Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja mam w domu cyrkulację, co chciałbyś wiedzieć? W moim przypadku nie żałuję że ją mam.

Oczywiście najważniejszym aspektem jest posadowienia rur cyrkulacji na pierwszej warstwie styro, zdała od zimnej wody, kolejna rzeczą jest jej możliwość czasowego załączania. Czy to po przez (jak to u mnie jest) włącznikach czasowymi lub fotokomórkami w łazienkach. Taka regulacja załączaniem się cyrkulacji uniemożliwi szybkie wychładzania się zbiornika CWU.

Pozostaje jeszcze sterowanie cyrkulacją po przez sterownik pompy ciepła. Niestety do mnie to nie przemawia.

Edytowane przez Tomaszs131
Uzupełnienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varme ja mogę tylko spekulować z racji tego, że muszą wszystko upchać w obudowie, która stoi na dworze - to dbają o docieplenie/izolacje a co się z tym wiąże są chyba cichsze. Składają i napełniają gaz w fabryce więc muszą zadbać o większa dokładność montażu. A czy rzeczywiście są lepsze to już chyba może się wypowiedzieć jakiś montażysta, który ma porównanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od czasu jak mieszkam 5,5 roku nie miałem podłączonej cyrkulacji. Przygotowana była. Teraz ją podłączyłem. Najpierw opiszę jak u mnie działa grzanie cwu. Ja grzeję 1x dobę od 1:00 do z reguły 3:00 do temp 43'c (zimą). Latem od 4:00 do 5:00. Mam zasobnik 400L. Takie grzanie wystarcza mi na całą dobę bez dogrzewania. Krany mam tak: kuchnia nad zasobnikiem cwu, wc 6m, łazienka z wanna i prysznicem 9m (dalej od wc o 3m). Oczywiście chcąc miec ciepłą wodę w wc lub łazience spuszczałem zimną wodę. Szacuję, że 3..4x na dobę. Zużycie wody 15m3/miesiąc przy 4 osobach. Byłem z tego zadowolony.

Teraz uruchomiłem cyrkulację. Pompa 25/4. Czas potrzebny do doprowadzenia ciepłej wody do łazienki to 40 sek. Mam sterownik, który widzę, że 3x w ciągu dnia właczył pompę cyrkulacji (sterownik sprawdza temp wychłodzenia rury na wyjściu z zasownika cwu. Jak sterownik zauważa nagły wzrost temp to włącza pompę. Nie mam uwag na razie do tego). Chłodna woda z rury cyrkulacyjnej wpada do zasobnika cwu w środku jego wysokości. Mam wrażenie, że woda w zasobniku się szybciej wychładza. Szybciej zwrócona chłodna woda pojawi się na górze zasobnika. Czy nie lepiej byloby ją wpuszczać na dół zasobnika, wejściem zimnej wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubson- tylko małe pytanko :

to masz klimę Sanyo nie split ?

 

Co do Panasa - to tak sobie pomyślałem , że jeśli mają ogromne doświadzczenie w produkcji sprężarek rotacyjnych- to reszta powinna być już łatwiejsza...

Prawda jest taka :

w tej samej cenie LG , Panas czy Mitsu - oczywiście wybieram Mitsu.

Tylko problem polega na nieprawidłowym porównaniu lub kontakcie z wygórowaną ofertą na Panasa...

To nie prawda , że Panas przesadnie podrożał- to tylko gra rynkowa instalatorów ( co pokazują ceny z Alle i ofert moich i kolegów z FM)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Na zewnątrz jednostka ze śmigłami i w środku też jednostka. Służy do chłodzenie powietrza. Tyle napiszę. Nic więcej nie wiem. :D

 

Ale to jest -chyba split ( bo jednostka zewn+wewn )?

 

Kol Kubson- to bardzo miło z Twojej strony, że doceniasz te moje wypociny i eksperymenty , ale jest mi trochę głupio...

Nie chciałbym , aby Twoje „lobbowanie” za mną nie umiejszało „zasług” tylu innych forumowiczów ( nawet tych bardziej krewkich- charakter charakterem , a argumenty argumentami...)

Idziemy do sąsiadów na porządną DOMÓWKĘ !

Życzę wszystkim wszelkiego dobra naj (i kupę szczęścia, jak już było piasne o Titanicu...)

oraz

Szampańskiej Zabawy ,

Ponieważ...

CAA5186A-53E6-4E19-86B4-E1BCF00981CD.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa 9KW LG , ze zbiornikiem 300L (wężownica 3,4m2) , na lepszych materiałach , z pełnym montażem i uruchomieniem kotlowni wyszła poniżej 20tys. Nigdzie nie trzeba jej rejestrować bo ma poniżej 2kg czynnika.

