Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie domy możecie budować?


Recommended Posts

Bardzo mnie ciekawi jakie są ograniczenia w różnych regionach Polski jeżeli chodzi o wygląd domu (jaki dach, wysokość, ułożenie kalenicy itp.) Czy możecie budować dom jaki chcecie. Czy te ograniczenia są duże i przez to nie możecie kupić projektu takiego jaki chcecie.

Może odezwą się osoby, które kupiły projekt a nie mogły go pobudować (takie warunki zabudowy lub taki plan zagospodarowania przestrzennego). Czy ograniczenia dotyczą również wielkości działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie były nastepujace ograniczenia:

-intensywność zabudowy do 0,40

-ilość kondygnacji do 1,5

-szerokość elewacji frontowej do 15m

-geometria dachu: dwu lub wielospadowy

-materiał pokrycia dachu w nawiązniu do budynków są sąsiednich

 

Byłem pierwszym w swojej gminie, którego objeły te ograniczenia (wzizt dostałem po 11 lipca 2003r) i nie były one jeszcze zbyt restrykcyjne. Wiem, ze teraz u nas narzucają np niewielki przedział kąta nachylenia dachu (np.35-45 stopni), czy np. wysokość budynku do 7,4m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas wysokość do 10m, kąt nachylenia dowolny, kolorystyka dachów - naturalna (czerwień, brąz), ograniczenia w materiałach na pokrycie dachowe - nie można stosować np blachy płaskiej czy płyt falistych, maksymalna powierzchnia zabudowy 20-25% (w zależności od wielkości działki), wskazanie na nasadzenia z roślin zimnozielonych, w niektórych miejscach dostosowanie charakteru zabudowy do położonego w pobliżu skansenu (czyli modernistyczne "pudełka" odpadają)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że niewiele osób ma jakieś ograniczenia. Szczęściarze.

No nie wiem, czy to takie szczęście. Przecież takie ograniczenia powinny być. Czy podobają wam się nasze osiedla - bez składu i ładu, ten bałagan przestrzenny. W cywilizowanych krajach nawet kolor elewacji, okien, dachu jest ścisle określony. Dlatego mają takie ładne, spójne i miłe dla oka osiedla. Mam nadzieje ,że u nas też tak kiedyś będzie i dom góralski nie będzie stał obok betonowej kostki :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze nie mam WZ, ale wiem, ze kieruja sie starym planem i bedzie:

- kąt nachylenia 49-54 st.

Wolalabym mniejszy, bo nie chce miec wiecej niz 1 kondygnacji w dachu, a przedew wszystkim zmusza to do wykonania projektu indywidualnego, bo wybór projektów typowych z takimi dachami jest bardzo ograniczony)

- bryła domu oparta na prostokącie - dopuszczalny w kształcie litery L, ale wszystkie gargamele tudziez bardziej skomplikoiwane budowle odpadaja (i tak budowalabym prosty dom)

- sa jeszcze ograniczenia w max odleglosci dachu od poziomu gruntu.

W sumie oznacza to, ze nie moge zbudowac parterówki, ani domu o skomplikowanej bryle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku: wysokośc max 7,5 m, dach minimum 35 stopni, powierzchnia zabudowy max 10% i na dodatek pas ziemi o szerokości 10 m (około 300 m2), jako rezerwa terenu pod drogę. Po 2,5 roku walki, kiedy na dodatek wygasł plan zagospodarowania przestrzennego: dach minimum 25 stopni, wysokośc maksymalna określona jako "parter z poddaszem" bez uszczegółowienia w metrach, powierzchnia zabudowy 30% i żadnej rezerwy pod drogę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...