Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Fytoftoroza.

Jakoś mi te objawy nie bardzo pasują. Oto co wyczytałam w necie: Fytoftoroza atakująca rośliny liściaste ujawnia się na liściach w postaci nekrozy występującej na ogonkach liściowych i blaszce liściowej, rozszerza się w kierunku wierzchołków liści tworząc kształt litery V lub w postaci dużych, ciemnobrunatnych, mokrych plam, które na dolnej stronie blaszki pokryta jest białym nalotem grzybni. Powierzchnia kory jest pomarszczona i zamiera. Niezdrewniałe pędy i kwiatostany zamierają. Choroba prowadzi również do redukcji korzeni i zamierania podstawy łodygi. Przy podstawie pędu, po zdrapaniu kory, wyraźnie widoczna jest różnica między zbrązowiałą – chorą, a jasną – zdrową tkanką.

Dzisiaj znowu znalazłam zwiędnięty pęd. Te, które oberwałam wcześniej wypuszczają boczne. Cała roślina wygląda zdrowo, nie ma żadnych plam. Blaszki liściowe są czyste, tylko łodyga w jednym miejscu przewężona i uschnięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, też sądzę, że to wertycylioza. Czy jest jakaś szansa na uratowanie roślin? Mam około 30 berberysów i część z nich wykazuje objawy. Serce by mi pękło, gdybym musiała je wszystkie wykopać. Po oprysku Topsinem jakiś czas był spokój, a teraz przy tej upalnej pogodzie znowu znajduję uschnięte gałązki. Obrywam je i palę. Wygląda na to, że nie ma na to skutecznego lekarstwa, ale może jest coś, co roślinie może pomóc zwalczyć tego paskudnego grzyba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Mirku ja z prośbą o diagnozę i leczenie berberysów

Mam ich wiele, posadzone w szpalerach, pojedyncze sztuki i pojedyncze gałązki w z pozoru zdrowym krzewie jakby usychały- tj na jednym krzewie sa całkowicie zdrowe pędy z błyszczącymi liśćmi a obok drugi pęd tego samego krzaka ma usychające liście-zwijają się jak uschnięte w ruloniki . Po czym rosną obok siebie całkowicie zdrowe krzewy i np 5 krzaków dalej jest taki podejrzany następny. Dodam ,że u nas na zachodzie- lubuskie od msc była cały czas gorąco wprost sucho, i nie podlewałam tych krzewów za często, myślałam ,że to zwykłe podsychanie od suszy ale może by czymś opryskać bo może to jakiś grzyb?? lub co innego gorszego? Poradź Jutro wstawię fotkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam, mam pytanie, zakupiłem kilka miesięcy temu 90szt. tuji szmaragd, w tej chwili sadzonki mają ok 30-35cm i są w donicach.

Doniczki są poukładane w ogrodzie, tuje rosną i mają się dobrze.

Zbliża się zima, a w tej chwili nie mogę wsadzić je w ziemię. Jak mogę je przechować przez zimę? Boję się, że korzenie w donicach przemarzną jeśli nie wsadzę ich do ziemi. Co zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Witam wszystkich serdecznie ,zwracam się do was z gorącą prośbą , zaraz po kupnie domu eksperymentowałam z roślinami i powstał haos .Chcę zrobić teraz porządek z roślinami , ktore posadzilam punktowo , jest to dla mnie okropny problem podczs koszenia i nie tylko chodzi też o wygląd wizualny].Myślę o wyłożeniu przestrzeni gdzie są rośliny arowłókniną i o rozsodnym poprzesadzaniu roślin tak by stworzyć jakieś kompozycje .Problem w tym że nie wiem od czego zacząć?P8242077.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zrobienia inwentaryzacji tego co masz i możesz wykorzystać, przesadzić. Potem na tej bazie robisz projekt ogrodu i wychodzi Ci spis roślin, które musisz uzupełnić w zaplanowanych kompozycjach. A potem już tylko realizacja zaplanowanych rabat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Ha, żebym ja wiedział, gdzie.... dawno to było. Zresztą ostatnio olałem fotosik, niezależnie od tego, ile wywalę starych fotek to mi obwieszcza, że mam 100 i muszę coś tam kupić. A mam w d... :wink: Dlatego mogą być krzyżyki.

Tu mam takie cuś, samego ogrodu to tam mało

http://www.flickr.com/images/slideshow/thirdparty_thumb.jpg

bardziej roślinki.

Witaj Mirku,piekny ogrod!!!!

Widze,ze masz bluszcz "Golden Colibri"bodajze,pieknie wyglada.Czy mozesz mi powiedziec jak on sie sprawuje?Szybko rosnie?Czy w pelnym sloncu da sobie rade?Chce obsadzic betonowy plot(lewa strona sasiada)bluszczem wlasnie,szukam najlepszej odmiany.Sciana polnocna,czyli slonce caly dzien tam pada.Gorny Slask.W szkolce polecaja mi "Goldenheart"-pewnie dlatego,ze taki akurat maja w ofercie;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, dawno nie zaglądałem.

Oba ładne- i oba nie na nasz klimat. Rośnie ładnych kilka lat... i jak już urośnie to trafia się taka zima jak poprzednia, co kończy się tym, że znów z mozołem odrasta od ziemi.

Niestety, nie najlepszy pomysł. Nawet gatunek w podłe zimy mocno potrafi przemarznąć. Na glebie, pod śniegiem nie ma problemu. Na wygwizdówku ryzyko. U Ciebie owszem, trochę cieplejsze strony... może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...