Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bodaj w marcu czy kwietniu pytałem w firmach sprzedających monobloki i by mieć wszystko jak w papierach jest napisane, pierwszego uruchomienie pompy musi dokonać osoba z uprawnieniami od danego producenta. Koszt w zależności od firmy produkującej 400-800zl.

Najtaniej LG, później Panas, najdrożej Nibe.

 

bobrow - nie mam PC ale ponoć w razie dłużej awarii prądu, wystarczy z monobloka wypuścić wodę a sama czynność i jej uzupełnienie jest tak "trudna" jak w przypadku piecyka gazowego. Niestety, nie mam okazji sprawdzić tego organoleptycznie :)

 

A może gdyby komuś było szkoda tysiaka na „glikoleum” , to może automatyczny spust wody do kanalizy z systemu po kilku godzinach od zaniku zasilania ( prosta czasówka z UPS-em) ?

Jak kto woli- ja jestem za „trunkiem” w rurach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie zaproponowałem

 

Tu masz o Panasie. https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/happening/nowy-jednofazowy-monoblok-5-kw/

Jest tam np :

Brak konieczności instalacji dodatkowego naczynia wzbiorczego, ponieważ w urządzeniu już znajduje się naczynie o pojemności 6l.

· Brak konieczności stosowania zbiornika buforowego, ponieważ pompa ciepła firmy Panasonic jest wyposażona w sprężarkę inwerterową, która może regulować wydajności.

W przypadku urządzenia typu monoblok, brak konieczności wzywania uprawnionego instalatora chłodniczego

itd :)

 

Coś jeszcze... monobloki mają specjalne programy, które włączają grzałkę, by woda nie zamarzła. Oczywiście, potrzebny jest do tego prąd, ale ciekawe, czy jest jakiś myk, by prąd z agregatu zasilał tylko ową grzałkę w razie potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Coś jeszcze... monobloki mają specjalne programy, które włączają grzałkę, by woda nie zamarzła. Oczywiście, potrzebny jest do tego prąd, ale ciekawe, czy jest jakiś myk, by prąd z agregatu zasilał tylko ową grzałkę w razie potrzeby.

 

Jest takie cuś- agregat z automatycznym rozruchem ,kolega kupił ok 7 kW chinola za ok 7 000 pln brutto, mniejsza moc powinna być znacznie tańsza.

Za powiedzmy przysłowiowego tysiaka wolę jednak „glikoleum”:yes:

Edytowane przez bobrow
Korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojecia jaka masz wanne ale u mnie 180l wiec zbiornik CWU 150l wychodzi na styk

 

 

Nie leję dzieciom ukropu, jaki mam w zasobniku.

 

Nie leję też dzieciom pełnej wanny Raczej pół albo jeszcze mniej. A i tak sporo wychlapują pluskając się. Pojemność robocza to 110l - Karta techniczna. Więc mają w zasobniku wodę o temperaturze 65* mogę ją napełnić 2x prawie na maksa bez dogrzewania w międzyczasie. Przy moim wyporze - dwa razy do pełna i jeszcze coś zostanie. Żonie by zabrakło wody, jakby chciała wziąć dwie kąpiele w pełnej wannie pod rząd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jeszcze... monobloki mają specjalne programy, które włączają grzałkę, by woda nie zamarzła. Oczywiście, potrzebny jest do tego prąd, ale ciekawe, czy jest jakiś myk, by prąd z agregatu zasilał tylko ową grzałkę w razie potrzeby.

 

Po co grzałkę, jak mniej prądu pociągnie pompa obiegowa? A lepiej zabezpieczy przed zamarznięciem - bo również rury, które są poza pompą. Większy problem, to zorganizowanie tego tak, żeby działało niezawodnie, bez ingerencji człowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest takie cuś- agregat z automatycznym rozruchem ,kolega kupił 4 kW chinola za ok 7 000 pln brutto, mniejsza moc powinna być znacznie tańsza.

Za powiedzmy przysłowiowego tysiaka wolę jednak „glikoleum”:yes:

 

Tak,ale weź pod uwagę, że są ludzie, dla których glikol to trucizna, która może dostać się do wody użytkowej i ich otruć. To im wystarczy... Drugiemu COP niższy o kilka procent nie da spać....

Każdy musi temat rozważyć po swojemu.

W najlepszej sytuacji są ludzie mieszkający w miejscach, gdzie nie ma wyłączeń prądu :D W opisach mono są teksty - są zabezpieczenia, nie potrzeba glikolu. Ale to z punktu widzenia ludzi żyjących w innej rzeczywistości ;)

 

Co do braku wałkowania tematu - w PL jeszcze 2-3lata temu widziano i pisano tylko o monoblokach on/of a splity to cudy techniki z inwerterami. No i się tak przyjęło...

