Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie do mnie pytanie, ale co tam: liniowo czy nie liniowo, to mniej ważne, ważne żeby były jednakowe odległości między rozdzielaczem a każdym odwiertem(jeśli odwierty identyczne!), należy skompensować długością dobiegu -tak lepiej (taniej) -coś a'la Tichelmann lub ostatecznie dokupić rotametry i dławić gdzie trzeba.

Odległości między odwiertami, przy niedużych głębokościach może być i 5m, mam taką instalację gdzie jest 5 odwiertów po 50m co około 5m od siebie (większy odstęp był niewykonalny) i nigdy temperatura zasilania nie spadła poniżej +4*C -ale to zależy bardzo od gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie do mnie pytanie, ale co tam: liniowo czy nie liniowo, to mniej ważne, ważne żeby były jednakowe odległości między rozdzielaczem a każdym odwiertem(jeśli odwierty identyczne!), należy skompensować długością dobiegu -tak lepiej (taniej) -coś a'la Tichelmann lub ostatecznie dokupić rotametry i dławić gdzie trzeba.

Odległości między odwiertami, przy niedużych głębokościach może być i 5m, mam taką instalację gdzie jest 5 odwiertów po 50m co około 5m od siebie (większy odstęp był niewykonalny) i nigdy temperatura zasilania nie spadła poniżej +4*C -ale to zależy bardzo od gruntu.

 

Dzieki za odpowiedz. W sumie jestes jedyna na FM kompetentna osoba od gruntowych PC.

Chce sondy doprowadzic do budynku bez rozdzielacza. Przy dwoch odwiertach jest to mozliwe ale przy 4 -nie wiem:(U mnie rodzaj gruntu to margiel.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą jedyną osobą to nieprawda rzecz jasna, co do rozdzielacza to musisz mieć tyle że nie na zewnątrz tylko wewnątrz.

Policz odległość od rozdzielacza do najdalszego odwiertu i takie same długości rur dobiegowych staraj się zachować dla każdej pętli.

Naddatek możesz ułożyć po drodze w wykopie w formie jednej lub kilku spiralek, ważne żebyś zrobił je na wyjściu z PC - na odcinku "zimnym"!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą jedyną osobą to nieprawda rzecz jasna, co do rozdzielacza to musisz mieć tyle że nie na zewnątrz tylko wewnątrz.

Policz odległość od rozdzielacza do najdalszego odwiertu i takie same długości rur dobiegowych staraj się zachować dla każdej pętli.

Naddatek możesz ułożyć po drodze w wykopie w formie jednej lub kilku spiralek, ważne żebyś zrobił je na wyjściu z PC - na odcinku "zimnym"!!!

 

 

Dzieki bardzo za pomoc.

Nie kojarze innej osoby udzielajacej sie na forum, ktora montuje i instaluje PC.

Ekipie od odwiertow podziekowalem. W Czerwcu sprubuje jeszcze raz z nowa.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekipie od odwiertow podziekowalem. W Czerwcu sprubuje jeszcze raz z nowa.

Pozdrawiam.

 

brawo...

cóż za rozsądna decyzja...

pomimo zapewnień kilku osób, że nie ma żadnego problemu z taką konfiguracją odwiertów wyrzuciłeś ludzi pewnie nie płacąc im jeszcze za pracę, to jest dopiero kultura i szacunek dla wykonawców...

gratuluję

 

i tak szczerze, to mam nadzieję, że nie znajdziesz chętnego na wykonanie usługi - chociaż w sumie żadna strata, wrzucisz kocioł na eko to jeszcze zaoszczędzisz...

Edytowane przez Sławek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brawo...

cóż za rozsądna decyzja...

pomimo zapewnień kilku osób, że nie ma żadnego problemu z taką konfiguracją odwiertów wyrzuciłeś ludzi pewnie nie płacąc im jeszcze za pracę, to jest dopiero kultura i szacunek dla wykonawców...

gratuluję

 

i tak szczerze, to mam nadzieję, że nie znajdziesz chętnego na wykonanie usługi - chociaż w sumie żadna strata, wrzucisz kocioł na eko to jeszcze zaoszczędzisz...

Nie wiem skąd ten sarkazm...

Jak przychodzi fachowiec - to powinien być odpowiednio wyposażony i to jego zmartwienie co się dzieje z wiertłami...

W dodatku za usługę kasuje nieźle, więc ja bym też nie miał jakoś bardzo sentymentów.

Widać, że Tomaszs131 niebardzo był chętny do powiększania ilości odwiertów - jakiś swój powód miał.

Poza tym z kontekstu wnioskuję, że wykonawca być może sam chciał się wymiksować z ukończenia zlecenia np. z powodu ograniczenia dalszych strat.

