Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jest sobie działka 470m. Mała, ale na za to w mieście :-)

Stał na niej domek (kostka 70') który został rozbudowany. Teraz ogród zmienił się w klepisko i wszystko trzeba zagospodarować od nowa. Tyle że kompletnie nie mam pomysłu, a zależy nam żeby było ładnie, miło i przytulnie, oraz żeby było miejsce na zabawę dla dzieci i dorosłych (czyli tak jak każdemu :-)

 

Zamieszczam ogólne zdjęcie domku i plan ogrodu.

Z lewej strony budynku musi przebiegać chodnik na tył - tam jest wejście do mieszkania w suterenie.

Z prawej kiedyś też był chodnik, ale teraz nie wiem czy robić czy nie.

 

Z tyłu pod balkonem jest miejsce na jakąś piaskownicę, albo schowek na narzędzia. Ale jest tam za nisko żeby stać.

Kompostownik w rogu usuniemy - wstawi się pewnie jakiś mały gdzieś indziej...

 

Chętnie posłucham jakichś uwag albo sugestii...

 

http://images46.fotosik.pl/823/889630fb35880763m.jpg

 

http://images38.fotosik.pl/855/a5212b5d78ddc4a9m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

http://images47.fotosik.pl/883/dff1fe13bf7a60e6med.png

narysowałam na szybko taki pomysł. Ogród prosty, krągłę linie w nim trochę go rozepchną, falisty przebieg trawy i rabat z boków spowoduje że nie wydłużamy optycznie tych boków. Jest miejsce do posiedzenia i łąwka bujana dla dzieci i do poczytania. Po narysowaniu zobaczyłam że przy wejściu jest ściana od schodów- trzeba by na jej tle wsadzić coś wyższego, a nie szerokiego, co ją trochę zamaskuje, albo na niej przyczepić ładną podporę na pnącza.

Przy samej furtce można posadzić nie za duże drzewo, np. o okrągłej formie,wysoko szczepione, pod którym będzie się wchodziło i które trochę przesłoni tę masywność domu.

|Moim zdaniem tu powinno się stosować masywne nasadzenia- tzn. wyraźne plamy jednogatunkowe , wyraźne formy drzew, krzewy które mają ładny pokrój. To po to, żeby ogród był wyrazisty i żeby nie dał się zdominować domowi. Powinno być bujnie, ale w sposób uporządkowany. Po prawej ściezka jest trawnikiem, po lewej tez, choć można też zrezygnować z tej trawy po lewej i zadarnić tam powierzchnię.

Nie wiem jak z kierunkami świata, i jaka z gleba tam jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam. Posiadamy 15 ar działkę z wjzdem od południa. Widok południowy jest bardzo bardzo ładny i urokliwy, dom usytuowaliśmy w głebi działki 8 m od jej końca.Wymiary działki: front pólnocny 26m, front południowy (od drogi) 35 m, długośc działki ok. 50 m. dodam,że działka ma spadek po przekatnej (3,5 m na całej długosći działki w kierunku od pólnocy ku naroznikowi południowo-wschodniemu). Domek usytuowalisy w najwyzszym punkciena wzniesieniu z pieknym widokiem na okolice, droga przyległa jest drogą gminną, uczęszczaną lokalnie przez "tubylców". Taras zlokalizowany jest od poludnia i zachodu. Posiadamy długi podjazd do garażu za domem,od strony wschodniej,równiez wejscie usytuowane jest od strony wschodniej. Działka sąsiednia od zachodu jest równa, i troszke wyżej sytuowana, jakieś 0,5m-0,8m w stosunku do naszej w najwyższym punkcie, w zasadzie nasza działeczka to taki opadajacy stok wzniesienia.

Bardzo prosze o poradę jak się odgrodzic od sąsiada zachodniego żeby nie zacienić zachodu i jak ładnie urządzić ten ogród, dodam,ze budynek od zachodu i wschodu do granic dzialki ma po ok. 8-9 m. Będę bardzo wdzięczna za sugestie

Edytowane przez agness131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, krzewy raczej niskie,podobają mi sie również iglaki, zawsze marzyłam o ogrodzie z iglakami. Jednka np. taki świerk jak urośnie zacieni działkę,czy są jakies odmiany karłowate?

