Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

fakt, nie napisałem, że ma na myśli CWU...CO to inna kwestia, zaraz poprawię to w poście wyżej

 

A faktycznie nie wiadomo co biikej miał na myśli - czy ma podlicznik i zużycie z podlicznika, czy z licznika głównego...nie wiadomo

stawiam, że to zużycie z licznika głównego...z licznika głównego u mnie jest około 9500/rok, tylko jakby lepsze proporcje tania/droga taryfa...

 

dodam może jeszcze od siebie, że mam podobne parametry domu co on, a mam spore(!?!) zużycie na CO - ale to w głównej mierze ze względu na błędy i niedoróbki...niestety, same grubości ocieplenia to mało, dużo bardziej istotne jest dokładne wykonanie, a tutaj już bywa niestety dużo gorzej...

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz nie chodzi nawet o zużycie bo może i jest okej. CHodzi o to ze pompa wlacza się w I taryfie HGW czemu bo przecież na dworze w tej chwili miedzy +5 a +15 to jak to jest możliwe mimo ze ma zadane tylko godziny ii taryfy. PEwnie ktoras wartość spada jej poniżej granicy i stad grzeje ale która tego dojść nie mogę. CO więcej znowu nie zagrzala mi wody z rana - chyba dlatego ze minimum mam 43 a jak sprawdziłem rano było 45 na CWU. Musze wiec skrococ grzanie wieczorne o 22 do 10 minut.

JTKirk sugerujesz ze mój Allstore VPS/2 800 jest za maly ?

 

Rodzinka 2+ 3 (dwoje maluchow jedno 1,8l drugie niiecaly miesiąc)

 

Zuzycie wody od początku wrzesnia do teraz mam 55m3 czyli sporo biorac pod uwagę ze podlewanie już nie chodzilo czyli to jest to co zuzylismy w domu.

 

 

Znalazlem dane z zasobnika dwa razy większego i mam

Zasobnik buforowy ładowany warstwowo; pojemność 1480 l; wykonany ze stali węglowej pokrytej emalią; anoda magnezowa chroniąca przed korozją; wysoki komfort poboru ciepłej wody: – stabilna temperatura ciepłej wody nawet przy jednoczesnym poborze w wielu punkach czerpanych c.w.u. – możliwość podłączenia cyrkulacji c.w.u;. oszczędność gazu – niewielkie straty postojowe dzięki doskonałej izolacji cieplnej zasobnika wykonanej z pianki styroporowej; zużycie energii w stanie gotowości 5,0 kWh/24h

Parametry techniczne

Pojemność zasobnika 1480 L

Maks. nadciśnienie robocze od strony ogrzewania 3 bar

Maks. temperatura c.w.u 95°C

Zużycie energii w stanie gotowości (wg DIN 4753-8) kWh/24 h 5,15

Wskaźnik wydajności NL przy 6 kW/10 kW od 17 kW

doprowadzonej mocy grzewczej (pompa ciepła) 1) 2) 3/4,5/5

Wskaźnik wydajności NL przy 10 kW/15 kW

od 20 kW doprowadzonej mocy grzewczej

(pozostałe urządzenia grzewcze) 1) 3) 5,5/7/7

Jednorazowa ilość dostępnej c.w.u. bez podgrzewania

po ogrzaniu do 60°C (pompy ciepła) L 587

Jednorazowa ilość dostępnej c.w.u. bez podgrzewania

po ogrzaniu do 60°C/70°C (pozostałe urządzenia grzewcze) L 860/1,132

Czas przygotowania w stanie gotowości od 30

do 60°C przy 6/10/65 kW (pompa ciepła) min 175/105/16

Czas przygotowania w stanie gotowości od 30

do 60°C przy 10/80/160 kW (pozostałe urządzenia grzewcze) min 151/19/9

Wymiary urządzenia:

Wysokość z izolacją termiczną mm 2,187

Wysokość bez izolacji termicznej mm 2,107

Średnica z izolacją termiczną mm 1,170

Średnica bez izolacji termicznej mm 1,000

Wysokość w przechyle mm 2,200

Masa 190

1) przy zastosowaniu stacji wody VPM W 20/25 lub VPM W 30/35

2) przy wartości NL wynoszącej do 2 włącznie można zastosować VPM W 20/25, powyżej VPM W 30/35

3) przy wartości NL wynoszącej do 4 włącznie można zastosować VPM W 20/25, powyżej VPM W 30/35

 

Wiec u mnie jest polowa tego. Myslisz ze wymiana zasobnika by pomogla ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@biikej - wcześniej ktoś pisał o mniejszym zbiorniku, chyba cię z nim pomyliłem.

 

Ja mam zasobnik dwupłaszczowy 300/150 - to coś zupełnie innego niż to co ty masz (więc nie wypowiem się czy twój jest za mały - pewnie nie)- dzisiaj na pewno wziąłbym większy, ale nie opłaca mi się go zmieniać, szkoda zachodu...

zużycie wody 55 za ten okres - ja mam podobne....u mnie normalnie się załącza w drogiej taryfie, bo takie a nie inne mam ustawienia. Nie mam też

Nie wiem jak wygląda sterowanie i ustawienia u ciebie. Nie widzę też sensu w tym, żeby na siłę wszystko upychać w taniej taryfie. Jest też coś takiego jak komfort i wygoda....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy, że masz bojler do CWU prawie 800 litrów? Chyba nie kumam...

