Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kaszpir popełniasz błąd w rozumowaniu. Żadne bufory są niepotrzebne. Tak jak pisał TwójPan. Gdybyś miał projekt ustawienie było by proste jak budowa cepa.

 

Ale co ja mam ustawiać ?

 

Piszę cały czas i w kółko że mam ustawione wszystko na max i w całym domu mam zbliżoną temperaturę i nie widzę żadnego sensu kręcenia rotametrami. W starym domu miałem podobnie. Po co mam grzebać i kombinować ?

 

Bo tutaj niektórzy nie mogą uwierzyć że bez termostatów na pętlach podłogówki , siłowników też można się obyć ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzień 2 eksperymentow z grzaniem pompą bez wydzielonych okresów T1/T2 :

 

udało mi się odpalic rasp Pi (na razie tylko pobor pradu - dzisiaj bede meczyc pomiary temp.). Pompa taktuje prawie co 10-20 min . Ustawiona temp 27, dzisiaj ja znowu obnizylem do minimalnej jaka moge ustawić (na stałe) 25 stopni. Temp w domu spada powoli na razie o 0,5 stopnia spadła.

 

Tak wyglada praca pompy w nocy (pobór prądu) :

[ATTACH=CONFIG]423541[/ATTACH]

 

Pompa pracuje w okolicach 1,3 kWh (na screen pokazane wszystkie 3 fazy) . o 6:00 było grzanie CWU stad ten skok

 

Wczoraj ok. 19:00 bylo na liczniku 5 602 kWh dzisiaj jest tak (godz, 9:36) - wiec nie spada pobor proadu :

[ATTACH=CONFIG]423542[/ATTACH]

Niezbyt to zdrowe dla tego urządzenia.

Praca on-off, na minimalnych obrotach, takt co 15 min.

Pompę masz dużej mocy, więc w okresie przejściowym ta pompa pracuje w najbardziej niekorzystnych warunkach.

Ciekaw jestem, przy jakich temperaturach osiągniesz przynajmniej 1 godzinę pracy sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem, przy jakich temperaturach osiągniesz przynajmniej 1 godzinę pracy sprężarki.

 

Nie wiem bo to eksperymenty z proba grzania bez wzgledu na taryfe. Do tej pory grzalem tylko w T2 ale koledzy przekonuja ze taniej grzeje sie gdy jest praca ciagla. Mam podejrzenia ze akurat w moim przypadku chyba nie koniecznie , bo pompa bardzo duzo taktuje, nie schodzi ponizej 1,3kWh co widac tez na poborze pradu bo wzrósł w stosunku do grzania tylko T2 , no ale obserwuje dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Powiedz czy nadal masz podłączone sterowniki pokojowe, jwśli tak to jaka masz histeryczek ustawiona?

 

Tak,

sterowniki mam takie :

https://www.cosmo-info.cz/wp-content/uploads/2014/10/cosmofloor-komponenty.jpg

 

tam chyba 0,5 stopnia jest ustawiona

 

 

Pisałeś ze masz bufor, ja tez mam i dwie pompki obiegowe za buforem. Jaką masz pompkę obiegową i na jakim ustawieniu (auto, cp , pp, i na którym biegu?).

 

 

Tez mam dwie pompki obiegowe : jedna na gore i jedna na parter na parter mam na 2 , na pietro mam na 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Ale co ja mam ustawiać ?

Bo tutaj niektórzy nie mogą uwierzyć że bez termostatów na pętlach podłogówki , siłowników też można się obyć ...

Można, ale trzeba jak ty od dwóch lat biegać non stop do kotłowni i szukać rozwiązań w doborze "stylu" ogrzewania dla swego domu. nad tym, trzeba było się zastanawiać wcześniej.

Zrozum, przepływy przez PC, wiążą się pośrednio z przepływami przez pętle OP. Skoro nie wiesz, jakie masz przepływy przez pętle pomieszczeń (bo nie masz rotametrów), i dla jakich temp. były te pętle projektowane, to możesz sobie jedynie dziurkę w śniegu wysikać (pod warunkiem, że spadnie śnieg oczywiście).

