Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie,

jest zima, biało i zimno za oknem, w związku z czym coraz częściej myślę o zieleni, a skoro o zieleni, to o ogrodzie. Niestety, jeszcze nie mam pojęcia co i jak zrobić, ale szybko się uczę, jednocześnie zdarzyło mi się już kilkukrotnie ususzyć sukulenty oraz kaktusy na parapecie.

 

Chcielibyśmy się zasłonić z przodu domu od ulicy, wygospodarować też trochę miejsca na warzywniak oraz na krzewy owocowe. W planach jest budowa grillowędzarni, w przyszłości także basen wkopany w ziemię, tylko jak to wszystko pomieścić?

 

Dom jest z lat 60.

 

Rzut działki:

http://lh4.ggpht.com/_5w9JlCij3as/TQdsYkj6nBI/AAAAAAAAAVg/mRGwnPOuEzY/rzut_dzialki.jpeg

 

Zdjęcie domku (od tyłu) - okno po lewej jest już wymienione (od września?) na tarasowe podwójne...

http://lh6.ggpht.com/_5w9JlCij3as/TGuIJTKRqSI/AAAAAAAAAE4/biCX0SFwcxQ/s640/20100817144.jpg

 

Co tu zrobić? Od czego zacząć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tyłu sąsiedzi - od mojej strony mają drzewa i krzewy owocowe,

od strony wschodniej sąsiedzi - mają oczko wodne, jakieś chuśtawki dla dzieci, z przodu thuje

od strony zachodniej dla odmiany sąsiedzi - mają zrobione "nie wiem co" na działce, nasadzone ile tylko się dało krzaczków, drzewek, mają też nasypany wysoki taras - chciałabym się od nich odgrodzić, żeby nie zaglądali, co robię.

 

z przodu działki jest droga, żadnego chodnika czy rowu, po prostu droga, a po drugiej stronie zaczyna się las sosnowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od zachodu sąsiedzi mają przy płocie kurnik - więc na pewno nie, z przodu działki 40 cm od płotu mają podjazd.

od strony sąsiadów od wschodu też nie będzie zasłony, przy czym oni nie interesują się naszym życiem, tak jak sąsiadka od zachodu, od której się chcemy zasłonić.

 

Na południowym końcu dzialki prawdopodobnie polecą grządki warzywne, tylko czy będziemy je za czymś chować?

 

Po prawej stronie od domu mamy 2 duże 60-letnie jabłonie, jesienią wykopaliśmy 4 krzaki porzeczek - nie owocowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaraj się zaznaczyć na swoim planie, te miejsca, które mają stanowić zasłonę.

 

pomyśl, czy chcesz tradycyjny ogród - czyli trawnik na środku, rabaty wokoło, czy chcesz trochę zaszaleć ?

 

Gdzieś napisałaś, że teren jest nierówny ? może warto to wykorzystać i trochę "rozhuśtać" teren, wszelkie zmiany wysokości wychodzą ogrodowi na plus. Spróbuj nanieść te informacje na plan, a projekt będzie się robił sam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozaznaczałam...

 

 

http://lh6.ggpht.com/_5w9JlCij3as/TQ8DH51XBDI/AAAAAAAAAWQ/XHaPnjuIZIE/rzut_dzialki%2B.jpg

 

Legenda:

zielone - chcemy pozasłaniać, z prawej strony tak śmiesznie zrobione, ponieważ będziemy tam przenosić kosz i zabudowywać (przed psami)

czerwony - tam myślałam dać ogród warzywny

brązowy - z przodu orzech, obok domu jabłonie

niebieski - myśleliśmy o basenie

 

gdzie postawić grillo-wędzarnię z drewutnią?

 

z ogrodem możemy poszaleć, jedyny problem jest taki iż nie będzie na te szaleństwa zbyt dużo czasu, ale myślę że w ramach odstresowywania będę tam chodziennie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być basen kąpiekowy, tak?

Jesli macie psy to warto żeby odsunąc się z roślinami od ogrodzenia szczególnie na fronciei pozwolić ,żeby miały taką ścieżkę do biegania. Wtedy nie podepczą Wam młodych roślin.