 

Nawet znalazłem z 2015r - Ciekawostką jest fakt, iż jeszcze kilka lat temu, kiedy poszczególni producenci pomp ciepła zaczęli pracować nad modulacją wydajności sprężarek w pompach ciepła, budziło to wiele emocji i pozytywnych oczekiwań zarówno w urządzeniach monoblok, jak i split, aktualnie technologia ta przyjęła się jedynie w pompach ciepła typu split, a w monoblok praktycznie nie występuje lub występuje sporadycznie.

https://www.instalator.pl/2015/04/wspolpraca-powietrza-w-woda-split-czy-monoblok/

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,ale weź pod uwagę, że są ludzie, dla których glikol to trucizna, która może dostać się do wody użytkowej i ich otruć. To im wystarczy... Drugiemu COP niższy o kilka procent nie da spać....

Każdy musi temat rozważyć po swojemu.

W najlepszej sytuacji są ludzie mieszkający w miejscach, gdzie nie ma wyłączeń prądu :D W opisach mono są teksty - są zabezpieczenia, nie potrzeba glikolu. Ale to z punktu widzenia ludzi żyjących w innej rzeczywistości ;)

 

Widzisz- dla każdego jest rozwiązanie :

-dla „niebojących się” bezpieczny „glikol”

-dla „bojących się” awaryjne zasilanie obiegówki

Dla każdego coś ... w sam raz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie leję też dzieciom pełnej wanny Raczej pół albo jeszcze mniej.

[..]

Więc mają w zasobniku wodę o temperaturze 65*

[..]

 

 

 

 

Wiec wszystko jasne : nie grzeje powyzej 50 (nie używam grzałek a moja nawet przy 0 nie dałaby rady grzać do 65 stopni - bo po co ? , swoja drogą co to za pompa co grzeje do 65 stopni bez grzałek ?)

Po drugie jaki miałbym COP przy grzaniu codziennie do 65 stopni ?

no i na koniec : ja tam wody dzieciom nie żałuje, leje zawsze całą wannę :)

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz najciekawsze - oferty dla mojego domku to pompy od 5 do 8kW w zależności od producenta i oferentów. Ceny za pompy z montażem - 28-31 tysięcy.

A taka oferta na R32 plus swój montaż, plus ten 1000 na glikol i niech będzie 1000 za pierwsze uruchomienie... aż kusi :D

 

https://agaterm.pl/pompy-ciepla/1424-pompa-ciepla-lg-thermav-monoblok-7-kw.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz najciekawsze - oferty dla mojego domku to pompy od 5 do 8kW w zależności od producenta i oferentów. Ceny za pompy z montażem - 28-31 tysięcy.

A taka oferta na R32 plus swój montaż, plus ten 1000 na glikol i niech będzie 1000 za pierwsze uruchomienie... aż kusi :D

 

https://agaterm.pl/pompy-ciepla/1424-pompa-ciepla-lg-thermav-monoblok-7-kw.html

 

Chyba już wiesz jaka jest różnica i w czym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co? Ja tam wolę nie ryzykować legionelli.

 

1. Jaka pompa grzeje do 65 - nie odpowiedziałeś - bo jak pamietam jeszcze nie mieszasz ?

2. do legionelli jest dedykowany program wygrzewania, co więcej o legionelle mozesz sie bac jak nie zuzywasz na bieżaco wtedy moze sie rozwinąc, mysle ze powinenes sie martiwć jakbyć miał ze 300 litrów zbiornika CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,ale weź pod uwagę, że są ludzie, dla których glikol to trucizna, która może dostać się do wody użytkowej i ich otruć. To im wystarczy...

 

Zawsze zastanawia mnie takie podejście.

Ciśnienie w instalacji CO mam max 2 bary,a w CWU prawie 4. Gdyby faktycznie doszło do przecieku to raczej woda z wodociągu dostała by się do instalacji CO i wypłynęła przez zawór bezpieczeństwa.

Aby było odwrotnie to jest bardzo mało prawdopodobne...wręcz nieprawdopodobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie jak wanna ma pojemność 210 litrów to jaki zbiornik trzeba CWU żeby to napełnić gorącą wodą?

 

To zalezy jaka bedziesz miał pompe :) jak np. QTON to grzeje do 90 stopni do -15 wiec mozesz miec maly zbiornik. Jak "cywilną" pompe to pewnie troche wiecej.

Swoja droga mam 180 i to jest naprawde duza , az strach pomysleć jaka to 210 :) - do takiej musilbym zmienić zbiornik albo zaczac grzac do 60 stopni , z tym ze moja pompa nie w kazdych warunkach dałaby rade :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...