Jak chcesz ustalić właściwy przepływ przez PC, skoro nie wiesz dla jakiego całkowitego przepływu OP było projektowane. Przepływ przez pętle poszczególnych

pomieszczeń wiąże się z ich mocą grzewczą. Mniejszy przepływ, mniejsza moc. Skoro twój "genialny " instalator dla zaoszczędzenia paru złotówek, nie założył ci rotametrów, to musisz mu wierzyć na słowo, że dobrał długości i rozstaw pętli prawidłowo. Tylko dla jakiej temp.to zrobił? Dla jednej dla całego domu? Sic!

A jak się pomylił, a z tego co opisujesz od dwóch lat, tak właśnie jest- to nie masz jak tego skorygować, skoro grzebiesz w przepływie przez pompę obiegową. Zrozum, że nie mając możliwości ustawienia przepływu dla każdego pomieszczenia z osobna, jeśli zmniejszysz przepływ całościowy dla OP na pompie obiegowej, to może być tak (i będzie) że w jednych pomieszczeniach będzie za ciepło, a w innych za zimno. Chyba że, pętle są wszędzie równej długości, ale to raczej nie możliwe, bo metraże pomieszczeń musiały by być takie same:)

 

Kaszpir, nieco powagi. poukładaj myśli, zanim zaczniesz szukać oszczędności na siłę. Każdy chce tanio i dobrze. Ale ty co sezon zmieniasz zdanie i kombinujesz. najpierw 2T i same superlatywy. Teraz znów grzanie ciągłe i najlepiej non stop. Przy takiej krowie jaką masz i cieniutkim zapotrzebowaniu tak się nie da....

I nie gniewaj się. Tylko częściej, raczej się zastanów...

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, ale trzeba jak ty od dwóch lat biegać non stop do kotłowni i szukać rozwiązań w doborze "stylu" ogrzewania dla swego domu. nad tym, trzeba było się zastanawiać wcześniej.

Zrozum, przepływy przez PC, wiążą się pośrednio z przepływami przez pętle OP. Skoro nie wiesz, jakie masz przepływy przez pętle pomieszczeń (bo nie masz rotametrów), i dla jakich temp. były te pętle projektowane, to możesz sobie jedynie dziurkę w śniegu wysikać (pod warunkiem, że spadnie śnieg oczywiście).

Jak chcesz ustalić właściwy przepływ przez PC, skoro nie wiesz dla jakiego całkowitego przepływu OP było projektowane. Przepływ przez pętle poszczególnych

pomieszczeń wiąże się z ich mocą grzewczą. Mniejszy przepływ, mniejsza moc. Skoro twój "genialny " instalator dla zaoszczędzenia paru złotówek, nie założył ci rotametrów, to musisz mu wierzyć na słowo, że dobrał długości i rozstaw pętli prawidłowo. Tylko dla jakiej temp.to zrobił? Dla jednej dla całego domu? Sic!

A jak się pomylił, a z tego co opisujesz od dwóch lat, tak właśnie jest- to nie masz jak tego skorygować, skoro grzebiesz w przepływie przez pompę obiegową. Zrozum, że nie mając możliwości ustawienia przepływu dla każdego pomieszczenia z osobna, jeśli zmniejszysz przepływ na pompie obiegowej, to może być tak (i będzie) że w jednych pomieszczeniach będzie za ciepło, a w innych za zimno. Chyba że, pętle są wszędzie równej długości,a le to nie możliwe bo metraże pomieszczeń były by takie same:)

Kaszpir, nieco powagi. poukładaj myśli, zanim zaczniesz szukać oszczędności na siłę. Każdy chce tanio i dobrze. Ale ty co sezon zmieniasz zdanie i kombinujesz. najpierw 2T i same superlatywy, teraz ciągłe i najlepiej non stop. Przy takiej krowie jaką masz i cieniutkim zapotrzebowaniu tak się nie da....

