Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pyxis jest "specyficznym" forumowiczem ;) Ma delikatnie mówiąc cięźki charakter, ale w odróźnieniu od Ciebie dysponuje wiedzą, której nie powstydziłby się nie jeden instalator. Specyficzny język, przekazywania nam zielonym w temacie Pci inwestorom jest jedyny w swym rodzaju:)

Śledzę wątek od prawie pięciu lat, sporo wcześniej niż data mojej rejestracji. Więc wiem o czym piszę. Pomógł sporej rzeszy inwestorów i to się liczy... Po to owe forum zostało powołane, nikt wcześniej nie zakładał, że wątek może stać się powodem konfliktów, a żródłem cennych informacji nieświadomych, zielonych inwestorów, podobnych do mnie sprzed czterech lat...

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

PAnowie wiem ze to nie ten watek ale widzialem sporo zdjec roznych dziwny pch termometrow. Jest jakks fajny sprawdzony system ktory mozna wykorzystac w domu ? Chcialbym sobie sprawdzac w jedym miejscu temperature w kilku pokojach, zewnetrzna, w garazu itp . Jak to najprosciej i najlepiej wykonac ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym sobie sprawdzac w jedym miejscu temperature w kilku pokojach, zewnetrzna, w garazu itp . Jak to najprosciej i najlepiej wykonac ?

 

Może Arduino DS18B20, DHT22 i/lub jeszcze inne czujniki? Sposobów prezentacji danych masa - np. można podpiąć wyświetlacz, albo na smarku podglądać

Moje początki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym sobie sprawdzac w jedym miejscu temperature w kilku pokojach, zewnetrzna, w garazu itp .

Może podgląd temp. na smartfona?Napewno prościej i taniej postawic na "Malince".No ale..

http://www.sklep.emd.net.pl/zestaw-monitoringu-warunkow-weatherhub-zestaw-startowy-set1-tfa-dostmann-dostmann-electronic-p-2260.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już pobieżnie dyskusje na temat malinki - działanie super, ale nie czuje się na siłach zeby to skonfigurować. Totalnie zielony jestem z programowania + nienawidzę tego robić. Nie rozumiem co czytam :bash:

 

Zatem pozostaje mi coś z gotowych systemów lub jeszcze to co mi wpadło do głowy połączyć to jakoś z centrala alarmową satel integra bo taka będzie u mnie. Ktoś z Was może to przerabiał ? To w sumie wydaje sie proste - kilka czujników do centralki alarmowej i przeglad na wyswietlaczu oryginalnym staela. Nic więcej w zasadzie nie potrzebuje - no może poza fanaberią żeby opomiarować rury PC czyli IN i OUT i ew zasobnik CWU.

Edytowane przez [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dzień Dobry ,

 

Zapadła decyzja - będzie Panasonic 9kw seria H, t-cap, ale oczywiście jakiś dylemat pozostał. Generalnie założyłem sobie 3000 zł rocznie na ogrzewanie CO i CWU (ot tak). Jest wielce prawdopodobne, że PC pracująca bez okienek taryfowych nie wyciągnie prądu nawet za te 3000 zł. Niemniej jednak chciałbym miec późniejszą możliwość pokombinowania z 2T bo skoro można oszczędzić nie tracąc komfortu w domu to czemu nie :)

 

Opcje są 2 proponowane przez instalatora :

1. Sprzęgło 100L + 2 pompki obiegowe (parter, piętro) + 2 sterowniki salus (parter piętro)

2. Brak sprzęgła, brak dodatkowych obiegówek, sterownik pokojowy salus sterujący PC

 

Tak jak byłem cały czas zdecydowany na opcję pierwszą tak wczoraj po pgłębokich przemyśleniach już taki pewny swojego wyboru nie jestem. Głównie przez to, że 2 pompki wpierdzielą dodatkowe 80W prądu podczas pracy. Oczywiście koszt tego zestawu to też jakies +1500 na starcie.

