Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie scienne - czy ktos to w ogole ma??


Wojty

Recommended Posts

Gość Jacek K.
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

przepraszam, ale się rąbnąłem

chciałem napisać SUFITOWE

OK, ale czemu sufitówka jest Twoim zdaniem najgorsza? Ciepłe powietrze z konwekcji można zepchnąć ku podłodze, a jednocześnie zdecydowanie daje największą powierzchnię grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 228
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

przepraszam, ale się rąbnąłem

chciałem napisać SUFITOWE

OK, ale czemu sufitówka jest Twoim zdaniem najgorsza? Ciepłe powietrze z konwekcji można zepchnąć ku podłodze, a jednocześnie zdecydowanie daje największą powierzchnię grzewczą.

powyżej na początku wątku jako gość pisałem dość obszernie na temat ściennego,

pytasz dlaczego nie sufitowe,

cóż, byłeś kiedyś na hali gdzie są zainstalowane promienniki sufitowe,

jeżeli tak to odpowiedziałeś sobie na pytanie,

jeżeli nie to dowiedz się, że grzanie głowy nie należy do przyjemności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..Cały pic polega na tym, żeby nie nagrzać, a czuć ciepło. A z sufitówki tak szybko bym się nie wycofywał, bo przy niskich parametrach zasilania (np 30 st. C) albo małej powierzchniowej gęstości mocy mat na prąd ciepło w małym stopniu gromadzi się pod sufitem, bo stamtąd spycha je zimniejsze powietrze z wentylacji. Oczywiście jak ktoś wentyluje pomieszczenia (ale mówimy o rozwiązaniach komfortowych).

Jeżeli zastosujesz wentylację mechaniczną to może część ciepełka "zepchnisz w dół" - nie ulega jednak wątpliwośi że będzie Ci zimniej w nogi niż w głowę -> a to nie poprawia komfortu mieszkania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jacek K.

wicekK nie rozumiem. Przecież promieniowanie z sufitu ogrzewa podłogę?

 

1950: dałeś chyba niezbyt trafne porównanie, bo na halach montuje się promienniki wysokotemperaturowe (np 200st. C), a sufitówka to w komforcie np 25-30 st. C. Jak 25 st. C może ogrzać głowę, która ma 36,6 st. C? Zimniejsze nie grzeje cieplejszego. Podłogówka zresztą też nie jest zasilana temperaturami powyżej 36 stopni, a daje poczucie ciepła.

Mylę się?[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wicekK nie rozumiem. Przecież promieniowanie z sufitu ogrzewa podłogę?

 

1950: dałeś chyba niezbyt trafne porównanie, bo na halach montuje się promienniki wysokotemperaturowe (np 200st. C), a sufitówka to w komforcie np 25-30 st. C. Jak 25 st. C może ogrzać głowę, która ma 36,6 st. C? Zimniejsze nie grzeje cieplejszego. Podłogówka zresztą też nie jest zasilana temperaturami powyżej 36 stopni, a daje poczucie ciepła.

Mylę się?[/b]

mylisz się, maksymalna temperatura zasilania podłogówki to 50C niektórzy nawet mówią o 55C,

w ściennym możesz jedynie zastosować 50C, bo w wyższych temperaturach dochodzi do zniszczenia tynku,

ponadto na wysokości głowy temperatura w podłogówce i ściennym wynosi około 18 C, a przy ogrzewaniu sufitowym napewno będzie wyższe,

nie wiem czy wiesz, ale nasze babcie i lekarze z prawdziwego zdarzenia mówili, chcesz być zdrowy, trzymaj nogi w ciepłym a głowę w chłodnym,

i mieli rację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę może nie na temat (w stosunku do ostatnich postów), ale:

cytat z artykułu:

Izolacja

W przypadku umieszczenia przewodów w ścianie zewnętrznej nie występują już straty ciepła przez przenikanie z pomieszczenia na zewnątrz. Dzięki temu zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia może być znacznie ograniczone

 

zibi2 i sSiwy12 już zauważyli że to kicha

ale jakoś brak kontrargumentów ze strony zwolenników tego systemu

dlaczego?

