Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przede wszystkim chodzi mi w tej chwili o trawnik - gdzie wysiać. Nie chcę potem bez sensu karczować trawy i staram się mniej więcej funkcjonalnie rozplanować teren.

Działka jest wąska, 18/41 - 51m, nie chcę więc sadzić szpaleru tuj, czy innych takich, bardziej pasuje mi koncepcja "zakolowa", czyli wyższa roślinność głównie tam gdzie mam okna i na tyłach, z tym, że tam mam furtkę, także musi byc przejście. Wokół domu mam opaskę z bruku - 70cm, główne wątpliwości mam do prawego boku działki, od strony garażu, czy taki 1-1,5 metrowy trawnik nie będzie udręką w utrzymaniu? To jajko na guże to teren pod dzieci, będzie wysypany kamyczkami, będzie huśtawka i trampolina. Poproszę o sugestie i porady, w tym roku pewnie tylko zasieję trawnik i wysypię tę część dla dzieci, reszta musi poczekać....

ogród.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu zostawiłabym dwa niezależne obszary trawnikowe - z tyłu domu trawnik sportowy do gier i zabaw oraz w przedogródku trawnik o funkcji wyłącznie dekoracyjnej, podkreślający urodę roślin. Te wąskie paski po bokach wykreśl z projektu i daj w tym miejscu rośliny zadarniające - tak będzie wygodniej w eksploatacji.

 

Terenu dla dzieci nie wysypuj kamyczkami - chcesz co chwilę zaklejac plasterkami odrapane kolana?! Daj tam warstwę kory amortyzującą upadki, albo wysyp placyk miałkim piaskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, dałaś mi do myślenia Elfir z tą drewutnią (jeszcze nie stoi). Faktycznie przesunięcie jej w ten kąt przy kojcu byłby chyba dobrym posunięciem - na pewno wygodniej byłoby wozić drewno z tego kąta niż przez pół ogrodu...

Tylko ja tam mam okno z pokoju, chyba trochę zbyt blisko tarasu je wyrysowałam.

Tak czy inaczej na pewno zrezygnuję z trawnika po stronie kojca, po drugiej stronie jest więcej miejsca, ten chodniczek przy budynku jednak wąski jest obawiam się, że dzieciaki nie wyrobią na zakrętach i będą mi po tych płożących ganiać....

 

Po południu może jakieś fotki wstawię jak to w tej chwili wygląda i rysunek skoryguje, jednak najłatwiej się patrząc na "ogród" myśli....

 

No tak, te kamyki to chyba nie jest dobry pomysł, choć ja o takich "obłych" myślałam, nie ostrych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl z tą drewutnią. Kiedy chodzi się po drewno? jesienią i zimą. Czyli musisz założyć buty i kurtkę. A więc wychodzisz przed drzwi wejściowe a nie okno tarasowe. Aby dojść i wrócić z drewnem musisz więc obejść cały budynek dookoła, bo w zaśnieżonych czy mokrych butach nie wejdziesz do salonu. Tak więc drewutnia winna znaleźć się blisko wejścia głównego do domu a nie na tyłach ogrodu. Jak przywiozą drewno to też zrzucą je na podjeździe i trzeba będzie nosić aby ułożyć w drewutni. innymi słowy dobrym miejscem są okolice garażu.

 

Czy pies będzie cały czas w boksie? Jeśli tak, to zanudzi się tam na śmierć. Psy powinny mieć możliwość wyglądania co się dzieje na ulicy, co się dzieje wokół domu lub mieć możliwość obserwacji mieszkańców. A tam jest schowany w kącie. Nie widzi ani mieszkańców ani ulicy.

 

[http://img413.imageshack.us/img413/8480/ogrd.jpg

 

Druga opcja to kojec od ulicy, w lewym narożniku, osłonięty od domu zielenią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, święta racja z tą drewutnią....:/

Mój mąż się ucieszy jak mu powiem, że bez sensu kopał te 30m kabla prądowego.....:)

Pies będzie w kojcu pod naszą nieobecność - w tej chwili siedzi w garażu, to chyba jednak i tak będzie mu ciekawiej:) Może tylko faktycznie tę budę mu w inne miejsce przestawię, żeby widok miał ciekawszy.

Tam na końcu działki (gdzie dałaś warzywnik) mam furtkę , w przyszłości będzie tam uliczka osiedlowa/chodnik jakiś, także chcę mieć przejście.

Na drugą stronę kojca nie przeniosę, po pierwsze tam będzie furtka (front będę miała otwarty, sam ogród od krawędzi domu będzie ogrodzony siatką), po drugie to strona południowa, ugotuje mi się kejterek:)

 

Spróbuję może po południu bardziej precyzyjny szkic wstawić.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, wspięłam się na wyżyny moich technicznych możliwości i naszkicowałam bardziej precyzyjny plan i parę fotek poglądowych:) Tam na tyłach za moją działką jest w tej chwili szpetne zaplecze gospodarcze dewelopera budującego nieopodal, za parę lat, jak już ukończą to maja tam zrobić teren zielony, póki co takie straszydło jest...

