Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CEGŁA we wnętrzach - inspiracje, realizacje, problemy, opinie, impregnacja, rodzaje


truskaweczka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chciałabym obudować komin kuchenny biało-szarą cegiełką. Czy ktoś wie, gdzie mogę dostać taki materiał, który będzie łatwo zmywalny i który można spokojnie położyć w kuchni? Z typowej cegły będzie trudno zmyć kuchenne brudy :

 

U mnie szyb komina przy kuchni jest obudowany płytką klinkierową i nie ma problemów z jej czyszczeniem. Akurat porządny klinkier nie jest nasiąkliwy i nie łapie kuchennych brudów. W systemie Terca płytki mają materiał taki jak pełne cegły, więc raczej też nie będzie u ciebie tego problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Przepraszam, ze dlugo nie odpowiadalam na pytania do mnie skierowane, ale najpierw byla przeprowadzka oraz brak dostepu do intenetu a potem urlop.

 

Rodzaj cegły: włoska, wydaje mi się że tradycyjna, bo pamietam, ze jabłkowa też mi sie podobała, ale nie było jej na promocji wiec nie mogłam sobie na nia pozwolić.

Ściany z niej wymurowal nam murarz, ktory stawiał cały dom. Niestety bardzo mu sie ona nie podobała, bo nie trzyma wymiarów i przez to dał bardzo szerokie fugi. Murował na zwykłą zaprawę. Przez to, ze mamy ja od stanu surowego, troche sie zabrudziła, szczególnie przy wylewkach i mocno zapyliła. Co prawda zaraz po wymurowaniu impregnowalam ja, ale takim impregnatem, który nie zmienia barwy ani wyglądu, tylko zabezpiecza przed wchłanianiem wody. Ostatecznie zabrudzenia czyściłam delikatnym papierem ściernym i odkurzaczem, próbowałam też Szopem, ale nie da rady całkowicie doczyścić. Ma więc efekt starej cegły.

Z tego co pamiętam sprzedawcy z Hoffmanowskiej oferowali mi wysyłke jednej cegły na próbę, ale na szczęście znalazlam posrednika w W-wie, ktory miał wystawę wszystkich.

 

Jedna uwaga dla tych co murują z nierównej cegły ręcznie robionej. Otóż trzeba wziąć pod uwagę to, ze nie da rady położyć przy niej ładnie listew podłogowych, bo mogą być od góry duże dziury. Przynajmniej u mnie jest z tym problem a ponieważ nie przewidziałam tego na etapie kladzenia gresu, to zostały mi przy ceglanych ścianach duże szpary. Gdyby mnie ktoś wcześniej oświecił, to bym poprosiła glazurnika o ładne przycięcie gresy, zeby nie trzeba było dawać listew. Problem może być z przyklejeniem opasek wokół drzwi, jeśli ktos miałby taki system jak ja, czyli osobno ościeżnica, poszerzenie i opaska (w moim przypadku było to podyktowane ceną)

 

Odnosnie wymiarów kuchni i spiżarni chyba lepiej odpowiem na prv, bo to nie temat na to forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agga dzięki za trafną uwagę odnośnie listwy. Na mojej ścianie będzie kominek i szafka tv, więc podłogi nie będzie za wiele widać (no właśnie, tylko jak z wykończeniem kominka, chyba jakoś gresem podjechać pod podstawę...).

Zamówiłam próbki z cegielni Hoffmanowskiej. Pod kątem parapetów zew. i schodów wejściowych.

Żałuję, że nie zrobiłam tego wczęśniej i moja ściana jest ze zwykłej cegły "maszynowej". Ale rozbiórkowa, którą oglądałam też nie była ręcznie formowana tylko wyglądała jak moja ale bardziej brudna ;-) Ogólnie uważam kompromis ceny i efektu za udany.

Niestety fugowanie zaprawą nie zdawalo egzaminu bo wychodziła ciemnoszara fuga a ja chciałam jasną...

Będę więc uzupełniać :-( Już się boję czy podołam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno miejsce styku cegły z innymi materiałami przysparza mi problemów. Otóż nasz kierbud kazał majstrowi wszystkie ścianki działowe murować tak, aby między stropem a scianką została ok 3cm szczelina w która wsuwali 2cm styropian. Taka dylatacja. Tak więc zrobili również ze ściankami ceglanymi. Na normalnych ścianach tego nie widać po zatynkowaniu, a na ceglanych efekt jest taki, że tam gdzie jest mniej tynku na suficie, to wystaje mi u góry styro. Nie wiedziałam jak to zakryć więc tynkarze tego nie ruszali, ale teraz wiem, że od góry moznaby dać ok. 4 cm pasek tynku wykończony od dołu listwą, który by to zasloni, tak, że ceglana ściana byłaby jakby w ramce. Tak mi zrobił mój tata złota rączka na jednej ze scian. Drugie rozwiązanie które byc może gdzieniegdzie zastosuję, bo za późno na zabawy w tynk, to wykończyć to od góry GK umieszczając tam np halogeny do oświetlenia cegły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agga1 nasza ściana z cegły jest nośna i mamy podobny problem, bo od góry jest wieniec. Też kombinowałam, że dam tam oświetlenie i przysłonię płytą k-g albo deską, ale ostatecznie budowlańcu zrobili go na mniejszą szerokość a z czoła będą naklejane płytki z tej samej cegły (obiecali mi przyciąć odpowiednio kilkanaście cegieł), więc będzie to wyglądało tak jakby ściana była wymurowana z cegły po sam sufit.

