Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Fakt mój błąd, II strefa :) Audytor, który wykonywał OZC mówił o Tz 30-35 stopni i tak zrobiłem.

 

To czemu temperatura obliczeniowa 16*?

Chyba kupiłeś bubla. Jak są takie podstawowe błędy - to strach się bać, jakie są w trudniejszych miejscach.

Mam dosyć podobnie ocieplony dom (tylko wentylację mam z odzyskiem) - i przy tz 35* miałbym ponad 2x przekroczoną moc przy -20* za oknem. Akurat tak sobie liczyłem, żeby grzejąc prądem sporadycznie wyjeżdżać w drogie okienko. Ale przy takich temperaturach jak teraz to pewnie ze 25* powinno wystarczyć. No dobra - dodajmy kilka stopni na wygrzanie posadzki (czy może robiłeś?). To dalej jest sporo poniżej 30*,

 

A jaką masz temperaturę powrotu i na jakich obrotach pracuje sprężarka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, że audytor się machnął w strefie klimatycznej i ja też tak przepisałem tą bzdurę dalej na forum, tak czy siak mało to istotne, bo dla II strefy jest to -18, a takiej temperatury od 10 lat nie widziałem. Wyszło 8 kw dla (-16) i temperatura zasilania podłogówki 35 stopni dla tej temperatury.

Zmieniłem w ustawieniach pompy maksymalną temperaturę zasilania na 30 stopni i CWU na 45 i będę obserwował

 

Przy temperaturze zasilania 35 stopni, temperatura powrotu wynosiła 29-30 stopni

Dodam jeszcze, że pompa jest załączona w tryb AUTO i załącza się o 6 a wyłącza o 21, przy czym mam pogodówkę i regulator w domu i jak dojdzie do zadanej temperatury to pompa się wyłącza. Mniej więcej koło godziny 13 pompa się wyłącza i już do końca dnia się nie odpala. Nie wiem ile jest załączeń pompy w ciągu dnia, bo nie mam takiej opcji żeby sprawdzić

 

@EDIT

Kaizen, pompa obiegowa dotychczas pracowała na najwyższym biegu ( 8 ) :eek: teraz przestawiłem ją na 3 i też daje rade na tych przepływach jakie miałem, także niepotrzebnie przez tyle czasu pompa chodziła na najwyższym biegu...

Edytowane przez cpk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Co myślicie o zestawie all in one - pompie ciepła bez jednostki zew./rekuperator z wymiennikiem obrotowym/buforem, chodzi mi o produkt firmy Flexit Econordic WH4. Pompa oparta o CO2, zastanawia mnie niski SCOP całego urządzenia tj. 3,08. Przedstawiciel zachwala, że mimo wydajności 4kW (przy - 20oC spadek mocy o 0,5kW), za sprawą zasobnika cwu/bufora pompa jest w stanie ogrzać dom przy zwiększonym zapotrzebowaniu na moc.

 

https://pl.flexit.eu/econordic-wh4-2/

https://pl.flexit.eu/econordic-o-mocy-4-kw-jest-wydajniejsza-od-pompy-ciepla-o-mocy-8-kw/

Edytowane przez Qbaas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan podlicznika 1742 kWh

 

31 dni marca to 342 kWh. Ergo 11,03 kWh/dzień.

Wszystko w taniej taryfie, PC załącza się na potrzeby CO tylko w nocy, nie wykorzystuje okienka dziennego (tylko kilkanaście minut do dodatkowego podgrzewu CWU).

 

Zakładając, że tania taryfa to ok. 0,38 zł. to cały miesiąc kosztował mnie 130 zł.

 

Dom zamieszkany, temp. zadana 21,6C (histereza 0,4C), CWU grzana do 46C.

Trudno powiedzieć, ile idzie na CWU, sądzę że miedzy 2 a 3 kWh dziennie.

 

Jaki dystrybutor ma cenę 38 gr? w II strefie? Jaka taryfa? U mnie w g12w PGE (warszawa teren) II strefa po podwyżce 41 gr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

g12W

https://www.gkpge.pl/Oferta/Dla-domu/Regionalna/cena-energii-elektrycznej-stawka-za-tani-prad-oferta-pge

0,2974 zł. brutto

 

plus 0,0689 netto dystrybucja nocna + 23% Vat = 0,0847 zł. brutto

 

0,2974 + 0,0847 = 0,3821 zł.

