Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

W tym roku zamierzamy skupić się uporządkowaniu terenu wokół domu, kostka, krzewy, kwiatki, bratki i takie tam. Remontowaliśmy już istniejący dom na działce zalesionej z nieco już starymi krzewami, ścieżki betonowe wymagają zerwania. Jest to dosyć spory teren i sąsiedztwo dużych sosen nieco utrudnia zaplanowanie ogrodu, tym bardziej że mam nikłe pojęcie o rodzaj i potrzebach krzewów dlatego coraz częściej rozważam skorzystanie z firmy, która projektuje tereny zielony.

Jak wy sobie z tym poradziliście? Jeżeli to była firma to będę wdzięczna za wszelkie namiary i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja ogród projektowałam sobie sama i byłam zadowolona do czasu, gdy roślinki były małe. Teraz niektóre sporo powyrastały i albo muszę je przesadzić, albo skrócić. Na drugi raz wzięłabym projektanta choćby do podstaw ogrodu sztaki komunikacyjne, domek na drewn o itp - co, gdzie i jak ma przebiegać.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zatrudnienie projektanta jest dobrym pomyslem, tu jednak trzeba wziac pod uwage cala mase czynnikow, nie tylko samo stanowisko, ale tez latwosc prac pielegnacyjnych, zmiana wygladu ogrodu w czasie, efekt jaki sie chce uzyskac, to czy domownicy sa zapalonymi ogrodnikami i beda pielegnowac ogrod w kazdej wolnej chwili, czy tez nie beda mieli na to czasu albo ochoty i wiele innych. Ale jedna uwaga: uwazaj na naciagaczy, powinienes wymagac nie tylko papierow z odpowiedniej szkoly, ale przede wszystkim doswiadczenia wynikajacego z praktyki, nie bierz projektanta z ksiazki telefonicznej, niech sie pochwali swoimi pracami sprzed roku, dwoch i pieciu, nawet jezeli bedzie Ci sie wydawalo ze trafiles na odpowiednia osobe to skonsultuj to wszystko z kims jeszcze, jezeli projektant zaproponuje Ci wykonanie lub dostarczenie materialu nasadzeniowego przez zaprzyjazniona firme to porownaj ceny. Szkoda ze nie zalozyles tego topiku jesienia, teraz u progu sezonu nie bedzie latwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • 3 weeks później...

witam wszystkich miłosników ogrodów :D

 

chce odświerzyć ten wątek. Założenie ogrodu ze spadkiem :wink: (czytaj róznicą poziomow) jest moim zdaniem trudniejsze niz ogrodu płaskiego. Dlatego jesli macie w tym temacie jakies doświadczenia albo zdjęcia własnych ogrodów (bardzo mile widziane) to wklejcie.

 

U mnie, jak oczywiscie zakończe budowę domu, również będzie do założenia ogród ze spadkiem. Ponieważ czeka mnie duża niwelacja terenu (jedna ściana będzie wystawać 1,70 nad poziom ziemi) to nawet się nie ogradzam.

Napiszcie jak zmierzyliście się z tym problemem.

 

pozdrawiam gośka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja po 4 latach mogę powiedzieć, że poradziłem sobie z tym problemem. Przede wszystkim z niwelacją terenu. Co prawda dopiero w tym roku zacząłem nasadzenia, ale powoli ogród będzie się zamieniał w przytulne "moje miejsce na ziemi"

Jak znajdę chwilę czasu postarama się zrobić i wkleić kilka zdjęć.

Jedno muszę przyznać. Ogród ze spadkiem jest trudniejszy do przygotowania, zapewne droższy w porównaniu, ale na pewno bardziej urodziwy. I nie mówię tutaj o swoim, bo nioe jest gotowy, natomiast uroku dodają właśnie takie spadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawno, dawno, ............temu

za moich lat

był artykuł - w Muratorze

o działce i budowaniu - na osuwisku .

Katasrofalnie katastroficzny.

Ale to było o działce na osuwisku, nie na spadzie małym.

Ja mam spad, taki, co spowodował "Malinę" z Archipelagu, parterową, wyniesioną nad poziom, z tarasem nad - zamiast na gruncie.

Napisz jaki ten Twój spad - spróbuję doradzić.

Szczególnie o schodkowym fundamencie.

Ja nie mam.

I żałuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafal,

 

przepraszam ze zmieniam temat ale musze sie Ciebie o cos waznego zapytac.

kilka lat wstecz cos wspominales o bojlerze/podgzrzewaczu cieplej wody

czy moglbys mi polecic i przypomniec ten model ktory Ty wybrales?

pamietam ze to byl chyba jakis amerykanski? i czy moglbys przy okazji powiedziec jak Ci sie sprawuje po kilku latach uzytkowania?