I nie gniewaj się. Tylko częściej, raczej się zastanów...

 

Co ty za bzdury piszesz ? Mam oczywiście rotametry , bo skąd bym wiedział jaki jest przepływ na poszczególnych pętlach ???

Co TY chrzanisz o bieganiu od 2 lat do kotłowni ? Tak naprawdę od początku miałem ustawione grzanie na II taryfę i włączony termostat i tyle co mnie interesowało grzanie i jedynie po co chodziłem do kotłowni to po to aby spisać ile zużyłem prądu.

Jedynie co jak były duuże mrozy to lekko korygowałem czasy grzania na termostacie pokojowym.

 

Dopiero TY spowodowałeś że zainteresowałem się grzaniem ciągłym i zacząłem "kombinować" ...

 

Dziś rano ustawiłem sobie stałą temperaturę grzania (30 stopni) , włączyłem termostat i kończę "testy" , bo szkoda mojego czasu.

 

Daję sobie też spokój z opisywaniem moich spostrzeżeń , bo szkoda mojego czasu i nerwów ..

Dzieliłem się swoimi opiniami i spostrzeżeniami bo mogły być pomocne dla innych ale mi się już odechciało i swoje spostrzeżenia , opinie i obserwacje pozostawiam już dla siebie ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Nie wiem bo to eksperymenty z proba grzania bez wzgledu na taryfe. Do tej pory grzalem tylko w T2 ale koledzy przekonuja ze taniej grzeje sie gdy jest praca ciagla. Mam podejrzenia ze akurat w moim przypadku chyba nie koniecznie , bo pompa bardzo duzo taktuje, nie schodzi ponizej 1,3kWh co widac tez na poborze pradu bo wzrósł w stosunku do grzania tylko T2 , no ale obserwuje dalej

Dlaczego taktuje?

Bo jest zaje...ście za duża na dom z takim zapotrzebowaniem, przy takiej temperaturze. Co to oznacza, nie napiszę bo znów będzie wojna...

Kurcze ludzie, co jest z Wami? Tak trudno wam przeanalizować własne spostrzeżenia?

Gogush, przeczytaj co sam na pisałeś, przeanalizuj wykresy i napisz czego się dowiedziałeś. Albo lepiej nie. Okaże się, że bezpowrotnie z twojej kieszeni uciekło sporo pieniędzy.

Najchętniej, z trzykrotnie przewymiarowanymi kombajnami, co nie chcą zejść z mocą dla temp 0-5deg (na która przypada 90% ogrzewania) zanegujecie każdy rodzaj grzania, inny od niewolnictwa w 2T z polarem na plecach, tak jak napisał dopiero w TYM roku kolega kaszpir.

Jak chcesz jeden z drugim spalać mniej kWh, jak macie PC mocą dla dwóch domów,a nie jednego?

No i dobrze, skoro wam tak dobrze :)

Jak dla mnie, możecie grzać 2h dziennie. W Leroy Mer...sa fajne walonki z futerkiem, to plus polarek na plecach- dopełni obrazu Polaka, przed szkodą i po szkodzie- tak samo nic nie wiedzącego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Dopiero TY spowodowałeś że zainteresowałem się grzaniem ciągłym i zacząłem "kombinować" ...

 

I jak widać, dobrze na tym wyszedłeś. Masz bardziej komfortowo, a niżeli w 2T? Masz, czyli było warto mnie poczytać.

 

Wracając do dyskusji. Skoro masz rotametry (a nie wiedziałem, bo nie pisałeś-szkoda nie było by tyle pisania) to wystarczy abyś mógł spróbować ustawić sobie komfortowe temp. gdzie i jak chcesz.

Tylko na Boga, zrozum. Jeśli masz wszędzie otwarte rotametry na max, to czy trzeba czy nie trzeba, przez pętle OP pomieszczeń, będzie przepływała max ilość wody. Wtedy pompa obiegowa PC będzie musiała pracować na wyższym biegu. Co to oznacza dla PC i całego układu ?

