Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A tak, a potem napisałeś, że ręcznie ustawiasz temperaturę. To nic dziwnego, że nie taktuje, skoro jest sterowana ręcznie.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?321714-Pompy-ciep%C5%82a-gruntowe-do-20-tys-przegl%C4%85d-najlepsze-oferty&p=7310707&viewfull=1#post7310707

 

Mi tam klima taktuje. Chyba, że ustawię sobie 27*, sobie pochodzi dwie godziny, to przestawiam na 20* - i tym sposobem mam dwa załączenia na dobę. Nawet przy obciążeniu 200W gdy klima potrafi zejść ledwo do 1200W.

 

a gdzie tam pisze że jest ręcznie ustawione?

mam takie a nie inne sterowanie i jestem z niego bardzo zadowolony. drugi raz wybrałbym takie samo.

Wiele innych użytkowników miało dużo bardziej przewymiarowane PC niż ja (procentowo), sterowanie mieli inne i też nie mieli taktowania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Wracając do tematu tytułem podsumowania

 

Pojemność cieplna wylewki dedykowanej do grzania PC jest uzależniona od konstrukcji całego budynku.

Inna będzie wymagana dla domu betonu komórkowego, inna dla budynku z silki ze stropem monolitycznym - jak u mnie.

Inna dla użytkownika z priorytetem jak najniższych rachunków bieżących, inna dla takich użytkowników jak ja.

Inna dla podłóg drewnianych lub panelowych, inna dla podłóg kamiennych, jak w większości u mnie.

 

Kwestia priorytetów i indywidualnych preferencji.

Summa summarum

Między 7 cm a 10 z uwzględnieniem powyższych okoliczności.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

jeszcze jest inna kwestia, która akturat występuje u mnie - jeszcze będzie się patrzeć na całość. gdy się już "trochę", uczy się budynku, wie gdzie zostały popełnione błędy wykonawcze,mostki itd. Grubości wylewki nie zmienisz, rozstawu rurek też nie, ale sterowanie i owszem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiesz na pytanie? Czy to za trudne było?

 

A powiedz mi, komfort cieplny daje Ci temperatura powietrza, czy podłogi?

Naturalne jest, że w nocy jest zimniej na zewnątrz i dla utrzymania tej samej temperatury powietrza przydaje się większy strumień cieplny, a więc większa różnica temperatur. Tak szczęśliwie się składa, że w nocy też prąd jest tańszy.

Jak komuś za dużo te 2* spadku temperatury wylewki przy -20* to może, oczywiście, nie czekać te 6 godzin. Umownie. Gdybyś odpowiedział na pytanie, to moglibyśmy uściślić.

 

o ja Tobie powiem , komfort daje wypadkowa temperatury powietrza i temperatury posadzki . Z realu jest tak że jak masz temperaturę posadzki np 17*C a temperatura powietrza np 21,5*C to mimo grubych kapci na nogach będzie zalatywać chłodkiem . Jak temperatura posadzki będzie 23*C a temperatur powietrza będzie 21*C będzie odczucie ciepła/komfortu i to na bosaka .

Może ja mam jakiś dziwny dom ale u mnie jak temperatura posadzki spadnie o 2*C to i temperatura powietrza w domu spadnie o 2*C* , ba nawet jak podczas tego spadku jest jakaś możliwa temperatura powietrza to brak jest odczucia komfortu . Jak uważasz że jk w ciągu 6 godzin temperatura posadzki/powietrza wahająca się w przedziale 2*C jest ok , to OK , tylko to by świadczyło że nadajesz na tych samych falach co Macierewicz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he ...

Dokładnie ...

Ale do takich spostrzeżeń dochodzi się mieszkając i "macając" temat ...;)

 

Ja w przyszłym tygodniu wymieniam sterowniki w części domu na takie w których jest mniejsza histereza i jest możliwość ustawienia minimalnej temperatury podłogi niezależnie od temperatury pokojowej...

 

i to jest najlepsze rozwiązanie.

 

sam dbam o utrzymanie odpowiedniej temperatury podłogi twoim algorytmem (tzn. odpala mi się ogrzewanie prawie codziennie rano przez podbicie temperatury na termostacie pokojowym) i codziennie w taniej taryfie w godz. 13-15 (w ten sam sposób). ale lepiej byłoby normalnie regulować temperaturę podłogi, tak jak opisujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądziłem, że rozmawiamy o sterowaniu PC czujnikiem temperatury powietrza w pokoju.

I dobrze sądziłeś, ponieważ poprzez inst. C.O. wpływasz na prace pompy.

Jak zareaguje PC na znaczące zdławienie przepływu w jednym pomieszczeniu (to zazwyczaj salon jest od południa i ma spore przeszklenia, często też kominek).

Na ogół dom nie składa się tylko z salonu - brak odbioru - np. blokowanie pracy pompy.

A powiedz mi, ile ciepła odda posadzka o temperaturze 24* jak powietrze ma 25*?

Nadal nie załapałeś, dochodzimy do tego o czym już napisałem wcześniej - o niepotrzebnym przegrzewaniu pomieszczenia - ani ma się to dobrze dla komfortu cieplnego, ani dla ekonomii. Zrozum fakt, iż Twoja pompa nie widzi temp. pomieszczenia i tłoczy nadal czynnik w podłogówkę, to może być nawet kilka godzin, za które Ty bez sensu płacisz.

