Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja mam co prawda grtuntową on/off, ale w kwestii pytania 1 mogę się wypowiedzieć. W moim APICu mogę regulować tylko temperaturę powrotu, tj. uzależnić wyłączenie pompy od temperatury powrotu, ale nie zasilania. Przy montazu i uruchomieniu wyraziłem swoją dezaprobatę dla tkiego rozwiązania,ale jednak teraz myślę, że ma to sens i więcej nam mówi temperatura na powrocie, bo układy są różne, bufory, nie bufory, elektrozawory na pętlach lub nie itp etc. Także dopiero to co wraca daje jakąś uśrednioną informację o temperaturze w układzie.

 

Przy okazji mam inne pytanie. Mój fachman od pompy powiedział, że nie ma czegoś takiego jak za duża różnica pomiędzy temperaturą zasilania, a powrotu GZ, może być tylko za mała i poowinna być minimum 5stopni. Czy zgodzicie się z tym? U mnie różnica wynosi zwykle 6-7 stoopni i zastanawiam się czy to ok, czy moze przyspoeszyc / zwolnić pompkę obiegową, a może zostawić jak jest (i do tego się skłaniam).

Przy ON/OFF nie ma różnicy czy można ustawić temp. zasilania czy powrotu, przecież temperatura na zasilaniu jest zależna od temperatury powrotu.

Zasilanie też można przecież ustawiać tylko przy ustawieniach na grzejniki lub bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

.....

Przy okazji mam inne pytanie. Mój fachman od pompy powiedział, że nie ma czegoś takiego jak za duża różnica pomiędzy temperaturą zasilania, a powrotu GZ, może być tylko za mała i poowinna być minimum 5stopni. Czy zgodzicie się z tym? U mnie różnica wynosi zwykle 6-7 stoopni i zastanawiam się czy to ok, czy moze przyspoeszyc / zwolnić pompkę obiegową, a może zostawić jak jest (i do tego się skłaniam).

 

U mnie delta na GZ wynosi między 4 a 4,5 stopnia i wszystko działa bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem od razu zamontowany ten czujnik. Wydaje mi się, że właściwie jedyna różnica w porównaniu z termostatem pokojowym jest taka, że ja żeby coś zmienić muszę iść do pomieszczenia gdzie zamontowana jest pompa a nie zrobię tego w pokoju. Tylko, że jak raz ustawiłem to przez cały zeszły sezon nic nie grzebałem. O ile dobrze rozumiem instrukcję to histeryzę dla czujnika temperatury pomieszczeń ustawiasz sobie w menu instalatora parametrem TH on/of.

 

Ok. Jak do pompy LG masz podłączony ten czujnik to powiedz jak wygląda sprawa ustawienia temperatury jaka ma być w pomieszczeniu ?

Ustawia się co 1 stopień , czy 0,5 stopnia , czy może jeszcze inaczej ? Bo patrząc na ustawienia w LG wygląda że zmienia się co jeden stopień.

Jaką masz histerezę , czyli przy jakiej temperaturze włącza Ci sie ogrzewanie a przy jakiej wyłącza ?

 

Pytam , bo nie wiem tak naprawdę czy jest sens się bawić w montaż tego czujnika , bo jak ma być do wyboru ustawienie temperatury co 1 stopień i histereza 1-2 stopnie to szkoda czasu , bo mój termostat zewnętrzny ma regulację temperatury co 0,2 stopnia i histerezę 0,5 stopnia ...

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Przy okazji mam inne pytanie. Mój fachman od pompy powiedział, że nie ma czegoś takiego jak za duża różnica pomiędzy temperaturą zasilania, a powrotu GZ, może być tylko za mała i poowinna być minimum 5stopni. Czy zgodzicie się z tym? (...)

Jak na fachmana od pompy ciepła to wypowiedź co najmniej dziwna.

Przy okazji możesz zapytać go jak wzrost temperatury wody na wyjściu skraplacza wpłynie na moc pobieraną przez sprężarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienie delikatnie temat - czy jest jakis uniwersalny sposob ustalenie, czy "wygrzewanie" nowego domu zostalo ukonczone?

 

Budule powoli domek parterowy, silka 24 na klej cienkowarstwowy (sciany ukonczone 2.5 roku temu i dach na wiazarach, fundamenty tradycyjne. Okna zamontowalem 2 lata temu, wylewki ok 8-9cm skonczone rok temu a tynki gipsowe 1,5 roku temu. W tym roku przyszly sufity i 50cm celulozy w stropie oraz w lecie ocieplenie budynku grafitem 20cm czyli przez 2 lata dach byl po czesci otwarty (nawisy dachu nie byly zamkniete i powietrze mocno sobie hulac bez problemu.