Ogólnie - Ty zapłaciłbyś za robotę, która Ci się nie przyda? Wykorzystałbyś ten jeden czy dwa odwierty po 30m?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przychodzi fachowiec - to powinien być odpowiednio wyposażony i to jego zmartwienie co się dzieje z wiertłami...

a czym wiercili? wiertarką czy wiertnicą? bez jaj, to że na jakiejś głębokości trafia się np skała to nie jest wina wiertnika, jeżeli w danym terenie to jest norma to powinni o tym wiedzieć, ale jeżeli trafili na coś niespodziewanego to przecież nikt wróżką nie jest a metodą płuczkową nie wszędzie da się wiercić i to nie zależy od umiejętności

 

Widać, że Tomaszs131 niebardzo był chętny do powiększania ilości odwiertów - jakiś swój powód miał.

tak miał - wyimaginowany powód, tzw widzimisię bo żadnego technicznego uzasadnienia taka decyzja nie ma. Wprowadzenie 4 kolektorów do budynku i spięcie ich rozdzielaczem nie jest niczym nienormalnym, odwierty po 50 mb też a jak się chce psa uderzyć to kij się zawsze znajdzie...

 

Poza tym z kontekstu wnioskuję, że wykonawca być może sam chciał się wymiksować z ukończenia zlecenia np. z powodu ograniczenia dalszych strat.

Ogólnie - Ty zapłaciłbyś za robotę, która Ci się nie przyda? Wykorzystałbyś ten jeden czy dwa odwierty po 30m?

 

ja nie widziałem informacji o tym, że wykonawca zrezygnował a o tym, że jaśnie Pan inwestor podziękował wykonawcy...

odwiert ma 50 mb a nie 30 i można go w 100% wykorzystać nie jest to żadna fuszerka, sprawność układu też będzie ok...

nikomu nie życzę klientów, którzy swoje decyzje opierają na "wydaje mi się", "chyba tak będzie lepiej", "na mój gust" itp a wystarczającej wiedzy merytorycznej po prostu brak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czym wiercili? wiertarką czy wiertnicą? bez jaj, to że na jakiejś głębokości trafia się np skała to nie jest wina wiertnika, jeżeli w danym terenie to jest norma to powinni o tym wiedzieć, ale jeżeli trafili na coś niespodziewanego to przecież nikt wróżką nie jest a metodą płuczkową nie wszędzie da się wiercić i to nie zależy od umiejętności

 

Ja to rozumiem - czasami są problemy

 

tak miał - wyimaginowany powód, tzw widzimisię bo żadnego technicznego uzasadnienia taka decyzja nie ma. Wprowadzenie 4 kolektorów do budynku i spięcie ich rozdzielaczem nie jest niczym nienormalnym, odwierty po 50 mb też a jak się chce psa uderzyć to kij się zawsze znajdzie...

Nie nakreślono dostatecznie kontekstu - ja też pewnie bym się zgodził na taką zamianę - ale Varmepumpe.. zauważył - być może nie miał miejsca na dodatkowe odwierty.

 

ja nie widziałem informacji o tym, że wykonawca zrezygnował a o tym, że jaśnie Pan inwestor podziękował wykonawcy...

Trzeba było tę informację spomiędzy wierszy wyczytać :) "do jutra muszę podjąć decyzję"

 

odwiert ma 50 mb a nie 30 i można go w 100% wykorzystać nie jest to żadna fuszerka, sprawność układu też będzie ok...

nikomu nie życzę klientów, którzy swoje decyzje opierają na "wydaje mi się", "chyba tak będzie lepiej", "na mój gust" itp a wystarczającej wiedzy merytorycznej po prostu brak...

Wystarczy, że miał już zakupiony rozdzielacz do DZ tylko na dwa wejścia :) i już mu to zburzyło koncepcję... Nie wiemy ile dni/podejść było zanim zadał pytanie na FM.

Myślę, że nie trzeba zaraz doszukiwać się jakiejś złej woli ze strony zlecającego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek trochę przesadziłeś. Umawiam się z kimś na dwa odwierty po x metrów wykonawca to akceptuje a w trakcie chce zmieniać reguły gry? Uważam że firma powinna być na tyle dobrze wyposażona aby tego typu niespodzianki jej nie zaskakiwały. Weź pod uwagę też inwestora. Np. ja pod płytą mam przepusty na dwie nitki to niby co mam teraz dziurawić ściany bo pod płytą już więcej nie wejdzie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brawo...

cóż za rozsądna decyzja...

pomimo zapewnień kilku osób, że nie ma żadnego problemu z taką konfiguracją odwiertów wyrzuciłeś ludzi pewnie nie płacąc im jeszcze za pracę, to jest dopiero kultura i szacunek dla wykonawców...

gratuluję

Stary troche przesadzasz, nie znasz calej sprawy i wypowiadsz sie jakbys wszystkie rozumy pozjadal.

Wykonawcom zaplacilem za odwierty i kolektor pozostawiony w otworze, poza tym zaliczke otrzymali w Lutym. Wczoraj po informacji od nich, ze glebiej przedzec sie nie da powiedzialem ze musze przedyskutowac ten problem z przedstawicielem Alfy. Bylo juz pozno i nie odbieral telefonu, wiec wyslalem mu sms-a. W tym samym czasie zawitalem na forum. Rano dowiedzialem sie, ze 4×50 to nie jest rozsadna decyzja bo w szczelinie jest woda. Firma od owiertow nie dysponowala odpowiednim sprzetem by przedrzec sie przez szczeline do tafli wody. Wszyscy dobrze wiemy, ze to najlepsze srodowisko dla sond popy ciepla. Dlatego wole miec 2 odwierty po 100 m.

