Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

 

Pompa ciepła nibe F1226.

Na początek mam jedno pytanie dotyczące czujnika pokojowego. A mianowicie w domu w tym samym pomieszczeniu co czujnik jest termometr a nawet dwa. I oba pokazują temperaturę powiedzmy 18 stopni. A czujnik z pompy ciepła 20. Nawet gdy wejdę w zaawansowane ustawienia to widzę właśnie temperaturę w okolicy 20 stopni. Gdy temperatura w domu zrośnie o dwa stopnie na pompie ponownie rośnie o dwa. Skąd taka różnica w pomiarach. Wie ktoś może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeden od rekuperacji tuż obok. A drugi zwykły pokojowy termometr. I oba pokazują to samo. A i odczucie temperatury wskazuję na 18 a nie na 20 stopni. Wiem jest to subiektywne ale przy 18 stopniach czuć chłód.

 

Nie wiem czy Twoja pompa ma możliwość korygowania wskazań czujników. Moja ma w menu instalatora. Zawsze możesz skontaktować się z instalatorem i dopytać. Jeśli jest taka możliwość, to nie problem to zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I masz te 15* jak wracasz z pracy? Czy może z pół stopnia tylko spadnie?

Ile potem trwa powrót do komfortowej temperatury? A ile po kilkudniowej nieobecności?

 

Jesteś pierwszym na FM, któremu wyłączanie podłogówki w zamieszkanym domu przyniosło oszczędności (bo chyba innego celu to nie ma?) i nie popsuło komfortu.

 

Aktualnie, w zależności od długości nieobecności pewnie spada bardziej. Jeszcze nie są takie temperatury zewnętrzne żeby mi spadło poniżej 15 stopni. Postaram się sprawdzić i wrócić tutaj ze statystykami czas nieobecności/spadek temperatury.

 

Podłogówka wyłącza mi się po około godzinie od wejścia do domu ( w zależności od pomieszczenia +/- 30 minut) więc zakładam, że wtedy osiągam wyznaczony poziom temperatury. (Anhydryt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wydatku to kable są najmniejszym problemem, takie kable i tak poprowadzę.

Przy 15 pętlach to jest 15 wejść do Deimica czyli muszą dokupić kolejne rozszerzenie sterownika. Do tego dochodzi modół Heating LED i czujniki temperatury. Czujniki można ogarnąć przyciskami Deimica ale te najmniej nie kosztują. Najsłabsze w tym wszystkim jest to, że Deimic nie ma wyświetlacza temperatury na przycisku/sterownika czyli sterowanie tylko z aplikacją. Suma sumarum i wychodzi jakieś 6tyś.

 

Sugestia ta padła gdyż podłogówka ma sporą bezwładność i ustawienie temperatury pomiędzy pokojami z różnicą większą niż 3 stopnie ponoć jest wręcz niemożliwe. Skoro taka mała różnica to gdzie tu sens sterowania na pokój?

 

Osobiście uważam, że ochłodzenie domu o sporej kubaturze do 15 stopni spowoduje, że ogrzanie go ponownie do komfortowej temperatury zabierze sporo czasu.

 

15 pętli = 15 pomieszczeń w których chcesz osobno sterować temperaturą?

Bo tylko w takim przypadku będzie to 15 wejść Deimicowych

Ja mam otwartą przestrzeń salon/kuchnia w sumie 3 pętle ale wszystko sterowane z jednego czujnika temperatury i jednego przekaźnika Deimicowego. Jakoś mi zmostkowali trzy elektrozawory. Tak mi też chyba doradzał ich handlowiec, żeby tak zrobić.

To, że nie wyświetla temperatury to fakt. Póki co sterowanie apką. Wspominali coś że na 2021 będą mieli parę nowości w ofercie - także włącznikowej, że się odezwą, ale nie znam szczegółów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka wyłącza mi się po około godzinie od wejścia do domu ( w zależności od pomieszczenia +/- 30 minut) więc zakładam, że wtedy osiągam wyznaczony poziom temperatury. (Anhydryt)

 

Nie masz wykresów temperatur?

 

U mnie przy grzaniu w sumie 100 minut (30+30+40) na dobę temperatura w sypialni tak wygląda:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=449410

PSX_20201021_093920.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 pętli = 15 pomieszczeń w których chcesz osobno sterować temperaturą?

