Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cpk, CWU grzeję dwa razy dziennie w taniej taryfie. Ważną sprawą w kwesti grzania CWU jest ilość domowników, pojemność zbiornika- u mnie 400 litrów, powierzchni wymiany wężownicy w zbiorniku Obecnie CWU dogrzewam do 46o C o 16tej i po 5 rano. Edytowane przez Tomaszs131
Korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli poniżej 10 cm,to będziesz zmuszony grzać całodobowo,

a to prowadzi do szycia pompy na miarę.

 

Dosyć często wrzucany wykres/schemat doboru grubości wylewki (jest też na 23 stronie kompendium Devi)

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=395752

 

Trzeba też pamiętać, że obciążenie cieplne jest w OZC policzone dla najniższej temperatury. Czyli nawet jak wyjdzie, że wylewka za cienka - to za cienka ona będzie w te kilka kwadransów czy godzin w sezonie grzewczym, gdy temperatura spada do tych obliczeniowych (o ile spadnie tak nisko). Przez przytłaczającą większość sezonu grzewczego wystarczy nawet, jak będzie cieńsza niż wychodzi z tego wykresu.

To, co może być problemem, to sterownik pokojowy, który przez zyski słoneczne i bytowe wyłączy grzanie w okienku dziennym - dlatego trzeba system tak ustawić, żeby mieć pewność, że w okienku dziennym energia zostanie załadowana do wylewki.

 

Co do do konieczności dodawania mocy na CWU.

W praktyce nie trzeba nic dodawać do mocy pompy na CWU w porównaniu do mocy wyliczonej dla CO przy -20* (czy innej w zależności od strefy klimatycznej) bo taka temperatura zdarza się co kilka lat po kilka kwadransów - więc w ciągu doby będzie zawsze zapas na ogrzanie CWU do tego pokryjesz ze 2/3 zapotrzebowania na ciepło zyskami słonecznymi i bytowymi, co też zwolni moc pompy w tym czasie. Ale moc musisz mieć taką, żeby dała radę ogrzać w czasie, gdy nie ma zysków słonecznych a bytowe są znikome - z dogrzaniem zasobnika możesz poczekać na zyski. Oczywiście moc pompy nie nominalna, a faktyczna w danej temperaturze wg upodobania z grzałkami albo bez.

 

Na dobrą sprawę, to i przy za małej pompie dom nie zdąży się wychłodzić nawet, jakby np. przez całą noc brakowało 1kW mocy, to te, powiedzmy, 12kWh to jakieś 1/2-1/4 ciepła zakumulowanego w domu na każdy stopień. Czyli temperatura spadłaby o ćwierć do pół stopnia - też nie ma tragedii.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to co mam zaplanowane jakoś się nie będzie nadawało.

Z dołem faktycznie nie mam szans nic zmienic chyba,

ze dodac wylewke 1cm badz 2 cm max.

A góra jest do zmian

Dół;

- przewody instalacji grzewczej będziesz zmuszony zalać wylewką betonową;

........- to podniesie stan podłogi,

Góra;

- ewentualną ilość wylewki, należy ustalić z architektem

......czy inżynierem nadzoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dół;

- przewody instalacji grzewczej będziesz zmuszony zalać wylewką betonową;

........- to podniesie stan podłogi,

Góra;

- ewentualną ilość wylewki, należy ustalić z architektem

......czy inżynierem nadzoru.

 

Te 10 cm bez styro zostanie. Co do góry mam tą możliwość by coś pokombinować pozmieniać o ile faktycznie warto to wykonać. Już słyszę jak architekt zmienia mi grubość wylewki heh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...