Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wykażesz na liczbach, że przy większym zapotrzebowaniu spada opłacalność PC?

Jak mam 3,5MWh/r za prąd po 35gr./kWh zapłacę 1225zł. Przy PC za prąd zapłącę jakieś 400zł + 300zł za serwis. Oszczędzam 525zł. Za to koszt instalacji to jakieś 10k zł vs 45K zł.

Jak potrzebuję 10,5MWh/r - to po 35gr za prąd zapłaciłbym 3675zł. Przy PC razem z przeglądem 1525 zł. Oszczędzam 2150zł co rok. Koszt instalacji jakieś 20K vs 50K zł. PC zaczyna mieć sens.

 

A Ty ciągle te bzdurne ceny podajesz aby tylko wykazać opłacalność kabli ?

 

W Twoim domu starczyła by pompa 5-7KW. Z podłogówką sądzę że dało by się spokojnie to wykonać za max 25 tys .

Tyle że trzeba chcieć i poszukać ...

 

Wielu widać się to udaje ...

 

Nie znam także nikogo kto ma dom 100-120m2 , pompę PW i ma rachunki za ogrzewanie 400 zł, a często są to domy lepiej ocieplone od Twojego.

 

Sądzę że po prostu prawdziwe zużycie ciepła wychodzi jak zacznie się grzać i bardzo często teoria nie pokrywa się z rzeczywistością ...

 

 

Byli już tu tacy co uważali że da się suszarką do włosów ogrzać dom a później ich teorie szybko rzeczywistość naprostowała :lol2:

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wielu widać się to udaje ...

 

Jesteś jedynym, co się chwali montażem kompletnej kotłowni z PC i podłogówki za 20K zł (w okolicach - bo podajesz różne ceny).

Wielu się chwali wycenami w okolicach 90zł/m2 podłogówki i ponad 20K zł za kotłownię (często grubo ponad 20K).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś jedynym, co się chwali montażem kompletnej kotłowni z PC i podłogówki za 20K zł (w okolicach - bo podajesz różne ceny).

Wielu się chwali wycenami w okolicach 90zł/m2 podłogówki i ponad 20K zł za kotłownię (często grubo ponad 20K).

 

Podłogówka to nie jakaś czarna magia i ceny materiałów są dostępne dla każdego. Ilość materiały można też policzyć.

Rozłożenie podłogówki to dla 2 fachowców niecały dzień roboty.

 

U mnie umówiłem się na 14zł od m2. Materiały sam kupowałem (większość).

Jak się zna ceny to można sobie wyliczyć ...

 

A jak ktoś chce płacić 90zł i przepłacać to jego problem ...

 

Na tym to wszystko polega. Można się zaangażować w budowę i wybudować tanio dom , a można mieć to głęboko gdzieś i zapłacić mnóstwo kasy za dom.

Widzę to po sobie i po różnych wycenach i przy różnych negocjacjach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie umówiłem się na 14zł od m2. Materiały sam kupowałem (większość).

 

Podesłałeś namiary potrzebującym, jak prosiłem:

 

Można spokojnie znaleźć instalatora który za 15-20zł za m2 rozłoży nam podłogówkę.

 

 

Wrzuć namiary temu potrzebujacemu, któremu krzyczą 130zł/m2 i Myjkowi któremu krzyczą 90zł/m2?.

 

I taka "last minute" wycena:

 

Ja u obecnego tu Asolta. I a propos cen - właśnie dostalam wycenę, za ułożenie 1 m2 chcą 35 pln (netto),

 

Wspomożesz? Przy różnicy 270% to i z dojazdem Twoja ekipa powinna być dużo tańsza.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen, strasznie (moderowano)i nie wiem czemu CWU nie liczysz.

 

Panasonic tcap+podlogowka to u mnie 36tys (25+11tys) 173m2 grzane.

Zuzycie na co i cwu to u mnie 14mwh cop lekko ponad 3

Prad 14000*0.3=4200zl

PC = 4350*0.3=1300zl. Przeglad 150zl i nie musze go robic zeby zachowac gwarancje.

T2 to u mnie 25gr, ale delikatnie wychodze na droge wiec w przyblizeniu licze srednia 30gr.

Teraz policz oplacalnosc, czas zwrotu czy co tam jeszcze chcesz. Moim zdaniem zwrot jest dosc szybki.

Edytowane przez Tomaszs131
wulgaryzmy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prad 14000*0.3=4200zl

 

Brawo. Wsparłeś "wyliczeniami" twierdzenie

I paradoksalnie, o czym trzeba pamiętać, im więcej energii dom potrzebuje, tym bardziej uzasadnione jest użycie PC.

 

Faktycznie, przy takim durszlaku pompa może mieć sens.

Policzmy dokładniej. Dajmy nawet lekkie fory pompie - niech to "lekko" ponad 3 będzie COP=3,5 i niech kable wymagają tyle samo wyjechania w droga strefę (a dodatkowa moc przy kablach praktycznie nic nie kosztuje i nie spada z temperaturą).

