Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hydraulik do usług


Hydraulik

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie,

 

Przymierzam się do budowy domu, a że w sprawach instalacji hydraulicznych jestem laikiem, więc schemat ogrzewania jest dla mnie nie małym problemem. Podstawowym źródłem ciepła będzie piec na paliwo stałe (ekogroszek) wspomagany przez kominek z płaszczem wodnym.

 

Do ogrzania będzie około 130 m2 przy pomocy grzejników (pokoje) oraz instalację podłogową (korytarz, kuchnia, łazienka).

Dodatkowo w okresie zimowym chciałbym podgrzewać zasobnik (bojler) c.w.u. Kominek miałby służyć także jako jedyne źródło ciepła w chłodniejsze dni jesienno-wiosenne.

 

Teraz czas na moją prośbę, czy mógłby mi ktoś wskazać gdzie w internecie mógłbym znaleźć przykłady, lub podzielić się z własnym schematem poprawnie wykonanej instalacji zawierającej wspomniane elementy? Również z góry dziękuje za wszelkie uwagi co do powyższych założeń.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam pytanie do NIEZŁEGO

 

o kolejność ukłądania "warstw" do podłogówki,

 

kiedy układa się taśmę dylatacyjną przy ogrzwaniu podłogowym? i czy jest jakaś inna kolejnść na parterze i na poddaszu?

 

bo u mnie ułożyli podłogówkę na poddaszu, bez taśmy i twierdzą, że taśmy rozkłada wylewkarz, a mnie się wydaję że ona nie będzie przylegać szczelnie do folii i moim zdaniem powinna być połaczona ze styropianem, a na parterze to wogóle z folia hydroizolacyjną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko.

 

Czy w domu, w którym ok40-50 % powierzni domu jest w podłogówce najlepszy będzie kocioł kondesacyjny?

 

A jeżeli da się zwykły piec to trzeba dodatkowo zamontować sprzęgło hydrauliczne, ponieważ inaczej do pieca będzie wracała zbyt zimna woda i piec może szybko ulec korozji?

 

Taką informację uzyskałam od jednego ze przedawców i nie jestem pewna czy ma rację czy tylko chce mi sprzedać jedno urządzenie więcej?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Proszę o pomoc!

Szukam porady w sprawie przepływowego podgrzewacza wody - jaki i za ile?

Bo według producenta to sterowane elektronicznie są najlepsze - tylko dla kogo? (obecnie mam stary podgrzewacz sterowany ciśnieniowo - Simens 21 kW). Sterowane ciśnieniowo podgrzewacze przy słabym ciśnieniu w instalacji moim zdaniem są nie ekonomiczne - bo trzeba kran odkręcić na max aby załączyły sie grzałki i zaczęła płynąć ciepła woda. Ale wówczas czy tego chcę czy nie, płynie gorąca woda i to całym regulatorem - myślę, że to marnotrawstwo. Ale czy można zainstalować coś innego lepszego (pomijam solary, geotermalne źródła, termy, bojlery zasilane z pieca co, kominków i innych tego typu źródeł)? Chcę kupić nowy podgrzewacz ale nie chcę aby okazało się, że wydam pieniądze i kupię coś co już mam.

 

Moje analizy wykazały, że najlepsze podgrzewacze przepływowe produkuje Clage http://www.clage.pl/. Możesz wybrać ze sterowaniem elektronicznym np. DSX. W Castoramie sprzedają Clage dosyć tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie podlogowe, nieco ponizej 200m.kw.

 

hydraulik proponuje cos takiego: http://www.imi-internationalcee.com/pl/products_catalog/heimeier,c,247,p,255,Zestaw_regulacyjny_ogrzewania_podlogowego.html (w najwyzszej opcji)

 

czy taki zestaw zalatwia sprawe czy da sie to zrobic lepiej ? dalej poleci instalacja na dwa rozdzielacze. nie potrzebuje regulacji temperatury per pokój. wstepnie nie potrzebuje także silownika czy jakiejs automatyki tej podlogowki - ot, chce isc do piwnicy (piec na paliwo stałe wiec i tak trzeba chodzic) i podkrecic/obnizyc temperature pokrętłem. w przyszlosci ewentualnie chce do tego dolozyc silownik. Wiec pytanie do znajacych temat: czy zestaw mieszajacy z linku wystarczy ? Moge go bardzo tanio dostac (uppust 50%, bez papieru) stad moje zainteresowanie nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie podlogowe, nieco ponizej 200m.kw.

