Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

?rednice rur w instalacji c.o.


Recommended Posts

Witam ponownie...

 

Jakie radzicie dać średnice rur na podejściu do rozdzielacza z 8 portami? Na wyjściach będa 15mm, a na wejściu planowałem 28mm.

Do rozdzielaczy 2-3 portowych, planuję 22mm. (Hepworth) nie za duże? W projekcie "w miedzi" na 7 grzejników ale trójnikowo jest fi18mm. U mnie będzie na tym samym poziomie 8 grzejników ale nieco wiekszych i na logikę to jak jest 8 odejść 15mm, to jedno dojście 28mm, to nawet za mało?!?

 

Sebastian

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja do rozdzielacza 10-cio portowego podłączyłem rurę 22mm (też Hepworth) i działa bardzo dobrze. Myślę, że Twoja "logika" jest nieco zachwiana. Zwróć uwagę na to, że do grzejnika wpływa nie tyle wody ile przepływa przez rurkę (np 15mm), ale tyle ile wpuści do niego najpierw np podejście dolne grzejnika (V, czy VK), a potem zawór termostatyczny. Sprawdź jakie tam są możliwe przepływy - dużo mniejsze niż na przekroju kołowym o śred. 15. Druga sprawa to wyjście z kotła - u mnie 3/4 cala, czyli 22mm, więc powiększanie przekroju na rurce do 28mm nie ma sensu.

 

Pozdrowionka

Metal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

PO PIERWSZE NIGDY NIE ZAINTALUJĘ PLASTIKU

PO DRUGIE INSTALACJA MUSI BYĆ WYKONANA CZĘSCIOWO POD GRAWITACJE

TO DOTYCZY AWARII ORAZ PIECY NA PALIWA STAŁE

PO TRZECIE NIE MOGĘ ZROZUMIEĆ LUDZI KTÓRZY PŁACĄ WIĘCEJ ZA GORSZE ROZWIĄZANIA. GDYBY KTOŚ MIAŁ WĄTPLIWOŚCI NIECH NAPISZE PO AWARII KOTŁA JAK WYGŁĄDA JEGO INSTALACJA.PRZYPADKI CHODZĄ PO LUDZIACH A NIE PO LESIE . POMYŚLCIE O MIEDZI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anonim

Po raz kolejny krytykujesz instalacje z tworzyw, nie wiem dlaczego? Są rodzaje tworzyw które parametrami przewyzszaja tak zachwalana przez Ciebie miedź. Podobnie była kiedyś krytykowana miedż ok 12 lat temu. Teraz jest bardzo zachwalana.

Piszasz o awariach podaj konkretne przykłady.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anonim

Nie siej zamieszania tylko dowiedz się więcej o instalacjach z plastików, bo tylko ciągle jedo powtarzasz o awariach kotłów. Nie jest tak jak piszesz, że miedź jest tą jedyną i najlepszą a reszta to g.... Nowoczesne materiały wytrzymują 110 oC krótkotrwale. Czy ktos widział taką temperaturę wody w instalacji z kotłem niskotemperaturowym nawet podczas awarii. Myślę, że nie, no chyba że instalację budował anonim , który ostatnio wypowiadał się w wątku o błędach w programie OZC.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CHCIAŁEM POWIEDZIEĆ WASZE PIENIĄDZE I WASZE ZDROWIE .JEŻELI SIĘ

MYLĘ MOJA WINA I BARDZO PRZEPRASZAM,ALE GDY NIE TO CO BĘDZIEA .NIE POWIEDZIAŁEM ZE PLASTIK TO G... CZAS POKAŻE KTO MIAŁ RACJE I W WIELU JEST NIEZASTĄPIONY NP.PE DO WODY W ZIEMI.,LUB GDZIE WODA JEST AGRESYWNA PROSZĘ O ZASTANOWIENIE I PODJĘCIE SŁUSZNEJ DECYZJI ŻEBY NIE BYŁO JA NIE WIEDZIAŁEM MOGLIŚCIE MI POWIEDZIEĆ. ZRĘSZTĄ WYSZŁY NOWE PRAWA KONSUMECKIE I WŁAŚNIE ONI ZWERYFIKUJĄ RYNEK TN.KLIENCI ŚWIADOMI TO NA TYLE .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOJE WIADOMOŚCI POCHODZĄ Z WIELOLETNIEJ PRAKTYKI W ROZMÓW Z KLIENTAMI JAK SETKAMI INTALATORÓW PRACUJĄCYCH .REKLAMA TO PODOBNO 50%SUKCESU NAJLEPSZYM GRZEJNIKIEM MIAŁ BYĆ CONWEKTOR A CO SIE OKAZAŁO JAK TO SIĘ MA DO TEORII PIECY KONDENSACYJNYCH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anonim handluje rurkami miedzianymi.

