Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie umiem Ci więcej pomóc. Czy kupiłeś pompę używkę czy może podróbkę. Wraz z dostawą nowego urządzenia masz dostać komplet dokumentów (instrukcję dla użytkownika oraz instrukcję dla instalatora). Jeżeli nie -to upomnij się albo pobierz odpowiednie ze strony:

http://www.alpha-innotec.pl/klient/materialy-do-pobrania/instrukcja-obslugi-pompy-ciepla.html

 

Niby pompa z końcówki starej serii WZS, Luxtronic 2.0 wer. 1.70. Może po prostu źle wchodzę. Instrukcje mam pobrane. pokombinuje jeszcze.

 

Po zmianie ustawień zrobiło się dosyć szybko o ten 1*C topień chłodniej w domu, ale pompa nie pracowała 2 godziny - jak nigdy :) w ciągu ostatnich 36 godz. zużyła 31kWh w tym grzanie cwu.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

W projekcie mam piec na pelet do 10 kw. Będę miał kominek do 10kw z mechanicznym DGP. Zastanawiam się nad pompą ciepła zamiast pieca na pelet. Podam kilka parametrów z prośbą o podpowiedź w którym kierunku iść. Warunki brzegowe: dom 100m2 pow użytkowej. Docieplenie fundament 10cm, podłoga 15cm, sciany 20cm, dach 25cm, okna 3 szybowe, generalnie termos. Szacowane zapotrzebowanie 30-40 w/m2. Szukam rozwiązania bez rycia w ziemi z pompą powietrze woda co + cwu + klima. Układ pomieszczeń na parterze kuchniosalon, wc kotlownia i 1 pokój, poddasze to 4 równe pomieszczenia (3 pokoje +łazienka). Taki standard. I takie mam pytania: jaka pompa ciepła do -15stC cena/jakość/serwis ? jakie odbiorniki CO dobrać ? opcja a. -kuchniosalon dać podłogówkę + klimakonwektor a w reszcie pokoi klimakonwektory czy opcja b. - wszedzie dać klimakonwektory czy c. inne

Wiem że dobór docelowy wymaga projektu wykonawczego i obliczeń ale proszę o opinię.

Z góry dziękuje za konstruktywne odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli -piszesz -że będziesz miał kominek -to powietrzna PC wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Nie napisałeś czy masz już zrobioną instalację co ? Pompy ciepła lubią niskotemperaturowe zasilania czyli podłogówkę wszędzie do ogrzewania.

Co do klimy -wypowiedzieć się muszą inni. Można podłączyć pod podłogówkę, tylko co wolisz -czy jak ci dmucha za uszami czy chodzić po zimnej podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W projekcie mam piec na pelet do 10 kw. Będę miał kominek do 10kw z mechanicznym DGP. Zastanawiam się nad pompą ciepła zamiast pieca na pelet. Podam kilka parametrów z prośbą o podpowiedź w którym kierunku iść. Warunki brzegowe: dom 100m2 pow użytkowej. Docieplenie fundament 10cm, podłoga 15cm, sciany 20cm, dach 25cm, okna 3 szybowe, generalnie termos. Szacowane zapotrzebowanie 30-40 w/m2. Szukam rozwiązania bez rycia w ziemi z pompą powietrze woda co + cwu + klima. Układ pomieszczeń na parterze kuchniosalon, wc kotlownia i 1 pokój, poddasze to 4 równe pomieszczenia (3 pokoje +łazienka). Taki standard. I takie mam pytania: jaka pompa ciepła do -15stC cena/jakość/serwis ? jakie odbiorniki CO dobrać ? opcja a. -kuchniosalon dać podłogówkę + klimakonwektor a w reszcie pokoi klimakonwektory czy opcja b. - wszedzie dać klimakonwektory czy c. inne

Wiem że dobór docelowy wymaga projektu wykonawczego i obliczeń ale proszę o opinię.

Z góry dziękuje za konstruktywne odpowiedzi.

