Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

kaszki lubię Cię ale niektóre posty szkoda komentować. Co to co napisałeś ma do rzeczy. W innych rozumiem jest sama szlachetna stal a pompa waży trzy razy tyle co panas.

 

Ale co ? Napisałem jakieś kłamstwo ?

 

Obecnie producenci dążą do obniżenia kosztów produkcji i po to się zamienia materiały wykonane ze stali/miedzi/mosiądzu na plastik i rezygnuje z łączeń lutowanych/spawanych na rzecz szybkozłączek lub podobnych rozwiązań.

 

Ma to na celu ograniczenie kosztów produkcji i kosztów montażu , bo wtedy montaż może być wykonany nawet przez nisko wyszkolony personel.

 

Oczywiście nie tylko Panasonic idzie tym "trendem" i zapewne też inni idą tym tropem ...

 

Wątpie że ma to na celu zwiększenie żywotności i trwałości.

 

Stosowanie własnych "dziwnych' rozwiązań powoduje że później jesteśmy zmuszeni do zakupu elementów bezpośrednio od producenta i nie ma żadnych zamienników ani alternatyw ...

Gorzej jak okaże się już wsparcia producenta nie ma i nie ma jak naprawić urzadzenia po wielu latach ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

odnośnie plastikowej obudowy pompki obiegowej trudno stwierdzić jaki to będzie miało wpływ na żywotność tego podzespołu-raczej elektronika lub łożyska szybciej polecą jak znam życie i geografię.

Moim zdaniem plus jest taki nowej konstrukcji , że sami możemy taką pompkę wymienić-mam drugą na zapasie i ją sam podmieniałem (dwie spinki na szybkozłączkach i wtyczka, to moment zajmuje ...)

Największe zaufanie mam do znanych i „dużych” marek-powinny być dostępne znacznie dłużej części zamienne i wsparcie serwisowe.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak Hitachi tańsze to brać, bo równie dobre jak Mitsubishi?

 

Kto napisał że różnie dobre jak mitsubishi,?! bo aż mnie ruszyło...?

 

Słyszał, słyszał akurat we Wroclawiu masz 2-firmy montujace Hitachi, reszta Polski nie ma tak dobrze....mało znana firma klasy Mitsubishi, Fijitsu, prawdziwy Japończyk.

 

Hitachi nie jest tak dobre jak Mitsubishi, ! znam ich sprzęty i nie porównuj tych sprzętów.

Mitsubishi to najwyższa półka i Hitachi które dopiero co startuje w polsce ma sporo jeszcze do nadrobienia, z tego co wiem to znów były u nich roszady w centrali w warszawie i nie ma z kim gadać, w tym roku nawet na targach się nie wystawiali, a wystawiał się nawet Blaupunkt :-)

No to sorry, ale Hitachi potrzebuje jeszcze sporo czasu.

Edytowane przez Tomaszs131
Łączenie postów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem w trakcie budowy SSO, w projekcie mam PC powietrze-woda i na taką byłem od dawna nastawiony. Czytając różne wątki w tym dziale dochodzę do wniosku że hałas jednostki zew. może być dla mnie nieakceptowalny - i wtedy chyba zostaje pompa gruntową. Szczególnie zmartwiło mnie porównanie hałasu do klimatyzatorów zewnętrznych - one wg. mnie pracują bardzo głośno.

 

I moje główne pytanie: czy jest gdzieś w okolicach Wrocławia miejsce gdzie można obejrzeć i posłuchać pracującej pompy na żywo? (przyjmę na priv). Pora roku może nie najlepsza na to, bo nie będzie pracować na full. Dzięki z góry za namiary i ewentualne inne sugestie.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, teściu zainstalował ostatnio pompę ciepła do grzania wody Hewalex 2,5kW. Deklarowany cop a7w35 to 3,8.

Jest to osobna jednostka, która grzeje zbiornik 300l.

 

Ostatnio sprawdziłem, że pompa do podniesienia temp. z 40 do 50 stopni, zużyła ok 1,3kWh. Temp pobieranego wówczas powietrza ok 20 stopni.

Teoretycznie grzejąc czystym prądem potrzeba na to 3,5kWh.

Czy wyliczony cop ok. 2.7 jest w normie dla podanych warunków, czy należałoby się skontaktować z producentem pompy lub instalatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deklarowany cop a7w35 to 3,8.

 

Kto grzeje CWU do 35*? Taka deklaracja nie ma sensu przy PC do CWU.

Deklaracje też są zazwyczaj dla warunków nie występujących w naturze - typu ogrzanie wody od 7 do 40*. A zazwyczaj dogrzewasz ostatnie stopnie tylko (jak puszczasz pompę "samopas") np. 40-45* albo trochę więcej tych ostatnich stopni, jak grzejesz tylko w taniej strefie taryfy (np. 35-50*). Tak czy inaczej praca na tak wysokich temperaturach powoduje dużo słabszy COP, niż w warunkach dla których deklaruje producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP a7w35 jest z tabliczki na pompie.