Czy Ty masz jakas fobie przesladowcza i wszystkich podejrzewasz o oszustwo. Proponuje bys troche wyluzowal bo nie wszyscy inwestorzy to oszusci.

Poza tym lepiej bybylo najpierw dowiedziec sie do konca o co tak naprawde chodzilo i po tem wysowac jakiekolwiek wnioski;)

Pozdrawiam.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglbys powiedziec jak Ci te sondy rozmiescili- liniowo?

Sam place za odwierty 75 zl z glikolem.

 

liniowo od kotłowni dokładnie pierwszy 83m,78m,73m,67, zeby pętle były mniej więcej równe nie daj się namówić na rotometry równe pętle wystarczą u mnie cena obejmowała również glikol i rozdzielacz w kotłowni pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może to była firma sławka i dlatego ma z tym problem :D prawda jest taka: "płacę, żądam, wymagam". Coś jest robione niezgodnie z ustaleniami to naturalnie można się zgodzić, ale nie trzeba. Nikt nie chce robić ze swojego domu/działki poligonu doświadczalnego, więc podziękowanie ekipie jest całkowicie normalne. Nie wiem tylko po co płaciłeś za bubel.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może to była firma sławka i dlatego ma z tym problem :D prawda jest taka: "płacę, żądam, wymagam". Coś jest robione niezgodnie z ustaleniami to naturalnie można się zgodzić, ale nie trzeba. Nikt nie chce robić ze swojego domu/działki poligonu doświadczalnego, więc podziękowanie ekipie jest całkowicie normalne. Nie wiem tylko po co płaciłeś za bubel.

 

śmieszny jesteś z tą moją firmą....

 

płacę, żądam, wymagam... no tak... jaśnie Pan Inwestor płaci więc ma cały świat u swoich stóp...

 

ja rozumiem, że jakby murarz zaczął stawiać ściany w innym miejscu niż są na projekcie to należy mu podziękować za współpracę, ale jak wiertnik chce wiercić 4x50 zamiast 2x100 to wyrzucanie go z budowy jest po prostu chamstwem i bezczelnością...

szczeliny, woda,,, mity Panie, mity... ziemia więcej mocy nie odda bo nie ma takiej fizycznej możliwości, no ale co się porządziło to się porządziło... już Ci wiertnicy wiedzą teraz jakie jest ich miejsce w szyku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
ale jak wiertnik chce wiercić 4x50 zamiast 2x100 to wyrzucanie go z budowy jest po prostu chamstwem i bezczelnością...

.

Nie masz racji bo patrzysz z punktu widzenia przedsiębiorcy lub instalatora.

Z punktu widzenia inwestora lub zleceniodawcy jest zgoła inaczej bo czasy "Panie,będzie Pan zadowolony" się skończyły.

Co z tego,że 4x50 być może by wystarczyło ale inwestor chce,ma taki kaprys 2x100 i tyle,instalator jak chce zarobić musi się podporządkować a jak nie jest w stanie podołać zleceniu to po prostu go nie bierze lub bierze i ryzykuje nie wykonanie zleconej usługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego,że 4x50 być może by wystarczyło ale inwestor chce,ma taki kaprys 2x100 i tyle,instalator jak chce zarobić musi się podporządkować

 

trafnie to ująłeś Artur - w swoim starym dobrym stylu , dla mnie ten kaprys jak Ty to nazywasz to klasyczny przykład wystającej słomy z butów...

 

ja nigdy bym tak nikogo nie potraktował i nie chciałbym być w ten sposób potraktowany przez jakiegoś niedouczonego buraka, któremu się wydaje, że wszystkie rozumy pozjadał...

 

i jeszcze raz podkreślam - jeżeli wykonawca robotę pieprzy to jestem pierwszym, który wyciągnąłby wszystkie możliwe konsekwencje (z wyrzuceniem z budowy i sprawą o odszkodowanie włącznie) ale ta sytuacja to buractwo i tyle...

nie ciągnijmy już tej dyskusji bo nie do końca dotyczy tematu i niech każdy postępuje jak uważa, ale czasami warto trochę dłużej przemyśleć pewne decyzje i spróbować postawić się z tej drugiej strony zanim się podejmie radykalne kroki...

 

aha.. i nie patrzę z punktu widzenia przedsiębiorcy a z punktu widzenia CZŁOWIEKA...

tylko tyle i aż tyle jak się okazuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nigdy bym tak nikogo nie potraktował i nie chciałbym być w ten sposób potraktowany przez jakiegoś niedouczonego buraka, któremu się wydaje, że wszystkie rozumy pozjadał...

Kompletnie nie rozumiem twojego oburzenia. Firma podjęła się zrobić 2 odwierty po 100m. Poddali się w połowie czyli zlecenia nie zrealizowali. Ugodowy inwestor zgodził się zapłacić za wykonany etap prac czego mógłby nie zrobić bo jak by nie patrzeć umówione prace nie zostały wykonane. Gdzie widzisz problem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...