 

hydraulik proponuje cos takiego: http://www.imi-internationalcee.com/pl/products_catalog/heimeier,c,247,p,255,Zestaw_regulacyjny_ogrzewania_podlogowego.html (w najwyzszej opcji)

 

czy taki zestaw zalatwia sprawe czy da sie to zrobic lepiej ? dalej poleci instalacja na dwa rozdzielacze. nie potrzebuje regulacji temperatury per pokój. wstepnie nie potrzebuje także silownika czy jakiejs automatyki tej podlogowki - ot, chce isc do piwnicy (piec na paliwo stałe wiec i tak trzeba chodzic) i podkrecic/obnizyc temperature pokrętłem. w przyszlosci ewentualnie chce do tego dolozyc silownik. Wiec pytanie do znajacych temat: czy zestaw mieszajacy z linku wystarczy ? Moge go bardzo tanio dostac (uppust 50%, bez papieru) stad moje zainteresowanie nim.

 

Dla takiej powierzchni radzę dać z przepływomierzami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko.

 

Czy w domu, w którym ok40-50 % powierzni domu jest w podłogówce najlepszy będzie kocioł kondesacyjny?

 

A jeżeli da się zwykły piec to trzeba dodatkowo zamontować sprzęgło hydrauliczne, ponieważ inaczej do pieca będzie wracała zbyt zimna woda i piec może szybko ulec korozji?

 

Taką informację uzyskałam od jednego ze przedawców i nie jestem pewna czy ma rację czy tylko chce mi sprzedać jedno urządzenie więcej?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Sprzęgło daje się dla zrównoważenia układu ... masz podłogówkę i grzejniki. Żeby żaden układ nie zabierał sobie wody trzeba dać sprzęgło.

Sprzęgło nie załatwia sprawy temp powrotu.

Radzę dać kocioł kondensacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam zaplanowaną kotłownię w pomieszczeniu gospodarczym na piętrze. Będzie tam Kocioł kondensacyjny, pralka, suszarka.

Czy takie umiejscowienie pieca i instalacji C.O i C.W.U. powoduje jakieś ograniczenia, niedogodności? (jakieś opory przepływu itd).

Chcę zrobić na parterze ok 40m podłogówki + grzejniki. Na piętrze zaś grzejniki, tylko w łazience podłogówka.

Jeden z potencjalnych wykonawców twierdził, że kotłownia musi być na dole bo ciepła woda "idzie" do góry...... a nie na odwrót.

Ale przecież teraz nie robi sie instalacji grawitacyjnych tylko z wymuszonym obiegiem!

Pytanie do szanownych Państwa - j.w. - czy zamontowanie pieca na piętrze ma jakiś wpływ na działanie instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki 1950.

1. A jeśli chodzi o typowy osprzęt do pieca (wbudowana pompka) nie ma obawy, że okaże się za słaby?

 

2. Podłogówkę chciałbym zrobić na rozdzielaczu z własnym obiegiem na parterze, pod kotłownią. Czy to dobre rozwiązanie? Kolejny wykonawca twierdzi, że wystarczą RTL-e i nie ma co inwestować w rozdzielacze, dodatkową pompę itd.