No i tak to wygląda.....

szkic.jpg

tył.jpg

widok z tarasu.jpg

front.jpg

front garaż.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Na pewno się przyda! ;) Tak właśnie myślimy z tym drugim placykiem -a co z tego myślenia wyjdzie -zobaczymy..W każdym razie swoim projektem otworzyłaś "wór pomysłów" w mojej łepetynie - dziękuję Jak coś będę głośno wołać : Ratunku! ;) Mam nadzieję,że ktoś usłyszy,he... :)

 

i jak m-333 - decyzje zapadły :)

jestem ciekawa na co sie zdecydujecie, daj znac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jeśli nie przepadasz za pracą w ogródku, powinnaś zrezygnować z dużej połaci trawnika na rzecz roślin okrywowych (np. płożących jałowców).

Dlatego na froncie i po bokach domu zrób same rabaty, a trawnik tylko w okolicy tarasu. Przy tarasie warto posadzić jakieś drzewko liściaste, które będzie rzucać cień w południe.

To okno, w które wszyscy zaglądają - pomysł z trawami dobry, ale miskanty na wiosnę się ścina, a potem dość późno ruszają z wegetacją. Dlatego można je wymieszać z kolumnowymi jałowcami, posadzonymi w nieregularnej grupie. Kolorowym akcentem może być pęcherznica, która ładnie komponuje się z trawami.

 

Sosny - są mniejsze gatunki sosen, niż sosna czarna, np. sosna bośniacka "Satelit", sosna gęstokwiatowa "Oculus-Draconis.

 

Jeśli chodzi o twoje upodobania do wiejskich ogródków to tutaj zrezygnowałabym z marzenia - byliny i rośliny jednoroczne wymagają nieustannej pracy przy pieleniu no i całość nijak będzie się miała do architektury budynku. Natomiast, póki posadzone krzewy się nie rozrosną, można posadzić w wolne miejsca okazałe, silne byliny: liliowiec (często stosowany w nasadzeniach miejskich), słoneczniczek szorstki, topinambur (bardzo ekspansywny) , słonecznik wierzbolistny (wysoki!), jukki (bardzo ładnie wyglądają z lawendą), rudbekia lśniąca (wysoka!), hosty, itp.

 

Jeśli jednak trudno ci z marzeń zrezygnować to na niewielkim, nasłonecznionym fragmencie o geometrycznym kształcie można założyć rabatę z mało wymagających, sucholubnych bylin i traw: krawawniki (tylko trzeba je ściąć po kwitnieniu, bo się łatwo rozsiewają) + mikołajek + ostnica brodata + przegorzan + rozchodniki okazałe + owsica wieczniezielona. Roślinki należałoby posadzić w nieregularnych grupach, przeplatane ze sobą, na kształt naturalnej łąki.

 

Skoro ogródki cię nie kręcą i nie masz wiedzy i praktyki ogrodniczej, co ze sobą połączyć, co jak rośnie, może warto zastanowić się nad zleceniem wykonania projektu specjaliście? Biorąc pod uwagi koszty założenia ogrodu, koszt projektu nie jest specjalnie porażający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Elfir, za odpowiedź.

Co do projektu - owszem, do chodzę do wniosku, że powinnam go zrobić ;) Całą zimę się zbierałam, ale się nie zebrałam - zero zaangażowania w temat z mojej strony. A moim zdaniem "robienie projektu" wymaga dwóch stron - projektanta i zaangażowanego klienta. Tak było u mnie z projektem domu.

Od wiosny zaczęło mnie to w końcu kręcić i teraz mniej więcej układa mi się mój ogród w głowie funkcjonalnie - więc może czas zatrudnić fachowca do wypełnienia do treścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Pociągnę dalej mój wątek.

 

Przedstawiam moje nowe pomysły na zagospodarowanie ogrodu, oczywiście do oceny.

 

Obecnie jest tak:

Szkic obecnych nasadzeń - http://www.profus.republika.pl/ogrod/nasadzenia.jpg

Lista roślin do powyższego szkicu w Excela (*.xls) http://www.profus.republika.pl/ogrod/lista.xls

Fotki poglądowe:

1. Przód - wejście http://www.profus.republika.pl/ogrod/ogrod003.jpg

2. Południe. Fotka na zachód z tarasu http://www.profus.republika.pl/ogrod/kolo.jpg

3. Fotka z tarasu na południe http://www.profus.republika.pl/ogrod/ogrod004.jpg

4. Południowo wschodni róg działki http://www.profus.republika.pl/ogrod/ogrod006.jpg

5. Taras z południowego-wschodu http://www.profus.republika.pl/taras-foto1.jpg

6. Taras z północnego-wschodu http://www.profus.republika.pl/taras-foto2.jpg

7. Strona wschodnia - http://www.profus.republika.pl/ogrod/ogrod005.jpg

http://www.profus.republika.pl/ogrod/ogrod008.jpg

http://www.profus.republika.pl/ogrod/ogrod002.jpg

8. Przy kranie - północny-wschód http://www.profus.republika.pl/ogrod/ogrod009.jpg

9. Północ - http://www.profus.republika.pl/ogrod/ogrod007.jpg

 

Teraz przedstawiam projekt co chciałbym dodać, zmienić.

http://www.profus.republika.pl/ogrod/nasadzenia-zmiany.jpg

 

 

Kontynuuje zmagania z ogrodem.

