Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Najwygodniej, jak cyrkulacja chodzi cały czas - ale to najwyższy koszt.

Najoszczędniej, to przy każdym punkcie poboru ręczny pstryczek - ale to najmniej wygodne a i poczekać trochę trzeba.

Pomiędzy różne rozwiązania z cyklicznym załączaniem, czujnikami ruchu i właśnie taki patent:

 

 

Załaczenie czujka ruchu jest równe wygodne jak przy cyrkulacji pracującej cały czas a najbardziej oszczedne ze wszytkich rodzajów sterowania cyrkulacją. Zaden pstryczek, czujnik wykrywa obecnosc w łazience i uruchamia pompę cyrkulacyjna i zanim jest faktyczna potrzeba skorzytania z cwu ona jest juz, natomiast rozwiazanie z pstryczkiem powoduje ze jednak chwile trzeba poczekac. Patent e sterownikiem ma jedna wade obsluguje tylko jeden obwod cyrkulacyjny, gdy jest ich klika to musi byc kilka takich sterowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam teraz tak źe trzeba potrzekać aż woda z Junkersa napłynie, nie przeszkadza mi to, ze trzeba poczekać, film obejrzałem ten z tym polskim urządzeniem ? Nie rozumiem sensu zakładania takiej obiegówki i generowania kosztów, jezeli tak to lepiej zrobić na Iranie przepływowy tam gdzie jest najdalej.

A jeśli mowa o odległościach to jaka jest niewskazana? Ja będę mieć łazienki na pietrze i parterze a PC ze zbiornikiem za ścianą parterowej i pod górnej najdalej do kuchni z 11m w lini prostej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt ale nie każde wejście do łazienki, wc czy kuchni wiąże się z koniecznością używania ciepłej wody. Do kibelka nie koniecznie wchodzisz aby zrobić miejsce na kolejny posiłek i potem trzeba umyć ręce.:rolleyes:

 

Wiem o tym, na ile szacujesz % fałszywych alarmów tzn, ile wejsc do łazienki nie konczy sie skorzystaniem z cwu, wiem mozna sie uczesac, kobiety poprawiaja makijaz, ale z moich obserwacji nie bedzie to wiecej jak 10% ogolnej ilosci uruchomien cyrkulacji, a nawet mniej bo ja stosuje układy które blokują uruchomienie pompy cyrkulacyjnej na pewien czas po faktycznym uruchomieniu, czyli jezeli sie uruchomi cyrkulacja to powtorne uruchomienie powinno nastapic po pewnym czasie ze wzgledu na fakt ze woda jest jeszcze ciepła w rurach, jak długi to czas? to zalezy od izolacji rur cyrkulacyjnych, i ich długosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... ja stosuje układy które blokują uruchomienie pompy cyrkulacyjnej na pewien czas po faktycznym uruchomieniu, czyli jezeli sie uruchomi cyrkulacja to powtorne uruchomienie powinno nastapic po pewnym czasie ze wzgledu na fakt ze woda jest jeszcze ciepła w rurach, jak długi to czas? to zalezy od izolacji rur cyrkulacyjnych, i ich długosci.

I to jest argument za.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt ale nie każde wejście do łazienki, wc czy kuchni wiąże się z koniecznością używania ciepłej wody. Do kibelka nie koniecznie wchodzisz aby zrobić miejsce na kolejny posiłek i potem trzeba umyć ręce.:rolleyes:

 

Temat z czujkami opracowałem jakiś rok temu, teraz widzę że było to trafione bo sama pompa do CWU nie bierze dużo prądu ale wodę trzymam 45st.C i mimo dobrej izolacji na powrocie jest spadek temperatury.

Proponuję by każdy sobie sprawdził sam.

Czyli wyłączamy cyrkulację na 4h, i przez ten czas nie spuszczamy ciepłej wody.

Następnie włączamy cyrkulację i po około 5 minutach można zmierzyć różnice temperatur zasilania i powrotu.

Powrót będzie wyraźnie zimniejszy i to są nasze straty.