Odpowiedz sobie sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Dzieliłem się swoimi opiniami i spostrzeżeniami bo mogły być pomocne dla innych ale mi się już odechciało i swoje spostrzeżenia , opinie i obserwacje pozostawiam już dla siebie ..

Twoje spostrzeżenia i próby zejścia na siłę z kosztów nie prowadzą do niczego. Za każdym razem, nic z tego.

A coroczne, zmiany zdania co do sposobu ogrzewania, są....wybacz, ale bardziej dezinformujące niż informujące.

Bez obrazy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj coś o cyklistach jeszcze i ufo :)

 

Tak się kończą próby narzucenia na siłę innym "mojszego" i jedynie słusznego kierunku. Kończą się argumenty to trzeba obrazić, zgnoić, publicznie ośmieszyć..

 

Ja jakoś nie chodzę w polaru, przeciwnie w krótkich majtkach i podkoszulku (lub bez), boso, dzieciak tylko w skarpetkach (bo ma gumki na podeszwie żeby się nie wywalił), kobita tez lekko ubrana. No ale trzeba obrazić grzejących w 2T bo opowiadają rzeczy niepojęte, i jednak sople im z lampy nie wiszą. Skandal...

 

Walonki, polary.... żenujący poziom braku argumentów i nawet chęci czy próby zrozumienia drugiej strony.

 

Kaszpir grzej dalej jak miałeś ustawione. Ja nawet w dni wolne i święta grzeję PC w ryzach godzinowych - mam je tylko zmodyfikowane bo zmienia się model dnia dla rodziny. A grzanie ciągłe zawsze będzie droższe niż w 2T - do takich dojdziesz wniosków, ja przez parę miesięcy w weekendy grzałem ciągle, rachunek rósł, komfort niekoniecznie. Przestałem mordować siebie i pompę. U mnie teraz przynajmniej PC pracuje w najlepszym dla niej zakresie sprawności, a nie moduluje się do granicy wyłączenia.

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak widać, dobrze na tym wyszedłeś. Masz bardziej komfortowo, a niżeli w 2T? Masz, czyli było warto mnie poczytać.

 

Wracając do dyskusji. Skoro masz rotametry (a nie wiedziałem, bo nie pisałeś-szkoda nie było by tyle pisania) to wystarczy abyś mógł spróbować ustawić sobie komfortowe temp. gdzie i jak chcesz.

Tylko na Boga, zrozum. Jeśli masz wszędzie otwarte rotametry na max, to czy trzeba czy nie trzeba, przez pętle OP pomieszczeń, będzie przepływała max ilość wody. Wtedy pompa obiegowa PC będzie musiała pracować na wyższym biegu. Co to oznacza dla PC i całego układu ?

Odpowiedz sobie sam.

 

To trzeba czytać ze zrozumieniem, bo wiele razy mówiłem że mam rotametry i stąd podawałem jaki mam przepływ na poszczególnych pętach.

Nie wiem ile razy jeszcze mam pisać że przy otwartych pętlach rozdzielcza na max (przepływ 3l/min na każdej pętlli) w calym domu mam zbliżoną temperaturę i nie widzę żadnego sensu aby korygować przepływy , bo i po co ?

Stała temperatura w całym domu mi odpowiada i jest dla mnie najbardziej komfortowa.

Czy wierzysz , czy nie zbytnio mnie to nie interesuje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

 

Walonki, polary.... żenujący poziom braku argumentów i nawet chęci czy próby zrozumienia drugiej strony.

Historia z polarem, jest zaczerpnięta z postów kaszpira.

 

Kurcze, bo już ręce opadają.

Jakie argumenty?

Jakie wysuwasz wnioski z doświadczenia kolegi gogush? Tylko takie, że PC spożyła więcej kWh? Że, taktuje? To jest jedyne co wywnioskowałaś kobieto?