Bo tylko w takim przypadku będzie to 15 wejść Deimicowych

Ja mam otwartą przestrzeń salon/kuchnia w sumie 3 pętle ale wszystko sterowane z jednego czujnika temperatury i jednego przekaźnika Deimicowego. Jakoś mi zmostkowali trzy elektrozawory. Tak mi też chyba doradzał ich handlowiec, żeby tak zrobić.

To, że nie wyświetla temperatury to fakt. Póki co sterowanie apką. Wspominali coś że na 2021 będą mieli parę nowości w ofercie - także włącznikowej, że się odezwą, ale nie znam szczegółów....

 

15 pętli, sterowanych może być 9 pomieszczeń. Fakt część można połączyć.

Jakkolwiek właśnie o te kilka wejść się rozchodzi. Deimic niestety i czasami dobrze, że ma zamkniętą architekturę ale w moim przypadku okazuje się, że będę musiał dokupić expander czyli około 5tyś zł :(

O tych nowościach słyszałem.

Na obecną chwilę zrobię sterowanie per piętro poza Deimic'iem a dołożę do pompy inwertorowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 pętli, sterowanych może być 9 pomieszczeń. Fakt część można połączyć.

Jakkolwiek właśnie o te kilka wejść się rozchodzi. Deimic niestety i czasami dobrze, że ma zamkniętą architekturę ale w moim przypadku okazuje się, że będę musiał dokupić expander czyli około 5tyś zł :(

O tych nowościach słyszałem.

Na obecną chwilę zrobię sterowanie per piętro poza Deimic'iem a dołożę do pompy inwertorowej.

 

Jesteś pewien, że wszystko dobrze przeliczyłeś? Fakt jest taki, że u nich w zasadzie robisz pełne zakupy od razu. Mam to na myśli większą kwotę początkową, aczkolwiek w ostatecznym rozrachunku wychodziło mi że patrząc na inne systemy tutaj zaoszczędziłem od 2 do 8 tys zł ( w zależności od firmy). Mogę spróbować pomóc na własnym doświadczeniu. Podeślij tutaj albo w wiadomości bezpośrednio do mnie co chciałbyś podłączyć do systemu. Wielkim znawcą nie jestem, ale uważam, że dość dobrze mi doradzili to może i Tobie uda się jakoś pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 pętli = 15 pomieszczeń w których chcesz osobno sterować temperaturą?

Bo tylko w takim przypadku będzie to 15 wejść Deimicowych

Ja mam otwartą przestrzeń salon/kuchnia w sumie 3 pętle ale wszystko sterowane z jednego czujnika temperatury i jednego przekaźnika Deimicowego. Jakoś mi zmostkowali trzy elektrozawory. Tak mi też chyba doradzał ich handlowiec, żeby tak zrobić.

To, że nie wyświetla temperatury to fakt. Póki co sterowanie apką. Wspominali coś że na 2021 będą mieli parę nowości w ofercie - także włącznikowej, że się odezwą, ale nie znam szczegółów....

 

Mnie też tak w Deimic liczyli, że jedno pomieszczenie z pomiarem temperatury to jedna strefa ogrzewania. Jaki sens by miało mierzenie temperatury osobno na tych trzech pętlach? Fakt, nie jestem osobą techniczną, ale tak na chłopski rozum - przecież chodzi o to, żeby nam w danym pomieszczeniu było ciepło, a nie o to żeby na każdej rurce była jakaś określona ściśle temperatura. Dom to nie laboratorium tylko przestrzeń do życia :D Ja mam sporą przestrzeń otwartą na dole - hol, korytarz, jadalnia z salonem i kuchnią - to jest wszystko jeden pomiar temperatury bo i tak powietrze w tej otwartej przestrzeni swobodnie przepływa. Nie wiem po co miałabym tam robić 4 osobne strefy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 pętli, sterowanych może być 9 pomieszczeń. Fakt część można połączyć.

Jakkolwiek właśnie o te kilka wejść się rozchodzi. Deimic niestety i czasami dobrze, że ma zamkniętą architekturę ale w moim przypadku okazuje się, że będę musiał dokupić expander czyli około 5tyś zł :(

O tych nowościach słyszałem.

Na obecną chwilę zrobię sterowanie per piętro poza Deimic'iem a dołożę do pompy inwertorowej.

 

5 tys? :bash:

 

Dzizas. Całe sterowanie domem można zrobić za 1/5 ej kwoty. Moje sterowanie ogrzewaniem kosztowało jakieś 100zł za 5 stref. Robiąc nawet 15 bym wydał ze 300 max. To w sumie tylko kwestia większej ilości przekaźników. Dlatego lubię systemy otwarte.