Standardowo 3 lata gwarancji , ale trzeba robić przeglądy (u mnie 200zł rocznie) , no chyba że nie chcesz gwarancji to wtedy masz 2-lat rękojmi.

 

Można ? Można ...

 

PS. Ja nie widzę żadnej zalety monoblocka , no chyba ze cena zakupu będzie dużo niższa. Jak nie jest niższa to jednak wybrałbym Splita , bo jak dla mnie monoblock nie ma żadnych zalet , no chyba że dla samoroba ..

 

Tyle, że T-CAP ma faktycznie 9kW, które u Ciebie występuje tylko w nazwie PC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz131 post #29234 opisałem swoją cyrkulację.

Pompa 25/4 ma przepływ średnio 50L/min. W rurze ciepłej wody o średnicy zewn 22 mm i długości 9 m znajduje się 2,8L wody. Aby przepchnąć te 2,8L wody do zasobnika pompa obiegowa powinna się włączyć na 4s. Przyjmując, że są opory instalacji, to powiedzmy 10s. Teoretycznie pompa pracując 40s przepycha - inaczej wpuszcza do zasobnika ok 30L chłodnej wody przez wlot cyrkulacji na środku wysokości i przez to mamy chłodną wodę. Nawet mając zasobnik 400L to 3x wlanie chłodnej wody spowoduje dodatkowy napływ ok 100L (25% chłodnej wody). Myślę, że lepiej jest ją wpuszczać na dole zasobnika - wlotem zimnej wody.

Edytowane przez ferrit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ferit może i masz rację podpięcie cyrkulacji od doły zasobnika miało by sens. Nie jestem pewny czy ktoś z forumowiczów wcielił takie rozwiązanie w życie. Gdyby tak było wiele wątpliwości zostało by rozwiane. U mnie cykl załączania się pompki cyrkulacyjnej trwa 100 sek.

Dla rozwiania wątpliwości dobrze byłoby by w tej materii wypowiedział się hydraulik lub np. asolt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat tcapa juz byl poruszany. Podobno tam pracuje duzo wieksza sprezarka z wiekszego modelu okrojona softem i dlatego ma takie parametry.

Temat modelu T-CAP jest wałkowany (i końca tegoż wałkowania nie widać) od chwili, gdy ten model się pojawił. Nawet typ sprężarki (można go znaleźć w dokumentacji) był tutaj podawany wielokrotnie.

Nie wiem dlaczego akurat ten model wzbudza u niektórych jakieś niezdrowe emocje, skoro również u innych producentów można znaleźć invertery o różnych mocach, bazujące na jednym modelu sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ferit może i masz rację podpięcie cyrkulacji od doły zasobnika miało by sens.

 

Nie ma sensu, bo miesza całą zawartość zasobnika. A woda wracająca (poza pierwszą partią po odpaleniu) jest niewiele chłodniejsza od wychodzącej nawet, jak ktoś położył rury na chudziaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu, bo miesza całą zawartość zasobnika. A woda wracająca (poza pierwszą partią po odpaleniu) jest niewiele chłodniejsza od wychodzącej nawet, jak ktoś położył rury na chudziaku.

 

A jednak pod wieczór woda jest zdecydowanie chłodniejsza. Mam rejestracje temp w wybranych miejscach instalacji i wykresy na www więc widzę jak to jest. Bez cyrkulacji starczała aż do wieczora. Na początek zmniejszyłem czas pracy pompy cyrkulacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak pod wieczór woda jest zdecydowanie chłodniejsza. Mam rejestracje temp w wybranych miejscach instalacji i wykresy na www więc widzę jak to jest. Bez cyrkulacji starczała aż do wieczora. Na początek zmniejszyłem czas pracy pompy cyrkulacyjnej.

 

I tak w cyrkulacji masz ponad 20*, a na dole zasobnika poniżej 10. I mieszasz całość strumieniem. Przy małej pompie i cyrkulacji podpiętej wyżej nie mieszasz zimnej wody z dołu zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie -małe sprostowanie,

Panas 9 kW i 12 kW mają te same sprężarki, 16kW ma inny model.

Wielu producentów robi podobnie, szczerze powiedziawszy dziwi mnie zarzut o to-co to za różnica jaki procent komponentów urządzenia jest wspólny dla kilku typoszeregów ?

Wg mnie jednym najważniejszych kryteriów wyboru jest zgodność deklarowanych parametrów- w tym miejscu jest największa „siła” Panasa.W katalogu są podane parametry-a my użytkownicy je pozytywnie zweryfikowaliśmy.Również dane z certyfikowanych badawczych jednostek międzynarodowych potwierdzają te parametry.

Jeszcze nikt nie jest skazany na Panasa-jest tylu innych producentów , trzeba sobie tylko odpowiedzieć z jakiego powodu wybrałem daną PC.No i tu zaczynają się schody...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...