To normalne, zważywszy na to,że ma cieplej w domu (zwiększone zużycie energii) i za dużą PC na tak niskie moce (czyli taktuje).

Jedyny argument, to to że grzejesz tylko w 2T jest taki, że jest tanio. Nie wiesz, czy nie byłoby i taniej i lepiej, z PC uszytą na miarę i bez niewolnictwa PC w 2T?

Wiesz to?

Może to i racja. Szkoda czasu.

Pozdrawiam.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Nie wiem ile razy jeszcze mam pisać że przy otwartych pętlach rozdzielcza na max (przepływ 3l/min na każdej pętlli) w calym domu mam zbliżoną temperaturę i nie widzę żadnego sensu aby korygować przepływy , bo i po co ?

.

To wreszcie zrozum. Może się okazać, że przy wyregulowanych rotametrach będzie tak samo jak założyłeś.

Wiesz z czym taka regulacja rotametrami się wiąże?

Pomyśl, dlaczego układy z samoregulacją mają projekty i określone przepływy dla każdego pomieszczenia i założonej temp.

Pomyśl.

Wtedy odpowiesz sobie na pytania dot, regulacji mocy pompy obiegowej w PC.

Pozdrawiam.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje spostrzeżenia co do "zejścia z kosztów" ? :mad:

 

Co Ty "TwojPanie" za bzdury piszesz ???

 

Grzanie ciągłe , bez patrzenie na temepraturę i czas grzania (I i II taryfa) nie miało na celu OGRANICZENIA KOSZTÓW a raczej wiązało się z WYŻSZYM kosztem ogrzewania.

Od razu wiedziałem że koszty ogrzewania będą wyższe i się z tym godziłem.

Zachętą dla mnie była stabilniejsza temperatura w domu i podobno lepsza praca pompy.

 

No dobra w pracy mimo że mam tam około 23 stopnie noszę sweter lub polar. Czy coś to wnosi do dyskusji ? W domu jak siedzę przez komputerem też czasami lubię założyć sobie cienki polar lub sweterek. Czy to coś złego ?

Czy muszę w domu siedzieć tylko w gaciach aby "coś" Ci udowodnić ?

 

Czy chodzenie w domu w gaciach i tylko w podkoszulku coś "oznacza" ?

 

Bo czytam i sam nie wierzę. Jak ktoś założy sweter czy polara to już oznacza że w domu panuje normalnie arktyczne powietrze i zapewne ma w domu nie 22 stopnie a zapewne z 16 stopni ...

 

:mad:

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Moje spostrzeżenia co do "zejścia z kosztów" ? :mad:

Kaszpir, napiszę ci to co kiedyś jeden z kolegów na forum SPP i Bolka, po roku dyskutowania z Tobą.

Twoja wiedza w temacie doboru kotła CO jest żadna.

Ja dopiszę, że tak samo jest jeśli chodzi o wiedzę dotycząca PC i ustawień OP.

Wesołych, trzymaj się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Historia z polarem, jest zaczerpnięta z postów kaszpira.

 

Kurcze, bo już ręce opadają.

Jakie argumenty?

Jakie wysuwasz wnioski z doświadczenia kolegi gogush? Tylko takie, że PC spożyła więcej kWh? Że, taktuje? To jest jedyne co wywnioskowałaś kobieto?

To normalne, zważywszy na to,że ma cieplej w domu (zwiększone zużycie energii) i za dużą PC na tak niskie moce (czyli taktuje).

Jedyny argument, to to że grzejesz tylko w 2T jest taki, że jest tanio. Nie wiesz, czy nie byłoby i taniej i lepiej, z PC uszytą na miarę i bez niewolnictwa PC w 2T?

Wiesz to?

Może to i racja. Szkoda czasu.

Pozdrawiam.

 

Kobieto...:lol2:

 

Naprawdę nie potrafisz czytać ze zrozumieniem:lol2:

 

Pisałem, że grzałem cały czas i nie było ani taniej ani lepiej.