 

Dziekuje

 

MonteChristo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki wszystkim za odzew :D

 

spróbuje przedstawić sytuację w terenie. Działka ma 1791 m2. Spadek jest pn-zach. Na całym terenie działki różnica wynosi prawie 4 m (chociaz tego zupełnie nie widać). Tak wynika z mapy geodety. Problem własnie rozpoczął się od tej mapy. Zdaniem naszego architekta mapa ta nie była spójna z terenem. Geodeta jednak upierał się że jest prawidłowa. Przyjelismy że jest o.k. Przy wytyczaniu budynku (niestety przez tego samego geodete) ten wyznaczył punkty zerowe (no włąśnie nie jeden tylko kilka, żebysmy sobie wybrali- ja się nie znam ale to chyba trochę dziwne). majster wybrał sobie punkt i w efekcie budynek nie jest osadzony głebiej niz naszym zdaniem być powinien. Tam gdzie był najmniejszy spadek budynek powinien ledwo wystawać z ziemi a on wystaje prawie 50 cm. To co dzieje sie na przeciwległej ścianie domu to dopiero jazda. Ściana będzie wystawała 180 cm.

Ale niestety tak jest i teraz trzeba myslec co zrobić żeby to dobrze wyglądało. Największy problem będzie przy wjeździe do garażu. Na oko trzeba bedzie wysypac ziemi na 1 m-1,2, a potem "zgubić wysokośc "na odcinku 18 m.

chodzi tez o to żeby można było podjechac samochodem zwłaszcza w czasie zimy. Reszta nas tak nie martwi.

 

Bobiczku jak mozesz coś podpowiedzieć to czekam na info

pozdrawiam gośka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha a co dokłądnie bobiczku chcesz wiedzieć o tym fundamencie schodkowym? i dlaczego żałujesz że go nie masz?

My mamy ławy z betonu B-20 (kierbud tak zarządził mimo że grunty u nas b. dobre bo piachy bez wody) jedna ściana fundamentowa wyllewana, zbrojona pozostałe z bloczków. humus usunięty na głebokość ponad 1 m (z tego co pamiętam ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam!!

Chcę samodzielnie zaprojektować, wykonać ogród posiadam działke o wymiarach 260m(dł) X 27m(szer)...nie bardzo wiem jak sie do tego zabrać :(. byłbym wdzięczny za wszelkie informacje odnośnie tego co jak i gdzie zaplanowac.Marzy mi się staw,altanka, scieżki i piękna kolorowa roślinność. Moze ktoś posiada juz jakis gotowy projekt który pomógłby mi w zaprojektowaniu ogrodu (może zdjęcia)? Będe wdzieczny za każdą informacje.

Pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek_Lewandowski

Bardzo śmieszne , :o :o :o

 

ghost1131

muszę powiedzieć że zaprojektowanie ogrodu wcale ie jest taką prostą sprawą, nie wiem na jakim etapie wiedzy ogrodniczej jesteś ?

Ja muszę się przyznać że już od kilku miesięcy zgłębiam temat ogrodnictwa i muszę się przyznać że nie przychodzi mi to wcale łatwo, a wręcz przeciwnie, :cry:

Osobiście nic doradzić nie mogę jedynie dam linka do forum ogrodniczego, jest tam wiele ciekawych tematów,

http://forumogrodnicze.info/index.php

Powodzonka i miłej lektury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie śmieszne.

Wystarczy pogrzebać w forum. Wątków na temat urządzania ogrodów (małych, dużych, na skarpie, przedogródków, traw, wrzosowatych itd.) dostatek. Wystarczy chcieć. Zdjęć też dużo dosyć. Znów wystarczy chcieć.

Ale jak niby odpowiedzieć na post, w którym napisano, cyt.: chcę samodzielnie zaprojektować... a dalej: może ktoś posiada gotowy projekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Mirku,

ja wiem że trzeba poszperać tu i tam, tylko tak mi się wydaje że od takiego znawcy jakim ty jesteś można oczekiwać bardziej precyzyjnej odpowiedzi, a nie odsyłanie do całego działu na forum.

Uwierz mi jeżeli ktoś nie ma kompletnego pojęcia o tych roślinach, o kwasowości ziemi oraz o innych zagadnieniach związanych z ogrodnictwem to skierowanie do całego działu doprowadza człeka do całkowitej załamki, to tak jak byś skierował gościa do biblioteki akademickiej.

Tak więc

więcej wyrozumiałości dla gości z minimalną wiedzą ogrodniczą, wszak nie każdy musi się znać na wszystkim.

 

Powodzonka życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...