Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

@Kaizen

 

Wierzyc nie musisz, ze padna ale jestes widze mega optymista :) Nie bede polemizowal na temat czy kable lepsze czy PC bo to nie o to chodzi. Chodzi mi o to, ze podibnoe jak ja nie mozesz zakladac ze urzadzenie grzewczcze Cie przezyje. Czytales warunki gwarancji ? Producent pokrywa rozkucie polowy domu jesli zdarzy sie usterka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moja PC to LG therma V i dla niej minimalna ilość wody to 20l. U mnie w obiegu PC jest obecnie może z 5 litrów.

Wymiennik 50 płytowy o mocy 55kW. Obecnie mam ustawione: przepływ PC - 1400 l/h - przepływ instalacji grzewczej 1100 l/h. (...)

Powierzchnia wymiennika to 1,15m2, czy jakiś inny?

Obiegówki przed i za wymiennikiem sterowane są razem?

Przyjmując podane wartości przepływów za prawdziwe, jakie temperatury przed i za wymiennikiem planowałeś przy projektowaniu, a jakie faktycznie występują podczas pracy układu z grzewczą zbliżoną do nominalnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytales warunki gwarancji ? Producent pokrywa rozkucie polowy domu jesli zdarzy sie usterka ?

 

Oczywiście, że czytałem. Długo też szukałem w necie aż znalazłem jeden opis naprawy gwarancyjnej. JEDEN na wszystkich producentów. Jednak amatorski i nie wiem, jakim urządzeniem, ale namierzyli dokładnie miejsce problemu i kucie było lokalne. Tak, pokryli koszty naprawy okładziny w tym miejscu. Zresztą to grosze - problemem może być dostępność okładziny - ale na to nie ma rady. Przy rurach też to może się zdarzyć. Na rury nawet masz całkiem niezłą gwarancję zazwyczaj. O ile jest zrobiona przez uprawnionego instalatora. Ja teoretycznie nie musiałem - ale zatrudniłem instalatora z listy Elektry. Gwarancja, to niewiele mniej pracy, niż sam montaż. Pomiary przed betonowaniem, po i cała masa papierków. Zrobione. Gwarancję mam. Koszt - 5900zł brutto + sterowniki. Hydraulicy znacznie więcej krzyczą za położenie rur na 110m2. Ja taniej niż po 80zł/m2 nie znalazłem. A na FM były wpisy, że i poniżej 100zł/m2 teraz trudno znaleźć. A jeszcze cała kotłownia i droższe sterowanie do obskoczenia pozostaje. Pewnie, można samemu położyć - tylko czy warto rezygnować z gwarancji? Przy rurach Purmo daje nawet na 30 lat i nawet pokrywa koszty zalania (ubezpieczenie). Ale na PC taki okres gwarancji to kosmos. 5 lat to chyba tylko w promocjach dają i to przy obostrzeniach typu coroczny płatny przegląd.

A przy kablach - 20 lat pełnego świętego spokoju. Bez przeglądów, bez obaw o awarię (bo gwarancja działa). Sterowanie proste i indywidualne dla każdego obwodu. A jak nawet coś padnie, to jest technologia dosyć prostej i taniej naprawy. Bo złączenie uszkodzonego kabla to żadna filozofia. Wymiana zaprogramowanego, dawno nie produkowanego a sfajczonego układu w sterowaniu pompy - to jest wyzwanie.

Jedyna przewaga PC, to koszty eksploatacji. Choćbyś nie wiem co wymyślał - nie znajdziesz innej zalety. TCO już w dobrze ocieplonym domu wypadnie blado.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz problem. Nie masz pompy i nie chciałeś więc po co piszesz w tych wątkach ?

 

Bo się oczytałem i dzielę się wiedzą i obliczeniami.

 

Prawda jest że albo na początku więcej się wyda ale później koszty eksploatacji będą niższe , albo na początku się mniej wyda ale później ZAWSZE koszty będą już wyższe ..

 

Przyjmujesz błędne założenie, ale typowe dla miłośników pomp, że żywotność ich systemu grzewczego jest taka sama, jak innych.

Tymczasem przy przeciętnym szczęściu czeka Cię za kilkanaście lat wymiana PC. Albo kapitalny remont. Który będzie kosztował więcej, niż cały mój system grzewczy. I trzeba będzie "amortyzować" od nowa.

Przy odrobinie pecha, to będzie kilka dni po skończeniu gwarancji, przy odrobinie szczęścia ze 25 lat.

