Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam tak: 20 cm xpsa nastepnie plyta 30 cm i na ta plytę chcę dać te 10 cm wylewki

Czyli będziesz miał 30 cm płyty pod instalacją grzewcza i 10 cm wylewki betonowej nad instalacją grzewczą,

Będzie bardzo dobrze - jeżeli chodzi o dół - poczytaj przykłady w temacie ;

" Grzanie PC PW w II taryfie " ; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2,

PC/PW polecana w tym przypadku to; 9 kW/TCap/1f lub 3f

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli będziesz miał 30 cm płyty pod instalacją grzewcza i 10 cm wylewki betonowej nad instalacją grzewczą,

Będzie bardzo dobrze - jeżeli chodzi o dół - poczytaj przykłady w temacie ;

" Grzanie PC PW w II taryfie " ; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2,

PC/PW polecana w tym przypadku to; 9 kW/TCap/1f lub 3f

Dokładnie tak mam to zaplanowane. A ten zapas prawie 3kW to na potrzeby ogrzewania w 2T? T cap to jednak monstrum i czy nie będzie z nim "problemów" z racji takiego przewymiarowania. A co z tą górą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten zapas prawie 3 kW to na potrzeby ogrzewania w 2T?

T cap to jednak monstrum i czy nie będzie z nim "problemów" z racji takiego przewymiarowania.

A co z tą górą?

Masz w polecanym temacie przykłady ;

... OZC 3,2 kW + 9 kW/TCap - i przy takich grubych wylewkach problemu brak,

A co z tą górą?

Odpowiedź podałem powyżej;

- Bez wyliczeń i fachowym spojrzeniu - trudno o prawidłowa podpowiedź,

- Brak danych wymiarów budynku, rozkładu pokoi,

- Gdzie ta rezydencja się znajduje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w polecanym temacie przykłady ;

... OZC 3,2 kW + 9 kW/TCap - i przy takich grubych wylewkach problemu brak,

A co z tą górą?

Odpowiedź podałem powyżej;

- Bez wyliczeń i fachowym spojrzeniu - trudno o prawidłowa podpowiedź,

- Brak danych wymiarów budynku, rozkładu pokoi,

- Gdzie ta rezydencja się znajduje?

 

Na śląsku. A skoro 10 cm na dole jest dobre to nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaka ma byc na gorze? Zapytam audytora co myśli o tej górze. Z tego co wiadomo to pisze się tu tylko o wylewkach na dole a góra bez danych chyba że podawane wartości sa takie same w całym domu. Od jednego forumowicza dostałem kiedyś info żeby na górę dać jak najmniej styro i wylewka. Moja propozycja to 5cm styro i 8cm wylewki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro 10 cm na dole jest dobre to nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaka ma byc na gorze?

Na dole będziesz miał 40 cm wylewki, czyli ;

- ciepło z mocnej PC możesz bez problemu ładować w taniej taryfie, jeżeli komfort bez grzania będzie Ci odpowiadał,

Zapytam audytora co myśli o tej górze

- Audytor nie odpowie w kwestii wytrzymałości stropu i ścian,

[/b] Moja propozycja to 5 cm styro i 8 cm wylewki

To nie może być Twoja propozycja tylko architekta / inżyniera budownictwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dole będziesz miał 40 cm wylewki, czyli ;

- ciepło z mocnej PC możesz bez problemu ładować w taniej taryfie, jeżeli komfort bez grzania będzie Ci odpowiadał,

Zapytam audytora co myśli o tej górze

- Audytor nie odpowie w kwestii wytrzymałości stropu i ścian,

[/b] Moja propozycja to 5 cm styro i 8 cm wylewki

To nie może być Twoja propozycja tylko architekta / inżyniera budownictwa

 

Co do komfortu tego nie wiem bo nigdy w takim domu nie mieszkalem ani w takim w którym jest podłogówka. A co w przypadku gdy bedzie potrzeba? W takim razie pompa normalnie sobie będzie pracować. Czy ta moja podłoga w przypadku grzania wtedy kiedy trzeba bedzie też dobra? Przyjmijmy ze konstrukcja domu pozwala na takie wartości na górze to zmieniać coś bo dalej jest echo jak to rozegrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na śląsku. A skoro 10 cm na dole jest dobre to nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaka ma byc na gorze? Zapytam audytora co myśli o tej górze. Z tego co wiadomo to pisze się tu tylko o wylewkach na dole a góra bez danych chyba że podawane wartości sa takie same w całym domu. Od jednego forumowicza dostałem kiedyś info żeby na górę dać jak najmniej styro i wylewka. Moja propozycja to 5cm styro i 8cm wylewki

 

Czy przypadkiem włączenie samej pompy obiegowej bez pc, nie przeniesie z tej grubej wylewki części ciepła na górę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to powoli ucze sie tematów wiec nie znam odpowiedzi.