 

to zasobnik buforowy, z opcją podłączenia solarów, kominka z PW - jak to jest tylko do pompy ciepła, to są to IMHO wyrzucone pieniądze....i instalacyjna porażka

może to też częściowo tłumaczyć duże zużycie prądu, bo żeby dostać CWU w odpowiedniej temperaturze, to trzeba wysoko grzać bufor...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik buforowy ładowany warstwowo; pojemność 1480 l;

 

WoW !

 

Zbiornik buforowy 1480l , bojler 800l ...

 

Widać sprzedawca "popłynął" no chyba że miało to być ogrzewania i CWU dla hotelu ;)

 

Nie wiem po co ten bufor ? Aby COP zmasakrować ? Czy może aby generował olbrzymie straty ciepła ?

 

Tak samo po co taki wielki bojler ? Do pompy ciepła kupuje się bojler 200-300L MAX ...

 

Masz olbrzymie zużycie bo mnóstwa ciepła marnujesz a dodatkowo przez bufor COP sporo gorszy ...

 

Jak można takie coś "klientowi" zaproponować :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie plan był taki żeby grzać zasobnik w II taryfie i odbierać cieplo w ciągu dnia. Szczerze mowiac nie ja to wymyslalem i projektowałem.

 

Jak patrze na prace pompy to woda do CWU gdzeje się z 35 do 55 stopni (tak wygladaja ustawienia) w 30-40 minut. Obiegi co grzeja się z 22-23 do 32-33 w jakies 40 minut do godziny (bufor co, dawa obiegi grzewcze po jakies 400mb każdy).

 

 

Myslalem ze zasobnik da mi to ze będę mogl grzać w II taryfie tylko a odbierać cielo w godzinach dziennych ale nie wygląda na to.

 

 

Mogę spytac dlaczego zasobnik pogarsza COP ? Z tego powodu ze grzeje się do wyższej temperatury ? Teoretycznie mogę go wylaczyc w ustawieniach zupełnie... poza CWU - nie probowalem szczerze mowiac.

 

Generalnie kwestie dotyczące zasobnika sa tutaj

https://www.vaillant.pl/downloads/projektanci/materia-y-wg-urzadze/katalog-allstor-exclusiv/36717-602-allstor-auroflow-materialy-projektowe-v5-365845.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt, nie napisałem, że ma na myśli CWU...CO to inna kwestia, zaraz poprawię to w poście wyżej

 

A faktycznie nie wiadomo co biikej miał na myśli - czy ma podlicznik i zużycie z podlicznika, czy z licznika głównego...nie wiadomo

stawiam, że to zużycie z licznika głównego...z licznika głównego u mnie jest około 9500/rok, tylko jakby lepsze proporcje tania/droga taryfa...

 

dodam może jeszcze od siebie, że mam podobne parametry domu co on, a mam spore(!?!) zużycie na CO - ale to w głównej mierze ze względu na błędy i niedoróbki...niestety, same grubości ocieplenia to mało, dużo bardziej istotne jest dokładne wykonanie, a tutaj już bywa niestety dużo gorzej...

 

10400kWh dotyczyło całego domu. Niestety nie sprawdzałem licznika pompy teraz sprawdzam i widze ze.

 

W okresie od 1 maja do 4 listopada sama pompa pociagnrela 1040 kWh. Chyba dość dużo biorac pod uwagę 6 miesięcy w zasadzie tylko CWU bo przecież CO w tym czasie było grzane marginalnie. A może nie dużo ? Jak u Was ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te dane 1480 i 800 l są prawdą to jakaś masakra....

 

Podalem ze to nie moje ;)

 

Ja mam zasobnik VPS exclusive 800/3-7 czyli ma to około 750 litrow.

 

Była opcja solarow w międzyczasie ale to zupełnie bez sensu. Lepiej przeznaczyć dach na FV niż na solary. W każdym razie zasobnik jest jaki jest.

 

Jakies sugestie. Wyrzucic go i kupic normalny zasobnik ? CWU grzeje się w nim dość szybko tak jak pisałem jakies 30-40 minut. Inna sprawz ze te z bardzo szybko się chlodzi. Lejesz wanne wody i koniec cieplej wody (zasobnik jest w układzie zamkniętym - pompa go grzeje i tyle) a wode ciepla produkuje (biorac cieplo z zasobnika) stacja wody użytkowej której już widze nie sprzedają wiec pewnie wkurzala klientów swoja smieszna sprawnoscia.

Edytowane przez biikej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawz ze te z bardzo szybko się chlodzi. Lejesz wanne wody i koniec cieplej wody

 

Lejesz do wanny 800l wody o temperaturze 55*? I zaczyna się lać zimna?