 

i tak naprawdę ile tego ciepła ucieka w ten sposób nigdzie się nie uwzględnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jacek K.
Jacek K. - weź pod uwagę fakt że ciepły sufit najlepiej ogrzewa powietrze blisko niego - to dalsze gorzej .

Najlepiej zajrzyj do ostatniego Muratora - tam podają rozkład temperatur od różnych źródeł ciepła .

No własnie patrzałem i widze, że na wysokości głowy (nie pod samym sufitem) temperatura jest bardzo OK. Zresztą sufitówka jest przeznaczona do domów bardzo dobrze izolowanych, zwłaszcza nad głową (czyli zazwyczaj parterowych albo z drewnianym stropem). Nie jest więc tak, że gorące powietrze grzeje w głowę, bo unosi się kilkadziesiąt cm wyżej. Nie jest też tak, że promieniowanie grzeje głowę, bo jest niskotemperaturowe. Ciekawi mnie tylko jak bardzo da się ogrzać podłogę tą sufitówką, bo jak najbardziej zgadzam się z poglądem, że o komforcie cieplnym decyduje podłoga. Czytałem dotąd, że podłoga się jednak nagrzewa. Wg Muratora również się nagrzewa (przyjrzyj się wykresowi). Problem tylko w tym, że to tylko teoria, bo nigdy w życiu nie przebywałem w tak ogrzewanym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jacek K.
wicekK nie rozumiem. Przecież promieniowanie z sufitu ogrzewa podłogę?

 

1950: dałeś chyba niezbyt trafne porównanie, bo na halach montuje się promienniki wysokotemperaturowe (np 200st. C), a sufitówka to w komforcie np 25-30 st. C. Jak 25 st. C może ogrzać głowę, która ma 36,6 st. C? Zimniejsze nie grzeje cieplejszego. Podłogówka zresztą też nie jest zasilana temperaturami powyżej 36 stopni, a daje poczucie ciepła.

Mylę się?[/b]

mylisz się, maksymalna temperatura zasilania podłogówki to 50C niektórzy nawet mówią o 55C,

w ściennym możesz jedynie zastosować 50C, bo w wyższych temperaturach dochodzi do zniszczenia tynku,

ponadto na wysokości głowy temperatura w podłogówce i ściennym wynosi około 18 C, a przy ogrzewaniu sufitowym napewno będzie wyższe,

nie wiem czy wiesz, ale nasze babcie i lekarze z prawdziwego zdarzenia mówili, chcesz być zdrowy, trzymaj nogi w ciepłym a głowę w chłodnym,

i mieli rację

 

Zgadzam się w całej rozciągłości - nogi najważniejsze dla dobrego odczucia ciepła. Tylko z tymi temperaturami to się nie rozumiemy. 50C to masakra, puchną nogi jak diabli, zwłaszcza po bieganinie w dzień. Ja zamierzam tak zbudować dom, żeby wystarczyło 25-30C i dlatego rozpatruję sufitówkę jako wielkopłassczyznowe ogrzewanie niskotemperaturowe. Zależy mi też na niskiej bezwładności, bo to zmniejsza straty. Ścienne ogrzewanie też jest ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba ktos na glowe upadl

jesli byscie meli podlogowke o temp 50 °C to powietrze w dobrze izolowanym domu musialoby miec jakies 48 °C

czy ktos ma zamiar ustawic sobie w salonie 48?

 

czy raczej nikt o tym nie mysli? ;)

a moze mowimy o domach z silki 18 bez ocieplenia?

wtedy zgodze sie ze komfort cieplny uzyskamy dla podlogowki o temperaturze okolo 50 °C ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak

Nie mam ściennego ogrzewania ale nie wiem czy nie zdecydowałbym sie na nie gdybym ponownie budował. Jest to moim zdaniem najlepsze z możliwych systemów ogrzewania. Wady ma również. Jak choćby to że strach wbić przysłowiowy gwóźdź w scianę i nie można zastawiać jej ani zasłaniać. Są to chyba jednak wady do rozwiazania i pogodzenia się.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba ktos na glowe upadl

jesli byscie meli podlogowke o temp 50 °C to powietrze w dobrze izolowanym domu musialoby miec jakies 48 °C

czy ktos ma zamiar ustawic sobie w salonie 48?