Gdzie drewutnię- tam gdzie łatwo wjechać samochodem dostawczym który będzie Wam przywoził drewno. Musi byc tez miejsce na zwalenie tego drewna, a jeśli sami będziecie je rąbać, trzeba zrobić miejsce na i na to. Więc raczej gdzieś blisko wjazdu żeby co roku nie trzeba było równać kolein na trawniku.

Warzywnik spróbuj tak zaplanowac żeby nie szpecił. Można zrobic go jako rabaty w drewnianych kantówkach, a pomiędzy nimi ścieżki ze żwiru, z kamieni czy betonowych płyt w trawie. Albo otoczyc rabaty niską bukszpanową ( lub inną) obwódką = strzyżonym żywopłotem. Na pierwszym planie posadź rośliny długo ładne- poziomki, truskawki czy zioła. Na tyłach warzywnika , od strony sasiada ładnie by wygladała pergola na winogrona lub jeżyny , albo karłowe odmiany owocowych.

Zaplanuj coś blisko domu , przy tarasie. Przemyśl jak będzie ze światłem na tarasie i jesli lubisz cień czy pólcień, to tez go zaplanuj przy pomocy niewysokich drzew. Przy tarasie ( on bedzie na poziomie ziemi, czy wyżej) watro zaplanowac zejście i rabatę . Na tej rabacie mogą się znaleźć gatunki które pachną, najlepiej długo kwitnace, albo tak dobrane żeby wciąz coś się na niej działo i zmieniało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być basen kąpiekowy, tak?

 

tak

 

 

Jesli macie psy to warto żeby odsunąc się z roślinami od ogrodzenia szczególnie na fronciei pozwolić ,żeby miały taką ścieżkę do biegania. Wtedy nie podepczą Wam młodych roślin.

 

super pomysł :) zapamiętam i zastosuję :)

 

 

Gdzie drewutnię- tam gdzie łatwo wjechać samochodem dostawczym który będzie Wam przywoził drewno. Musi byc tez miejsce na zwalenie tego drewna, a jeśli sami będziecie je rąbać, trzeba zrobić miejsce na i na to. Więc raczej gdzieś blisko wjazdu żeby co roku nie trzeba było równać kolein na trawniku.

 

i tu chyba się nie da, bo przy takim założeniu drewutnia musiałaby być całkiem przed domem - tam jest niecałe 10m, w tym będzie podjazd do garażu, zastanawiałam się, czy nie dałoby się ustawić jej za garażem, czyli przejazd z drewnem przez garaż.... cóż - trzeba przemyśleć wszystkie za i przeciw....

 

 

Warzywnik spróbuj tak zaplanowac żeby nie szpecił. Można zrobic go jako rabaty w drewnianych kantówkach, a pomiędzy nimi ścieżki ze żwiru, z kamieni czy betonowych płyt w trawie. Albo otoczyc rabaty niską bukszpanową ( lub inną) obwódką = strzyżonym żywopłotem. Na pierwszym planie posadź rośliny długo ładne- poziomki, truskawki czy zioła. Na tyłach warzywnika , od strony sasiada ładnie by wygladała pergola na winogrona lub jeżyny , albo karłowe odmiany owocowych.

Zaplanuj coś blisko domu , przy tarasie. Przemyśl jak będzie ze światłem na tarasie i jesli lubisz cień czy pólcień, to tez go zaplanuj przy pomocy niewysokich drzew. Przy tarasie ( on bedzie na poziomie ziemi, czy wyżej) watro zaplanowac zejście i rabatę . Na tej rabacie mogą się znaleźć gatunki które pachną, najlepiej długo kwitnace, albo tak dobrane żeby wciąz coś się na niej działo i zmieniało.

 

z tarasem jeszcze nie do końca wiemy - mi podobałoby się bardziej na poziomie ziemii, łatwiej byłoby zasłonić się od sąsiadów, którzy mają podniesione.

Jeśli chodzi o półcień/cień, mamy go przy wejściu do domu, tam jest "balkon" ze schodkami, tak, jak to się dawniej robiło. W tym roku służył nam za taki mini-tarasik. Docelowo jednak chcemy przejść za dom, a nie patrzyć sąsiadom w okna.

 

Dlaczego warzywnik miałby szpecić, można go fajnie zaplanować, wcale nie trzeba chować. WIem, że nie każdy teraz robi, że łatwiej iść do marketu i kupić chemię?