No ale to trzeba przeczytać, przemyśleć i zrozumieć, a nie produkować posty tylko dla ich ilości.

Pa!, jako "kobieta" idę w gary bo wigilia za pasem. Pozbijam też te denerwujące sople z lampy i zmienię walonki na te z obcasem, ale najpierw gorąca woda i odmrożenie dzieciaka od podłogi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o to, ale chyba uciekło.

 

Coś jest nie tak w danych które podajesz. Tutaj masz wzór na moc. Podstaw dane i policz jaką masz PC z danych, które podajesz i porównaj to z tabliczką na Twojej PC.

 

P=c x dT x m

 

P- moc

 

c- ciepło właściwe w kgK/Wh dla wody to 1,163

 

dT-delta czyli w Twoim przypadku to 6C.

 

m-przepływ (m3/h), musisz sobie zamienić.

 

Podstaw same liczby jednostek. Bardzo proste działanie. Podaj co wyszło.

 

 

Dzięki.

Pozdrawiam.

 

Ale co ma to na celu i co ma udowodnić ?

 

Dane jakie CIę interesują przecież już podawałem. Delta to 6 , przepływ 36l/min . Tyle że delta jest zmienna i widzę że się zmienia i najniższy pobór prądu jest przy niższej delcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir Goguś i inni.....

 

O grzaniu ciągłym z przewymiarowaną PC i z taktowaniem

 

Dom i PC jak w stopce. Obciążenie ok.5,5-6,0 kW. Brak sprzęgła, bufora, pętle w całości otwarte. Przepływ ok.1540 l/h - zgodnie z zaleceniami Panasonica.

Od piątkowego wieczoru T-Cap wersja D z 2012r. idzie sobie w trybie ciągłej pracy, wyłącznie na pogodówce. Bez termostatu, którego nie używam nawet w trybie pracy taryfowej. Krzywa całkowicie płaska 30/30.

Temp. zewn 6-7*

Obserwacje i pomiary z dnia dzisiejszego

 

Temp. w domu - stabilnie 22,4, temp. podłogi 23,5 -23,8

10,30 uruchomienie sprężarki

10.58 sprężarka już nie działa

11.58 ponowne włączenie sprężarki

Postanowiłem w tym punkcie czasowym zanotować stan podlicznika i ciepłomierza.

12.19 sprężarka wyłączyła się. PC osiągnęła temp. powrotu 28*. Chodzi sama obiegówka i elektronika pobierając ok. 75 W.

 

W czasie 21 minut pracy sprężarki cały okład zużył ok 0,6 kWh energii a wyprodukował jej 0,011 GJ czyli 2,77 kWh. Piszę ok. bo podlicznik podaje zużycie z dokładnością 0,1 kWh.

Według moich szacunków, co za niedługo sprawdzę, sprężarka włączy się po ok. 1,5 godziny po poprzednim załączeniu. zatem ok. godz.13.20.

Ponownie odczytam liczniki i podzielę się obserwacjami.

 

Już jednak z tych danych wynika, że praca cykliczna z 1,5 godzinnym interwałem nie jest taktowaniem obserwowanym powyżej na wykresie użytk. Gogusha.

Nawet bez danych końcowych można szacować, że w czasie jednego opisanego wyżej cyklu mój kombajn zużywa ok. 0,7 -0,8 kWh.

 

CDN...

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Kobieto...:lol2:

 

Naprawdę nie potrafisz czytać ze zrozumieniem:lol2:

 

Pisałem, że grzałem cały czas i nie było ani taniej ani lepiej.

 

Zrozumiesz wreszcie.

Że nie można tego porównać mając tak dużą, w porównaniu do zapotrzebowania domu, jednostkę PC.

Zrozum, gdybyš miał/miała jednostkę dobraną do obciążenia budynku, to koszty byłyby takie same albo ciut mniejsze grzejąc ciągle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...