Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

przeglądam właśnie taryfy i widzę że g12 jest tylko 25% tańsza od zwykłej. Jakoś mi wcześniej utkwiło w głowie że różnica jest przez pół. Czy coś się zmieniło na niekorzyść że jest to 25% mniej? Przy takiej różnicy, grzanie akumulacyjne pompą ciepła już nie jawi się tak atrakcyjnie.

Vega ty masz chyba też PGE . Ale aż tak chyba taryfy się nie róznią.

U mnie Łódź Teren i wygląda to tak:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=5718327#post5718327

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

To mój pierwszy post o pompie ciepła, oczywiście wcześniej troszkę o nich poczytałem, ale proszę z góry o wyrozumiałość.

Na wiosnę ruszam z budowa, ważną kwestią pozostaje ogrzewanie oraz CWU...tutaj raczej wchodzi tylko opcja: PC P-W lub gruntowa pozioma (działka 5000m2 - więc miejsce jest).

Wymiary budynku w stopce, OZC - tutaj

http://www.4smyk.pl/download/dom/OZC.pdf (prawidlowo wyliczone? Dla mnie to temat tabu, więc z gory dzieki za uwagi).

 

Pierwsze pytania:

1. Jaka będzie przybliżona roczna rozbieżność w zużyciu energii elektrycznych potrzebnych dla PC (CO + CWU)? (dla danych OZC i powierzchni budynku). Wstępnie wychodzi mi (bez żadnych konkretnych wyliczeń - bazując na kalkulatorach w sieci), że bedzie to:

- około 2500zł/rok (dla PC gruntowa pozioma)

- około 3100zł/rok (dla PC P-W)

 

2. Koszty instalacji szacuję: (11kW?)

- PC P-W: 18-20tys

- PC Pozioma gruntowa: 26-28tys

Jeżeli coś zle liczę to proszę o poprawki, ale wchodzi mi, że pozioma gruntowa w stosunku do P-W, bedzie się zwracać około 13lat (8000zł(roznica w instalacji)/600zł(roczne roznice): 13,3rok

 

Dodam, że róznica tych 8 tys w instalacji mnie nie przeraża (pomimo tych 13,3 lat) - pytanie czy warto?

 

3. Pytanie do użytkowników (nie instalatorów): kogo możecie polecić ze Śląska do takiej instalki?:)

 

To pierwsze pytania, z czasem przyjdą następne:) - w kolejnych postach.

 

Pozdrawiam

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że róznica tych 8 tys w instalacji mnie nie przeraża (pomimo tych 13,3 lat) - pytanie czy warto?

 

Napisz prosze jaki byla metodyka rachunkow dla tego okresu "zwrotu". Jakie warunki przyjales?

 

Zwroc uwage tez na to, ze po tych rzeczonych 13 latach pompa P-W to bedzie juz "rupiec". Ona pracuje w "nieco" ciezszych warunkach i na innych parametrach niz gruntowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC P-W lub gruntowa pozioma (działka 5000m2 - więc miejsce jest).

Jak masz tyle miejsca, to jeśli chodzi o wybór pompy chyba nie ma się nad czym zastanawiać. Trochę duże Ci wychodzi obciążenie cieplne (12kW) przy dosyć dobrym ociepleniu budynku, trochę to dziwne. Na etapie budowy zadbaj o precyzję wykonania ocieplenia. Dobrze odizoluj (min 10cm styro) pomieszczenia nieogrzewane (garaż którego nie ma sensu ogrzewać, chyba że masz tam warsztat samochodowy) od ogrzewanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwroc uwage tez na to, ze po tych rzeczonych 13 latach pompa P-W to bedzie juz "rupiec". Ona pracuje w "nieco" ciezszych warunkach i na innych parametrach niz gruntowa.

Daj spokój ekspercie:)

 

IMHO bierz gruntową, bez dwóch zdań, ja mam PC-PW, ale gdybym tylko mógł to bym brał grunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz prosze jaki byla metodyka rachunkow dla tego okresu "zwrotu". Jakie warunki przyjales?