 

Właściwie, pytanie było do innych, zacytowałem tylko Twoje uwarunkowania które podałeś wcześniej.

 

Góra jest zawsze słabsza pod kątem akumulacji.

Widzę to u siebie, a ściany mam z silikatu.

Na poddaszu masz ścianki kolankowe, które są niskie.

Ponadto brak ścian nośnych, które także są grubsze.

Teoretycznie, to na poddaszu powinna być grubsza wylewka niż na parterze.

Ale, góra dogrzewana jest także stratami z parteru..

Zrób OZC, powinna się tam znaleźć strata każdego z pomieszczeń.

Wtedy będzie jasne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie, pytanie było do innych, zacytowałem tylko Twoje uwarunkowania które podałeś wcześniej.

 

Góra jest zawsze słabsza pod kątem akumulacji.

Widzę to u siebie, a ściany mam z silikatu.

Na poddaszu masz ścianki kolankowe, które są niskie.

Ponadto brak ścian nośnych, które także są grubsze.

Teoretycznie, to na poddaszu powinna być grubsza wylewka niż na parterze.

Ale, góra dogrzewana jest także stratami z parteru..

Zrób OZC, powinna się tam znaleźć strata każdego z pomieszczeń.

Wtedy będzie jasne :)

Mam OZC zrobione. Tez mam silke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję montaż pompy gruntowej. Czy ktoś przerabiał koszty działania pompy w taryfie G11 (grzanie cały czas) i w G12w (tylko w taniej)? Co taniej wychodzi? Czy da się odpowiedzieć na to pytanie? Czy nie jest tak, że w zależności jaki jest budynek (np. grubość wylewek) odpowiedzi mogą być inne? Jaką pompę lepiej wybrać? Inwerterową mniejszej mocy, czy on/off większą + bufor? Co proponujecie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bpiter - nikt ci nie każe grzać tylko w taniej taryfie, jak masz taryfę G12w. Ja grzeję kiedy trzeba(z nastawami CWU na tanie godziny i symbolicznym podbiciu temperatury w tanich godzinach) i zużycie w taniej taryfie mam około 70%, co przekłada się dla aktualnych cen prądu na niższe rachunki o 30%

bufor jest niepotrzebny, nawet jak masz on/off - ja użytkuję tak od 10 lat lekko przewymiarowaną PC i nie ma żadnych problemów (wszędzie podłogówka) - mimo że kiedyś przeczałem tutaj od pewnego experta, że to niemożliwe, że jak przewymiarowaną PC, to musi taktować....

moje obciążenie cieplne to około 5500kW, CWU na 5 osób, PC ma 7,6kW (w rzeczywistości więcej, bo temperatura DZ pod koniec okresu grzewczego nigdy nie zeszła poniżej +1,8C na zasilaniu)

Ty masz trochę większe potrzeby, powinieneś szukać czegoś w podobnym zakresie co ja.

Roześlij zapytania ofertowe, pytaj o jedne i drugie....jak tego trochę będziesz mieć, to podejmiesz decyzję. Na twoim miejscu nie ograniczałbym się tylko do firm z regionu...ale to moje zdanie. Nie wiem jak teraz to wygląda, ale te X lat temu, oferta okolicznych firm, była delikatnie mówiąc, niezadowalająca ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję montaż pompy gruntowej. Czy ktoś przerabiał koszty działania pompy w taryfie G11 (grzanie cały czas) i w G12w (tylko w taniej)?

 

G12w w Tauronie lub g12 u pozostalych wychodzi taniej nawet przy grzaniu 24/7 (g12as powinno wyjść jeszcze taniej w nowym domu). Większość ciepła i tak automatyka wyprodukuje w nocy, bo masz zero zysków słonecznych i małe bytowe. A jak do tego przesuniesz grzanie CWU, pranie, suszenie, zmywanie o lekkim podbiciu CO nie wspominając, to oszczędności będą bardzo duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co proponujecie?

 

Jeśli twój tauron nie jest okręgiem gliwickim to weź taryfę G13, inaczej G12w. Mam zbliżony powierzchniowo dom i miałem zbliżone obciążenie cieplne (dociepliłem w stosunku do projektu). Zazwyczaj najdroższy i średni cenowo prąd nie przekraczają 40kWh miesięcznie, najtańszy zaś zawsze mam po kilkaset kWh. Średnia leciutko wychodzi ok 35-40gr/kWh. Tak jak wspomniał Kaizen, wielu ludzi używa G12 czy G12w "samopas", nawet bez grzania prądem i ma mniejsze rachunki. Zajrzyj choćby do stopki Bobrowa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...