Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Możesz rozwinąć? Przy źle dobranej wężownicy będzie pracować przez całą dobę na "niższych obrotach"? To jak wyglądać będzie sytuacja przy dobrze dobranej wężownicy?

 

Jak grzeje CWU to przy dobrze dobranej wężownicy grzeje na 100%, a nie na 50%. Żeby jak najszybciej wrócić do grzania CO na mniejszych obrotach. Więc skoro nie wchodzi powyżej 50% nawet grzejąc CWU, to musi mieć kaganiec gdzie indziej - np. za małą powierzchnię wężownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z moich aktualnych wycen i tego co się orientowałem to odpale kotłownie na gotowo z pompą APIC 10kW i zasobnikiem CWU 400L maxi, kolektor 4x200mb PE40 za 30-31 tys. To jest po dodaniu 2tys do aktualnych wycen i policzeniu 2tys za glikol, a to chyba tyle kosztowało nie będzie.

 

więc zgadzam się z Liwko, spokojnie poniżej 30tys można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny ciekawy watek, zwłaszcza, że te wybory jeszcze przede mna.

I zanim jeszcze dostane swoje OZC i zabiore na powaznie do przemysleń i wyborów pytanie o sens nastepujacego układu: PC gruntowa z kolektorem poziomym do grzania wodnej podłogówki oraz CWU w zimie, plus PV do grzania CWU latem oraz paru kaloryferów zimą. Czy tej energii z PV zimą w ogóle wystarczyłoby na ogrzanie 1 sporej 4x4 sypialni czy to głupi z punktu widzenia finansowego lub technicznie utopijny pomysł? Tylko proszę się nie śmiać, kobieta-laik pyta:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem łączenie PGW z fotowoltaiką jest błędem. Szkoda pieniędzy, koszt grzania CWU przez pompę jest na tak niskim poziomie że nie ma co się pchać w panele.

 

P.S.

Kolejnym błędem jest łączenie podłogówki z kaloryferami. W takim przypadku spada znacznie sprawność pompy, koszt inwestycji w mieszane ogrzewanie jest wyższy, po za tym prosto o błędy montażowe, a w rezultacie może się skończyć na nie dogrzanych pomieszczeniach.

Zdecyduj się na 100% ogrzewanie płaszczyznowe a nie będziesz żałować, komfort mieszkania w domu z OP jest nieporównywalnie wyższy, a rachunki za prąd będą niższe.

Edytowane przez Tomaszs131
P.S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedź. No własnie taki układ działalby niezaleznie - podłogówka zasilana PC, a kaloryfer (szt.1) z PV. Bojler w zaleznosci od pory roku (jakis przełacznik?) Wtedy nie byłoby mieszania: kaloryfery+podłogówka. Wiem, że mieszanie to raczej błąd i stąd też ten pomysł (a kaloryfer pojawił sie w planach przy ewentualnym zaadaptowaniu garażu na sypialnię no i klops bo tam teraz podłogówki nie przewiduję)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu nie pchałbym się w taki zestaw. Zbyt duży koszt inwestycji. W moim domu po zaadoptowaniu pomieszczenia nad garażem, wydzieliłem trzy pomieszczenia. Wierz mi nigdy nie wpadłbym na pomysł montowania w nich kaloryferów. O przepraszam, w łazienkach zamontowałem kaloryfery drabinkowe.

Wstyd się przyznać ale nawet nie zalałem ich wodą. Niepotrzebnie wydane pieniądze.

P.S.

Pomyśl o kosztach serwisowych, ewentualnych naprawach, nie da się ich uniknąć. Prosty układ CO-CWU vs mieszany.

Edytowane przez Tomaszs131
P.S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny ciekawy watek, zwłaszcza, że te wybory jeszcze przede mna.

I zanim jeszcze dostane swoje OZC i zabiore na powaznie do przemysleń i wyborów pytanie o sens nastepujacego układu: PC gruntowa z kolektorem poziomym do grzania wodnej podłogówki oraz CWU w zimie, plus PV do grzania CWU latem oraz paru kaloryferów zimą. Czy tej energii z PV zimą w ogóle wystarczyłoby na ogrzanie 1 sporej 4x4 sypialni czy to głupi z punktu widzenia finansowego lub technicznie utopijny pomysł? Tylko proszę się nie śmiać, kobieta-laik pyta:stirthepot:

 

Witam, ja chciałem sie odnieść do grzania wody z PV. Skoro już myślisz o PV to nie tylko do grzania cwu latem, ale do zasilania pompy ciepła w ogole w ciągu całego roku... Dlaczego chcesz się ograniczać tylko do cwu i tylko latem?

Poza tym, energia z PV do grzania cwu bezpośrednio to po prostu marnotrawstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z tych obydwu instalatorów zrezygnuj. To pytanie takie samo jak czy lepsze jest kombi, czy terenówka...zależy dla kogo.

 

Ze względu na ruchome elemnty pewnie powietrzne szybciej padną, ale to tylko IMO.

Gruntowa ma lepszy COP, zwłasza w zimie, temperatura DZ jest stabilna, nie hałasuje. Cenowo jest jednak drozsza i musisz mieć miejsca na kolektor lub kasę na odwierty.

 

Powietrzną zamontujesz taniej i szybciej i dobrze dobrana też da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...