 

Zwróć uwagę tez na to, ze po tych rzeczonych 13 latach pompa P-W to będzie juz "rupiec". Ona pracuje w "nieco" ciezszych warunkach i na innych parametrach niz gruntowa.

1. Okres zwrotu:

1.1. Zuzycie energii:

jak pisalem: kalkulatory online (ale wszystko pi razy oko). np http://maginstal.pl/Budownictwo-jednorodzinne/Kalkulator-kosztow-ogrzewania.html

- Dla PC P-W: 170m2 (50W/m2, ok?). Dla 8kW wychodzi: 3100zl (COP całoroczny przyjąłem 2,8 )

- Dla gruntowej poziomem- 170m2 (50W/m2, ok?). Dla 8kW wychodzi: 2500zl (COP całoroczny przyjąłem 3,5 )

1.2. Koszt instalacji: to co sami pisaliście, tzn:

- gruntowa 26-28tys chyba realne? (maly moj udzial przy budowie)

- P-W: za 18-20tys chyba kupie już P-W?

 

2. Dlaczego za 13 lat P-W bedzie przestarzała?

 

3. W takim razie jezeli gruntowa: to czytalem na muratorze o dzialajacych chinskich gruntowych (chinskiej P-W nie widzialem dobrej opinii obecnie). Ma ktos sprawdzone informacje?

Z uwagi, że handluje troche z chinami - nie powinno być z ich zakupem...pytanie: czy dzialaja:)?

Watki na ten temat już są na muratorze, ale rozumiem, że narazie mineło za mało czasu aby cos wiecej powiedziec?

 

4. Wlasnie, ktos spojrzał na moj OZC? Jakies bledy?

W takim razie jaka moc pompy? 8/9/11kW?

- w przypadku bufora wody (dla tanszej taryfy): pewnie okolo 11kW?

- bez bufora (bez wzgledu na cene pradu): 9kW?

Jak z tymi wyliczeniami?

Zamierzam takze sprowadzić z chin, ogniwa fotowoltaiczne, ale to inny temat. Chcialem zwrocic jedynie uwage, że raczej będę skłonny ku opcji bez buforowa.

 

Pozdrawiam

Krystian

Edytowane przez netmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Okres zwrotu:

 

Jak wezmiesz do swojego domu pompe P-W 8kW, to SPF przyjety jest chyba zbyt optymistycznie. Ona bedzie jednak zalaczala grzalki. Ja bym liczyl dla pomp conajmniej 11kW.

Przy gruntowej 11kW bedziesz mial prad dwutaryfowy w wikszosci wykorzystany, a przez to zejdziesz z kosztami grzania o 30-35%. Policz dla takich zalozen, a lata zwrotu wyjda bardziej realnie i nie bedzie to 13 lat.

 

Pompa za te 13 moze byc przestarzala (co jest prawdopodobne), ale na pewno bedzie zuzyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam

Krystian

 

Zbyt ogólnie to wszystko liczysz. Wartości jakie dostaniesz, będą poglądowe, ale na ich podstawie nie porównuj źródeł ciepła. Pompę ciepła, instalację oraz elementy budynku można tak do siebie dobrać, żeby wykorzystywać maksymalnie II taryfę energii elektrycznej. Wtedy przy gruntowej PC możesz spokojnie zejść z kosztami eksploatacji w okolicę 1600zł (biorę pod uwagę "OZC"). Różnica w eksploatacji między powietrzną i gruntową mogą być sporo większe niż zakładasz, ale to zależy od instalacji - każdą można wykonać lepiej lub gorzej, a i tak będą funkcjonowały. Różnica w kosztach eksploatacji.

 

Ode mnie:

1. Wentylacja grawitacyjna tylko w garażu.

2. Wentylacja mechaniczna pracująca 24h - tylko i wyłącznie.

3. Usuń z projektu grzejniki - zrób np. ścienne.

4. Jeżeli jesteś skłonny ku opcji "bez bufora (bez wzgledu na cene pradu)", to po co piszesz o okresie zwrotu? Albo chcesz tanio zrobić, albo tanio użytkować - sam zdecyduj.