 

Dołóż minimum 10cm izolacji w dachu, zamiast kominka z DGP wystarczy grzałka w pompie pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zadam jeszcze raz pytanie bo generalnie nikt mi nic nie potrafi powiedzieć w tym temacie. Kończe budowę domu i stoję przed doborem źródła ciepła. Generalnie takowy oto dom: Dom piętrowy z poddaszem użytkowym, 213 m po podłodze, 170 użytkowej (tyczy się to wysokości na poddaszu i tym co wchodzi w użytkowa a co nie), garaż planuje też wyposażyć w podłogówkę tylko co jakieś 20cm (to nie będzie garaz tylko jakies takie pomieszczenie gospodarcze). Fundamenty ocieplone XPS 10cm, ściany grafit 20cm (0,0032), podłoga na gruncie grafit 10 cm (chyba że może być zwykły biały twardy styro), 7 cm wylewki, poddasze 25 cm wełny, wentylacja grawitacyjna, okna 3 szybowe 7 komorowe z profilem VEKA 82.

 

Cały czas miałem w głowie i dogadanego już Panasonica T-CAP 9 kW. Jednakże ostatnio zaproponowano mi Aristona Nimbusa 70s. POdobno gwarancje można przedłużyć do 8 lat, serwisem zajmują się serwisanci Aristona, których w mojej okolicy jest 4. W przypadku Panasonica jeśli zamontuje mi ją firma odległa o 300 km to ona zajmuje się serwisem więc to na bank potrwa. Na papierze wszystko wygląda ok. Nie wiem jak jest przy -20. Ale COP Aristona wydaje się ok. Czy ktoś z tu obecnych może mi doradzić co mam wybrać tak żebym miał głowe spokojną. W tym przypadku to moge i nawet Mitsubishi Zubadana rozważyć tylko żeby to miało sens. Bo nie chodzi mi tu o płacenie za markę tylko za to co działa. W załączeniu dodaję wykres pozyskany z aristona.

ariston.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołóż minimum 10cm izolacji w dachu, zamiast kominka z DGP wystarczy grzałka w pompie pw.

 

Wełnę dołożyć jeszcze mogę. Kominek i tak będzie rekreacyjnie a przy okazji jako dogrzanie w bardzo niskich temperaturach.

 

Jeżeli -piszesz -że będziesz miał kominek -to powietrzna PC wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Nie napisałeś czy masz już zrobioną instalację co ? Pompy ciepła lubią niskotemperaturowe zasilania czyli podłogówkę wszędzie do ogrzewania.

Co do klimy -wypowiedzieć się muszą inni. Można podłączyć pod podłogówkę, tylko co wolisz -czy jak ci dmucha za uszami czy chodzić po zimnej podłodze.

 

Instalacji CO jeszcze nie ma. Duże znaczenie ma klima bo nie wiem czy może być w podłogówce przy pompach powietrze/woda czy nie. Dlatego zastanawiam się nad opcją z klimakonwektowami zamiast podłogówki.

Jaką pompę ciepła powietrze/woda do co/cwu/klima polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełnę dołożyć jeszcze mogę. Kominek i tak będzie rekreacyjnie a przy okazji jako dogrzanie w bardzo niskich temperaturach.

 

 

 

Instalacji CO jeszcze nie ma. Duże znaczenie ma klima bo nie wiem czy może być w podłogówce przy pompach powietrze/woda czy nie. Dlatego zastanawiam się nad opcją z klimakonwektowami zamiast podłogówki.

Jaką pompę ciepła powietrze/woda do co/cwu/klima polecacie?

Dom 100m2 z zapotrzebowaniem 30 - 40 w/m2 a ktoś Ci proponuje źródło ciepła 10kW? Tobie potrzebne jest 3 do 5. Po nad to co ma wspólnego klima z OP? To dwa różne systemy funkcjonujące zupełnie niezależnie i do tego mogą się jeszcze nawzajem uzupełniać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 100m2 z zapotrzebowaniem 30 - 40 w/m2 a ktoś Ci proponuje źródło ciepła 10kW? Tobie potrzebne jest 3 do 5. Po nad to co ma wspólnego klima z OP? To dwa różne systemy funkcjonujące zupełnie niezależnie i do tego mogą się jeszcze nawzajem uzupełniać.