Ma rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce usadowienia kotłowni nie ma większego znaczenia W naszym kraju przyjęło się robić kotłownię na parterze ale równie dobrym i dużo tańszym sposobem jest zrobienie kotłowni na poddaszu i to nawet czasami nieużytkowym

Sama pompka w kotle w zupełności powinna wystarczyc do „ ogrzania domu” ale tu będzie sporo podłogówki na parterze i w takiej sytuacji radziłbym do podłogówki zastosować zawór mieszający może być nawet termostatyczny z nastawa ręczną i własną pompkę zarówno do ogrzewania grzejnikowego ( jedna na obie kondygnacje) jak i do obiegu podłogówki 40 m wk na RTL …………nie

 

 

 

PS.dawnom mnie tu nie było dzięki koledzy za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama pompka w kotle w zupełności powinna wystarczyc do „ ogrzania domu” ale tu będzie sporo podłogówki na parterze i w takiej sytuacji radziłbym do podłogówki zastosować zawór mieszający może być nawet termostatyczny z nastawa ręczną i własną pompkę zarówno do ogrzewania grzejnikowego ( jedna na obie kondygnacje) jak i do obiegu podłogówki 40 m wk na RTL …………nie

 

Niezły,

myslałem, że dodatkowa pompka w takim układzie jest tylko do podłogówki. Piszesz, żeby zastosować ja go podłogówki i do grzejników.

Po co w takim razie fabryczna pompka w piecu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Murator poleca taką kolejność prac: instalacje wod-kan i potem izolacja podłogi (np. folia+styropian). Zgodnie z tym hydraulik skończył mi kłaść rury wod-kan na chudziaku a ja się teraz zastanawiam jak położyć folię izolacyjną: na rurki (tak też mówi kier-bud), czy przeciskać ją pod rurkami? i pierwszą warstwę styropianu wycinać w miejscach, gdzie idą rurki? Ale jak dojdzie podłogówka to w miejscach nad rurami z wodą będą miejsca nie zaizolowane styropianem na całej głębokości od chudziaka do wylewki (hol i kuchnia). A może należało najpierw położyc folię i styropian i dopiero na to rurki z wodą? Ale wtedy po tynkarzach to z tego styropianu niewiele by zostało... O co w tym chodzi????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i drugie pytanie - czy rzeczywiście jak piszą w Muratorze odprowadzenie z muszli ustępowej musi być włączone do pionu kanalizacyjnego poniżej wszystkich innych podejść na danej kondygnacji? "W przeciwnym razie woda spuszczona w misce ustępowej może wypłynąć przez otwory odpływowe w sąsiednich przyborach sanitarnych". Faktycznie tak jest?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie szkół jest kilka i jeszcze jest to uzależnione od innych ekip

Ja przeważnie robię tak instalacje układam na chudziaku pod te rury wkładam folię Pierwszą warstwą styropianu układam między rurami docinając go a ewentualne szpary uzupełniam pianką Pierwsza warstwa styropianu powinna być o grubości rur wraz z otuliną następna warstwą styropianu przykrywam całą instalacje Należy tak układać warstwy styropianu aby ostatnia na której będzie układana podłogówka była cała Czasami jeśli sa warunki ( wystarczająca grubość styropianu) rury do instalacji układam na warstwie styropianu a nie bezpośrednio na chudziaku

Nie zawsze da się zrobić tak aby kibelek był podłączony niżej niż inne odbiorniki a co w budynkach wielokondygnacyjnych Problemów nie zauważyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witaj niezły!

Być może moje pytanie jest banalne, ale mnie nurtuje. Jaka jest różnica pomiędzy temperaturą zasilania grzejników 75/65 a 70/55 (oczywiście poza samą temperaturą)? Wiem, że zasilając grzejniki przy niższych parametrach muszę odpowiednio zwiększyć ich rozmiar żeby uzyskać tę samą moc, to jest jasne, ale jak większa temperatura zasilania przekłada się np. na zużycie gazu? Jeżeli na początku sezonu grzewczego muszę ogrzać wodę z przykładowo 10 stopni C do 75, to muszę zużyć więcej np. gazu niż przy ogrzewaniu do 70 stopni C, ale gdy już woda jest ogrzana i kocioł podtrzymuje tylko jej temperaturę to czy ma znaczenie czy jest to 75 czy 70 stopni?

Moje pytanie wzięło się stąd, że zakładając temperaturę układu c.o. 75/65 mogę kupić mniejsze, a przez to tańsze grzejniki, ale czy będzie to miało w przyszłości wpływ na koszty ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...