Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Oj panowie od gruntówek... nawijacie o tym -20C i COPie zbliżonym do 1. Taka temperatura ostatni raz w moim regionie kraju (górny sląsk) wystapila w nocy 4 lutego 2012r czyli prawie 5 lat temu. Przez te pięć lat było zaledwie kilnascie nocy w ktorych temperatura spadła poniżej -15C więc o czym my kurde tu gadamy? O kilkudziesieciu godzinach w roku kiedy pompa ma niższą sprawność? Przy minus 5 czy minus 10C COP PW jest już niewiele gorszy od gruntowej.

Piszecie tu dyrdymały jak to tanio można zrobić sobie gruntówke, może i tak jak sie robi to samemu. 99% społeczności musi skorzystać z firm a ja najniższa różnice w wycenie na PW i gruntówke to miałem 12000zł czyli jakies 25-30 lat na zwrot tej inwestycji. I tyle w temacie...

Tak jeszcze jako ciekawostkę, to właściciel firmy która montowała mi pompę mówił że jeszcze 2-3 lata temu 95% pomp to był gruntowe, teraz 80-90% montują powietrznych. Gruntowe po prostu przestały się opłacać. W praktyce robią je już tylko w domach o bardzo dużej powierzchni uzytkowej.

Edytowane przez cactus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ok może zlecając wszystko firmom zewnętrznym obecnie montaż powietrzaka wychodzi taniej. Jednak Ci którzy kiedyś zainwestowali w kolektory do gruntówek z pewnością nie przestaną ich użytkować gdyż obecnie modne są powietrzaki. Co jakiś czas pompę się wymienia - wtedy np ja jak obecnie wywalam mojego starego Meetinga i wstawiam DERONa (notabene Meeting to była gruba pomyłka ale niestety kiedyś nie miałem o tym pojęcia) - kupię kolejną gruntówkę z pewnie znacznie lepszymi parametrami i rozwiązaniami jak teraz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj panowie od gruntówek... nawijacie o tym -20C i COPie zbliżonym do 1. Taka temperatura ostatni raz w moim regionie kraju (górny sląsk) wystapila w nocy 4 lutego 2012r czyli prawie 5 lat temu. Przez te pięć lat było zaledwie kilnascie nocy w ktorych temperatura spadła poniżej -15C więc o czym my kurde tu gadamy? O kilkudziesieciu godzinach w roku kiedy pompa ma niższą sprawność? Przy minus 5 czy minus 10C COP PW jest już niewiele gorszy od gruntowej.

Piszecie tu dyrdymały jak to tanio można zrobić sobie gruntówke, może i tak jak sie robi to samemu. 99% społeczności musi skorzystać z firm a ja najniższa różnice w wycenie na PW i gruntówke to miałem 12000zł czyli jakies 25-30 lat na zwrot tej inwestycji. I tyle w temacie...

Tak jeszcze jako ciekawostkę, to właściciel firmy która montowała mi pompę mówił że jeszcze 2-3 lata temu 95% pomp to był gruntowe, teraz 80-90% montują powietrznych. Gruntowe po prostu przestały się opłacać. W praktyce robią je już tylko w domach o bardzo dużej powierzchni uzytkowej.

 

Może przestały się opłacać, bo są tańsze przy zakupie? a jak to mówią chytry dwa razy traci....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest cala masa wyliczeń, też na tym forum. W zależności od wielkosci domu i jakości ocieplenia różnica w kosztach rocznego ogrzewania PW vs SW to od 200 do 800zł. Wiekoszość ludzi ma małe domki dobrze ocieplone więc różnica w kosztach ogrzewania bedzie 200-400zł. Koszt zakupu i montazu gruntowej pompy jest minimum 10tyś wyższy. Łatwo policzyć że to się nigdy nie zwróci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(notabene Meeting to była gruba pomyłka ale niestety kiedyś nie miałem o tym pojęcia)

Ciekawe co a to powie użytkownik CNC.

On ze sprzedaży Meeting'a żyje.

Jeśli DREON jest lepszy to bierz kolego kredyt i zamawiaj kontener tego szpeju.

Dzisiaj cała produkcja jest w Chinach.

Dzięki temu na rynku jest sporo kopii sprzętu markowego.

Normalną praktyką jest, że firmy zamawiają w Chinach pompy budowane wg swoich wytycznych i sprzedają je pod własną marką.

A Chińczyk głupi nie jest, bazując na tych samych wytycznych buduje swoją pompę pod swoją marką i reklamując je na takich portalach jak Alibaba, Aliexpres, Madeinchina itp. szuka większego odbiorcy na świecie.

 

Odpowiedni marketing, zaplecze serwisowe i system dystrybucji można stworzyć.