Ale też w tym czasie trzeba będzie na 99,99% coś wydać na system. I pracy, i pieniędzy. Przy wodnej podłogówce są elementy, które się zużywają, wymagają wymiany czy konserwacji.

 

 

PV za darmo nie jest i jakby miały dostarczyć tyle prądu ile wymaga Twój dom to koszty olbrzymie a dodatkowo przy dużej mocy PV już "przeliczniki" z energetyką nie sa tak korzystne.

 

Pewnie bez problemu zmieszczę się w 10MWh/r (całość, włącznie z bytowym przy dwóch osobach pracujących głównie w domu - i te 10MWh to bardzo pesymistyczna prognoza, przy nie odpalaniu klimy do grzania i nie używaniu kominka). Więc ZE potrąci 20% jeżeli zamontuję PV na wszystko. Ale przy G12x nie ma to sensu - góra na pokrycie zużycie w drogiej strefie (z czego drobna część, to CO i CWU).

I prawie mi się dodaje pokrycie zużycia w drogiej strefie. Pewnie ze 2MWh - instalacja malutka, 10-12K by kosztowała i licząc kWh po 65gr zwróci się w rozsądnym czasie. Ale to byłoby pokrycie prądu bytowego. Bo licząc po 35gr/kWh to PV też się nie kalkuluje.

 

Osobiście nigdy bym na kable się nie zdecydował a jak już jak ktoś nie chce pompy to zrobił podłogówkę + dał kocioł na prąd.

Cenowo wyjdzie podobnie do kabli a w razie czego kiedyś można zmienić kocioł na pompę albo coś innego ...

 

Nie ma szans. Kable wychodzą 2-3x taniej. Do tego, o czym właśnie dyskutujemy - mają z 10 razy dłuższą gwarancję i zerowe koszty serwisu w tym czasie.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen Ty to jesteś taki dawny Arturo72 tyle że wersji kablowej.

Pisali o kotłach węglowych a Arturo o pompie, pisali o gazie a Arturo o pompie, Ty też masz problem z rozpoznaniem tytułów wątków?

Masz druty, baźgraj i podniecaj się nimi z druciarzami bo pitolisz trzy po trzy w koło to samo, jakie to te Twoje druty dobre i tanie, robi się to nudne powoli.

Chyba zaraz zacznę ja pierdzielić farmazony jakie to dobre są kotły na eko groszek czy pelety w wątkach o pompach czy kablach albo gazie.

Na szczęście zacząłem rozróżniać tytuły i nie będę z siebie robił wiesz czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo się oczytałem i dzielę się wiedzą i obliczeniami.

 

 

 

Przyjmujesz błędne założenie, ale typowe dla miłośników pomp, że żywotność ich systemu grzewczego jest taka sama, jak innych.

Tymczasem przy przeciętnym szczęściu czeka Cię za kilkanaście lat wymiana PC. Albo kapitalny remont. Który będzie kosztował więcej, niż cały mój system grzewczy. I trzeba będzie "amortyzować" od nowa.

Przy odrobinie pecha, to będzie kilka dni po skończeniu gwarancji, przy odrobinie szczęścia ze 25 lat.

Ale też w tym czasie trzeba będzie na 99,99% coś wydać na system. I pracy, i pieniędzy. Przy wodnej podłogówce są elementy, które się zużywają, wymagają wymiany czy konserwacji.

 

 

 

 

Pewnie bez problemu zmieszczę się w 10MWh/r (całość, włącznie z bytowym przy dwóch osobach pracujących głównie w domu - i te 10MWh to bardzo pesymistyczna prognoza, przy nie odpalaniu klimy do grzania i nie używaniu kominka). Więc ZE potrąci 20% jeżeli zamontuję PV na wszystko. Ale przy G12x nie ma to sensu - góra na pokrycie zużycie w drogiej strefie (z czego drobna część, to CO i CWU).

I prawie mi się dodaje pokrycie zużycia w drogiej strefie. Pewnie ze 2MWh - instalacja malutka, 10-12K by kosztowała i licząc kWh po 65gr zwróci się w rozsądnym czasie. Ale to byłoby pokrycie prądu bytowego. Bo licząc po 35gr/kWh to PV też się nie kalkuluje.

 

 

 

Nie ma szans. Kable wychodzą 2-3x taniej. Do tego, o czym właśnie dyskutujemy - mają z 10 razy dłuższą gwarancję i zerowe koszty serwisu w tym czasie.