 

Ale co do tematu. Serio potrzebujesz strefowego grzania? Bo ja mam ale się właśnie z tego wycofuje. Raz nie potrzebuje wtedy bufora do pompy - oszczędność i inwestycyjna i kosztów utrzymania. Dwa to się średnio ekonomicznie sprawdza przy inwerterze. Przy on-off to bez różnicy w sumie bo ona wali cały czas tak samo. A inwerter żeby chodził taniej musi pochodzić dłużej. Przy otwarciu jednej pętli będzie szybkie grzanie do zadanej temperatury. No i ja mam ustawione różnice rzędu max pół stopnia między pomieszczeniami bo inaczej dojście do zadanej temperatury trwa wieki a później dostajesz w głowę bezwładnością. Da się nad tym zapanować odpowiednio dobierając histerezę na termostacie. Ale to chyba nie jest warte kombinacji przy małym domu. Taką samą ustawialność temperatury w pomieszczeniach można osiągnąć na rotametrach. Jak Cię nie ma często w domu to na dłużej to i tak zejdziesz całym domem niżej a nie jednym pomieszczeniem a na krótko i tak się nie opłaca (kosztowo, taniej jest utrzymać niż "gonić" strate temperatury). A jak nawet chcesz wyłączyć jedno pomieszczenie to zawsze można po prostu zakręcić obieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 tys? :bash:

 

Dzizas. Całe sterowanie domem można zrobić za 1/5 ej kwoty. Moje sterowanie ogrzewaniem kosztowało jakieś 100zł za 5 stref. Robiąc nawet 15 bym wydał ze 300 max. To w sumie tylko kwestia większej ilości przekaźników. Dlatego lubię systemy otwarte.

 

Ale co do tematu. Serio potrzebujesz strefowego grzania? Bo ja mam ale się właśnie z tego wycofuje. Raz nie potrzebuje wtedy bufora do pompy - oszczędność i inwestycyjna i kosztów utrzymania. Dwa to się średnio ekonomicznie sprawdza przy inwerterze. Przy on-off to bez różnicy w sumie bo ona wali cały czas tak samo. A inwerter żeby chodził taniej musi pochodzić dłużej. Przy otwarciu jednej pętli będzie szybkie grzanie do zadanej temperatury. No i ja mam ustawione różnice rzędu max pół stopnia między pomieszczeniami bo inaczej dojście do zadanej temperatury trwa wieki a później dostajesz w głowę bezwładnością. Da się nad tym zapanować odpowiednio dobierając histerezę na termostacie. Ale to chyba nie jest warte kombinacji przy małym domu. Taką samą ustawialność temperatury w pomieszczeniach można osiągnąć na rotametrach. Jak Cię nie ma często w domu to na dłużej to i tak zejdziesz całym domem niżej a nie jednym pomieszczeniem a na krótko i tak się nie opłaca (kosztowo, taniej jest utrzymać niż "gonić" strate temperatury). A jak nawet chcesz wyłączyć jedno pomieszczenie to zawsze można po prostu zakręcić obieg.

 

Masz 100 procent racji, ja testuję ekstremalnie tania i prostą pc i jak na razie w domu jest bardzo ciepło i komfortowo 21-23 st parter i piętro 20,5-21, do spania temperatura idealna. Żeby klimatyzator działał rytmicznie i histereza nie doprowadziła do hipotermii umieściłem metodą prób i błędów, termostat/pilot w centralnym punkcie parteru, 50 cm od podłogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tymi 300zł dla 15 stref to lekko przesadziłeś.

Same sterowniki aż tak tanie nie są.

 

pisze o uinteligentnieniu instalacji. Założyłem, że zawory na rozdzielaczach już masz. Pisałeś o 5 tys na sam expander.

 

Ja to mam zrobione w oparciu m mysensors bezprzewodowo. Teraz jakbym robił to po prostu by było na esphome. Jak na bogato to 3-4usd na esp32, 10usd kosztuje moduł 8 przkażników SSR. I masz rozwiązanie za 15usd na 8 sztuk. 30 usd na 16. Zwykłe przekaźniki magnetyczne są sporo tańsze. Tak samo jak esp 3266.

 

Tak na szybko jedna głowica na rozdzielacz na 230v to kwota do 40 zł jak ich jeszcze nie ma na rozdzielaczach.