Nie ma nic lepszego niż wstać i przejść się na podwórko po świeżego pomidora do kanapek na śniadanie.

Myślałam o lekkim przesłonięciu, nie mam koncepcji jakim. Ale kształt ogródka warzywnego trzeba będzie dobrać i dostosować do reszty ogrodu, jakoś fajnie skomponować. Jeszcze nie wiem jak, na razie od nie pamiętam kiedy zastanawiam się, jak ułożyć ścieżki, czy zrobić łuk, czy całkiem prosto, to póki co mnie chyba przerasta.

Ktoś ma jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzywnik możesz przesłonić niskim żywopłotem z bukszpanu. Warzywnik wygląda fajnie w połączeniu z roślinami owocowymi lub bylinami w swoich pracach staram się aby jeden element otoczenia nie wyglądał gorzej na tle innych, dlatego połączenie warzywnika z innymi roślinami jest płynniejsze.

 

Do pomidorka polecam szczypiorek, bazylię czy myślałaś nad rabatą ziołową? Zauważyłem że nie wszyscy wiedzą że posiadają w swoim w swoim ogrodzie zioła poczynając od szałwii, mięty po tymianek itp.

 

Przykład ogrodu ziołowego w wersji pałacowej

 

http://homegarden.pl/slideshow/p007_1_1.jpg

 

 

Przykład ogrodu warzywnego

 

http://www.assetus.pl/files/55/1283520751c92aa3c5164b7e2cf0be367c9975bc62.jpg

Oczywiście warzywniki nie muszą mieć charakteru geometrycznego. Mogą wyglądać tak ja na fotce niżej:

 

http://www.nastrojowyogrod.pl/wp/wp-content/uploads/2010/02/Warzywnik1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że Twój ogródek najlepiej będzie wyglądał jako swojski, wiejski ogródek z lekkim bałaganem, dużą ilością kwiatów, ziół, warzyw posadzonych w nieregularnych rabatach. Unikaj regularnych geometrycznych kształtów, w tym prostych ścieżek i będzie fajnie. Do takiego typu ogródka nie pasują iglaki w nadmiarze, więc używaj ich bardzo oszczędnie.

Basen kąpielowy, można zaaranzować jako stawik, tylko budowany jest on w innej technologii. Generalnie powinno wyglądać sielsko anielsko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, o ziołach też myślałam. Mam całą listę warzyw, owoców i ziół, jakie chciałabym posadzić w przyszłym roku. Tylko muszę się też jeszcze niestety doedukować jak dokładnie sadzić warzywa, zrobić sobie dokładne rysunki. A do tego wypada wiedzieć, w jakim kształcie będę mieć grządki. Część z warzywami chciałabym mieć całkiem oddzieloną, w rogu, z uwagi na 2 szalone piesy (szczeniaczki, teraz półroczne)- doga niemieckiego i beagle'a.

Muszę też planować kolejność sadzenia, i brać pod uwagę to, że w przyszłym roku nasz remont jeszcze się nie skończy, czyli muszę planować tak, żeby remont mi nie poniszczył wszystkiego.

 

Czym można się zasłonić w miejscach które zaznaczyłam?

Nie lubię thui, dla mnie to takie cmentarne drzewa, zaznaczacie żeby nie przesadzić z drzewami iglastymi,a z drugiej strony na przeciwko, po 2 stronie drogi zaczyna mi się las sosnowy. Nie chcę całkiem wyrwać się z "kontekstu". Chciałabym jakoś zgrać się z tym co mnie otacza, jednocześnie mieć jakiś w miarę nowoczesny układ ogrodu, młoda jestem, o ile lubię stare domy, to nie muszą mi się podobać ogródki a'la mojej prababci (chociaż słoneczniki przed domem są w planie...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok - załączam nabazgranie...

http://lh5.ggpht.com/_5w9JlCij3as/TRCQabVnbgI/AAAAAAAAAWg/w5-RPwu0Xkk/s512/dom-rzut_z_opisem.jpg

 

teraz pytanie - jak połączyć podjazd z wejściem do domu?