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=426924

 

W ósmym roku pompa wychodzi na prowadzenie pod względem opłacalności. Brawo. W takim domu może mieć sens. Ile jeszcze pociągnie? "zarobi" na wymianę albo poważniejszą naprawę za kilka kolejnych lat? O ile nie zepsuje się zaraz albo i przed ósmymi urodzinami - w końcu gwarancji ma ile? Dwa lata? Trzy? W najlepszym wypadku 5 lat.

 

Przeglad 150zl i nie musze go robic zeby zachowac gwarancje.

 

Wrzucisz warunki gwarancji? Jeszcze takiej nie znalazłem dla PC PW (tylko zajawki marketingowe). Cena przeglądu też fajna - CNC wrzucał dawno temu cenę 300zł.

temp.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podesłałeś namiary potrzebującym, jak prosiłem:

 

Wspomożesz? Przy różnicy 270% to i z dojazdem Twoja ekipa powinna być dużo tańsza.

 

Ale na co namiary ? Na hydraulika który mi robił hydraulikę i także mi robił podłogówkę ?

Myślisz że pojedzie gdzies kilkaset kilometrów aby komuś położyć podłogówkę ?

 

Ja szukałem na OLX i na Allegro. Dodatkowo Oferia ...

Mowa o samym rozłożeniu podłógówki , montażu rozdzielacza i próbach ciśnieniowych.

 

Na pompę miałem kilka wycen. Moja końcowa oferta różniła sie o kilka tysięcy , bo zrezygnowałem z bufora , dodatkowej pompy i wymieniłem zbiornik 300L na inny 300L. Dzięki dodatkowemu zaangażowaniu zaoszczedziłem dodatkowo kilka tysięcy ...

Styropian jak pisałem sam kładłem i też dzięki temu też była dodatkowa oszczędność.

 

Co do wycen i cen to zależy od zdolności negocjacyjnych i zaangażowaniu inwestora. To nie tak że każdy za taką cenę zrobi. Ceny są umowne i w większości zależą od zaangażowania inwestora ..

 

Takie życie ...

Chcesz tanio to szukaj , negocjuj , porównuj ...

 

Mnie szukanie fachowców , materiałów , negocjacje , losgityka sporo czasu i nerwów kosztowało , ale jak to mówią nic za darmo nie ma ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ProStaś tu sie nie zgodzę "I paradoksalnie, o czym trzeba pamiętać, im więcej energii dom potrzebuje, tym bardziej uzasadnione jest użycie PC."

porównaj ceny pompy 5kW a 16Kw? koszt inwestycyjne też odrywają rolę, co z domem "durszlakiem ciepło ucieka wszędzie instalacja na grzejnikach TZ 60-70*C wątpię czy pc opłacalna

 

No pewnie można różnie liczyć (a powyżej od mojego postu widać dowody), ale uniwersalna prawda - w pewnym uproszczeniu - jest taka jak napisałem.

Jasne, co innego starsze domy z kiepskim ociepleniem i kaloryferami, czy też dom o zapotrzebowaniu szczytowym 16 kW.

 

Jednak matematyczne proporcje pozostaną bez zmian, przy COP = 4.

Dom potrzebuje 20.000 kWh = koszt 5000 kWh ("zysk" z PC = 15.000 kWh)

Dom potrzebuje 28.000 kWh = koszt 7000 kWh ("zysk" z PC = 21.000 kWh)

 

Prawdą natomiast jest to, że dostępne obecnie technologie pozwalają na różne sposoby realizować budowę/grzanie domu i CWU.

Moim zdaniem, którego będę bronił jak niepodległości, najważniejsze jest pozyskanie WIEDZY przed budową i podjęcie przemyślanych decyzji. Każdy wybór pociągnie za sobą określone konsekwencje, a idealnych wyborów nie ma i nie będzie.

 

Paradoksalnie i Kaizen i kaszpir007 mają rację.

Zbierając sondażowo oferty na PC okazało się, że absolutnie nic, w niektórych firmach z mojego regionu ,się nie zmieniło od 2007-2008 r. kiedy budowałem pierwszy dom. Zadzwonił frajer to strzyżemy (OMG piszę jak arturo72 :eek:) i ceny są takie jak pisał Kaizen.

 

Kiedy wiesz co chcesz i nie dasz się omamić tekstom "panie kolanka, złączki, naczynia wzbiorcze do PC to 8.000 zł. netto (off kors)", to znajdziesz rozwiązanie za ceny kaszpira007.

 

Kluczem jest wiedza....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie stara cena do końca 2020r. Podaję cenę osiągalną dla wszystkich (dla większości osiągalna jest niższa - co jeszcze zmniejsza opłacalność PC).

 

Możesz w końcu napisać wprost,jakie masz ceny prądu i do kiedy - i wskazać gdzie była taka oferta? Bo plączesz się w zeznaniach, a odnoszę wrażenie, że odpowiedzi na niewygodne pytania nie udzielasz...