5. Nawet jak chcesz korzystać z II taryfy nie rób bufora (zasobnika wody) - to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój ekspercie:)

 

IMHO bierz gruntową, bez dwóch zdań, ja mam PC-PW, ale gdybym tylko mógł to bym brał grunt.

 

Nie wiem czy taka ironia jest na miejscu z Twojej strony. Tym sie roznimy w temacie pompy od siebie, ze pomimo iz do jednych wnioskow dochodzimy, to ja PRZED wyborem rodzaju urzadzenia a Ty juz PO wyborze. Troszke pokory co do obliczen i praw fizyki nie zaszkodzilo jeszcze nikomu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy taka ironia jest na miejscu z Twojej strony. Tym sie roznimy w temacie pompy od siebie, ze pomimo iz do jednych wnioskow dochodzimy, to ja PRZED wyborem rodzaju urzadzenia a Ty juz PO wyborze. Troszke pokory co do obliczen i praw fizyki nie zaszkodzilo jeszcze nikomu. :)

 

ekspert, ale skąd wiesz kiedy ja doszedłem do takich wniosków??

 

Ps. Nie chce się z tobą znowu dochodzić która prawda jest bardziej mojsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt ogólnie to wszystko liczysz. Wartości jakie dostaniesz, będą poglądowe, ale na ich podstawie nie porównuj źródeł ciepła. Pompę ciepła, instalację oraz elementy budynku można tak do siebie dobrać, żeby wykorzystywać maksymalnie II taryfę energii elektrycznej. Wtedy przy gruntowej PC możesz spokojnie zejść z kosztami eksploatacji w okolicę 1600zł (biorę pod uwagę "OZC"). Różnica w eksploatacji między powietrzną i gruntową mogą być sporo większe niż zakładasz, ale to zależy od instalacji - każdą można wykonać lepiej lub gorzej, a i tak będą funkcjonowały. Różnica w kosztach eksploatacji.

Rozumiem.

 

Ode mnie:

1. Wentylacja grawitacyjna tylko w garażu.

2. Wentylacja mechaniczna pracująca 24h - tylko i wyłącznie.

Tak będzie u mnie: tutaj projekt:

http://4smyk.pl/download/dom/reku.pdf

 

3. Usuń z projektu grzejniki - zrób np. ścienne.

Nawet ich chyba nie mam:)

P.S. Jakie to ścienne?

 

4. Jeżeli jesteś skłonny ku opcji "bez bufora (bez wzgledu na cene pradu)", to po co piszesz o okresie zwrotu? Albo chcesz tanio zrobić, albo tanio użytkować - sam zdecyduj.

Racja:), chce tanio, przy zalożeniu około 19 stopni w nocy i 21 w dzien. Nie wiem jak to osiągnąć w 2 taryfie?

Nie chcę jak u usera rwxw. ktory ma dosyć stała temp przez cała dobe (czy moze coś zle interpretuje):

http://pompaciepla24.com/

Zona nie zaakceptuje powyżej 20 w nocy (pomiędzy 22.00-5.00 na przykład)

 

5. Nawet jak chcesz korzystać z II taryfy nie rób bufora (zasobnika wody) - to nie ma sensu.

No właśnie jak to zrobic?:) Przy założeniach temp dzien/noc (powyżej)

 

Pozdrawiam

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. DZięki.

Mnie po prostu nie było stać na gruntową... ot cała filozofia.

Dlatego mam PW a doradzam grunt innym.

 

Porownanie kosztow nie wychodzi jakos zastraszajaca niekorzystnie na rzecz gruntowej z kolektorem poziomym przy minimalnym wlasnym wkladzie organizacyjnym chociazby. Nie pamietam jaka masz dzialke i czy musialbys robic odwierty.