 

Teraz jak mam już to przetestowane u siebie gdzie mam dobrą izolację cyrkulacji to zaczynam to montować u klientów, kilka stówek więcej, ale zakładając że układ taki montuje się na 15 lat, to się opłaca.

Tym bardziej że niektórzy mają zrobioną izolację rury cyrkulacyjnej tragicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem sensu zakładania takiej obiegówki i generowania kosztów, jezeli tak to lepiej zrobić na Iranie przepływowy tam gdzie jest najdalej.

 

Przepływowy ogrzewa wodę z COP=1 - a rozmawiamy w wątku o PC, która ogrzewa CWU ze 3x taniej.

Do tego ogrzewacza mają wady - o ile w kuchni ze zmywarką do umycia rąk i naczyń nie nadających się do zmywarki mały zasobnik (z 5l) jak najbardziej ma sens (bo i tani w zakupie, a przez małą ilość ogrzewanej wody koszty eksploatacji będą podobne do strat cyrkulacji), to w łazience już nie bardzo ma sens ani zasobnik, ani przepływowy ogrzewacz.

 

Sens cyrkulacja ma jak najbardziej - mnie w bloku przy oszczędnych perlatorach irytuje, że na wodę muszę czekać z 30s i zazwyczaj myję ręce w zimnej. A na pionie jest cyrkulacja - czekam tylko na ten litr czy dwa co w 2m rury do baterii wystygło.

 

Teraz jak mam już to przetestowane u siebie gdzie mam dobrą izolację cyrkulacji to zaczynam to montować u klientów, kilka stówek więcej, ale zakładając że układ taki montuje się na 15 lat, to się opłaca.

 

A konkretnie, to kiedy to się zwróci?

Przy PC przy 150l dziennie roczny koszt ogrzania CWU w tańszej taryfie to ze 300-400zł. Do tego tylko poza sezonem grzewczym można na to patrzeć jako na typowe straty - w sezonie to ogrzewanie domu.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat z czujkami opracowałem jakiś rok temu, teraz widzę że było to trafione bo sama pompa do CWU nie bierze dużo prądu ale wodę trzymam 45st.C i mimo dobrej izolacji na powrocie jest spadek temperatury.

Proponuję by każdy sobie sprawdził sam.

 

Dokładnie.

Ja miałem włączoną cyrkulację od 5 do 23 i średnio dziennie pompa brała 5 kWh/dobę na cele CWU.

Gdy wyłączyłem cyrkulację to zużycie spadło do ok 3.5 kWh/dobę pomimo ocieplonych rur.

Wynika z tego , że straty ciepła były ok 15x większe niż pobór prądu przez pompkę cyrkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominacie że pompy typu monoblok są "beee". Mogę wiedzieć dlaczego? Jedynym minusem jaki widzę to glikol i konieczność wymiany co pare lat. Poza tym widzę plusy:

- brak jednostki wewnętrznej jako takiej - jeden klocek w domu mniej.

-dobre parametry i COP - na pewno nie gorsze niż w splitach.

-chyba mimo wszystko mniej rurek w domu

- często niższa cena w stostunku do splita o tej samej mocy i parametrach

Jeśli o czymś nie wiem to mnie oświećcie. Na tym forum nie znalazłem wad monobloków u ludzi którzy mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominacie że pompy typu monoblok są "beee". Mogę wiedzieć dlaczego? Jedynym minusem jaki widzę to glikol i konieczność wymiany co pare lat. Poza tym widzę plusy:

- brak jednostki wewnętrznej jako takiej - jeden klocek w domu mniej.

-dobre parametry i COP - na pewno nie gorsze niż w splitach.

-chyba mimo wszystko mniej rurek w domu

- często niższa cena w stostunku do splita o tej samej mocy i parametrach

Jeśli o czymś nie wiem to mnie oświećcie. Na tym forum nie znalazłem wad monobloków u ludzi którzy mają.

 

Możesz podać przykład tańszego monobloka od splita?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...