Czy tylko na dole masz termostat i odpala ogrzewanie, bo na dole pojawiła się zimna woda? Zabroń grzania w drogiej strefie. A na próbę to bym całkiem wyłączył i sprawdził, na ile dni wystarczy jednorazowe ogrzanie takiego zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10400kWh

W okresie od 1 maja do 4 listopada sama pompa pociagnrela 1040 kWh. Chyba dość dużo biorac pod uwagę 6 miesięcy w zasadzie tylko CWU bo przecież CO w tym czasie było grzane marginalnie. A może nie dużo ? Jak u Was ?

 

u mnie za okres 1.05 - 1.11 zużycie 1187kwh...w tym jest też trochę na CO, bo już od końca września w nocy co jakiś czas się włącza....

więc moim zdaniem, nie zużyłeś dużo :p

Pytanie czy go wymienić? - nie wiem....za mało danych...

 

ten twój zasobnik byłby ok, ale pod warunkiem, że miałbyś solary i/lub kominek z PW. Tak to jest przerost formy nad treścią. Na pewno COP jest niższy, bo grzejesz bufor do wyższych temperatur. Ile? - ciężko powiedzieć, masz jakieś notatki, obserwacje z jego pracy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w sumie normalnie jest u mnie porownujac do Ciebie choć gdzies pisales ze sporo mostkow masz... duza powierzchnia ? U mnie jest 200 plus 40 garażu tez ogrzewanego..

 

Nie mam sloarow, kominka z płaszczem nic. Tylko PC.

 

Bufor grzeje się do około 55-58 stopni z tego co widze i się wylacza. Inna sprawa ze nigdzie w ustawieniach pompy nie znalazłem ustawienia tego parametru (do ilu ma grzać).

 

Lejesz do wanny 800l wody o temperaturze 55*? I zaczyna się lać zimna?

Czy tylko na dole masz termostat i odpala ogrzewanie, bo na dole pojawiła się zimna woda? Zabroń grzania w drogiej strefie. A na próbę to bym całkiem wyłączył i sprawdził, na ile dni wystarczy jednorazowe ogrzanie takiego zasobnika.

 

Bufor parcuje w układzie zamkniętym i jest tylko wymiennikiem ciepla. CWU jest dostarczana przez stać je wody (która ogrzewa zimna wode uzywajac tej z bufora). Problem w tym ze przy 250l przeznaczonych w buforze na CWU ta niesZczesna stacja jest w stanie podac do wanny około 150 l o temperaturze około 40-41 stopni i temperatura bufora CWU spada z 56-57 do 47 stopni czyli jak dla mnie w chu. Bo jakbym miał zbiornik 300l na sama wode (Wpuszczam zimna pompa grzeje, używam ze zbiornika bezpośrednio) to poza tym ze ttrzaba by wygrzewać z raz na tydzień to mialbym te 300l do dypozycji… tak mysle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak liczyć tę powierzchnię...mogę napisać 150m2, a mogę napisać też - 225m2+garaż 50m2 :p

 

Sprawnośc na pewno masz niższą, bo ty cały bufor grzejesz do dużo wyższej temperatury, a wody masz porównywalnie jak ja...mam taki zasobnik

http://www.chelchowski.pl/oferta/97-wymienniki-wody-cieplej-ze-stali-nierdzewnej-dwuplaszczowe-poziome-lub-pionowe

pionowy 300/150, grzeję wodę w płaszczu zewnętrznym do około 50C i mam sporo ponad 150l wody o średniej temperaturze 43-44C (na początku nawet do 47C, potem stopniowo spada, jak osiągnie 40C to załącza się grzanie - pod warunkiem że jest akurat aktywne okno grzania)

Ten zbiornik trochę za mały jest, po doświadczeniach kupiłbym większy, idealnie byłoby żeby bylo 250-300l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ciekawy parametrów mojej PC i postanowiłem narysować wykres. Po starcie spisywałem parametry co 10 minut przez 2 godziny. Dane przeniosłem na wykres i wyszło mi takie coś: https://www.fotosik.pl/zdjecie/90cb01a35f15a15e

 

Dziwi mnie tylko spadek mocy sprężarki i wzrost COP przy temp. zasilania ponad 50 C.

Parametry PC.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem posiadaczem pompy ciepła 12,4kW. Powierzchnia podłogi to ok. 240m2. Całość w podłogówce.

Jest to mój pierwszy sezon grzewczy. Do listopada grzałem jedynie zasobnik CWU Galmet 300L. Pompa zużyła ok. 110kW. Jak dla mnie wynik bardzo dobry przy 3 osobowej rodzinie i codziennych kąpielach dziecka. Od listopada uruchomiłem też ogrzewanie podłogowe. Pompa uruchamia się mniej więcej co ok. 1h na 15-20 minut i zużywa dziennie ok. 20kW. Zastanawiam się czy to nie jest zbyt dużo. Miesięcznie wychodziłoby ok. 600kW przy obecnych temperaturach zewnętrznych. W domu panuje temperatura ok. 20 stopni. Mam 3 czujki temperatury: w podłodze, zewnętrzną i wewnętrzną w salonie. Histereza 0,4 stopnia. Czy jestem w stanie coś wyregulować w sterowniku pompy, aby zużywała mniej prądu ? Czy pompa nie załącza się zbyt często ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...