 

Sterownik (ewentualnie sterowniki) jest mi potrzebny do opcji ewentualnego grzania w 2T. Ustawiam okienka i minimalna temp jaka ma byc w domu. Jesli PC przez okienka nie osiągnie tej temp to załączy się za pomocą sterownika w 2T.

W przypadku 2 sterowników na piętrze gdzie mam sypialnię mógłbym sobie na noc ustawić niższa temp, a PC w nocy ładowała by tylko parter. Pytanie jak szybko temp z dołu przejdzie do góry i czy za bardzo nie przegrzeje sobię pomieszczeń.

 

Pozostaje jeszcze kwestia sprzegła. Teoretycznie 100L podobno pomaga w defrostach - opinie niestety podzielone, a ja już sam złgupiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry ,

 

Zapadła decyzja - będzie Panasonic 9kw seria H, t-cap, ale oczywiście jakiś dylemat pozostał. Generalnie założyłem sobie 3000 zł rocznie na ogrzewanie CO i CWU (ot tak). Jest wielce prawdopodobne, że PC pracująca bez okienek taryfowych nie wyciągnie prądu nawet za te 3000 zł. Niemniej jednak chciałbym miec późniejszą możliwość pokombinowania z 2T bo skoro można oszczędzić nie tracąc komfortu w domu to czemu nie :)

 

Opcje są 2 proponowane przez instalatora :

1. Sprzęgło 100L + 2 pompki obiegowe (parter, piętro) + 2 sterowniki salus (parter piętro)

2. Brak sprzęgła, brak dodatkowych obiegówek, sterownik pokojowy salus sterujący PC

 

Tak jak byłem cały czas zdecydowany na opcję pierwszą tak wczoraj po pgłębokich przemyśleniach już taki pewny swojego wyboru nie jestem. Głównie przez to, że 2 pompki wpierdzielą dodatkowe 80W prądu podczas pracy. Oczywiście koszt tego zestawu to też jakies +1500 na starcie.

 

Sterownik (ewentualnie sterowniki) jest mi potrzebny do opcji ewentualnego grzania w 2T. Ustawiam okienka i minimalna temp jaka ma byc w domu. Jesli PC przez okienka nie osiągnie tej temp to załączy się za pomocą sterownika w 2T.

W przypadku 2 sterowników na piętrze gdzie mam sypialnię mógłbym sobie na noc ustawić niższa temp, a PC w nocy ładowała by tylko parter. Pytanie jak szybko temp z dołu przejdzie do góry i czy za bardzo nie przegrzeje sobię pomieszczeń.

 

Pozostaje jeszcze kwestia sprzegła. Teoretycznie 100L podobno pomaga w defrostach - opinie niestety podzielone, a ja już sam złgupiałem.

 

Mate

kilka uwag do Twoich rozterek :

 

-jeśli jest wyraźna szansa ,że PC pójdzie bez bufora - to wystarczy ,że zostawisz przyłącza , aby go wpiąć (poniesiesz może dodatkowe koszty na dojazd )

-wielkość 100 ltr ? Dlaczego , może wystarczy 50 ltr -to ma być funkcja sprzęgła , a nie dużego magazynu ciepła (podłogówki nie wychłodzisz defrostem)

-dodatkowe pompki obiegowe proponuję elektroniczne np Wilo 1-4 o mocy 22W max (jak skręcisz rotametry, to pompka się dostosuje)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez jesli temp z termostatu zostanie osiagnieta to odlaczy pompke obiegowa i przestanie grzac pietro. Automatyka odpada - jest mi to zupelnie nie potrzebne. Raczej pojde ku jednemu sterownikowo lub tak jak plusfoto pisal zamontuje sterownik pc w przedpokoju i bedzie mi zcztytwal temp z domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grzania osobo parteru i piętra to nie wyobrażam sobie aby pompa + sterowniki tym sterowały. Sterowniki będą działa na zasadzie włącz-wyłącz. Na piętrze na noc musiałbyś np. zmniejszyć przepływ, aby mieć niższą temp.

