Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam galmeta maxi 300l i jeszcze się nie zdarzyło aby wody brakło. W tygodniu grzane między 22 a 6 rano oraz 13 a 15 (lub 15 a 17) natomiast w wykendy samopas. Od lutego w domu 6 do 8 osób. Grzane do 45 stopni. Średnio na dobę idzie około 3 - 4 kWh. Cena na aukcjach około 3,4 K niezmiennie od kilku lat. Instalator chyba dostał duży rabat bo wystawił fakturę na 2,8K Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak jak napisałem odkąd krajem zawładnął wirus jest 6 do 8 osób na stałe. Dwoje lub czworo dorosłych - zależy od dnia i czwórka młodocianych w wieku od 8 do 14 lat na stałe.

U mnie kilka razy zdarzyło się, że ciepłej wody zabrakło, małżonka uwielbia wysiadywać w wannie:) Więc tak jak to mój przedmówca napisał, zurzycie ciepłej wody to indywidualna sprawa. Według mnie lepiej jednak wybrać większej pojemności zbiornik CWU. Zwłaszcza przy 5-6 osobach w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się tak wydaje. Teraz mam 140l dwuplaszcz, grzany nonstop przez piec z podajnikiem. Cały czas mam ciepłą wodę, choć wieczorem zdarza się, że temp. mocno spada, jak wszyscy biorą prysznic, a jeszcze żona sprząta kuchnie i coś tam zmywa. Podejrzewam, że trochę tej ciepłej wody schodzi dziennie, ogólne zużycie wody u mnie to 16-20 m³ miesięcznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się tak wydaje. Teraz mam 140l dwuplaszcz, grzany nonstop przez piec z podajnikiem. Cały czas mam ciepłą wodę, choć wieczorem zdarza się, że temp. mocno spada, jak wszyscy biorą prysznic, a jeszcze żona sprząta kuchnie i coś tam zmywa. Podejrzewam, że trochę tej ciepłej wody schodzi dziennie, ogólne zużycie wody u mnie to 16-20 m³ miesięcznie.

 

Ja bym brał min 300L. Jak kupuje 400L. U mnie idzie tak 21-23 m3, ale teraz poszło więcej, jak akademik zamknięte. Dla mnie ciepła woda to podstawa i zawsze musi być, Poczytaj wyżej jak ktoś pisał jak ma skopaną instalacją pompy. Tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się tak wydaje. Teraz mam 140l dwuplaszcz, grzany nonstop przez piec z podajnikiem. Cały czas mam ciepłą wodę, choć wieczorem zdarza się, że temp. mocno spada, jak wszyscy biorą prysznic, a jeszcze żona sprząta kuchnie i coś tam zmywa. Podejrzewam, że trochę tej ciepłej wody schodzi dziennie, ogólne zużycie wody u mnie to 16-20 m³ miesięcznie.

 

Pojemność zbiornika to jedno, kolejną ważną sprawą jest izolacja i ułożenie rurek ciepłej wody zdala od zimnej i w pierwszej warstwie styropinu. Kolejną istotną sprawą jest cyrkulacja. Jeśli ją planujesz dobrze przemyśl jej sterowanie. Im dłużej działa tym szybciej wychładza zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie włączona cyrkulacja powoduje spadek temperatury ok 1 stopnia na godzinę.

Rury w większości biegną w 2 warstwie styropianu. Na samą cyrkulację średnio muszę doliczać ok 1.5kWh dziennie. Dużo i niedużo. Komfort użytkowania nieporownalny. A biorąc pod uwagę, że grzeje CWU w 2 taryfie to 20zl miesięcznie nie zabija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie włączona cyrkulacja powoduje spadek temperatury ok 1 stopnia na godzinę.

Rury w większości biegną w 2 warstwie styropianu. Na samą cyrkulację średnio muszę doliczać ok 1.5kWh dziennie. Dużo i niedużo. Komfort użytkowania nieporownalny. A biorąc pod uwagę, że grzeje CWU w 2 taryfie to 20zl miesięcznie nie zabija.

 

u mnie idzie 1,7 kwh /dobę na ogrzewanie cwu i mam jej 300 l na komfort nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrzne pompy latem wymiatają przy CWU. Gruntowe z wymiennikiem pionowym mają najgorzej. Aczkolwiek kiedy włączę chłodzenie pasywne, to grzeje z COP w okolicy 4.5.

 