 

Jak to jest że jak Ty szukałeś fachowca który miał położyć CI kable to nie brałeś kabli z "najwyższej" półki" , sterowniki też zciągałeś z Chin , bez cła , bez vat aby bylo jak najtaniej a tym co chcą podłogówkę to wyszukujesz oferty z kosmosu ???

 

Można spokojnie znaleźć instalatora który za 15-20zł za m2 rozłoży nam podłogówkę. Sądzę że taka dniówka dla wielu będzie wystarczajaca.

Ja płaciłem 14zł za m2. Osprzęt sam kupiłem lepszej jakości , rury też markowe .

Kupowałem wiele materiałów sam , bo starałem się wyszukiwać takie dobrej jakości i w ciekawej cenie , bo jak zaufałbym fachowcom to kupili by to na czym najwiecej by zarobili (dla siebie) .

Nie chce mi się szukać ale wyszła mi bardzo dobra cena za m2 , tylko trochę się trzeba w to "zaagnażować" ...

Co ciekawe te osoby które też szukały zrobiły w zbliżonej cenie do mnie ...

 

Co do pompy to zakładam średni roczny COP na okolo 3 , czyli 3 niższe rachunki jakbym grzał czystym prądem. Mój dom do jakiś superenergooszczędnych nie należy , bo wysokie sufity , duuuże przeszklenia , duża kubatura.

Jeśli koszt CO + CWU roczny wyszedł mi około 900zł to wygląda że grzejąc czystym prądem wyszedł by rachunek około 2700zł .

Jak dla mnie zysk 1800zł roczny to spora oszczędność...

 

Co do pompy to podawałem że pompa łącznie z bojlerem 300L , całym osprzętem kosztowała mnie niecałe 20tys. Dodatkowo chyba 3 tysiące oddała gmina więc koszt 17 tys. Jakby odjąć bojler 300l to wychodzi 15 tys ..

 

Co do żywotności się nie wypowiada , ale znam klimy LG które działają już kilkanaście lat ...

 

Na razie Kaizen przestań grzać kominkiem , zamieszkaj , opomiaruj swój dom , utrzymuj stabilną temperaturę cały dzień to wtedy pogadamy :)

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen Ty to jesteś taki dawny Arturo72 tyle że wersji kablowej.

 

Tyle, że ja kable kupuję, a nie sprzedaję.

 

Pisali o kotłach węglowych a Arturo o pompie

 

Ja napisałem o PC - że jej jedyną zaletą są koszty kWh.

A Ty czemu piszesz nie na temat w tym wątku?

 

Jak to jest że jak Ty szukałeś fachowca który miał położyć CI kable to nie brałeś kabli z "najwyższej" półki" , sterowniki też zciągałeś z Chin , bez cła , bez vat aby bylo jak najtaniej a tym co chcą podłogówkę to wyszukujesz oferty z kosmosu ???

 

A kto bierze pompy z najwyższej półki? I które to? Najdroższe? Viessmann? Jak zaczynałem budowę, to byłem napalony na PC jak szczerbaty na suchary. To widać w moich pierwszych postach. Rozmawiałem z dwoma przedstawicielami wieśka. Obaj blado wypadli. Jeden namawiał na kocioł gazowy (chyba w ogóle miał marne pojęcie o pompach). Drugi wycenił tak, że nie wiedziałem, czy on na serio, czy żartuje.

 

Fachowca od kabli szukałem u kilku producentów. Od Devi mi nie podeszli. Nie słuchali mnie i oferta nie była zgodna z tym, co im mówiłem. Walili farmazony, że miksokret się nie nadaje na podłogówkę i trzeba lać beton płynny z gruchy, że koniecznie folia aluminiowa pod, żeby w ciemności światło odbijała i inne odleciane teorie. Dlatego wybrałem innego wykonawcę. W ogóle w procesie budowy IMO ważniejsza fachowiec, niż materiał.

 

Kable Devi raptem kosztowałyby 600zł więcej niż Elektra (same kable, w tym samym sklepie internetowym). Różnica w jakości pomiędzy producentami kabli grzewczych żadna. I Devi (cała produkcja pod marką Devi pochodzi z Mińska Mazowieckiego), i Elektra, i inni gracze produkują w Polsce. Generalizując - polskie kable (nie tylko grzewcze) są w czołówce światowej. Gwarancja podobna. Że firma może splajtować? Takie rzeczy nie znikają. Devi też nie zniknęło - zostało przejęte przez Danfosa. Podobnie dzieje się w każdej branży. Więksi przejmą mniejszych - ze wszelkimi zobowiązaniami, z bazą klientów, z technologiami...

