na m3? Gdzieś czytałem, że 1m3 to 4l lub że 1l = 1,29m3. Nie wiem która wersja prawdziwa. A może inna?

20 litrów gazu płynnego, to w przybliżeniu 133kWh, czyli 13m3 gazu ziemnego.

Przy założeniu, że kocioł go spala ze 100% sprawnością. Dla gazu ziemnego przyjąłem 10 kWh/m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 litrów gazu płynnego, to w przybliżeniu 133kWh, czyli 13m3 gazu ziemnego.

Przy założeniu, że kocioł go spala ze 100% sprawnością. Dla gazu ziemnego przyjąłem 10 kWh/m3

 

(grzejniki oraz podłogówka) + CWU. Do grzania jakieś 140m + garaż i część gospodarcza ok 40m2

 

13m3 gazu zimą na ten metraż to tragedii nie ma. może garaż i cz. gospodarczą masz słabiej ocieplone ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

butla 2700l. Pierwsze tankowanie w ogóle zbiornika we wrześniu - 82%, drugie tankowanie tydzień temu też do 85%, bo już było 20% na manometrze. Wydaje mi się, że to dość sporo - 60% na 3,5 miesiąca. Jakieś rady? Obniżyłem moc palnika, pracuje cały czas na niskiej modulacji właściwie bez wyłączeń (może 1 na dobę). Krzywe grzewcze ustawione na minimum, które zapewnia ciepło, na kotle 47 stopni.

 

Zbiornik 2700 litrów. 60% objętości zbiornika, to 1620 litrów, czyli dla sprawności kotła 100% 10800kWh, czyli 1100m3 gazu ziemnego za 3,5 miesiąca licząc od końcówki września.

 

 

 

Dom stosunkowo nowy (10 lat), raczej dobrze ocieplony.

 

Z tego mi wychodzi, że butlę musisz tankować 2-3x w roku.

 

Założenia:

gaz z butli 1 litr 6,66kWh

gaz ziemny 10kWh/m3.

 

Kaloryczność gazu z butli powinna być na fakturze, podana w MJ.

 

Jeśli gdzieś popełniłem błąd, proszę mnie poprawić.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(grzejniki oraz podłogówka) + CWU. Do grzania jakieś 140m + garaż i część gospodarcza ok 40m2

 

13m3 gazu zimą na ten metraż to tragedii nie ma. może garaż i cz. gospodarczą masz słabiej ocieplone ?

 

11k kWh, licząc od końca września do teraz. Cały rok/sezon, to 2200-2500m3 w przeliczeniu na ziemny. Bliżej tej wyższej wartości.

Założenie mocno ogólne.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze i ja sie podziele. Parterowka 106m2 fundament tradycyjny, na nim 10cm xps, sciana solbet plus 20cm grafit, podloga 20cm eps100 i strop 40cm celulozy. Rekuperacjq jest. Za grudzien wyszlo 85m3 ale to troche oszukane bo mam nadwyzki z PV i troche dogrzewam grzejnikiem 1kw, ale tez nie za duzo bo wole zeby kociol pyknal i podloga byla "ciepla". CO wlaczylem 1 grudnia bo wczesniej klima ogarniala. W lecie wychodzilo ok 17m3 za cwu wiec na CO poszlo max 70 ale pewnie bardziej 65m3 gazu plus troche pradu. Mieszkam na Podkarpaciu wiec nie jest to jakis cieply rejon Polski a i dom na dosyc otwartej przestrzeni co tez ma wplyw bo wiatr itd.

W domu 22-23 stopnie.

Edytowane przez raxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe wyniki macie. Ja mogę coś napisać o moim domu. Dom wg projektu Jurgów 5dw z bali drewnianych, powierzchnia użytkowa 102m2 na fundamencie tradycyjnym, fundament ocieplony EPS 5cm, podłoga jakieś 12-13cm twardego EPS, ściany na dole tylko w połowie domu ocieplone wełną 5cm i obłożone deską lub płytą GK od środka, druga połowa to tylko półbal ~22cm, a góra to pianka ~20cm + 5cm wełny między stelażem pod GK, jeszcze są braki, bo dopiero tam działam. Okna drewniane 2-szybowe, dachowych też jest kilka i też zwykłe 2-szybowe, więc oszczędne na pewno nie są. Wentylacja grawitacyjna. Od 18 grudnia do 18 stycznia poszło 160m3 gazu. Na dole podłogówka, a na górze grzejniki. Temperatura w domu tak 21 stopni w dzień, w nocy piec chodzi w trybie ekonomicznym, bo nie lubimy spać w takiej temperaturze i do rana spadnie tak pewnie ze 2-3 stopnie (nie sprawdzałem ile dokładnie, bo jak wstaję to już cieplej). Kominek jest i odpalony był 5 razy w tym czasie w godzinach późnopopołudniowych-wieczornych. Dla mnie jest spoko, nie jest tanio i oszczędnie, ale zaczynając już budowę wiedziałem, że nie będzie to dom energooszczędny czy pasywny. :D

 

Zapomniałem dodać, że w tym jest CWU dla 2 dorosłych i 2 dzieci

Edytowane przez ozehov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...