A jak wyłączysz jej ogrzewanie, i się wychłodzi do 22*, to jak szybko potem ogrzeje wylewkę i pomieszczenie, jak słoneczko zajdzie/kominek zgaśnie?

Skoro zdajesz sobie sprawę, ze bezwładność podłogówki jest bardzo duża, to nie martw się o ponowne jej ogrzanie ;)

 

 

Sterowanie temperaturą powietrza w pomieszczeniu może mieć sens, jak grzejemy matami/kablami grzewczymi zatopionymi w kleju tuż pod płytkami. A nie w domu, gdzie do podniesienia temperatury wylewki o 1* (przy założeniu, że nic od niej nie odbiera ciepła) trzeba dostarczyć jakieś 7kWh energii.

Nie mieszaj do tego mat i kabli elektrycznych, to zupełnie inne zagadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasprzyk

Daj sobie spokój ,Kazein nie ma PC i z tego co pisze mieć nie będzie , dlatego że dokładnie policzył że to bezsens ekonomiczny , więc taka dyskusja to tylko bicie piany , i tak mu nie wmówisz że białe jest białe a czarne jest czarne :)

 

Najlepsze sterowanie to przede wszystkim utrzymywani temperatury posadzki , na takim poziomie jaki jest odpowiedni dla danego budynku. Nawet jak w nocy przyjdzie nagłe mocne ochłodzenie , to dom nie zareaguje natychmiast na tę temperaturę zewnętrzna , na to potrzeba kilka godzin , a w tym czasie PC spokojnie daje radę na podbicie temperatury posadzki o ten np 0,5-1*C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam koledzy z powietrzakami przy -20 za oknem?;) Jeszcze z dwa tygodnie temu pisaliście, że w polsce to się przecież nie zdarza - i co teraz powiecie??;) Od 3 dni mróz jak cholera - na dworze jak wychodzę to mi twarz odmarza w parę minut;) No a moj dolne źródełko podaje cały czas stabilne +7;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam koledzy z powietrzakami przy -20 za oknem?;) Jeszcze z dwa tygodnie temu pisaliście, że w polsce to się przecież nie zdarza - i co teraz powiecie??;) Od 3 dni mróz jak cholera - na dworze jak wychodzę to mi twarz odmarza w parę minut;) No a moj dolne źródełko podaje cały czas stabilne +7;)

 

Zacichli bo dzisiaj święto a w święto się nie pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam koledzy z powietrzakami przy -20 za oknem?;) Jeszcze z dwa tygodnie temu pisaliście, że w polsce to się przecież nie zdarza - i co teraz powiecie??;) Od 3 dni mróz jak cholera - na dworze jak wychodzę to mi twarz odmarza w parę minut;) No a moj dolne źródełko podaje cały czas stabilne +7;)

 

A dobrze- w domciu 22.6st , na zewnątrz -19st ...

I jest GIT!

PC dobrana do domu , na maxa system skonfigurowany i jest nice...

A jak tam u kol "grunciarzy" zapytam pod koniec sezonu- czy aby nie wyziębiło gruntu...

Joł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie umiesz cytować jak cywilizowany internauta?

 

To chyba o chłodzeniu posadzką piszesz. Rozmawiamy w pewnym kontekście - ogrzewania podłogowego. Nie chłodzenia.

Jak mam w plecaku worek z lodem to też zalatuje chłodkiem. W upały całkiem przyjemne.

 

 

Jak temperatura posadzki będzie 23*C a temperatur powietrza będzie 21*C będzie odczucie ciepła/komfortu i to na bosaka .

 

Dla mnie na bosaka to temperatura komfortowa zaczyna się w okolicach 26-27*. Pewnie kwestia gustu - ale ja przy 23 kapci nie zdejmę, jak nie muszę.

 

Może ja mam jakiś dziwny dom ale u mnie jak temperatura posadzki spadnie o 2*C to i temperatura powietrza w domu spadnie o 2*C*

 

Niezależnie od tego, czy odpalisz piekarnik, przyświeci słońce, odpalisz kominek?

Faktycznie dziwny dom.

 

W normalnym domu działa to z grubsza tak (oczywiście * zależą od wielu czynników, ale co do zasady...)

Jest sobie noc, tania taryfa, zimno. Nie ma uzysku ze słońca, wszyscy śpią, PC pracuje. Za oknem -16, posadzka nad ranem osiąga zawrotną temperaturę 26* (u tych, co mają cudowną podłogówkę - 23*) i PC się wyłącza. Temperatura w domu 22*.

Domownicy wstają, biorą prysznic, włączają komputery i TV, słoneczko świeci w okna, gotują wodę na herbatkę. Ba, w weekend może nawet ugotują garnek zupy i upieką ciasto.

W południe, po 6 godzinach od wyłączenia PC, temperatura za oknem -12, w domu 22, podłoga 24* (u tych, co mają cudowną podłogówkę 22*). Ta sama temperatura powietrza, podłoga zimniejsza o 2*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...