Sterowniki można stosować zamiennie czy wyrzeźbić tanio sterowanie własne na przekaźnikach.

 

Sterowanie będę robił na RPi i Domoticzu, bo żadne mi nie pasuje - chińskie miały być do drugiej warstwy, pod płytkami w łazienkach, ale w końcu z tej drugiej warstwy zrezygnowałem. Nawet jakbym zrobił najbardziej szpanerskie Devilink (centralka z WiFi i dostępem przez net i klienci w poszczególnych pokojach) to za kable ze sterowaniem wydałbym poniżej 10K brutto bez dotykania wliczając dodatkowe punkty elektryczne. Ale pewnie SSRy i RPi wyjdą zacznie lepiej, i znacznie taniej. Zamierzam sterować ogrzewaniem na podstawie prognozy pogody wyliczając kWh potrzebne do dostarczenia w każdym pomieszczeniu i dawkować je w taniej strefie. Jak polegnę na tym, to pewnie zamontuję na następny sezon zwykłe termostaty. A do tematu wrócę w dalszej przyszłości.

 

Można spokojnie znaleźć instalatora który za 15-20zł za m2 rozłoży nam podłogówkę.

 

Wrzuć namiary temu potrzebujacemu, któremu krzyczą 130zł/m2 i Myjkowi któremu krzyczą 90zł/m2?

Wg mojego rozpoznania sprzed decyzji o wyborze ogrzewania (czyli tak koniec jesieni początek zimy 2017) znalazłbym hydraulika za 80zł/m2 (materiał z robocizną). Ale teraz ceny poszybowały i trudno znaleźć speca - hydraulik, który mi robił instalację odmówił mi z przeprosinami zamontowania bojlera, bo ma poumawiane roboty i nawet takiego drobiazgu przez pół roku nie będzie miał czasu. To zażartowałem, żeby podniósł ceny. Mówi, że podniósł, ale i tak klienci go zawalają.

 

 

Kupowałem wiele materiałów sam , bo starałem się wyszukiwać takie dobrej jakości i w ciekawej cenie , bo jak zaufałbym fachowcom to kupili by to na czym najwiecej by zarobili (dla siebie) .

 

I masz powypełniane i popodobijane karty gwarancyjne?

 

Mój dom do jakiś superenergooszczędnych nie należy , bo wysokie sufity , duuuże przeszklenia , duża kubatura.

 

Fakt, ja mam oszczędniejszy. Przy PC pewnie płaciłbym z 500zł/rok. Przy kablach z 1,5K. Nie miałem tak atrakcyjnych ofert, jak Ty. Może na prowincji są takie ceny. Sama kotłownia to ponad 20K. Podłogówka z 10K. To by mi się 20 lat zwracało nawet, jakbym ani grosza nie wydał na przeglądy, konserwacje i nic by w tym czasie się nie zepsuło. Nie jestem takim optymistą. Więc skoro okres zwrotu dłuższy, niż przewidywana żywotność instalacji - to wybrałem inaczej.

 

Co do pompy to podawałem że pompa łącznie z bojlerem 300L , całym osprzętem kosztowała mnie niecałe 20tys. Dodatkowo chyba 3 tysiące oddała gmina więc koszt 17 tys.

 

No proszę. Jak ten wędkarz, co opowiada o złowionej rybie:

- Starry, jaką rybę niedawno złapałem... Opowiadałem Ci?

- Tak, trzy razy. Dalej rośnie?

 

Bo u Ciebie dalej koszt spada. Wcześniej pisałeś:

Mnie kompletna kotłownia z ogrzewaniem podłogowym kosztowała około 22tys zł (odjąłem 3000zł zwrotu z gminy).P

 

Teraz odejmujesz drugi raz? A i tak kto zbierze oferty, to oceni realia.

 

Na razie Kaizen przestań grzać kominkiem , zamieszkaj , opomiaruj swój dom , utrzymuj stabilną temperaturę cały dzień to wtedy pogadamy :)

 

Od dwóch dni nie palę w strefie dziennej. Podłogówką grzeję prowizorycznym sterowaniem 3x po 1h w łazienkach i sypialniach (łącznie 16,8 kWh/doba). Teraz w salonie mam 21,5*.