Ot i cała tajemnica jego wypowiedzi.

Jeszcze chce, żeby mu podać przykłady instalacji PCV sprzed 100 lat. Wtedy badania nad pochodnymi ropy naftowej były w powijakach.

Co do koszów, to kupiłem rury Pex-Al-Pex 15 mm po 2,67 brutto na rachunek (gdzie nie powiem, bo mam układ rodzinny tylko dla siebie). Powiem tylko, że taka jest cena producenta.

Jeżeli pan Anonimowy kupuje w Castoramie po 6,10 to dlatego pieje nad miedzią z zachwytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ADAMOS48

Widzę, że jesteś gorącym orędownikiem stosowania miedzi do c.o.

Ja również brałem miedź pod uwagę ale niestety instalacja z PP-3 wygrała. Podam przykład a Ty napisz gdzie się pomyliłem

Wymagania które powinna spełniać moja instalacja c.o.:

1)

Instalacja w systemie trójnikowym :

w systemie rozdzielaczowym zbyt dużo rur ok 4 razy więcej co powoduje znaczne straty to znaczy podgrzewanie pomieszczeń nie tam gdzie potrzeba i znacznie podnosi cenę.

2)

Instalacja zalewana w warstwie posadzki betonowej :

PP-3 nadaje się do tego bezproblemowo można zalewać trójniki i inne miejsca połączeń (miejsca zgrzewania są mocniejsze niż same rury) w miedzi to wykluczone. PP-3 zalewane w posadzce betonowej nie musi być izolowane bo bardzo słabo przewodzi ciepło i do tego odpada problem rozszeżalności cieplnej. PP-3 zalane w betonie po prostu się nie rozszerza.

3)

Możliwość stosowania dowolnych grzejników :

przy PP-3 nie ma problemów z dowolnymi grzejnikami mogą być Al, stalowe i inne, brak ryzyka korozji PP-3 jest bardzo odporne na agresywną chemicznie wodę. Przy miedzi mogą być kłopoty

4)

Temperatura dsługotrwała pracy 70oC :

PP-3 nawet do 90oC, okresowo może się gotować. Przy kotle niskotemperaturowym i instalacji 70/50 nawet przy awarii kotła praktycznie nie występuje ryzyko zagotowania wody w instalacji. Miedź oczywiście w tym przypadku OK

 

Ja nie widzę tu miejsca dla miedzi ale nie jestem specjalistą i mogę sie mylić jeśli tak to mnie popraw.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że z was wszystkich to ja najwiecej mam do czynienia z różnymi awariami Pewne jest jedno nie ma ich zbyt wiele z powodu rodzaju urzytego materiału Druga prawd to to ze nic nie może być wieczne Oczywiscie trzeb przestrzegać pewnych zasad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wszystkich plastików wybrał pan najsłapszy

Przepraszam już tylko genowa i nibko na sklejanie.

Współczynik rozszeżalnosci tego plastiku jest 10 krotnie większy niż stali lub miedzi ,a co zatym idzie nie można tego zabetonować na sztywno .Początkowo nic się nie bedzie dział ,ale będą występować naprężenia ,które spowodują awarie .System jak Pan nazwał trójników wystepuje w każdym systemie i nie może być to kryterium przy doborze instalacji .Reguła jest że w wylewkach posadzkach nie wolno klejić zgrzewać czy nawet lutować.Koszt naprawy jest duży każdy może popełnić błąd.Należy układać rury w całości miedz miękka rura pex lub pexal lub ja kto woli kisan kitec itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co się tyczy grzejników

Może pan zastosować wszystkie typy grzejników i wybór systemu nie ma znaczenia .Grzejniki stalowe nie ma przeciwzkazań.

grzejniki aluminiowe tylko markowe .które posiadają certyfikaty do współpracy z miedzią bez żadnych inhibitatorów korozji elektrolitycznej np.bic calidor serrir sollar seven. w stopie posiadają 2.3 %miedzi na dowód polecam opracowanie prze A.G.H.

wyżej wymienione grzejniki w skojarzeniu z instalacja miedzianą.

co do conwektorów nie polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...