A poza tym myślę, że bardzo ładnie będzie się rozpraszało światło po takiej ścianie z cegły i halogenki i tak warto tam zainstalować a jakieś tam listwy wykończeniowe nie będą wyglądały źle. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani, chcemy położyć cegłę na ściankę z tv w sypialni. obok są drzwi w kolorze wenge a druga ściana to w całości szafa (jeszcze w planach). Myślałam o frontach z lustra dymionego na grafit. Jaką cegłę dać do tego? Białą czy mogę poszaleć z czymś innym? Proszę o radę, bo jak nie widzę to ciężko mi sobie wyobrazić ;/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy moge prosic o namiar gdzie jest taka pełna ekspozycja ? łatwiej bedzie dopasować, wybrać rodzaj cegły :-)

 

Kiedyś na stronie Hoffmanowskiej był adres ale teraz już go nie ma, a ja tylko pamiętam, że to była pracownia architektury wnętrz na Saskiej Kępie - chyba ul. Saska sto ileś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może polecić dostawcę płytek ceglanych z rozbiórki? Potrzebuję stare/retro płytki na elewację ale nie widze nic ciekawego w Hoffmanowskiej. Są ładne w CRH ale drogie. Kupilem z Fromag ale strasznie się nabrałem. Płytki tak krzywo cięte i róznej grubosci ze szkoda czasu je kłaść. Potrzebuję wiekszą ilość więc nie moge już ryzykowac. Proszę o informacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi na prv polecić jakiś matowy impregnat do płytek elkamino, który jak najmniej zmieni barwę/nasycenie no i przede wszystkim będzie matowy? Słyszałem że jakieś do betonu czy kamienia, mniej do klinkieru... dziękuję:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi na prv polecić jakiś matowy impregnat do płytek elkamino, który jak najmniej zmieni barwę/nasycenie no i przede wszystkim będzie matowy? Słyszałem że jakieś do betonu czy kamienia, mniej do klinkieru... dziękuję:)

 

 

 

ja kupowałam od elkamino razem z płytami betonowymi. Niebieska, litrowa butelka. Pytaj u nich .

 

EDIT: Maja na allegro: http://allegro.pl/impregnat-protect-guard-matowy-i3556626544.html

Edytowane przez 1976pinacolada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cegła stara skalna jest piękna

pomyślałam, że mogłabym nią zastąpić mugaty nad blatem w mojej przyszłej kuchni....tylko czy ona się nadaje nad blat? czy po zaimpregnowaniu jest odporana na zachlapanie tłuszem? ktoś może wie? :)

 

edit, już znalazłam info, ze nie syfi się za bardzo...:)

Edytowane przez baśa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może polecić dostawcę płytek ceglanych z rozbiórki? Potrzebuję stare/retro płytki na elewację ale nie widze nic ciekawego w Hoffmanowskiej. Są ładne w CRH ale drogie. Kupilem z Fromag ale strasznie się nabrałem. Płytki tak krzywo cięte i róznej grubosci ze szkoda czasu je kłaść. Potrzebuję wiekszą ilość więc nie moge już ryzykowac. Proszę o informacje.

 

Możesz spróbować Regalię. Ja od nich zamawiałam, płytki są ponoć ze 100-letnich budynków. Koszt 1,85 zł za płytkę. W tej chwili płytki się kładą, więc nie ma jeszcze efektu, ale mogę wrzucić zdjęcie wieczorem, jak to w tej chwili wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może polecić dostawcę płytek ceglanych z rozbiórki? Potrzebuję stare/retro płytki na elewację ale nie widze nic ciekawego w Hoffmanowskiej. Są ładne w CRH ale drogie. Kupilem z Fromag ale strasznie się nabrałem. Płytki tak krzywo cięte i róznej grubosci ze szkoda czasu je kłaść. Potrzebuję wiekszą ilość więc nie moge już ryzykowac. Proszę o informacje.

 

Możesz spróbować Regalię. Ja od nich zamawiałam, płytki są ponoć ze 100-letnich budynków. Koszt 1,85 zł za płytkę. W tej chwili płytki się kładą, więc nie ma jeszcze efektu, ale mogę wrzucić zdjęcie wieczorem, jak to w tej chwili wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...