 

Z mojej strony EOsT.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

od jakiegos czasu przeczesuje forum chcąc znależć kilka odpowiedzi, to co czytam bardzo zblizylo mnie do pompy ciepłą powietrznej która ma ogrzewac caly budynek. Zaakceptowalem koszta, zastanawia mnie jednak awaryjnosc tego rozwiazania w dluzszym czasie, Rozumiem ze jest gwarancja ale przeciez chcemy bo pompa pracowala na tyle dlugo by sie zwrocic oraz mozliwie cos zarobic, pytanie czy koszt serwisu oraz naprawa na koszt wlasny (dzis mialem przyjemnosc spojrzec w katalog buderusa, nie wiem co mam myslec o tych cenach, czesto kwoty w tys, czy one sa tak dobre i sie nie psuja ? nic nie jest wieczne. Jak wyglada sprawa z serwisem i dostepem czesci zamiennych ? ktore marki oferuja najlepszy dostep do czesci ? nie chce tygodniami czekac az ktos cos wyprodukuje specjlnie dla mnie.

 

Pozdrawiam

 

 

 

Panowie !

 

wiem że aby wymagać trzeba dać cos od siebie dac lecz przypuszczalem ze odpowiedzi na postawione pytania otrzymam co najmniej kilka, a tu jedyny Kaizen, za co dziekuje porusza dany temat. Padło kilka komentarzy, tak tez chce by to bylo cieple, bezobslugowe....ale takze tanie. Proszę o poważne potraktowanie sprawy o ile to mozliwe, przeciez te pytania maja jakas odpowiedz.

 

 

jak to jest z tymi awariami ?

ile ich jest ?

koszt tych awarii ?

koszt czesci ??

dostepność cześci ?

 

 

mowie oczywiscie o PC powietrznej.

 

Licze na wsparcie PRODUCENTÓW !!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś kojarzę, też coś miał "odchyłki" na druty, nick chyba jasiek z jakimiś cyferkami :)

Pamiętam "walki" z pompiarzami :)

 

karoka - nie obrażaj jaśka - to zupełnie inna liga IMHO (poziom dyskusji!!!)

dalej tu bywa - czasami

Ta...

Tysiące razy więcej...

Po co lepsze baterie skoro przecież można sobie podładować...

Po co w EV lepsze akumulatory..., przecież wystarczy postawić więcej ładowarek a najlepiej to ciągnąć kabel za sobą...

I mimo że ma u siebie kable i twierdzi że do nowego domu też ponownie dałby kable - to jak są chętni, to montuje im PC :lol2:

Może coś pomyliłem, ale tak coś kojarzę ze starych czasów :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś kojarzę, też coś miał "odchyłki" na druty, nick chyba jasiek z jakimiś cyferkami :)

Pamiętam "walki" z pompiarzami :)

 

nie , nie . Jan We...i (klimy)

 

Dla samych potrzeb ogrzewania wystarczy instalacja za kilkanaście tysięcy. I jest ogrzewanie za darmo.
tu chodziło o PV

 

 

33-40 bez robocizny.

to ich koszt - PV

 

plus

 

Całkowity koszt wykonania planowanego ogrzewania całego domu klimatyzatorem kanałowym szacuję na 10000zł. Będzie ogrzewał 150m2.

 

tak promował darmowe ogrzewanie

 

ok koniec :offtopic:

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jest z tymi awariami ?

ile ich jest ?

koszt tych awarii ?

koszt czesci ??

dostepność cześci ?

 

mowie oczywiscie o PC powietrznej.

Licze na wsparcie PRODUCENTÓW !!

Tutaj jest problem. O awariach generalnie mało jest informacji. Były pojedyncze przypadki opisane...na producentów nie licz, tutaj się nie udzielają. Ale też pc p-w od stosunkowo niedawna montuje się na bardziej masową skalę, więc materiału porównawczego jest jednak niewiele. Varmepumpsagare kiedyś podał fajnego linka odnośnie awaryjności powietrznych...nie potrafię go znaleźć...jak czytasz te słowa, to pewnie wiesz co mam na myśli (mimo że to stare dzieje) i wklej ponownie :rolleyes:

 

Koszt awarii - może być bardzo różny, bo różni producenci mają bardzo różne ceny...tak samo koszt części....

