Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A co z CWU? 5 osób, co najmniej 16 m³ wody na miesiąc. Brać pompę ze zbiornikiem zintegrowanym, ale mniejszym, czy dopłacić i wziąć osobny?

 

Tu tez nie ma jednej odpowiedzi.

Ja zdecydowalem sie na zintegrowany 230l i widze, ze moglem wziac mniejszy, 180l (przy 2 nastolatkach w domu). Ale na forum znajdziesz tez glosy, ze min. 300l bo inaczej to braknie cieplej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Poniżej oferty, które dostałem do tej pory:

1. Pompa Buderus WPS 8-1 + zasobnik 300L + odwierty 180m- 45.000 zł

2. BUDERUS WPS 6 K-1 + (zasobnik zintegrowany 183L) + odwierty 180m - 42.000 zł

3. Ecoforest Eco Geo 1-9 INWERTER (zasobnik 160L) + odwierty 180m - 44.000 zł

4. Sofath Caliane V 200 GHL (bezpośrednie parowanie) + wymienni poziomy - 48.200 zł

5, Sofath Caliane Bezpośrednie parowanie) + Zasobnik CWU 300L + bufor 200L + wymiennik pozomy - 49.000 zł

 

A teraz uwaga:

Vitocal 333-G C06 moc 8,6 kW (zasobnik CWU zintegrowany 220L) BEZ ODWIERTÓW I KOPARKI - 49.500 zł

 

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej oferty, które dostałem do tej pory:

1. Pompa Buderus WPS 8-1 + zasobnik 300L + odwierty 180m- 45.000 zł

2. BUDERUS WPS 6 K-1 + (zasobnik zintegrowany 183L) + odwierty 180m - 42.000 zł

3. Ecoforest Eco Geo 1-9 INWERTER (zasobnik 160L) + odwierty 180m - 44.000 zł

4. Sofath Caliane V 200 GHL (bezpośrednie parowanie) + wymienni poziomy - 48.200 zł

5, Sofath Caliane Bezpośrednie parowanie) + Zasobnik CWU 300L + bufor 200L + wymiennik pozomy - 49.000 zł

 

A teraz uwaga:

Vitocal 333-G C06 moc 8,6 kW (zasobnik CWU zintegrowany 220L) BEZ ODWIERTÓW I KOPARKI - 49.500 zł

 

Co Wy na to?

 

ja bym brał te powietrzna bez odwiertów czas pożegnać mroki średniowiecza pompociplnego.:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej oferty, które dostałem do tej pory:

1. Pompa Buderus WPS 8-1 + zasobnik 300L + odwierty 180m- 45.000 zł

2. BUDERUS WPS 6 K-1 + (zasobnik zintegrowany 183L) + odwierty 180m - 42.000 zł

3. Ecoforest Eco Geo 1-9 INWERTER (zasobnik 160L) + odwierty 180m - 44.000 zł

4. Sofath Caliane V 200 GHL (bezpośrednie parowanie) + wymienni poziomy - 48.200 zł

5, Sofath Caliane Bezpośrednie parowanie) + Zasobnik CWU 300L + bufor 200L + wymiennik pozomy - 49.000 zł

 

A teraz uwaga:

Vitocal 333-G C06 moc 8,6 kW (zasobnik CWU zintegrowany 220L) BEZ ODWIERTÓW I KOPARKI - 49.500 zł

 

Co Wy na to?

 

z tych podanych brałbym 1 lub 3

 

nie pamiętam jakie masz tam zapotrzebowanie ale skoro myślisz o osobnym zbiorniku, to widziałem w działaniu Buderusa i ecoforest

nie słyszałem narzekań, więc tylko zależy od instalatora - jak pewny to obie się sprawdzą

 

jedynke za zbiornik, trójkę za cenę... a na koniec rozważyłbym i 2 z zintegrowanym :)

Edytowane przez okobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy na to?

 

Ile kWh rocznie potrzebujesz na CO i CWU? Z 6000kWh? To licząc po 40gr/kWh wychodzi 2400zł. Optymistycznie licząc prąd do PC by kosztował 1/4 tego czyli 600zł. Niby oszczędzasz 1800 zł co roku czyli te 40K ekstra względem grzania prądem zwróci się już po 22 latach... O ile w tym czasie nie wydasz ani grosza na naprawy, konserwację. A kiedy trzeba będzie tę pompę wymienić na nową? Choćby przez awarię jakiegoś drobiazgu, który nie będzie już produkowany, bo producenci nie gwarantują dostępności części zamiennych?

 

Inaczej licząc - za 40K masz jakieś 8kWp na dachu. I CO i prąd bytowy za darmo...

 

Do małego domku PC to bezsens a gruntowa to oblany test na inteligencję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem zamiaru tego ujawniać, bo zaraz zaczną się inne komentarze, ale widzę, że muszę.

Nie stać mnie na żadne z rozwiązań, które proponujecie. Zakładam gruntową pompę ciepła, bo dostanę dotacje (mam nadzieję) z Czystego Powietrza + z miasta. Złożyłem wniosek na gruntową pompę ciepła, więc tego się trzymam.

