Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Rzeczywiście huśtawka będzie narażona na stałe nasłonecznienie. A pnącze na huśtawce, nie myślałem o tym - hustawka będzie zadaszona, ale tak czy siak wystawiona na słońce. Chyba że zostawić ja w miejscu gdzie była a część ogniskową przenieść za huśtawkę. Przynjamniej będzie trochę cieniasiedząc tyłem do słońca.

założenia obecne5.jpg

Edytowane przez krepek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panie Arturze, całość licząc część za domem to jakieś 400 m2 (plus minus 20), wymiar ok: 19m szerokości i 20 długości. Plac zabaw jest umowną nazwą, miałem tu na myśli mała piaskownicę, małą zjeżdżalnie itp rzeczy, nic wielkiego i skomplikowanego. A huśtawka będzie miala wymiar szer. ok. 2 do 2.5 m wys 2 i głębokość 1.2m.

Co do drzewka to dobrą propozycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam :)

 

korzystając z początku wiosny postanowiliśmy z mężem rozpocząć "tworzenie ogrodu" na naszej działeczce- a raczej na jej części, bo na drugiej trwa budowa :). Jestem zupełnym laikiem i jak narazie głównie czytam forum :) i "ściągam" najfajniejsze pomysły forumowiczów do siebie :). Mój plan wygląda tak:

 

http://www.fotoszok.pl/upload/3eee1e2e.jpg

 

Tujki już są ( planujemy żywopłot z tuj od strony południowej). W tym roku planuję, położyć tam matę ogrodniczą i podsypać je grysikiem. I tu pierwszy dylemat- planowałam trawnik od grysika oddzielić kostką granitową, a kuzyn polecił coś takiego: EkoboarD i teraz sama nie wiem, bo jakoś kostka prezentuje się chyba lepiej, a jak z użytkowaniem "tego drugiego", nie mam pojęcia ??

Proszę o opinię, co uważacie o takim zagospodarowaniu przestrzeni. Dodam, że :

-front domu jest od zachodu,

-przewaga tujek :yes: i ogród z placem zabaw będzie " z boku" i tam wypada południe.

- zadaszony taras planuję na wschodzie.

Zależało mi na tym, aby nie zacieniać działki od zachodu ( .... mam drugą działkę- typowo rekreacyjną nad jeziorkiem i od strony zachodniej "mini lasek z jodeł" w związku z dużym zacienieniem dzień własciwie nam się tam dużo wcześniej "kończy" :) )- tu chciałabym w jakimś stopniu kontrolować zacienienie ogrodu :cool:.

 

Dodam, że w chwili obecnej posiadam do zagospodarowania taki mały kawałek ( w drugiej części działki jest budowa.

 

widok na południe:

http://www.fotoszok.pl/upload/44e19e3b.jpg

 

 

widok na zachód:

http://www.fotoszok.pl/upload/e8ac08d2.jpg

 

Czy warto coś zrobić już teraz? Myślę, że jeszcze na wiosnę posieję tu jakiś zwykły trawnik "budowlany". I może zagospodaruję docelowo teren w rogach działki. A bardziej profesjonalnie podejdziemy do tematu, jak dojdzie do uporządkowania całości działki.

 

 

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie uwagi i sugestie.

Edytowane przez konwalia31
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

staraj się nie planować nasadzeń po 1 sztuce. Ogród nie jest malusieńki a lepiej wyglądaja krzewy w grupach. Mogą być większe grupy, albo małe, np po 3 szt, lub nawet 2 szt, a dalej powtórzenie w postaci 1 szt.

Ogród dobrze wygląda jak są w nim nawiązania do innych miejsc. Tzn jak sadzisz np derenie, warto powtórzyć je gdzieś jeszcze.

W rogach południowych zrobiłaś wysokie zestawienia. Wtedy po środku będzie nisko. Chcesz żeby było tak?- może warto gdzieś bardziej na środku dać jeszcze wysoki akcent ( niekoniecznie pośrodku dosłownie)

Sosny przed tarasem - może warto dodac do nich coś jeszcze? Coś bardziej zmiennego w czasie, dynamicznego. Tam będziecie patrzeć z tarasu, pewnie tez z okien. Może poprzesuwać je w skupiska= te sosny, a w wolnych miejscach dodać ciekawe krzewy- np derenie- będą miały czerwone pędy zimą , jaśminowce, pęcherznice kalinolistne, berberysy... Albo przed tymi sosnami wsadzić

Jak planujesz wrzosy, polecam sadzić je sporych grupach. To nich można dodać wrzośce, wiele traw ozdobnych. Tak, w plamach wyglądają mocnej, bardziej rzucają się w oczy, lepiej się mają, tworzą sobie swoisty klimat. Mogą być różne odmiany, ale minimum 5 szt z jednej., choć lepiej w większych gromadach i niskie, albo średnie, nie wyższe niż 25- 30 cm

Okolice basenu- nie wydaje mi sie żeby dobrze było z takim oddzieleniem plaży od basenu. Czym jest ta plaża? Miejsce żwirowe do opalania się? Lepiej połączyć te miejsca ze sobą

Pod samotną jodła można zrobić rabatę wyspową, nawet lekko, częściowo przesłaniającą palenisko. Nie dlatego że to brzydkie, ale po to żeby ogród miał zakamarki, nie był widoczny cały z każdego miejsca. tak jest ciekawiej.