 

Chyba jakaś pomyłka zaszła :

jeśli mamy dwa sterowniki pokojowe i dwie pompy pod nie podpięte-to PC włączy się tylko razem z odpowiednią pompką wtórną (mogą nawet dwie działać jak sięzgrają) , najlepiej elektroniczną z automatyczną regulacją przepływu . PC ma swoją KG , a temp na poszczególnych piętrach "pilnuje" sterownik pokojowy .

Chyba tak to ma działać ?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jakaś pomyłka zaszła :

jeśli mamy dwa sterowniki pokojowe i dwie pompy pod nie podpięte-to PC włączy się tylko razem z odpowiednią pompką wtórną (mogą nawet dwie działać jak sięzgrają) , najlepiej elektroniczną z automatyczną regulacją przepływu . PC ma swoją KG , a temp na poszczególnych piętrach "pilnuje" sterownik pokojowy .

Chyba tak to ma działać ?

pzdr

 

BINGO !

 

Tylko dalej się zastanawiam czy to nie przerost formy nad treścią i zamiast dać jakieś oszczędności to wyjdzie na zero przez żartą energię na pomkach i jakąś tam marginalną stratą na 100l zbiorniku. :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jakaś pomyłka zaszła :

jeśli mamy dwa sterowniki pokojowe i dwie pompy pod nie podpięte-to PC włączy się tylko razem z odpowiednią pompką wtórną (mogą nawet dwie działać jak sięzgrają) , najlepiej elektroniczną z automatyczną regulacją przepływu . PC ma swoją KG , a temp na poszczególnych piętrach "pilnuje" sterownik pokojowy .

Chyba tak to ma działać ?

pzdr

 

ja mam podobnie, ale inaczej ;)

PC nie ma swojej KG, nie ma swojej obiegówki, temperatury na piętrach pilnują sterowniki pokojowe. Działa ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BINGO !

 

Tylko dalej się zastanawiam czy to nie przerost formy nad treścią i zamiast dać jakieś oszczędności to wyjdzie na zero przez żartą energię na pomkach i jakąś tam marginalną stratą na 100l zbiorniku. :bash:

 

Strata mocy na pomkach jest nie istotna- jak póścisz samą PC bez sprzęgła , to jeśli nie będzie wielkich oporów ( a w podłogówce z natury są dość duże) to i tak na wysokim biegu- ja to sprawdzałem u siebie.

Przykład :

-system bez sprzęgła bieg 5 lub 6 tj moc 90-100W

-system ze sprzęgłem bieg 2 moc 45W+2x22W=89W ( a przecież pompki będą elektroniczne i zmniejszą moc przy mniejszym przepływie)

Koszt masz jednorazowy przy zakupie sprzętu.

Jeśli masz duże opory w systemie , to jak u niektórych nawet 7 bieg (moc 120W) nie może uzyskać min dla PC

100 ltr to może za dużo , ale gdyby - to nie tracisz , kiedy PC przejdzie na CWU - to energia jeszcze będzie oddawana z buforka.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strata mocy na pomkach jest nie istotna- jak póścisz samą PC bez sprzęgła , to jeśli nie będzie wielkich oporów ( a w podłogówce z natury są dość duże) to i tak na wysokim biegu- ja to sprawdzałem u siebie.

Przykład :

-system bez sprzęgła bieg 5 lub 6 tj moc 90-100W

-system ze sprzęgłem bieg 2 moc 45W+2x22W=89W ( a przecież pompki będą elektroniczne i zmniejszą moc przy mniejszym przepływie)

Koszt masz jednorazowy przy zakupie sprzętu.

Jeśli masz duże opory w systemie , to jak u niektórych nawet 7 bieg (moc 120W) nie może uzyskać min dla PC

100 ltr to może za dużo , ale gdyby - to nie tracisz , kiedy PC przejdzie na CWU - to energia jeszcze będzie oddawana z buforka.

Pzdr

 

Na 99% zrobie projekt podlogowki - bedziemy zatem znali opory przed montazem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...