Więc dziękuję za propozycje typu "a może powietrzna, a może czysty prąd + PV".

Dziękuję osobom, które pomagają mi w wyborze najlepszej opcji z gruntówką.

Do "Kaizen": nie pamiętam dokładnie, ale ale zapotrzebowanie na CO + CWU mam coś koło 12.000kWh (tyle wyliczył Asolt).

Dzięki "okobar". Instalator raczej sprawdzony, tu na forum ludzie go chwalą. Nie wiem, czy przypadkiem nie ten sam, co tobie montował. Miał w ofercie te pompy, co Ty masz, ale podobno poszły 40% do góry, więc teraz poleca coś innego.

Zastanawiam się jeszcze tylko jak grzać: non stop w G11, czy w taniej taryfie i G12w. I co się z tym wiąże, czy brać inwerter, czy on/off (chodzi o koszty grzania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem zamiaru tego ujawniać, bo zaraz zaczną się inne komentarze, ale widzę, że muszę.

Nie stać mnie na żadne z rozwiązań, które proponujecie. Zakładam gruntową pompę ciepła, bo dostanę dotacje (mam nadzieję) z Czystego Powietrza + z miasta.

 

Dotacja jest tylko na gruntowa pompe ciepla?

 

Złożyłem wniosek na gruntową pompę ciepła, więc tego się trzymam.

 

Nie da sie tego zmienic?

 

Więc dziękuję za propozycje typu "a może powietrzna, a może czysty prąd + PV".

 

Tyle, ze wbrew pozorom przy Twoim niezle docieplonym i nieduzym domu opcja kabelki + PV jest najlatwiej sterowalnym i potencjalnie najmniej awaryjnym rozwiazaniem.

 

Zastanawiam się jeszcze tylko jak grzać: non stop w G11, czy w taniej taryfie i G12w. I co się z tym wiąże, czy brać inwerter, czy on/off (chodzi o koszty grzania).

 

Chcesz zaoszczedzic, to G12W, jestes maniakiem komfortu, to G11. Roznice nie beda wielkie, a nawet roczny test na jednej z nich a potem na drugiej da Ci odpowiedz. Ja osobiscie zdecydowanie uzywam G12W, choc nie PC PW chodzi rowniez czesciowo w szczycie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotacja jest tylko na gruntowa pompe ciepla?

 

Nie, nie tylko. Ale złożyłem już na gruntówkę, a zmiana wniosku wiąże się znów z przesunięciem w czasie o kilka miesięcy. Blokuje mnie również złożony wniosek o dotację w gminie.

 

Nie da sie tego zmienic?

 

J.W.

 

Tyle' date=' ze wbrew pozorom przy Twoim niezle docieplonym i nieduzym domu opcja kabelki + PV jest najlatwiej sterowalnym i potencjalnie najmniej awaryjnym rozwiazaniem.[/quote']

 

Przypominam, że dom zamieszkały już od ponad dwóch lat. Wodna podłogówka i tak już zostanie.

 

Chcesz zaoszczedzic' date=' to G12W, jestes maniakiem komfortu, to G11. Roznice nie beda wielkie, a nawet roczny test na jednej z nich a potem na drugiej da Ci odpowiedz. Ja osobiscie zdecydowanie uzywam G12W, choc nie PC PW chodzi rowniez czesciowo w szczycie...[/quote']

 

I chyba tak zrobię. Tylko pompa pewnie wtedy musi być inwerterowa.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki "okobar". Instalator raczej sprawdzony, tu na forum ludzie go chwalą. Nie wiem, czy przypadkiem nie ten sam, co tobie montował. Miał w ofercie te pompy, co Ty masz, ale podobno poszły 40% do góry, więc teraz poleca coś innego.

Zastanawiam się jeszcze tylko jak grzać: non stop w G11, czy w taniej taryfie i G12w. I co się z tym wiąże, czy brać inwerter, czy on/off (chodzi o koszty grzania).

 

jak ten sam, to sprawdzony

co do taryfy

masz dom zamieszkały, więc wiesz jakie masz zużycie i sposób zużycia (styl życia, kiedy licznik najbardziej bije)

ja miałem g11, pompę mam inwertera, i wydawało mi się że to najlepszy sposób

potem siadłem do excela

powbijałem stawki za kwh

sprawdziłem co i jak leci u mnie zużycie

 

i wyszło mi że wchodzę na g12w

spróbowałem i zostałem

rachunki mi spadły średnio o 30%

mimo że w domu ciągle ktoś jest, największe zużycie mam w nocy i w weekendy (mam stałe temperatury grzania ustawione, jak jest zimno to pompa więcej pracuje niż jak jest cieplej - czyli w nocy więcej pracuje żeby utrzymać zadaną temperaturę

poza tym cwu podbijam w taniej

antylegionellę w taniej

pralka chodzi kiedy chce, ale zmywarkę i tak włączałem po całym dniu, wieczorem, więc nic mi się w tym zakresie nie zmieniło...

 

wyszło mi że to była dobra decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...