 

Do 10 kw był projektowany kocioł na paliwo stałe, też wydaję mi się że pompa do 6kw dałaby radę go zastąpić, tylko jakie odbiorniki ciepła zastosować tak by zimą grzały a latem chłodziły. Jak to zrobić by mogły się uzupełniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 10 kw był projektowany kocioł na paliwo stałe, też wydaję mi się że pompa do 6kw dałaby radę go zastąpić, tylko jakie odbiorniki ciepła zastosować tak by zimą grzały a latem chłodziły. Jak to zrobić by mogły się uzupełniać?
Przynajmniej ja bym się nie zastanawiał. Dałbym OP + mała PC 5kW i do tego niewielki klimatyzator jak już nie możesz bez niego się obejść. Co do kominka to rzecz gustu ale poczytaj sobie tematy z tym związane. Z reguły zauroczenie mija po kilku miesiącach a potem masz mebel. Jako zapas ewentualny do grzania może posłużyć klima. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej ja bym się nie zastanawiał. Dałbym OP + mała PC 5kW i do tego niewielki klimatyzator jak już nie możesz bez niego się obejść. Co do kominka to rzecz gustu ale poczytaj sobie tematy z tym związane. Z reguły zauroczenie mija po kilku miesiącach a potem masz mebel. Jako zapas ewentualny do grzania może posłużyć klima.

 

Zgadza się . Kominek np u mnie od 1.09.18 został rozpalony x 0. Służy jako mebel a kosztował sporo - DGP itp ok 15 tys. Jak już chcesz wstaw sobie ładną Kozę. Grawitacyjnie i tak coś tam pójdzie do góry a koszty dużo niższe. OP i mała pompa 5 KW to dobre rozwiązanie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również u mnie ma być pompa ciepła :) a dokładnie to dwa klimatyzatory Gree U-Crowny... a akurat te, ze względu na parametry:

- w salonie 30m2 3,5kW w sypialni mieszczącej się na poddaszu 25m2 2,6kW . Mam takie zapytanie: czy robić to na dwóch jednostkach zewnętrznych czy na jednej multi ?... Jakie są plusy i minusy takich rozwiązań? Cenowo multi tańsza, ale czy parametry nie dostają w łeb ? Oczywiście oprócz chłodzenia, chcę nimi dość mocno grzać... główne ogrzewanie to kable grzewcze. Proszę o podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi sezon grzeje z tym że w pierwszym odbywały się prace wykończeniowe, jest to nowy budynek postawiony raczej napewno mam za słabo ocieplony stropodach tak jak wspomniałem tylko 15 cm styropian eps100 fakt że około tygodnia o ogrzewanie odbywali się za pomocą grzałki nawalił zawor rozprezny na szczęście na gwarancji.. ilosci podałem razem z cwu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie coś to duże zużycie

 

@Micmal - nie słuchaj tutaj co poniektórych. Naoglądali się zużyć od osób które wybudowały wzorcowo domy i potem mają kompleksy.

Faktem jest, że musiałeś narobić podczas budowy dużo błędów, bo te zużycie za ten okres powinno być mniejsze...nowe domy zbudowane "idealnie" mają mniejsze zużycie...

Dla porównania mój "durszlak" budowany 10 lat temu - od sierpnia zeszłego roku do 2.02.2019 zużył 2930kwh, a dom trochę większy niż twój, z dwustanowiskowym garażem, piwnicą i dużo wyższymi temperaturami niż ty utrzymujesz. Przez cały rok zużywam około 5000-5500kwh na CO+CWU(z tego około 74% w taniej taryfie).

Ale kompletnie się tym faktem nie przejmuj, na pewno jesteś zadowolony z kosztów...

15cm izolacji na stropodachu? :jawdrop:

No to przestaję się dziwić...jak jest możliwość, to dołóż koniecznie, póki ci się jeszcze chce ;) , a zauważysz od razu różnicę...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15cm izolacji na stropodachu?

No to przestaję się dziwić...jak jest możliwość, to dołóż koniecznie, póki ci się jeszcze chce ;) , a zauważysz od razu różnicę...

 

Wg mojego wyliczenia różnica 15cm styro na stropodachu (pomiędzy 15cm styro na stropodachu a 30cm) to dla stropu o powierzchni 100m2 około 400Wat straty przy delcie 40K (czyli na zewnątrz -20*C).

