Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie chce monobloka, zresztą instalator też nie polecał. Chcą dać splita ale obie firmy które były proponują garaż. Mówią że rurki bedą izolowane i nie bedzie problemu i wpływu niższej temperatury w garażu na COP pompy i koszty ogrzewania. Czy to prawda? Temperatura w garażu oczywiście nie spadnie poniżej zera bo jest ocieplony tak samo jak reszta domu i troche ciepła przejdzie też z domu bo izolacja na ścianie dzielącej jest tylko 6cm.

 

Jeśli będziesz miał tam dodatnią temp to bez obaw montuj i copem się nie przejmuj. Te koszty i tak będą tak niskie, że nie warto bić piany o jakieś procenty. Ja pompą ogrzewam również garaż i kotłownię i z kosztów jestem zadowolony:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Proszę o informację jak długo nagrzewa się bufor cwu od zera i jak długo się dogrzewa od ubytku wody powiedzmy 300L lub 200L
Zależy od mocy grzewczej pompy,do godziny raczej od 15st.C do 46st.C,300l ale taka sytuacja nie występuje,żeby od "zera" grzac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od mocy grzewczej pompy,do godziny raczej od 15st.C do 46st.C,300l ale taka sytuacja nie występuje,żeby od "zera" grzac.

 

(300l x 1,136 x (46C-15C))/1000=10,5kWh

więc pompą 8kW będzie to czas 1h 19min

U mnie baniak 400l grzeje się około 35-45 minut od 41C do 44C, ale oczywiście wpierw musi dogrzać dolną część baniaka z wodą o niższej temperaturze do tych mniej więcej 41C i dopiero grzeje do 44C całość do wysokości czujnika oczywiście. Nie mam uruchomionej cyrkulacji więc dlatego pewnie mam dobrze rozwarstwioną wodę ciepłą od zimnej w zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie. Kiedy warto inwestowaćw cyrkulacje a kiedy nie ?

 

Inwestować? Jak masz środki i godzisz się z nieco wyższymi rachunkami za ogrzewanie wody to sobie to zrób, czym dalej punkty poboru wody tym różnica w czekaniu na ciepłą wodę większa, ale inwestycja to żadna, same koszty :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestować? Jak masz środki i godzisz się z nieco wyższymi rachunkami za ogrzewanie wody to sobie to zrób, czym dalej punkty poboru wody tym różnica w czekaniu na ciepłą wodę większa, ale inwestycja to żadna, same koszty :p

 

Jak masz szambo to się opłaca. A i przy kanalizacji wcale tak dużo nie tracisz, jak policzysz koszty ścieków spływających gdy czekasz aż ciepła woda doleci do baterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku bez cyrkulacji nie miałbym ciepłej wody na w łazienkach na poddaszu. Kotłownie mam w piwnicy, więc do poddasza spora odległość. Przy włączonej cyrkulacji czekam 2-3 sek. na ciepłą wodę. Oczywiście bez ułożenia rur ciepłej wody na pierwszej warstwie styro- okres oczekiwania na ciepłą wode wydłużyłby się. Reasumując przy małych parterowych domach z krótkimi dobiegami wody od CWU cyrkulacja nie jest konieczna. Sytuacja wygląda inaczej przy piętrusach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyrkulacja to tez aspekt zdrowotny, nie tylko wygoda. ja mam dom paterowy i mam cyrkulacje, zalaczam ja 4 razy na dzien od timera elektronicznego.

 

A ja mam czujnik ruchu w kuchni, oraz czujniki w łazienkach.

Czyli jak ktoś jest w kuchni, oraz w łazience, to cyrkulacja się uruchamia, i tylko wtedy nie musi gnić cały czas lub z czasówki.

Oczywiście jest jeszcze kwestia kosztów, ale to jakoś da się obliczyć sensownie.

Wszystko oczywiście bezprzewodowe, ponieważ nie planowałem tego na etapie budowy domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no bo wtedy już za późno :-)

 

Najwygodniej, jak cyrkulacja chodzi cały czas - ale to najwyższy koszt.

Najoszczędniej, to przy każdym punkcie poboru ręczny pstryczek - ale to najmniej wygodne a i poczekać trochę trzeba.

Pomiędzy różne rozwiązania z cyklicznym załączaniem, czujnikami ruchu i właśnie taki patent:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...