 

Dodaj jeszcze stawkę jakościową i kogeneracyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uzurpuję sobie prawa do wyczerpania tematu, napisałem w poście, że "zakładam, że tania taryfa to ok.".

 

I to mi wystarcza, jak ktoś ma ochotę, to niech wylicza. Zużycie prądu jest tak niskie, że prawie 2 razy tyle kasy w tym miesiącu wydam na pakiety TV i net aniżeli na prąd do CO i CWU...:cool:

 

Istotny jest wolumen wyrażony w kWh. Ceny w kraju są różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma w odcinkach czasowych - rano od 8 do 11 i potem od 16 do 24. Weekendy cały dzień.

4 min cyrkulacji, 10 min przerwy.

 

Jak o 15 nagrzeje zbiornik CWU do 48 stopni, to z reguły koło 20-21 temp jest już niższa o 7 stopni (zbiornik 450l).

 

Wydłużanie postoju nadal zapewnia ciepłą wodę, ale jest wyraźnie chłodniejsza, a mimo wszystko straty nadal są podobne, więc uznałem, że nie ma sensu. Większość rur jest na styropianie 3-4cm, ale zdarzają się odcinki gdzie jest tylko otulina PE plus pianka ile się dało wcisnąć. Bo oczywiście mimo próśb, pierwszego dnia hydraulik zrobił po swojemu, więc ratowałem ile się da. Dopiero od następnego dnia zrobił jak prosiłem.

 

Jak w końcu uruchomię automatykę, to będę myślał nad innymi algorytmami obiegu, ale tak naprawdę nie ma złotego środka i cyrkulacja będzie musiała swoje wziąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W marcu 104 kWh na CO+CWU.

U mnie praktycznie w pierwszych dniach marca skończył się sezon grzewczy - licznik czasu pracy sprężarki pokazuje mi w marcu tylko 12 godzin na CO a 52,5 godziny na CWU - przyczyna sporo słońca w marcu mimo dosyć mroźnych niektórych nocy.

 

To masz szczęście że mieszkasz w takich ciepłym miejscu , bo niektórzy takiego szczęścia nie mają ..

 

U nas (kujawsko-pomorskie) było w marcu 26 dni z temperaturą minusową , wiec bez ogrzewania nie ma żadnej szansy na komfortową temperaturę cały dzień w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz szczęście że mieszkasz w takich ciepłym miejscu , bo niektórzy takiego szczęścia nie mają ..

 

U nas (kujawsko-pomorskie) było w marcu 26 dni z temperaturą minusową , wiec bez ogrzewania nie ma żadnej szansy na komfortową temperaturę cały dzień w domu.

 

Cześć kaszpir007... bardzo możliwe, że średnia temperatura marca była u mnie kilka dziesiątek .. a może nawet stopień czy dwa wyższa niż w kujawsko - pomorskim. Ale co to ma wspólnego ze szczęściem? w innym miesiącu może być na odwrót.. mieszkamy prawdopodobnie w tej samej strefie klimatycznej.

Ale mam wrażenie, że wyczytuję ironię w twoim poście..?

Jeżeli chcesz o czymś podyskutować to chętnie tylko raczej nie w tym poście. Zaproponuj gdzie to pogadamy..

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

641 kWh w marcu - c.o. + c.w.u.:

 

Około 130 m2, styropian 13 cm, strych ocieplony w miarę dobrze, ale dom z końca lat 30-tych ubiegłego wieku, więc trochę "dziurawy". Temperatura 21-23 st.C z wyjątkiem sypialni, gdzie staram się utrzymać do 19 st. Na korytarzu też ok. 19 st. Tylko grzejniki - przewymiarowane, zwłaszcza w łazienkach.

W drugiej połowie marca wstawiłem bufor 100 litrów w szereg na powrocie, więc pewnie w przyszłym sezonie będzie można tu i ówdzie temperatury obniżać.

 

Ceny energii elektrycznej - od 2 lat tylko opłaty stałe. Być może jak trochę prądu zabraknie na koniec roku to dorzucę trochę ciepła z gazu. W styczniu poszło 71 m3 gazu, ale tylko dlatego, że eksperymentowałem.

