Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale dokładnie to samo można osiągnąć bez żadnych termostatów w pokojach i dodatkowych elektrozaworów. W każdej sypialni nawet tej na dole mam o około 1,5 stopnia mniej niż w salonie czy kuchni a w łazienkach więcej. Kwestia regulacji na rotametrach a przy projektowanej podłogówce ustawienie ich na odpowiednim przepływie i to wszystko. Robi się to raz i potem w tym nie grzebie. No chyba że ktoś lubi mieć raz w sypialni 20 a za dwa dni woli 22 to wtedy i owszem termostaty się przydadzą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szkoda czasu na takie odpowiedzi.Kaizen i prawie całe grono FM,twierdzi że przy podłogówce nie da się różnicować temp.w pomieszczeniach.nie wiesz o tym? :)

 

A może inaczej ...

 

Sądzę że większość nie widzi żadnego sensu różnicowania temperatur , bo nie jest to ani komfortowe ani zdrowe ...

A jak bardzo ktoś chce mieć w jakimś pomieszczeniu chlodniej to wystarczy lekko skręcić rotametr ...

 

I tyle ..

 

Po co komplikować instalację i bez sensu wydawać jeszcze na to kasę ?

Może po prostu większość inwestorów po prostu liczy pieniądze i nie ładuje kasy w niepotrzebne rzeczy ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir:

ja już w takich tematach przestałem się odzywać bo to NIE MA SENSU.

 

WSZYSTKO na ten temat zostało już powiedziane, wyjaśnione i wydawałoby się że zwyczajnie plusów dodatnich prostego rozwiązania z jedynie rotametrami jest więcej niż plusów ujemnych.

 

Ale jak widzisz co rusz pojawia się jaki nowy szaman, który w chatce ~120 czy 140m2 uważa że termostaty pokojowe są pożyteczne i bez nich dramat temperaturowy, słońce jakieś czy inne bzdety.

 

Ludzie, jak chcecie dokładać do instalacji 2, 3 tysiące złotych to dokładajcie, wasze tysiące to będą, nie moje.

 

Sorry za komentarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z jaką? Ile czasu mija od włączenia się PC z powodu spadku temperatury w domu, do podniesienia temperatury do zadanej (przy braku zysków bytowych i słonecznych)?

 

 

 

Tyle, że to nie wyłącza PC a mowa o sensowności ustawienia PC ustawiam na termostacie 23deg i na tym kończę zabawę.. Więc nie o tym tu piszę.

 

W całym domu mam 10 sterowników. Po miesiącu od zamieszkania ustabilizowały temperaturę w pomieszczeniach na zadanych poziomach- różnice w poszczególnych obszarach sięgają 2*- efekt zamierzony (nie mówię o łazienkach- te chodzą na otwartych pętlach). Pracują z histerezą 0,5*. O to mi chodziło. Pompa natomiast pracuje 7/24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi chodzi o to, ile czasu zajmuje ogrzanie powietrza od rozpoczęcia grzania.

 

 

 

 

CBDO - wystarczy grzać 7 godzin na dobę, żeby nie było zauważalnych wahań temperatury.

 

Może wystarczy 7 godzin z wykorzystaniem mocy 100%. Ja wybieram 24h z mocą 30%. Przetestowałem oba rozwiązania- jestem za tym drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W całym domu mam 10 sterowników. Po miesiącu od zamieszkania ustabilizowały temperaturę w pomieszczeniach na zadanych poziomach- różnice w poszczególnych obszarach sięgają 2*- efekt zamierzony (nie mówię o łazienkach- te chodzą na otwartych pętlach). Pracują z histerezą 0,5*. O to mi chodziło. Pompa natomiast pracuje 7/24.

 

Ale ten sam zamierzony efekt (może w trochę dłuższym czasie) jest możliwy do osiągnięcia bez tych 10 sterowników - samodzielnie ustawiając przepływy. Taniej i prościej - czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten sam zamierzony efekt (może w trochę dłuższym czasie) jest możliwy do osiągnięcia bez tych 10 sterowników - samodzielnie ustawiając przepływy. Taniej i prościej - czy się mylę?

 

Tak też twierdził instalator. Natomiast przy mojej powierzchni mam 5 skrzynek z rotametrami "rozrzuconych" po całej chacie i 7 mieszkańców. Wyszedłem z założenia, niech każdy ustawi sobie taką temperaturę, jaka jest dla niego komfortowa i tyle...do tego służą mi właśnie sterowniki. Nie chcę negować żadnych rozwiązań- opisuję jedynie swoje i przekazuję na forum jako "spostrzeżenia, uwagi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir:

ja już w takich tematach przestałem się odzywać bo to NIE MA SENSU.