Łatwo policzyć, że takich dni jest niewiele i tak naprawdę (w temperaturach zimowych ok 0*C), to ta różnica będzie wynosić około 200W, czyli w ciągu całego sezonu różnica w ocieplenie 15cm a 30cm daje to różnicę (licząc tylko prąd po 30gr/kWh) w przybliżeniu około 200zł/sezon , niechby było 300zł.

Czy warto biorąc pod uwagę starte miejsca i koszt styropianu?

Wg mnie więcej niż 15-20cm ocieplenia na stropie nie warto dawać.

Ważniejsze są mostki termiczne, styk murłaty, ścianki szczytowe, płotwie, kominy itp niż przesadzona grubość ocieplenia.

 

policzone na podstawie kalkulatora on-line: https://budowlaneabc.gov.pl/charakterystyka-energetyczna-budynkow/kalkulatory/calc-wpc/

 

Tutaj moje wyliczenie:

lambda stropu betonowego = 2

Opór stropu 20cm = 0,2/2 = 0,1

Lambda zwykłego styropianu 0.040,

Opór warstwy 15cm R=0.15 /0.04=3,75

współczynniki odbicia Rsi Rse = 0,10 + 0.04 = 0,14

R całkowite = 0,1 + 3,75 + 0,14 = 4,0

U całej przegrody = 1/ R = 1/4 = 0,25

dla powierzchni 100m2 i różnicy temperatur 40K :

Przewodność = 100 * 40 * U = 400 * 0,25 = 1000W

 

Opór warstwy 30cm R=0.30 /0.04=7,5

współczynniki odbicia Rsi Rse = 0,10 + 0.04 = 0,14

R całkowite = 0,1 + 7,5 + 0,14 = 7,7

U całej przegrody = 1/ R = 1/7.7= 0,13

dla powierzchni 100m2 i różnicy temperatur 40K :

Przewodność = 100 * 40 * U = 400 * 0,13 = 520W

 

Jak widać przy największych mrozach róznica wynosi około 500Wat w obliczeniach.

Dla jednego dnia tak mroźnego to starta grzejąc samym prądem po 35gr/1kWh:

24h * 0,35zł * 0,5kWh = 4,20zł /dobe

Musiało by być 100 tak mroźnych dni aby zyskać 420zł na ogrzewaniu samym czystym prądem nie wspominając o COPie np 3, wówczas ten zysk będzie wynosił ok 140zł.

 

Zatem zwiększenie grubości styropianu z 15 do 30cm da nam to praktyczną oszczędność w czasie całego sezonu około 100-200zł dla pompy ciepła z COP=3

Edytowane przez Tolo74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie prądu jest w kWh i uzależnione od wielu czynników, ale ogólnie od zapotrzebowania domu. Zapotrzebowanie domu jest zależne od kubatury i ocieplenia.

Mój wniosek był następujący: Zużycie prądu jest zależne od grubości ocieplenia, ale zwiększenie ocieplenia stropodachu z 15 do 30cm nie przynosi opłacalnych oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ProStaś tu sie nie zgodzę "I paradoksalnie, o czym trzeba pamiętać, im więcej energii dom potrzebuje, tym bardziej uzasadnione jest użycie PC."

porównaj ceny pompy 5kW a 16Kw? koszt inwestycyjne też odrywają rolę, co z domem "durszlakiem ciepło ucieka wszędzie instalacja na grzejnikach TZ 60-70*C wątpię czy pc opłacalna

 

Wykażesz na liczbach, że przy większym zapotrzebowaniu spada opłacalność PC?

Jak mam 3,5MWh/r za prąd po 35gr./kWh zapłacę 1225zł. Przy PC za prąd zapłącę jakieś 400zł + 300zł za serwis. Oszczędzam 525zł. Za to koszt instalacji to jakieś 10k zł vs 45K zł.

Jak potrzebuję 10,5MWh/r - to po 35gr za prąd zapłaciłbym 3675zł. Przy PC razem z przeglądem 1525 zł. Oszczędzam 2150zł co rok. Koszt instalacji jakieś 20K vs 50K zł. PC zaczyna mieć sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...