Generalnie nie planuję zbytnio zasadzac dzrew wysokich. Teraz jak jestem na działce to widzę jak operuje słońce, i wiem że dzrewa, które urosna wysoko nie wchodzą w gre. Od strony drogi rosnie brzoza i widze,że przez ok 1,5 godziny o tej porze roku rzuca cień na ogród południa. Wszytsko muśze przemyslec, chce sie równiezodgrodzićod sasiedniej działki zachodniej,która jest niezabudowana. Jednak zasezcoś może się zbudowac.Ehhhh. cięzkie to wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a sosna weterei te trzy a nawet 4 m osiąga po 100 latach ;) mam taką - za radą Elfir :) - w donicach tarasowych - ale mi się nie spieszy ;)

karłowe raczej do donic albo do ogródka w stylu japońskim (u mnie w donicy jeszcze pinus nigra Spielberg i pinus silvestris Blue .... coś tam- małe ładne i nie czekam na szybki wzrost)

Pewnie Elfir czy Magnolia mogłyby doradzić : są takie iglaczki, które rosną wolno - pewnie bardziej "rasowe", ale nie tak wolno , jak te karłowe i jeszcze umiejętnie uszczykiwane zagęszczaja się i "nie idzie" im to w przyrost jak u odmian zwykłych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Watereri az tak wolno nie rośnie - 10 -letnie egzemplarze mają już dobrze 1,2 cm. Czyli prawie 3 m po 20 latach :)

 

Uszczykiwanie faktycznie ogranicza wzrost - tylko czy ma się czas uszczykiwać kilkanaście mb żywopłotu. To raczej nadaje się na pojedyncze solitiery :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to pewnie za 10 lat będę ją przesadzać do ogrodu ;) ( a teraz ma z 80 cm!!!!) W każdym razie - to przeczytałam gdzieś w internecie- pewnie źródło niewiarygodne.....

lubię zmiany więc i to mi nie przeszkadza

i oczywiście nie doczytałam, że chodzi o kilkanaście m żywopłotu - tak samo rada, by kupić takie większe karłowe też nie będzie na miejscu.... chyba, że Agness dysponuje większymi wolnymi kwotami ;)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

proszę o rady w sprawie załączonego projektu. Chodzi o prawą część działki, ma ok 700 m2, projekt przewiduje mały taras i trochę krzewów. Wydaje nam się to trochę ubogo, chcielibyśmy zwiększyć ilość rabat kosztem trawnika, ale nie mamy na to pomysłu. Na działce nie można sadzić drzew, bo mamy zakopane rury od pompy ciepła. Pod siatką po prawej stronie rośnie rząd roślin na nieformowany żywopłot, od frontu będzie żywopłot z grabu. Akurat pracują u nas brukarze, więc musimy im dać wytyczne co do tego tarasu i ścieżek, dlatego będę wdzięczna za wszelkie porady. Załączam projekt i zdjęcie z aktualnego stanu prac.

Pozdrawiam

 

http://i39.tinypic.com/j8k6f8.jpg

http://i43.tinypic.com/24pxy4g.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wklejam powiększenia,

http://i42.tinypic.com/3agqs.jpg

 

ten księżyc to krzewy derenia białego.

 

http://i43.tinypic.com/wssi82.jpg

 

Placyk jest zaplanowany z drewna, ale będziemy go robić z granitu i raczej kwadratowy lub pięciokątny. Krzewy wokół placyku to jaśminowce.

Nieformowany żywopłot jest z pęcherznic żółtych i czerwonych, trochę iglaków, dalej derenie, rokitnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a te krzewy nr 8 to planowane, czy istniejące? na całym tym obszarze jest pompa ciepła?

A placyk będzie zadaszony czy nie? Wokół niego mają być te kratki angielskie lub pergola arkadowa? Czy tylko na ścieżce wejściowej? jaśminy, takie zwykłe są wysokie- zamkną ten placyk widokowo- taki jest zamysł?

Tyle pytam, bo szukam zamysłu w tym układzie. To projekt robiony przez projektanta zieleni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj magnolia,

projekt robił miejscowy projektant zieleni, wiem szału nie ma. Cała prawa działka jest w tej chwili goła i nie ma żadnych nasadzeń oprócz tych pod siatką, dlatego jeszcze można coś zmienić, placyk nie musi być w tym konkretnym miejscu. Generalnie chodziło nam o to żeby to nie było to miejsce zupełnie niewykorzystane z wielkim trawnikiem, dlatego zasugerowaliśmy dodatkowy tarasik. Od węższej strony działki jest ulica, zanim żywopłot nie urośnie to miejsce placyku jest nie osłonięte od ulicy. Co do zadaszenia to jeszcze nie zdecydowaliśmy. Bardziej podobają nam się nowoczesne proste formy, więc być może 4 drewniane słupy w narożnikach i od góry ażurowe deskowanie, jak tutaj:

http://i43.tinypic.com/2u3w0sw.jpg

 

Rury są pociągnięte po całej tej działce na głębokości 1,8m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wydaje mi się że trzeba tam dodać jakieś nasadzenia - np z niskich krzewów, traw ozdobnych, gromad bylin. Można tez tam założyć łąkę kwietną, ale na części, żeby na części był trawnik. Trzeba tak zrobić żeby placyk wypoczynkowy był wkomponowany w w zieleń, nie taki 'zawieszony'. Obwódka z jaśminu, taka szczelna, wokół całego placyku też nie jest dobrym pomysłem. Taki placyk ma byc miejscem atrakcyjnym, z którego jest ładny widok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...