 

WSZYSTKO na ten temat zostało już powiedziane, wyjaśnione i wydawałoby się że zwyczajnie plusów dodatnich prostego rozwiązania z jedynie rotametrami jest więcej niż plusów ujemnych.

 

 

I tego się trzymajmy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też twierdził instalator. Natomiast przy mojej powierzchni mam 5 skrzynek z rotametrami "rozrzuconych" po całej chacie i 7 mieszkańców. Wyszedłem z założenia, niech każdy ustawi sobie taką temperaturę, jaka jest dla niego komfortowa i tyle...do tego służą mi właśnie sterowniki. Nie chcę negować żadnych rozwiązań- opisuję jedynie swoje i przekazuję na forum jako "spostrzeżenia, uwagi".

 

A tak nawiązując do sąsiedniego wątku, to zmierzyłeś ile to sterowanie pobiera prądu?

 

Ciągle jednak nikt nie chce odpowiedzieć na pytanie o czas reakcji na zmianę temperatury powietrza.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nawiązując do sąsiedniego wątku, to zmierzyłeś ile to sterowanie pobiera prądu?

 

Ciągle jednak nikt nie chce odpowiedzieć na pytanie o czas reakcji na zmianę temperatury powietrza.

 

proszę...nie wchodźmy w bezsensowne dywagacje- nie o to chodzi...

 

temperatura powietrza jest stabilna przez całą dobę w zakresie 0,5 stopniowej histerezy. to mnie satysfakcjonuje bardziej, niż ustawianie przepływów na rotametrach. jeden woli bramę otwierać ręcznie, a drugi pilotem- wybór obu szanuję i z nim nie dyskutuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też twierdził instalator. Natomiast przy mojej powierzchni mam 5 skrzynek z rotametrami "rozrzuconych" po całej chacie i 7 mieszkańców. Wyszedłem z założenia, niech każdy ustawi sobie taką temperaturę, jaka jest dla niego komfortowa i tyle...do tego służą mi właśnie sterowniki. Nie chcę negować żadnych rozwiązań- opisuję jedynie swoje i przekazuję na forum jako "spostrzeżenia, uwagi".

 

A, to OK- jeśli świadomie wybrałeś to Twoja decyzja. Grunt, że nie twierdzisz, że to jedyne sensowne rozwiązanie bo "ja tak mam".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle jednak nikt nie chce odpowiedzieć na pytanie o czas reakcji na zmianę temperatury powietrza.

 

Jak zaczną odpowiadać to zaraz przybędzie 20 stron w temacie. U każdego co innego i nawzajem będą się przekonywać do swoich spostrzeżeń.

Najlepiej podsumowuje tę dyskusję stwierdzenie Wihajstera " ... plusów dodatnich ... jest więcej niż plusów ujemnych" i tego się trzymajmy :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, to OK- jeśli świadomie wybrałeś to Twoja decyzja. Grunt, że nie twierdzisz, że to jedyne sensowne rozwiązanie bo "ja tak mam".

 

przemo1- dzięki. w dyskusji nie chodzi o to, aby udowadniać, że "moje jest mojsze"...lubię dyskusję na zasadzie wymiany poglądów, a nie obstawaniu za wszelką cenę przy swoim...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
przemo1- dzięki. w dyskusji nie chodzi o to, aby udowadniać, że "moje jest mojsze"...lubię dyskusję na zasadzie wymiany poglądów, a nie obstawaniu za wszelką cenę przy swoim...:)

Właśnie.A mam wrażenie ,że z uwagi na przewagę użytkowników sterujących rotametrami,to właśnie oni uważają ,że moje jest mojsze.

Wracając na chwilę do strefowego.Nie każdy ma bryłę domu kwadrat,czy prostokąt.Nie każdy ma małe przeszklenia.Nie każdy ma za ścianą salonu czy kuchni sypialnię.A to wiele zmienia.I na koniec jeszcze jedno.Rotametry służą do regulacji przepływu,a nie do regulacji temp.w pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Panowie,kończąc setną dyskusję powyżej,ile czasu zajmuje waszym PC o mocy 8-9kW podgrzanie CWU od 40 do 45 deg,przy ok 2deg na zewnątrz.Zbiornik 250l.Ma ktoś zbliżony układ i poda czas?

Dziękuję.

Edytowane przez TwojPan
Add
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Panowie, mam w domu pompę ciepła NIBE F1145. Ostatnio uruchomili mi G12, więc testuje ustawienia i grzeje głównie w taryfie II. W godzinach 22-6 sprężarka w pompie włącza się tylko 1 raz i pracuje 6h, czy takie zachowanie jest optymalne pod względem ewentualnych kosztów takiego trybu ogrzewania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...