 

dostępność części - póki producent produkuje dany model , to nie ma problemu. Problem pewnie będzie za x lat, jak dany model będzie wycofany z produkcji...to tak jakbyś po 10-15 latach chciał kupić jakiś drobny element do wymiany np w płycie głównej komputera (i nie mam tutaj na myśli np. kondensatora)

Ale na dzisiaj to taki trochę wydumany problem, bo tak naprawdę to wróżenie z fusów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem o kogo chodzi... to ten co twierdzi ze wszyscy jada na tym samym wozku ( i.e placa tyle samo za rachunki ).

PC ma zawsza praktycznie COP 2, do systemu CO dolicza RTV & AGD. Czesto szydzil z bee pompiarzy.

Watki jak ogrzewanmie z COP 1 , kable kontra klamot itp. Ale i mu sie ponoc odmienilo jak niektorym promotorom kopcenia i szydzenia z pompiarzy ( nie o tobie ;) ). Teraz nie wiem czy de facto PC nie instaluje... :rolleyes: I chyba nie sa juz takie be. Nie mam jednak pojecia jak klientom uzasadnia

ich instalacje w swietle swoich przekonan i tego co wypisywal.

Fajnie że jesteś. Tak, te COP=2 dla całego budynku i ten wózek też doskonale pamiętam :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zmasowany " atak " . W wątku " ekonomiczne spalanie węgla kamiennego " inny szaleje , że ogrzewa 100m2 za 100 zł ( sto zł) miesięcznie - GAZEM.

 

Widzisz, diabeł tkwi w szczegółach. Jakiś czas temu, nie wiem, rok, może 2 temu, Elfir wklejała skan swojego rachunku za gaz za cały rok. I wiesz, jeśli dobrze pamiętam, to była tam kwota około 1300zł. Nie chce mi się teraz tego szukać...ale taki wynik jest jak najbardziej możliwy. Tak samo jak możliwe jest ogrzewanie domu z COP=1 taniej niż z wykorzystaniem PC. Trzeba tylko wybudować odpowiednio ciepły dom...Takich przypadków tutaj na forum znajdziemy mnóstwo - co mają niższe rachunku za CO grzejąc z COP=1 niż użytkownicy PC.

 

Więc wiesz...to wszystko akurat jest możliwe...czy akurat w tym przypadku - nie wiem...nie mam ochoty drążyć tematu.

 

dobra, znalazłem posty bez faktur, jest niżej niż to co widziałem na fakturach - te był w innym wątku przy okazji właśnie tego typu kłótni ;)

 

gaz ogrzewanie + ciepła woda od 12.2015 do 11.2016 (rok) wyniósł:

1130,87 zł

 

I kto powie, ze nie opłaca się budować energooszczędnie?

 

Ogrzewanie z ciepłą wodą od 1.01.2017 do 31.12.2017 ~ 1 200 zł

 

temperatura podniesiona ze średniej dobowej 19,5 (19 noc i 21 dzień) do 20 stopni (19 noc i 21,5 w dzień). W 2017 roku rozpoczęliśmy nieco wcześniej sezon grzewczy (ok. 20 października) w porównaniu z 2016 rokiem (po 1 listopada).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK . i ja się zgodzę , i wierzę .. ale popatrz na temperatury w domu .. i podnieś je do 23-24 stopni tak jak jest u mnie ...

Nie powiem że ma zimno bo pewno nie ma we własnym odczuciu w końcu grzeje dla siebie ale dla mnie by było za chłodno i " spalanie " musi być odpowiednio większe w moim przypadku - nie ważne czego gazu czy prądu

 

aby mieć 21 stopni w domu u mnie wystarczy grzać z tem 28 stopni tylko od 21-do 6 rano , a cwu 6-7 i stop do wieczora , pobiera wtedy 9,5 kw za taką nockę

 

9,5 x 31 = 294 kwh na miesiąc CO+CWU ale tak nie będe miał bo dla mnie za chłodno i grudzień " zjadł przeszło 500 - ale w domu 23-24 dla mnie akceptowalne .

 

Wszystko zależy od indywidualnych odczuć temp. komfortowej . Dla tego podawanie na forum ile kto zjadł KWH na miesiąc biorę tylko poglądowo , robiąc sobie takie widełki , że między 300-600 KW w temp. 21-23,5 , bo takie są realne wskazania i pobory . ( w miarę ocieplonym domach )

Edytowane przez toommm
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...