Jak się do tego podejdzie solidnie, to klient się szybko znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest cala masa wyliczeń, też na tym forum. W zależności od wielkosci domu i jakości ocieplenia różnica w kosztach rocznego ogrzewania PW vs SW to od 200 do 800zł. Wiekoszość ludzi ma małe domki dobrze ocieplone więc różnica w kosztach ogrzewania bedzie 200-400zł. Koszt zakupu i montazu gruntowej pompy jest minimum 10tyś wyższy. Łatwo policzyć że to się nigdy nie zwróci.

 

Gruntowa 8kW polskiego producenta to 13000zł. Odwierty to około 8500zł (można, jak ma się miejsce, samemu zrobić tańszy poziomy). Do tego trzeba dodać zbiornik na wodę, kilka pierdół i jakiś zarobek za podłączenie. Wszystko zrobione przez firmę w cenie około 26-27tys.

Ile ciebie wszystko kosztowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to klecimy PC PW o podobnej mocy.:D

 

Pompa.:cool:

 

http://allegro.pl/pompa-ciepla-lg-therma-9kw-lepsza-niz-panasonic-i6647409423.html

 

do tego zasobniczek :stirthepot:

 

http://allegro.pl/zasobnik-bojler-zbiornik-do-pomp-ciepla-300-l-i6655923786.html

 

Montaż, naczynia, złączki etc. 2500 zł.

I mamy 19.100 zł.

 

Tak z grubsza licząc. Niech będzie te 20 kPLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruntowa 8kW polskiego producenta to 13000zł. Odwierty to około 8500zł (można, jak ma się miejsce, samemu zrobić tańszy poziomy). Do tego trzeba dodać zbiornik na wodę, kilka pierdół i jakiś zarobek za podłączenie. Wszystko zrobione przez firmę w cenie około 26-27tys.

Ile ciebie wszystko kosztowało?

 

Liwko, dla jakiej mocy PC te koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co a to powie użytkownik CNC.

On ze sprzedaży Meeting'a żyje.

Jeśli DREON jest lepszy to bierz kolego kredyt i zamawiaj kontener tego szpeju.

Dzisiaj cała produkcja jest w Chinach.

Dzięki temu na rynku jest sporo kopii sprzętu markowego.

Normalną praktyką jest, że firmy zamawiają w Chinach pompy budowane wg swoich wytycznych i sprzedają je pod własną marką.

A Chińczyk głupi nie jest, bazując na tych samych wytycznych buduje swoją pompę pod swoją marką i reklamując je na takich portalach jak Alibaba, Aliexpres, Madeinchina itp. szuka większego odbiorcy na świecie.

 

Odpowiedni marketing, zaplecze serwisowe i system dystrybucji można stworzyć.

Jak się do tego podejdzie solidnie, to klient się szybko znajdzie.

 

Wszystko jest możliwe - ale ja nie chcę na tym zarabiać;) Podzieliłem się tylko uwagami z kolegami i tyle. Może ktoś z tego skorzysta - na zasadzie zrób to sam. Zresztą w PL już jest oficjalny sprzedawca pomp DERON - cena oczywiście x2;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to klecimy PC PW o podobnej mocy.:D

 

Pompa.:cool:

 

http://allegro.pl/pompa-ciepla-lg-therma-9kw-lepsza-niz-panasonic-i6647409423.html

 

do tego zasobniczek :stirthepot:

 

http://allegro.pl/zasobnik-bojler-zbiornik-do-pomp-ciepla-300-l-i6655923786.html

 

Montaż, naczynia, złączki etc. 2500 zł.

I mamy 19.100 zł.

 

Tak z grubsza licząc. Niech będzie te 20 kPLN.

 

Zgoda. Czyli jakieś 6-7tys różnicy.

Teraz można się spierać co dłużej posłuży. Czy PC która stoi w domu i pracuje na bardzo stabilnych parametrach, czy ta na zewnątrz ze skokami temperatur o kilkadziesiąt stopni. Myślę ze odpowiedź nasuwa się sama. Ewentualna naprawa gruntówki też może być sporo tańsza, o tym te nie możemy zapominać.

Ogólnie gruntówka to lepszy wybór (będę też chłodził dom odwiertami), tylko różnica w cenie nie może być zbyt duża ponieważ wtedy może tracić sens.

 

Zdrowych i Wesołych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze odpowiedź nasuwa się sama.

 

 

Wnioskujesz na przykładzie amira i Meetinga?

 

 

Ewentualna naprawa gruntówki też może być sporo tańsza, o tym te nie możemy zapominać.

 

Może być też sporo droższa i czasochłonna/problematyczna, jak np. zacznie znikać glikol, tak nawiązując do tego.

 

Tak generalizując, i pomijając wojenkę gruntowa vs powietrzna, to po wielu zabawach kalkulatorkiem dochodzę do wniosku, że:

 

Żeby PC miała sens ekonomiczny, to licząc tak bardzo z grubsza, musi być droższa od rozwiązania na prąd 1:1 co najwyżej o tyle złotówek, ile rocznie zużywamy kWh na CO+CWU.