 

Ściana południowa mojego "ogrodu" jakoś mi nie pasuje. Chciałbym ją przebudować z roślin które mam już posadzone i troszkę dosadzić.

Inne rejony trochę już pozmieniałem

Jak ocenicie projekt zmian.

 

http://www.profus.republika.pl/ogrod/ogrod-09-2010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chciałeś osiągnąć symetrię nasadzeń to pełen sukces. Ja np. nie podziełam panującej na tym forum miłości do Sky Rocketów w eksponownych miejscach (szkodniki) ani nie mam estymy dla wierzby Hakuro. Jeżeli dajesz ją jako I plan to stonuj plan drugi (znowu wierzby, tym razem Pendula). To tak jak z koralami na szyi kobiety - co za dużo to niezdrowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky Rockety także nie są moje ulubione. Na środku chodzi o coś bardzo wąskiego, bo tam rabata ma mieć maks 0,5 szerokości. A może nic tam nie dawać, bo będzie za płotem żywopłot, a od wewnątrz tylko np. powojnika rzucić na płot. W rogu 5 x Sky Rocket tak pod ręką mi był (ale mam wogóle tylko 2 teraz wsadzone i to nie w rogu).

Co do tych wierzb to właśnie te egzemplarze mam i jakoś tam mi pasował. Dalej na polach rosną wierzby, na którymś zdjęciu je trochę widać.

 

Symetria - jakoś mnie do niej ciągnie. Nie wiem czemu.

 

Jest jeszcze jeden mały problem jak przekonać żonę do pomniejszenia trochę trawnika.

 

Pokazuje teraźniejsze fotki poglądowe jak to teraz wygląda. Trochę nie posprzątane ale jak ma być lada tydzień "przebudowa" roślin, to jakoś mi się nie chce sprzątać.

 

http://www.profus.republika.pl/ogrod/1.jpg

http://www.profus.republika.pl/ogrod/2.jpg

http://www.profus.republika.pl/ogrod/3.jpg

http://www.profus.republika.pl/ogrod/4.jpg

http://www.profus.republika.pl/ogrod/5.jpg

http://www.profus.republika.pl/ogrod/6.jpg

http://www.profus.republika.pl/ogrod/7.jpg

http://www.profus.republika.pl/ogrod/8.jpg

http://www.profus.republika.pl/ogrod/9.jpg - w donicy przy tarasie będzie więcej róż.

Edytowane przez profus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chyba za wcześnie na przesadzanie roślin, prawda? Czy liściaste bezwzględnie jak nie będą już miały liści?

 

Czy ma ktoś jeszcze jakieś uwagi (te krytyczne najbardziej) co do przebudowy? Może wierzby pendula w te miejsca nie pasują?

 

Powtarzam link do projektu: http://www.profus.republika.pl/ogrod/ogrod-09-2010.jpg

 

A tu wizualizacja, niektóre rośliny to nie dokładnie te co w projekcie ale podobny pokrój.

 

http://www.profus.republika.pl/ogrod/przebudowa.jpg

Edytowane przez profus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie 'Pendula' nie pasuje - jest za mocnym akcentem, nie pasuje pokrojem, ja bym tu dała cos niskiego, rozpostartego lub wręcz płożącego albo wyrazista ale niewysoką formę kulista, może jakis kulisty żywotnik?

Czy "skyrocety' w rogu nie bedą zacienione? Potrzebuja dużo słońca jeżeli maja jako tako wyglądać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ścisłości to wierzby: Hakuro i te dwie pendule miały być posadzone w kółkach i wysypane białymi kamykami. Może i lepiej, żeby pendule z nich wyrzucić, bo pełno liści będzie jesienią.

Może zamiast nich dać coś żółtawego albo czerwonego szczepionego na pniu, np trzmielinę na pniu a może róże pienne tam przesadzić (mam fajne wielkokwiatowe czerwone http://www.profus.republika.pl/ogrod/4.jpg). Tylko jak sosny urosną to pewnie zasłonią słońce.

 

Słońce - to jest ściana południowa działki, patrząc na zamieszczoną wizualizację patrzymy na południe. Za płotem jest posadzony żywopłot z ligustru.

 

A te SkyRocety chyba też wyrzucę. A co posadzić zamiast nich - po środku, tam ma być mało miejsca ok. 40-50 cm przy płocie, czy może dodać tam krzewuszkę. Tylko zimą będzie łyso jaśminowiec, 3 krzewuszki i jaśminowiec w półkolu. Co prawda za płotem ligustr, a on też jest częściowo zimozielony. A za płotem nie jest aż tak ciekawy widok.

A co by pasowało zamiast skyrocketów w rogu, wokół glediczi.?

Edytowane przez profus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...