 

tutaj przewija się taka

Jak mam 3,5MWh/r za prąd po 35gr./kWh zapłacę 1225zł.

W innym miejscu wcześniej cena prądu wychodziła ci dużo niższa....

wyjaśnisz to w końcu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to nie mam pojęcia w jakim celu. Przecież temperatura w pomieszczeniu raczej nie spada poniżej 10 stopni. Ale może to taki "dupochron" - a nóż się przyda.

 

Poczytaj o absorpcji czynnika chłodniczego przez olej smarowy

 

Generalnie problemem jest większe zużycie sprężarki gdy olej przez absorpcję czynnika chłodniczego traci właściwości smarne. W sumie to działanie nierozsądne ze strony producentów, że montują te grzałki. Może robią to ci, co obawiają się, że sprężarka bez tego nie dotrwa nawet do końca gwarancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen dość dużo masz informacji technicznych ... na czym większy zysk instalatora - PC czy kable ??

 

Nie wiem, kto więcej zarabia - na pewno robiąc wodną podłogówkę z kotłownią na PC więcej trzeba się narobić. Ułożenie samych kabli to łatwiejsza i lżejsza robota niż ułożenie samych rurek. Montaż bojlera z grzałką też jest prosty. Przy wodnej podłogówce trzeba się więcej narobić niż przy całej instalacji opartej na kablach i bojlerze. Wyregulowanie wszystkiego też trochę zajmuje - zwłaszcza jak jest robione bez projektu, bo "robimy zawsze co 10cm i wszyscy zadowoleni". Przy kablach nie ma czego zepsuć, bo każdy obwód jest niezależny i nie wpływa na pozostałe. Przy wodnej podłogówce, jak masz nie dostosowany (za duży) rozstaw w jednym pomieszczeniu, to musisz tłumić przepływy przez pozostałe pętle, żeby przez tę za słabą był większy przepływ i/lub podnosić temperaturę zasilania. Więc wodna podłogówka wymaga większej fachowości i dokładniejszych obliczeń - do czego większość oferentów (zwłaszcza tych tańszych) nie ma "predyspozycji". I niektórzy to łatają oferując drogą automatykę z termostatami na poszczególnych pętlach.

 

Instalatora PC przynajmniej do końca gwarancji widzisz co roku i płacisz mu za przegląd najczęściej 250-300zł za każdym razem. Wyczyści (albo i nie będzie takiej potrzeby) parownik, zmierzy ciśnienie, wejdzie do menu serwisowego. Potem też niby warto robić przegląd.

Przy kablach elektryka nie zobaczysz więcej - chyba, że będzie Ci robił obowiązkowe przeglądy pięcioletnie instalacji elektrycznej.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa jak "nie działa" .........
U mnie przez ostatnie 50 godzin I taryfy pobrała 1,19 kWh, czyli grzałka i elektronika to taka żarówka około 24 W. Oczywiście jak temperatura spadnie może zrobić się i 34 W

 

P.S. Przepraszam błąd w obliczeniach od piątku od 19.00 do dziś do 13.00 to nie 50 a 65 godzin I taryfy.

Czyli żarówka nie 24 W a 18,3 W

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez ostatnie 50 godzin I taryfy pobrała 1,19 kWh, czyli grzałka i elektronika to taka żarówka około 24 W. Oczywiście jak temperatura spadnie może zrobić się i 34 W

 

P.S. Przepraszam błąd w obliczeniach od piątku od 19.00 do dziś do 13.00 to nie 50 a 65 godzin I taryfy.

Czyli żarówka nie 24 W a 18,3 W

 

W moim przypadku wychodzi pobór około 9W na godzinę , więc jak widać zależy od podejścia producenta ...

 

A moja klima Split Gree 3,5KW w "czuwaniu" pobiera 50W ...

Ci z tego że klima na R32 , najnowsza generacja jak żre tak dużo prądu w podtrzymaniu i to nie przy jakiś mrozach bo nawet w lato ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kuźwa znowu zonk. U mnie 54W "bierze na biegu jałowym". Kurcze. Nie mam chyba grzałki. Co jest powodem? :mad: Może to narzędzie do pomiaru. Ja mam taki opis "Jednofazowy, dwukierunkowy, czterokwadrantowy pomiar energii elektrycznej i parametrów sieci, zgodny z dyrektywą MID, ...". Może tu jest przyczyna?
A obiegówka sobie chodzi czy stoi?:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie mam pojęcia co u Ciebie tyle bierze. Karter z reguły ma max 30 W a elektronika 1 - 2 W. Kaszpir też pisał że jego klima ma 50W. U mnie nie całe 50 jest jak dojdzie obiegówka przy puszczeniu PC na pogodówce 24h/doba bez kagańca. Sprężarka wtedy staje a obiegówka mieli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...