 

czy raczej nikt o tym nie mysli? ;)

a moze mowimy o domach z silki 18 bez ocieplenia?

wtedy zgodze sie ze komfort cieplny uzyskamy dla podlogowki o temperaturze okolo 50 °C ;)

dobrze by było żebyś czytał ze zrozumieniem

mylisz się, maksymalna temperatura zasilania podłogówki to 50C niektórzy nawet mówią o 55C

,

pisałem o temperaturze zasilania, a nie temperaturze podłogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acha i jeszcze jedno,

inwestor ma rację, :lol: , ja z resztą od dawna jestem zwolennikiem ściennego,

co do wbijania gwoździ w ścianę, to są folie termoczułe które po przyłożeniu do ściany pokazują gdzie przebiegają rury,

można także zrobić zdjęcie przed zatynkowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt - Jacek K. masz rację -> niezbyt uważnie spjrzałem na wykresy .

Sufitowe daje równomierny rozkład temperatur .

I wszystko byłoby ok . Zastanówmy się tylko nad techniczną stroną wykonania sufitowego :

- potrzebna jest izolacja od stropu (np 5 cm styro )

- na to rurki ( niech będzie fi 16 ) i jakieś 2 cm rynku -> co daje warstwę około 4 cm .

-w ryrkach woda .

Jak to zamontować żeby się nie urwało i nie spadło na głowę ?

Ma ktoś pomysł ?

A może są na to sposoby - czekam na wypowiedzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry 1950 za brak zrozumienia ale wyskoczyles z tymi 50 a nawet 55 °C jakoby uzasadniajac tym twierdzenie, ze poziom temperatury bedzie porownywalny do promiennikow 200 °C- takie wrazenie ma czytacz kiedy czyta po raz pierwszy twojehgo posta

rzeczywiscie jak sie wczytac to mozna przyjac ze podales 55 jako zaprzeczenie jakiejs tam temperatury podanej przez kogos wczesniej

ale tak czy inaczej piszesz wasc metnie i nie dziw sie ze ktos nie kapisci ;)

 

a swoja droga to troche dziwne ze woda w rurce ma 55 stopni a podlogowka ma miec jakies 25

az tak duzy gradient w betonie?

 

mnei wychodzi ze temperatura wody musialaby miec jakies 30°C zeby temperaura podlogowki wynosila 25 °C (na powierzchni parkietu)

 

powiedz jak wpadles na te 55?- pokaz jakies wyliczenia- lambda-rozklad temperatur Qna m2 itd

 

chyba mowisz tutaj jednak o nieocieplonym domu z silki przyznaj sie datownik bez bicia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt - Jacek K. masz rację -> niezbyt uważnie spjrzałem na wykresy .

Sufitowe daje równomierny rozkład temperatur .

I wszystko byłoby ok . Zastanówmy się tylko nad techniczną stroną wykonania sufitowego :

- potrzebna jest izolacja od stropu (np 5 cm styro )

- na to rurki ( niech będzie fi 16 ) i jakieś 2 cm rynku -> co daje warstwę około 4 cm .

-w ryrkach woda .

Jak to zamontować żeby się nie urwało i nie spadło na głowę ?

Ma ktoś pomysł ?

A może są na to sposoby - czekam na wypowiedzi .

jak bym chcial to zrobic to zamontowalbym to na stropie od gory a na to styro i wylewka

 

chyba prosciej nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acha i zeby nei byc goloslownym to podaje jak to wyliczylem

cieplo oddawane na 1 m2 podlogowki= (temperatura rurki- temperatura powierzchni parkietu) *wspolczynnik przenikania ciepla zastepczy k

 

przyjmujac ze cieplo od rurki do powierzchni parkietu przechodzi jakos tam srednio prze 10 cm betonu o lambda 1 W/m2K i 1 cm deski o lambda 0,2 W/m2K dostajemy k =ca. 7 W/m2K

 

przyjmujac temperature czynnika 28 °C a temperature powierzchni parkietu 25 °C

otrzymamy Q=dt *k= 3*7=21 W/m2

czyli tyle mniej wiecej ile w srednio ocieplonym domu taka podlogowka z siebie daje

 

wyjasnij datownik jak ma sie do tego twoje 55 °C?