 

2 pytanie - jak zrobić ten ogródek warzywny - mogę np zrobić z tyłu przy płocie na całości (prawie - po zachodniej stronie rośnie (chyba) śliwa) bądź wrzucić w ten róg, jak widać.

dodałam troszkę opisów, chciałabym nie mieć tak prostych ścieżek jak mam teraz (w linii prostej od bramki do wejścia, chciałabym to trochę złamać, dodać przestrzeni, powiększyć to co jest przed domem, jednocześnie poprawiając komunikację (wydeptaliśmy na razie ścieżkę z podjazdu do wejścia)

 

Co z tą drewutnią? robić przed domem? gdzie?

Bramkę i furtkę mamy, nie chcemy póki co przenosić.

 

tarasu garażu, basenu czy grządki nie ma - nic nie ma... mogę prawie wszystko. Tylko komunikacja - how to?

Edytowane przez niemodna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę ułatwię Ci planowanie podam kilka pytań i spraw które należy wziąć pod uwagę ;)

 

Masz 1000m2 działkę z tego podejrzewam około 600-700 m2 zostanie na ogród - nie jest źle basen, taras, warzywnik, owocowe i przyjemne rabaty wszystko się zmieści.

 

Masz 2 pieski młode - musisz cobie zdawać sprawę że będą psocić, dobrze ze rezygnujesz z dużej ilości iglaków - pomyśl gdzie będą mieszkać

 

Basen kąpielowy - taki składany, przenośny czy ziemny?

 

Drewutnie często łącze z koszem na śmieci gdy jest blisko i pod ręką ile i gdzie masz wyjścia z domu. Drewutnia powinna stać w miejscu gdzie będzie możliwy podjazd samochodem i załadowanie do niej drzewa, oczywiście w miejscu dobrze dostępnym żeby w zimę nie pokonywać metrów po drewno. A w domu nie macie miejsca na drzewo? Z takiego pomieszczenia rozpościera się piękny zapach ;) Drugą rzeczą jest ile spalicie zimą drzewa? uważam że 6m3 wystarczy na intensywne użytkowanie kominka czyli załóżmy że drewutnia będzie miała wymiary wysokość200 głebokość1200 szerokość250 3m2 w podłodze - wymiary bardziej pozwolą nam poszukać miejsca na drewutnię.

 

Czy są dzieci?

 

Styl nowoczesny - to nic innego jak minimalizm, dużo kątów prostych (nie jest to reguła) chodzi o prostotę a zarazem rzeźbiarskie ukształtowanie przestrzeni. Roślinność masywna o wyraźnej fakturze, więcej informacji polecam Google.

 

Przed wyborem stylu należało by określić czy będzie pasował do domu jak piszesz jest w trakcie remontów kolor fasady, kolor okien, nachylenie i kolor dachu jak dla mnie miało by znaczenie. Kolory i materiały dominujące we wnętrzu czy sensownie będzie odtworzenie ich w ogrodzie? Czy z piętrowych okien ma być ładny widok? itd.

 

Czy oprócz garażu przewidujecie miejsca parkingowe? podjazd ścieżki w ogrodzie czy będą wymieniane? Co zamierzacie robić ze śmieciami kosze? ile? odpady organiczne? kompostownik.?

 

Jaką masz glebę w ogrodzie?

 

Ile chcecie przeznaczyć na ogród?(tylko nie odpowiadaj na forum hehe) - remont domu pochłonie część finansów wykonanie ogrodu to również spora inwestycja wykonacie go sami czy zlecicie firmie? Dziś często spotykanym rozwiązaniem jest budowa ogrodu na raty lub odłożenie inwestycji i dozbieranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 2 pieski młode - musisz cobie zdawać sprawę że będą psocić, dobrze ze rezygnujesz z dużej ilości iglaków - pomyśl gdzie będą mieszkać

 

Pieski są domownikami - mieszkają w domu i nie wyobrażam ich sobie śpiących poza domem.

 

Basen kąpielowy - taki składany, przenośny czy ziemny?

 

Basen - na razie składany, na inny nie pozwolą na razie finanse, w przyszłości wymiana na ziemny bądź staw kąpielowy.