 

Przy takiej cenie to kupujesz dodatkowy przekaźnik i esp żeby leżało jako zapas. Ale u mnie to działa 3 sezon bez ani jednej awarii. Ciężko jest popsuć przekaźniki SSR szczególnie przy małej ilości cyklów przy ogrzewaniu i małej obciążalności prądowej. Ale tak jak mówiłem strefowe idzie u mnie w odstawkę :)

 

Do tego wersja mini sterowania np raspberry pi, dysk ssd msata i masz dom inteligentny za sporo mniej niż sam expander. W cenie możesz sobie walnąć tablet do sterownia na ścianę i porobić inne fajnie rzeczy. Sterowanie telefonem w gratisie ;) Każdy jeden element możesz wymienić za grosze jak się popsuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj dochodzimy do sedna.

Obecnie nie mam nic, nawet kabli więc jestem na etapie wyboru dlatego bardzo mocno zdziwiły mnie podane przez ciebie kwoty.

 

Oczywiście wszystko można ogarnąć o rozwiązania open-source ale

- Trzeba się na tym znać, mieć wiedzę i od strony doboru sprzętu jak i softwaru. Żyłka programisty też się przyda.

- Trzeba mieć na to czas a dobrze wiesz, że to może pochłonąć każdą ilość czasu jaki masz.

- Niektórzy wymagają stabilności i gwarancji działania wręcz z serwisem czego nie ma gdy składasz sam.

 

Dla niektórych wyższy koszt zakupu rozwiązania to nie tylko hardware który jest może 10-15% wartości całości ale, gwarancja, support, updaty, stabilność oraz oprogramowanie dedykowane do konkretnego celu gdzie nie trzeba umieć kodować aby obsłużyć jakąś tam funkcjonalności.

 

Malina pewnie nada się do automatyki pewnych funkcji ale totalnie nie widzę tego w zastosowaniach dla klienta masowego i przy wdrożeniu elementu inteligencji.

 

Gdyby podchodzić do tego w każdej dziedzinie to równie dobrze samochód też możesz sobie zrobić bo taniej. No dobra morze motor. Albo jeszcze prościej rower. Pewnie kupowałeś rower. Pytanie czy kupiłeś gotowca czy części które są warte 30-40% wartości już składanego chińczyka??

 

Co do expandera to nie tylko chodzi o samo ogrzewanie ale kilkadziesiąt wejść/wyjść oraz porty PWM więc nie można mówić, że te 5k to tylko do ogrzewania.

 

PS: Ja nie chcę aby mi się psuło a jak się popsuje to chcę aby przyjechał serwis i załatwił to gdy nie ma mnie w domu przez dłuższy czas a domownicy tego nie ogarną.

PS2: Chyba zbaczamy z tematu tego wątku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS: Ja nie chcę aby mi się psuło a jak się popsuje to chcę aby przyjechał serwis i załatwił to gdy nie ma mnie w domu przez dłuższy czas a domownicy tego nie ogarną.

PS2: Chyba zbaczamy z tematu tego wątku ;)

 

rower poskładałem sam :D

 

Jak taki ekspander się popsuje po 2 latach gwarancji to wymieniasz całość. Jak firma przestanie rozwijać rozwiązanie to jesteś w czarnym otworze ;) i niestety te systemy są mocno zamknięte. Są fajne, dla instalatorów i serwisantów.

 

To niestety doświadczenie nabyte osobiście. Oczywiście można wydać i 20 tys na automatykę w domu. Tylko czy to ma sens. Przekonać nie przekonam. Oby tak nie było jak mówie.

 

Wracając do meritum, odpuść sterowanie strefowe. To się po prostu nie sprawdza, podraża i inwestycyjnie i użytkowo użycie pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Kogo polecacie do wykonania gruntowej pompy ciepła? Dom ok 280 m2, 30-letni. Chciałbym, żeby ktoś rzetelnie poprowdził moją inwestycję. Inwestycja jeżeli ma to znaczenie będzie w województwie kujawsko-pomorskim

W twojej okolicy działa kolega wihajster (firma HCT Pompy Ciepła). To chłodniarz specjalizujący się w gruntowych pompach ciepła. Na forum znajdziesz zadowolonych użytkowników wykonanych przez niego instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po."krótkiej" przerwie ale też na chwilę

Mam już 11 lat PCI geoTHERM plus VWS 62-2

Czas pracy na cele co i cwu to 20 529 h a ilość załączeń to 60 095

Całkowite zużycie prądu zmierzone podlicznikiem (niestety bez podziału na teryfy) to 40 657 kWh w tym praca grzałki 5h i 9 załączeń

Suma energii wytworzonej za cały okres nie jest dostępna w menu

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...