Na stronie hewalexu jest wykres zależności COP od temp powietrza i temp wody dla tej pompy..

Dla 20 stopni powietrza i 55 stopni wody, wg wykresu COP jest powyżej 4.

Dlatego dziwnym mi się wydaje, że w rzeczywistości wychodzi ok 2.7, ale być może jest to w normie.

Nie znam się, pierwszy raz mam styczność z pompą ciepła, dlatego pytam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

No to sorry, ale Hitachi potrzebuje jeszcze sporo czasu.

 

Na pewno sporo czasu.

Szczególnie w Polsce. Tutaj "muszą" zrozumieć, że trzeba sowicie opłacić panów "spec" insztalatorówi dać im dobre rabaty. A i do tego, zapłacić właścicielom "spec" forów za reklamę. Wtedy jest szansa, że przy równie dobrym, a nawet lespzym produkcie sprzedaż wzrośnie. Dobrze, że są marki które mają w duszy takie pierdoły jak ty tutaj wypisujesz.

Jak weźmiesz od Hitachi dobrą kasę,a bebechy zrobią z celulozy -napiszesz pewnie że jest ok ;)

Już raz tak było, jak dobrze pamiętam ?

 

Oczywiście pozdrowienia dla moderator (ów) :)

Edytowane przez TwojPan
add
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP a7w35 jest z tabliczki na pompie.

Na stronie hewalexu jest wykres zależności COP od temp powietrza i temp wody dla tej pompy..

Dla 20 stopni powietrza i 55 stopni wody, wg wykresu COP jest powyżej 4.

 

Tylko ciągle brakuje informacji, od jakiej temperatury jest to ogrzewanie. Bo inne wyjdzie COP przy ogrzewaniu wody od 5* do 55*, a inne od 50* do 55*. Szanujący się producenci podają metodologię czy normę, wg której podają COP. Jak nie podają, to bym przyjął, że to w super dobranych warunkach (oczywiście nie występujących w naturze) gdzie wypada najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio sprawdziłem, że pompa do podniesienia temp. z 40 do 50 stopni, zużyła ok 1,3kWh. Temp pobieranego wówczas powietrza ok 20 stopni.

Teoretycznie grzejąc czystym prądem potrzeba na to 3,5kWh.

Czy wyliczony cop ok. 2.7 jest w normie dla podanych warunków, czy należałoby się skontaktować z producentem pompy lub instalatorem?

 

Przy jednym termometrze tego nie sprawdzisz.Ewentualnie musiałbyś mieszać wode w zbiorniku. Zobacz jak wyglądają temperatury w dwóch miejscach zbiornika u mnie. Raz rożnica to 5 stopni a innym razem 10 stopni. Jeśli termometr jest na dole zbiornika to obliczony COP jest zaniżony a jeśli na górze to zawyżony. Zazwyczaj poniżej czujnika jest sporo wody która jest dużo chłodniejsza a po grzaniu ta woda jest tylko odrobinę chłodniejsza. Powyżej czujnika natomiast jest woda cieplejsza czyli pompa nie chodzi na parametrach A20w40-50 tylko tak naprawde A20w45-55

 

obrazek.JPG

obrazek.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem w trakcie budowy SSO, w projekcie mam PC powietrze-woda i na taką byłem od dawna nastawiony. Czytając różne wątki w tym dziale dochodzę do wniosku że hałas jednostki zew. może być dla mnie nieakceptowalny - i wtedy chyba zostaje pompa gruntową. Szczególnie zmartwiło mnie porównanie hałasu do klimatyzatorów zewnętrznych - one wg. mnie pracują bardzo głośno.

Urządzenia bezgłośne nie są, ale tutaj są dwie kwestie - subiektywna i techniczna. jedne urzadzenia sa cichsze, a inne głośniejsze.

W Althermie masz możliwość wybrania jednego z 3 poziomów głośności i ustawienia w harmonogramie w jakich godzinach pompa ma pracować ciszej. Funkcja bardzo przydatna, bo pozwala znacznie zredukować poziom np. W godzinach nocnych. Oczywiście to rozwiązanie wiąże się z obcięciem mocy, ale sprawdza się, bo nie potrzebujemy co noc 100%; wystarczy 80%.

Dla tych którzy wymagają wyjątkowego wytłumienia, Daikin od połowy roki wprowadzi do Altherm taką obudowę wyciszającą. Cena zapewne będzie wysoka, ale...

Odczuwalna głośność spadnie o połowę, bez obcięcia mocy, a jak dołożymy jedno i drugie, to agregat będzie można bez problemu montować w zwartej zabudowieF6DBC868-456A-4011-A010-F349DC53D395.jpg szeregowej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Althermie masz możliwość wybrania jednego z 3 poziomów głośności i ustawienia w harmonogramie w jakich godzinach pompa ma pracować ciszej. Funkcja bardzo przydatna, bo pozwala znacznie zredukować poziom np. W godzinach nocnych.

Panas ma również takie rozwiązanie.:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...