Jeśli chodzi o cyrkulację, to żyliśmy 3 miesiące bez niej i było to mało komfortowe. Na ciepła wodę trzeba było długo czekać mimo dobrej izolacji rur i w sumie małych odległości. Pewnie gdyby korzystać z niej regularnie to nie byłoby problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witajcie, ja trochę z inne beczki, ale podobnej Zastanawiam się nad pompą ciepłą w domu, w którym mieszkam prawie 15 lat, teraz grzeję kotłem z otwartą komorą spalania + kominek DGP, w większości jednak korzystam z kominka. Chcę przeprowadzić termomodernizację i skorzystać z dofinansowania Czyste Powietrze: docieplić dom i zmienić kocioł na kondensat lub zamontować pompę ciepła z fotowoltaiką. O ile fotowoltaika cena jest mi znana to nie mogę wyobrazić sobie ceny pompy, mam kawałek działki i raczej ją zmieszczę, w sensie poziomą. Czy jest ktoś tutaj na forum, kto jest z Tarnowa lub okolic kto ma pompę ciepła i może polecić firmę do wyceny pompy? Lub poradźcie: jak znaleźć sprawdzone firmy do wyceny takiego urządzenia? Dziękuję z góry za pomoc!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, ja trochę z inne beczki, ale podobnej Zastanawiam się nad pompą ciepłą w domu, w którym mieszkam prawie 15 lat, teraz grzeję kotłem z otwartą komorą spalania + kominek DGP, w większości jednak korzystam z kominka. Chcę przeprowadzić termomodernizację i skorzystać z dofinansowania Czyste Powietrze: docieplić dom i zmienić kocioł na kondensat lub zamontować pompę ciepła z fotowoltaiką. O ile fotowoltaika cena jest mi znana to nie mogę wyobrazić sobie ceny pompy, mam kawałek działki i raczej ją zmieszczę, w sensie poziomą. Czy jest ktoś tutaj na forum, kto jest z Tarnowa lub okolic kto ma pompę ciepła i może polecić firmę do wyceny pompy? Lub poradźcie: jak znaleźć sprawdzone firmy do wyceny takiego urządzenia? Dziękuję z góry za pomoc!

 

Wejdź na stronę producenta i tam poszukaj listy instalatorów certyfikowanych w swoim regionie.

Producentów trochę jest Daikin, Panasonic, Viessman, Samsung, LG, Kaisai itd.

 

Cena pompy zależna jest od jej mocy. Zacznij od OZC wstępnie możesz policzyć w kalkulatorze https://cieplowlasciwie.pl/start tu możesz przyjąć że liczy z dokładnością tak do 0,5 kW. I do mocy pompy bierzesz pod uwagę moc CO bez CWU. Niektórzy doliczają do mocy CO - 0,25 kW od osoby w domu na CWU. W kalkulatorze zazwyczaj dolicza 3 kW dla CWU, ale w przypadku pompy PC to za dużo.

Jeśli chcesz bardziej dokładne OZC to trzeba by już zapłacić firmie co liczy OZC zawodowo.

 

No i w przypadku PC trzeba wziąć pod uwagę moc grzejników w domu, przy większej mocy grzejników PC może pracować z niższą temperaturą - co daje niższy koszt ogrzewania. Jak masz grzejniki dobrane do kotła na temp 60°C lub więcej to przy PC trzeba by doliczyć wymianę grzejników na takie o większej mocy.

Druga opcja, że po ociepleniu domu spadnie zapotrzebowanie na ciepło, to może się okazać,, że obecne grzejniki będą wystarczająco przewymiarowane. Jak są to nowsze grzejniki liczone na ciśnienie do 10 bar, to będzie OK. Jak starsze płytowe z instalacją grawitacyjną, to do PC trzeba doliczyć zamknięcie instalacji i wymianę starych grzejników płytowych - bo te po podaniu ciśnienia mogą, a nawet zazwyczaj się rozszczelnią.

 

Jeśli jest "słaba" instalacje elektryczna to jeszcze dojdzie jej modernizacja. PC o mocy 8-9 kW wymagają już przewodu 4 kw. i bezpiecznika 25A.

 

Z czystego powietrza to braknie na wszystko. Koszt ocieplenia to może wyjść 10-30 tyś. w zależności od metrażu, jak i czy wszystko firma, czy polepisz sam, a firmę weźmiesz do tynkowania. Za pompę to tak z 20-30 tyś. do 9 kW z jednym wentylatorem z montażem, w zależności jeszcze czy monoblok czy split.

A czyste powietrze jest maksymalnie do kwoty 53 tyś. brutto na wszystko co chciałbyś remontować. Dotacja w zależności do czego, to 30 - 45%, maksymalnie 60% (podwyższone dofinansowanie) z tych 53 tyś.

W dodatku podwyższone dofinansowanie (gdy jest poniżej 1'400 zł na domownika) jeszcze nie weszło w życie. Przewidywania są na wrzesień, jak nie będzie poślizgu.

Edytowane przez Marco36
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na stronę producenta i tam poszukaj listy instalatorów certyfikowanych w swoim regionie.

Producentów trochę jest Daikin, Panasonic, Viessman, Samsung, LG, Kaisai itd.

(...)

 

Za pompę to tak z 20-30 tyś. do 9 kW z jednym wentylatorem z montażem, w zależności jeszcze czy monoblok czy split. (...)

.

 

powiem tak

Nie czytasz o czym pisze pytający...

 

pytanie dotyczy pomp gruntowych z wymiennikiem poziomym

a Ty tu piszesz elaboraty o powietrznych :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzanie powietrznych pomp ciepła w tym wypadku nie jest bez sensu, bo może się okazać, że powietrzna pompa ciepła spełni oczekiwania forumowicza, przy niższych kosztach inwestycyjnych. Parametry powietrznych pomp są coraz lepsze i stają się porównywalne z gruntowymi pompami ciepła, dlatego warto złożyć zapytanie ofertowe.

 

W ofercie naszej firmy znajdują się zarówno pompy powietrzne jak i gruntowe. Można porównać wyceny i parametry pomp dobranych bezpośrednio do budynku i podjąć odpowiednią decyzję.

 

Bezpłatne i niezobowiązujące zapytanie ofertowe można złożyć tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html

Autoryzowaną firmę partnerską można znaleźć tutaj: https://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...