Polecam Ci przejrzenie gatunków okrywowych. mogą to byc niskie krzewy, krzewinki, byliny, trawy ozdobne, nawet pnacza. One zarastaja ziemię, z czasem szczelnie, tak że robią się miejsca prawie bezobsługowe, a ładne, mocne w wyrazie, pięknie wyglądaja na przodzie rabat, pod drzewami ( wtedy drzewa ładnie się rysują na takim dywanie), pod krzewami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzosowisko potrzebuje pełnego nasłonecznienie - przy tym układzie, który planujesz będzie zacienione wyższymi krzewami rosnącymi przy płocie.

 

Piasek przy basenie - będziesz go miała w basenie, bo przylepi się do mokrych stóp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wszystkie rady i sugestie.

Na "plaży" będą kamyki. Wiem, że z piaskiem byłyby problemy :), bo mam dwójkę maluchów- teraz używamy takiej niebieskiej maty pod basen i się sprawdza, ale za ozdobne to to nie jest :). Idąc za sugestią przysłonie palenisko kawałkiem jodły i myślę, że zrobię tam taką rabatę albo jakiś skalniaczek.

I napewno pochwalę się kolejnymi postępami w pracach :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając już "jakiś zarys" ogordu postanowiłem troche go przerobić i wyszło co wyszło. Wydłużyłem trochę taras, "zaokrąglilem kształty" - wydają sie być lepsze niż te początkowe, pozmieniałem to co ma być przed domem i nawet znalazłem miejsce na drewutnie - mianowicie zaraz za domem, ale chyba to zbyt blisko więc pozostanie tam gdzie jest, po prawej stronie - troche daleko, ale co tam.

Miało zmian wielkich nie być, no ale jak człowiek ogląda i czyta to aż sie prosi.

Pytanie tylko takie, czy "stożkowe drzewka" lub "kule" to przycięty cis, czy może inny rodzaj drzewek?

Bez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rób rabat w formie takich "chmurek" - bardzo ciężko będzie obsadzić wąski kąt schodzących się łuków. Lepsze są faliste linie.

Dobrze jest jakąś rabatą "wyjść języczkiem" na środek a nie grupować wszystkie wyłącznie wzdłuż ogrodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym pomyśleć nad tym aby ze schodzących łuków płynnie to przechodziło w postaci jakiejś fali. W najszerszym miejscu będzie jakieś 4 m od płotu - od biedy można wsadzić jakąś "kładkę" lub zrobić przestrzenie pomiędzy tylko jak to będzie sieprezentować. A z tym "językiem to nie mam pomysłu jak to ogarnąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze taki bez skali to do niczego i ciężko sie odnosić do czegokolwiek.

Lewa strona jest na szerokość podjazdu (właśnie 4 m) inne wymiary mogą mieć te co są na "szczycie". Ale ogólnie nie będą szersze niż 4 m. Te z prawej jeszcze węższe.

A wogóle to czy np. taka jedna "chmurka" nie może stanowić jednej rabaty płynnie przechodząc w kolejną i tak dookoła trawnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skalniaczek- to słowo na które sporo projektantów ma uczulenie. Uważaj z nim. Bardzo łatwo zrobić go jako chaotyczną kupę kamulców , a bardzo trudno wkomponować w otoczenie, znaleźć dla niego miejsce, dobre proporcje, materiały które nie 'zgrzytają' w krajobrazie.

natomiast można śmiało używać gatunków stosowanych na skalniaki bez skalniaka, bo sa b. wdzięczne i ładnie wygladają jako poduchy na rabacie.

Dobrą alternatywa dla skalniaka jest wkomponowanie w rabatę 1-3 dużych kamieni o ładnym kształcie, które obsadzi się czymś ładnym co może nawet lekko wchodzić na kamień, do tego kępa trawy ozdobnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam, zakończyliśmy budowę więc teraz czas zająć się ogrodem. Posadziliśmy dookoła działki tuje smaragdy i chcielibyśmy "zagospodarować" narazie jeden narożnik i tak mamy we "własnej" kiedyś tam posadzonej szkółce do dyspozycji:

- klon palomowy Atropurpureum (krzew)

- migdałek szczepiony na pniu

- wierzba hakuro na pniu

- jałowiec lime glove - 2 szt.

- tuja danica

- świerk conica

- świerki srebrne - szt 5

- jałowiec płożący

- tuja Aurena nana - szt. 3

 

Wymyśliliśmy coś takiego co o tym myślicie ewentualnie doradzilibyście, aby to miało ręce i nogi :)

krzewy.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

jestem z Wami od niedawna , lecz zdążyłam zauważyć, jaką Jesteście skarbnicą wiedzy, pomysłów i inspiracji. Nie ukrywam, że także chciałabym skorzystać z Waszych uwag i doświadczeń.

Swoją przygodę z posiadaniem domu zaczynam od ogrodu. To na nim zależy mi najbardziej. Marzę o takim angielskim w naturalistycznym stylu. Chcę wkomponować kompostownik, warzywnik, miejsce dla dzieci i dla siebie. Oczywiście pod osłoną paru drzew owocowych i ozdobnych, trochę rabat i co tam jeszcze przyjdzie mi do głowy....

Pomysł na ogród klaruje się w mojej głowie od pewnego czasu, lecz ciągle nie może przejść do fazy właściwej, czyli konkretnych roślin na projekcie. Mam nadzieję,że Wasz doping spowoduję moje szybsze podejście do tematu...

 

Działka ma 1325m

od wschodu http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8656883ac2c5c4d2.html

 

północy http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/afa9a6706d2547a8.html

od południa w miedzy czasie

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...