 

VR-mam takie pytanko : po co Ci gaz skoro masz PC i PV ?

Pytam z czystej ciekawości.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VR-mam takie pytanko : po co Ci gaz skoro masz PC i PV ?

Pytam z czystej ciekawości.

Pzdr

 

Można to nazwać dywersyfikacją.

Sprawy potoczyły się szybko - najpierw do ogrzewania domu gaz (za grosze, bo rodzina od lat tym się zajmuje), PC w ubiegłym roku, by skonsumować własny prąd, bo jak wiesz po 12 miesiącach przepada. Panelami bawiłem się od 2015 roku, miałem zrobić mały off grid, ale jak się rozpędziłem to jest to co jest. Katalizatorem były procenty na lokacie aż 4,06 zł od 12 tys (z hakiem). Wrzuciłem wszystko w prawdziwe PV. To drugie przyłącze PV doszło, bo "nie będę się kopał z koniem", a dzięki temu własnego prądu jak na razie od 2 lat starcza.

 

Sąsiad poszedł za moim przykładem (wg moich wskazówek) zrobił podobnie, ma PV prawie 10 kWp i we wrześniu 2019 założył PC.

Ma też od 2 lat umowę z gazownią, że założą mu gaz - jego przyłącze ma kosztować 2,5 tys. złotych, ale jak na razie czeka, bo jeszcze nie puścili rury z gazem przez ulicę.

Ja gaz mam pociągnięty opłotkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to nazwać dywersyfikacją.

Sprawy potoczyły się szybko - najpierw do ogrzewania domu gaz (za grosze, bo rodzina od lat tym się zajmuje), PC w ubiegłym roku, by skonsumować własny prąd, bo jak wiesz po 12 miesiącach przepada. Panelami bawiłem się od 2015 roku, miałem zrobić mały off grid, ale jak się rozpędziłem to jest to co jest. Katalizatorem były procenty na lokacie aż 4,06 zł od 12 tys (z hakiem). Wrzuciłem wszystko w prawdziwe PV. To drugie przyłącze PV doszło, bo "nie będę się kopał z koniem", a dzięki temu własnego prądu jak na razie od 2 lat starcza.

 

Sąsiad poszedł za moim przykładem (wg moich wskazówek) zrobił podobnie, ma PV prawie 10 kWp i we wrześniu 2019 założył PC.

Ma też od 2 lat umowę z gazownią, że założą mu gaz - jego przyłącze ma kosztować 2,5 tys. złotych, ale jak na razie czeka, bo jeszcze nie puścili rury z gazem przez ulicę.

Ja gaz mam pociągnięty opłotkami.

 

Dzięki za zaspokojenie mojej ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka porażka?

 

Masz cyrkulację CWU? Jeśli nie to, to licz jakieś 2kW na CWU na dzień, czyli 12kW.

 

OZC liczone dla 20 czy dla 23 stopni? Jeśli dla 20, to weź pod uwagę, że średnia temperatura dobowa ostatnio nie jest zbyt wysoka. Podejrzewam, że średnia temperatura będzie oscylowała wokół 5 stopni. Czyli średnie obciążenie cieplne wyniesie ok 3kW.

6x24x3=432kWh.

 

Średnie COP przyjmijmy 4 plus zyski słoneczne, bo trochę ich było. I bez większego problemu można zużyć 100kWh energii elektrycznej w 6 dni.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W marcu 104 kWh na CO+CWU.

U mnie praktycznie w pierwszych dniach marca skończył się sezon grzewczy - licznik czasu pracy sprężarki pokazuje mi w marcu tylko 12 godzin na CO a 52,5 godziny na CWU - przyczyna sporo słońca w marcu mimo dosyć mroźnych niektórych nocy.

 

Podaj, jeśli możesz, całkowite zużycie energii spisane z głównego licznika, za powiedzmy ostatnie 7 m-c, lub cały rok.

Bo przy tym zużyciu co podajesz co miesiąc, to wychodzi jakieś 800 kWh za sezon, przy COP nawet 4, to jakieś 3200kWh?, z tego połowa to na grzanie CWU, to po co zamontowałeś pompę? Jak dom się ogrzewa od słońca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...