 

w ktorym miejscu robie blad w rozumowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jak to zamontować żeby się nie urwało i nie spadło na głowę ?

Ma ktoś pomysł ?

A może są na to sposoby - czekam na wypowiedzi .

jak bym chcial to zrobic to zamontowalbym to na stropie od gory a na to styro i wylewka

 

chyba prosciej nie?

No dobra - a co z tymi co mają stan surowy ?

Przecież zwykle instalacje kładzie się w wybudowanym domu a nie w trakcie budowy ?

Ale niech Ci będzie : stawiamy szalunki , robimy 2 cm wylewki , układamy rurki , zalewamy betonem , kładziemy styropian , lejemy strop zasadniczy . Ile i jakich kotew łączących warstwy użyć aby po napełnieniu wodą i rozgrzaniu ( czytaj rozszerzeniu płyty grzewczej ) trzymało się to sufitu ?

Jeżeli zakotwimy gęsto to porobią się takie mostki że będziemy grzać podłogę następnej kondygnacji .

A może ( w domu 2-kondygnacyjnym ) nie izolować podłogi parter-poddasze i grzać w górę i w dół ? Tylko jak to wysterować ?

Tak czy owak instalacja sufitowego ( moim zdaniem ) to niezłe wyzwanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jak to zamontować żeby się nie urwało i nie spadło na głowę ?

Ma ktoś pomysł ?

A może są na to sposoby - czekam na wypowiedzi .

jak bym chcial to zrobic to zamontowalbym to na stropie od gory a na to styro i wylewka

 

chyba prosciej nie?

No dobra - a co z tymi co mają stan surowy ?

Przecież zwykle instalacje kładzie się w wybudowanym domu a nie w trakcie budowy ?

Ale niech Ci będzie : stawiamy szalunki , robimy 2 cm wylewki , układamy rurki , zalewamy betonem , kładziemy styropian , lejemy strop zasadniczy . Ile i jakich kotew łączących warstwy użyć aby po napełnieniu wodą i rozgrzaniu ( czytaj rozszerzeniu płyty grzewczej ) trzymało się to sufitu ?

Jeżeli zakotwimy gęsto to porobią się takie mostki że będziemy grzać podłogę następnej kondygnacji .

A może ( w domu 2-kondygnacyjnym ) nie izolować podłogi parter-poddasze i grzać w górę i w dół ? Tylko jak to wysterować ?

Tak czy owak instalacja sufitowego ( moim zdaniem ) to niezłe wyzwanie .

 

nie wiem o czym ty piszesz

najpierw robisz normalny strop

pozniej na niego ladziesz rurki

pozniej styro a pozniej wylewka

 

czego tu nie rozumiec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jak to zamontować żeby się nie urwało i nie spadło na głowę ?

Ma ktoś pomysł ?

A może są na to sposoby - czekam na wypowiedzi .

jak bym chcial to zrobic to zamontowalbym to na stropie od gory a na to styro i wylewka

 

chyba prosciej nie?

No dobra - a co z tymi co mają stan surowy ?

Przecież zwykle instalacje kładzie się w wybudowanym domu a nie w trakcie budowy ?

Ale niech Ci będzie : stawiamy szalunki , robimy 2 cm wylewki , układamy rurki , zalewamy betonem , kładziemy styropian , lejemy strop zasadniczy . Ile i jakich kotew łączących warstwy użyć aby po napełnieniu wodą i rozgrzaniu ( czytaj rozszerzeniu płyty grzewczej ) trzymało się to sufitu ?

Jeżeli zakotwimy gęsto to porobią się takie mostki że będziemy grzać podłogę następnej kondygnacji .

A może ( w domu 2-kondygnacyjnym ) nie izolować podłogi parter-poddasze i grzać w górę i w dół ? Tylko jak to wysterować ?

Tak czy owak instalacja sufitowego ( moim zdaniem ) to niezłe wyzwanie .

 

nie wiem o czym ty piszesz

najpierw robisz normalny strop

pozniej na niego ladziesz rurki

pozniej styro a pozniej wylewka

 

czego tu nie rozumiec?

To z tego robi się straszny akumulatot ciepła o bardzo dużej bezwładniści i trudno tym sterować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...