Jakas dziwna niekonsekwencje tutaj widze, ale kazdy ma swoj tok rozumowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownanie kosztow nie wychodzi jakos zastraszajaca niekorzystnie na rzecz gruntowej z kolektorem poziomym przy minimalnym wlasnym wkladzie organizacyjnym chociazby. Nie pamietam jaka masz dzialke i czy musialbys robic odwierty.

.

Działka się nie nadaje na poziomy (za mała, i piasek, sam piasek, woda w czasie powodzi w polsce -nawiercona na 5 m) różnica 15-20 tyś nie do zaakceptowania

 

Jakas dziwna niekonsekwencje tutaj widze, ale kazdy ma swoj tok rozumowania.

 

... ale ty masz charakterek czekaj na fakty zanim wydasz osąd :-P

Edytowane przez Kasia & Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę jak u usera rwxw. ktory ma dosyć stała temp przez cała dobe (czy moze coś zle interpretuje) Zona nie zaakceptuje powyżej 20 w nocy (pomiędzy 22.00-5.00 na przykład)

Dobrze interpretujesz, temperaturę mam w miarę stałą, choć moje przerwy w ogrzewaniu to co najmniej 7-00 do 13-00 i 15-00 do 21-00. Jeśli nie zbudujesz szkieletora tylko dom o ciężkiej konstrukcji tzn. murowany, a następnie go dobrze ocieplisz i zastosujesz podłogówkę, to nie będziesz miał wielkich szans na osiągnięcie tak dużych różnic temperatur jak 19-21 w ciągu jednej doby. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w sypialni mieć zamknięte drzwi i 19*, a w innych pomieszczeniach 21*.

Moje uwagi do Twojego ozc:

Trochę duże Ci wychodzi obciążenie cieplne (12kW) przy dosyć dobrym ociepleniu budynku, trochę to dziwne. Dobrze odizoluj (min 10cm styro) pomieszczenia nieogrzewane (garaż którego nie ma sensu ogrzewać, chyba że masz tam warsztat samochodowy) od ogrzewanych, bo w ozc garaż masz chyba ogrzewany grzejnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krystian

 

Projekt wentylacji - ja bym się pod tym nie podpisał i nie wykonał. Widzę na dzień dobry 4 elementy, które bym zmienił, ale że widać czyj to projekt, to na forum się nie będę publicznie wypowiadał. Pewnie zaraz koledzy bez płatnych profili to zrobią.

 

Grzejniki - były w "OZC" uwzględnione, więc o nich wspomniałem. Ścienne to ogrzewania płaszczyznowe takie same jak podłogowe lub sufitowe. Inne tylko parametry przekazywania ciepła, bezwładność, wydajność, odczucie komfortu...

 

Przy dobrze ocieplonym domu 19 w nocy i 21 w dzień jest nieosiągalne przy podłogówce. Pewnie użytkujesz grzejniki i stąd to sterowanie, temperatury itp przenosisz. Przy podłogówce jest duża bezwładność i inne odczucie odnośnie temperatur. Sypialnię można przydławić na 19 stopni, pokoje dzieci na 20, salon na 21 jak lubicie ciepło...

 

W II taryfie będziesz grzał od 22:00 więc cieplej będzie (zależnie od układu grzewczego) od 1:00-5:00 w nocy. Rano odczujesz odrobinkę cieplej, chociaż jak wstajesz to i tak jest odczucie chłodu. Potem od 13:00-15:00 grzejesz, więc po południu niezauważalnie drgnie temperatura w górę.

 

rwxw ma bardzo dobrze i tak jest jak nie ma błędów. To są plusy i minusy ogrzewania podłogowego i dobrze ocieplonego domu. Ja mam obecnie skoki temp u siebie 0,4 stopnia (-7 na dworze); w łazience 0,9 stopnia. Żeby mieć 2 stopnie różnicy muszę poczekać 2-3 dni. Jak byś miał dom szkieletowy to miałbyś większe możliwości regulacji temp.

Edytowane przez Instaltechnic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...