 

Wtedy PC zwraca się w jakieś 5-7 lat. Czyli mamy bardzo duże szanse, że zdąży przynieść wymierne korzyści zanim się posypie i potrzebne będą naprawy albo wymiana. Oczywiście jak ktoś ma pecha, to może się posypać tuż po gwarancji, a jak ktoś ma szczęście to i kilkanaście lat będzie śmigała bez przeglądów. Przyjąłem jednak, że różnica w kosztach przeglądów czy drobnych napraw to 200 zł rocznie (droższa PC oczywiście).

 

Oczywiście przy trochę większym COP będzie opłacała się trochę droższa, przy niższym trochę tańsza. Przy czym rozwiązaniem na prąd nazywam zarówno kable/maty + bojler w łazience, jak i kocioł elektryczny. Ale nie uwzględniam, że przy kablach grzejnych zwalniamy pomieszczenie i mamy jedno pomieszczenie użytkowe "gratis". Ale z drugiej strony to pomieszczenie gdy jest w nim kocioł elektryczny czy PC spełnia inne funkcje, to co najwyżej można przy kablach uwzględnić z 1 czy 2m2.

 

To wszystko przy założeniu, że nie korzystamy z innych źródeł ciepła (np. kominka) co by wydłużało okres zwrotu PC.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram - instalacja powinna być JAK NAJTAŃSZA. Dlatego najlepsze jest rozwiązanie ZRÓB TO SAM i wcale nie jest takie trudne! Oczywiście jest to możliwe tylko w niektórych przypadkach - dlatego wg mnie PC gruntówka największy sens ma gdy mamy dobre warunki gruntowe do położenia poziomego kolektora i zrobimy to tylko z wykorzystaniem samej koparki. Jak ktoś kupi taką pompę jak ja lub podobną to prześlę schematy podłączenia za darmo (sterowanie CWU, pokojowe, pompki obiegowe i wszystko co potrzeba). No i proszę pamiętajcie - energia elektryczna drożeje. Za 15 lat może być to trochę inna kwota niż obecnie za 1kWh...

Wykres cen prądu:

http://analizacen.pl/ceny-pradu.php

Edytowane przez amir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zgoda. Czyli jakieś 6-7tys różnicy.

Teraz można się spierać co dłużej posłuży. Czy PC która stoi w domu i pracuje na bardzo stabilnych parametrach, czy ta na zewnątrz ze skokami temperatur o kilkadziesiąt stopni. Myślę ze odpowiedź nasuwa się sama. Ewentualna naprawa gruntówki też może być sporo tańsza, o tym te nie możemy zapominać.

Ogólnie gruntówka to lepszy wybór (będę też chłodził dom odwiertami), tylko różnica w cenie nie może być zbyt duża ponieważ wtedy może tracić sens.

 

Zdrowych i Wesołych!

Zużycie masz 4000kWh z COP4 czyli 16000kWh czyli z COP3 5300kWh czyli różnica 1300kWh czyli 390zl rocznie czyli 7000zl/390zl=18 lat.

I chyba wszystko w tamacie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Podaj COP dla twojej i Liwka przy +65*C na wyjsciu.

 

Kolego czy Ty używasz PC do gotowania wody bo nie masz kuchenki elektrycznej w domu czy do czego?;) Przecież ja wykorzystuję jakieś ponad 75% w okresie grzewczym pompę w zakresie temperatur do 30stopni a wodę w zbiorniku CWU nie trzymam cieplejszej niż 40 stopni...

 

W przypadku zrób to sam zamknąłem się w kosztach około 18tys pln za całą instalację PC (z pomocą hydraulika, koparki i troszkę elektryka).

Edytowane przez amir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie masz 4000kWh z COP4 czyli 16000kWh czyli z COP3 5300kWh czyli różnica 1300kWh czyli 390zl rocznie czyli 7000zl/390zl=18 lat.

I chyba wszystko w tamacie :D

 

Nie odpowiedziałeś na pytanie. Ile twoja kompletna PC kosztuje? Łącznie z montażem i zbiornikiem CWU.

Jestem też przekonany, że gruntówki popracują sporo dłużej. No i nie szpecą elewacji.

Gruntówka to panowie i panie nieco wyższy poziom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie szpecą elewacji.

 

 

Powiesz sąsiadom, że szykujesz własnego satelitę...:D

 

http://www.viessmann.pl/content/dam/vi-brands/DE/Produkte/Waermepumpen/Waermepumpen-Luft-Wasser-Vitocal-300-A-XL.jpg/_jcr_content/renditions/original.image_file.1440.450.file/Waermepumpen-Luft-Wasser-Vitocal-300-A-XL.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...