 

Drewutnie często łącze z koszem na śmieci gdy jest blisko i pod ręką ile i gdzie masz wyjścia z domu. Drewutnia powinna stać w miejscu gdzie będzie możliwy podjazd samochodem i załadowanie do niej drzewa, oczywiście w miejscu dobrze dostępnym żeby w zimę nie pokonywać metrów po drewno. A w domu nie macie miejsca na drzewo? Z takiego pomieszczenia rozpościera się piękny zapach Drugą rzeczą jest ile spalicie zimą drzewa? uważam że 6m3 wystarczy na intensywne użytkowanie kominka czyli załóżmy że drewutnia będzie miała wymiary wysokość200 głebokość1200 szerokość250 3m2 w podłodze - wymiary bardziej pozwolą nam poszukać miejsca na drewutnię.

 

Dom ogrzewamy piecem na paliwa stałe (w zanadrzu są 2 piece kaflowe) - im więcej drewna, tym mniej węgla, najtaniej wychodzi opalanie drewnem. W domu nie mamy miejsca na tak duże ilości drewna, wystarczy że węgiel leżakuje w kotłowni. Mieści się tylko drewno na bieżące zużycie.

 

Czy są dzieci?

 

Na razie nie ma. W przyszłosci prawdopodobnie będą.

 

Czy oprócz garażu przewidujecie miejsca parkingowe? podjazd ścieżki w ogrodzie czy będą wymieniane? Co zamierzacie robić ze śmieciami kosze? ile? odpady organiczne? kompostownik.?

Miejsca parkingowe chyba tylko przed garażem - inaczej się nie uda. trudno jest wjechać całkiem przed dom - słup + orzech. Podjazdu ani ścieżek w tej chwili można powiedzieć że nie ma, to znaczy jest, ale to na pewno będzie wymieniane, pytanie na jaki kształt.

Kosze na śmieci w róg, sąsiad też ma zabezpieczone przed psami. Kompostownik prawdopodobnie w całkiem przeciwnym rogu działki. Odpady organiczne w młynek i do kanału.

 

Ile chcecie przeznaczyć na ogród?(tylko nie odpowiadaj na forum hehe) - remont domu pochłonie część finansów wykonanie ogrodu to również spora inwestycja wykonacie go sami czy zlecicie firmie? Dziś często spotykanym rozwiązaniem jest budowa ogrodu na raty lub odłożenie inwestycji i dozbieranie.

 

Ile przeznaczyć na ogród? Jak znam życie, to dużo - kolejna skarbonka bez dna, tyle tylko że rozłożone na raty - w jednym roku trochę, następnym też coś i tak co roku jakieś drobne zmiany, bo nie wierzę w to, że nie będziemy nic zmieniać. Oczywiście zakładanie i pielęgnowanie samodzielne, a nie firma zewnętrzna. Nie po to kupiliśmy dom żeby nic nie robić.

 

Mniej więcej wiemy, jak będzie wyglądał dom po zakończeniu remontów, spróbuję to naszkicować/narysować przed świętami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi:

- przenieś śmietnik na drugi narożnik, po co ma ci paskudzić reprezentacyjne wejście? Na rysunku boks śmietnikowy jest spory - na pewno jest taki potrzebny?

- zrób przejście od furtki na taras, tak, by goście na garden-party i koledzy dzieci nie musieli przechodzić przez dom, aby pobyć w ogrodzie

- drewutnia - w kominku pali się zimą, a więc wychodząc po drewno musisz założyć buty i kurtkę. Dlatego drewutnia powinna być w pobliżu wejścia do domu lub wyjścia gospodarczego.

- nie ma sensu robić zygzakowatej ścieżki od furtki do domu. Owszem, lekki łuk urozmaici dojście, ale seria łuków niepotrzebnie wydłuża drogę i wówczas ma się ochotę iśc na skróty.

- warzywnik tez powinien być na tyle blisko domu, by wygodnie można było w kapciach wyskoczyć po pomidora na poranną kanapkę.

 

http://images46.fotosik.pl/459/aacae9d69eac0adf.jpg

 

Na rysunku zwęziłam, ale jednocześnie wydłużyłam warzywnik. Dzięki temu na wprost tarasu masz miejsce wyłącznie na część ozdobną ogrodu.

Tylną ściankę drewutni (od strony ulicy) można obsadzić pnączami.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...