 

Pytanie jest raczej malo precyzyjne, ale czy taka "chaupa" wymaga dlugotrwalego wygrzewania i osuszania? Jak najlatwiej stwierdzic, czy juz koniec wygrzewania? Wczoraj zamontowana PC GW, na razie chodzi 24/7 - ale kiedy wylaczyc? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też po pewny okresie pracy na krzywej grzewczej dołożyłem harmonogram i zmusiłem pompę do większego wysiłku w dzień(cieplej na zewnątrz) , w spokojniejszej pracy w Nocy, lub nawet do kilkugodzinnych przerw w nocy w miesiącach mniej mroźnych.

dodam że mam fotowoltaike i ogrzewanie podłogowe. Taki układ wydaje się najkorzystniejszy, , w zeszłym roku od początku lutego wprowadziłem harmonogram i zużycie spadło z 990kWh w styczniu na 560kWh w lutym z ustawieniami o których mowa. Więcej Tu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam podlicznika pompy ale "letnie" faktury za 2 miesiace to kwoty równiutko 420-440zl. Dzisiaj odczytałem licznik i wyszło 560zł za okres ok 20 X do 20XII. Więcej światła, 100%j pracy domowej, doszedł 3 komputer stacjonarny syna, itp czyli jakieś 80zł do faktury za 2 miesiące.

 

Podoba mi sie taka kreatywna matematyka ;)

To ile wkońcu szacujesz zużycie pompy za te 2miesiące??

80zł??

Czy to zurzycie dodatkowego komputera itp.i za pompe 60zl za 2 miesiace??

Masz jakąś taryfę tanią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas nie ma tanich. g12w. Zużyłem ok 350kwh w 1T i 820kwh w 2T. Właśnie otrzymałem nowy cennik na przyszły rok. Zmienne idą 10 groszy w drogiej i 5 groszy w taniej do góry. Mam też nową ofertę bo kończy mi sie umowa. -5% od ceny z serwisantem i -10% eco. Tylko czy to tak działa jak ja to rozumiem. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas nie ma tanich. g12w. Zużyłem ok 350kwh w 1T i 820kwh w 2T. Właśnie otrzymałem nowy cennik na przyszły rok. Zmienne idą 10 groszy w drogiej i 5 groszy w taniej do góry. Mam też nową ofertę bo kończy mi sie umowa. -5% od ceny z serwisantem i -10% eco. Tylko czy to tak działa jak ja to rozumiem. :)

 

No to dobra calkowite zurzycie ok.560zl za 2miesiace ale ile z tego zjadła pompa?

Te minus 10% czy minus5% to przynajmniej w tauronie tyczy sie tylko ceny energii ale nie tyczy sie innych opłat czyli przesyłowej od kazdej kwh i innych a za to trzeba placic dodatkowo no.17zl miesiecznie haradżu .

Przy moim zużyciu jak liczyłem to przez 3lata umowy bylbym z 200zl w plecy w stosunku do zwyklej taryfy sprzedawcy bez żadnych pseudo gwarancji usług itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobra calkowite zurzycie ok.560zl za 2miesiace ale ile z tego zjadła pompa?

Te minus 10% czy minus5% to przynajmniej w tauronie tyczy sie tylko ceny energii ale nie tyczy sie innych opłat czyli przesyłowej od kazdej kwh i innych a za to trzeba placic dodatkowo no.17zl miesiecznie haradżu .

Przy moim zużyciu jak liczyłem to przez 3lata umowy bylbym z 200zl w plecy w stosunku do zwyklej taryfy sprzedawcy bez żadnych pseudo gwarancji usług itp.

 

Nie wiem do końca. PC podaje ile kwh zużyła i to sie pokrywa z tą kwotą 80-90zł. Pomiedzy lutym a pazdziernikiem płaciłem max 440zł z CWU. Moim zdaniem jest OK, a czy to 10 czy 30 zł wiecej czy mniej to mnie nie obchodzi. 20 lutego niech będzie i 200-300zł więcej bo będzie chłodniej. Jesli sumarycznie zapłacę 300-400zł za całe grzanie to chyba nie jest źle. W marcu zeszłej zimy nie grzałem.

 

Ja nie mam oferty na mailu bez opłaty za taryfe. W tej chwili na fakturze płace 30zł za stałą stawkę ceny. Więc 2x17.5 nie zrobi różnicy.

 

Ja właśnie mam od sierpnia taryfę sprzedawcy.

Być może założę pv w przyszłym roku i wtedy miałbym problem.

. Musiałbym karę płacić za przejście na G11.

Ponadto za lojalkę są wyższe stałe miesięczne opłaty o ponad 10zł.

 

Co to znaczy za lojalkę? i czemu chcesz przechodzić przy panelach na g11?

Edytowane przez pandzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do końca. PC podaje ile kwh zużyła i to sie pokrywa z tą kwotą 80-90zł. Pomiedzy lutym a pazdziernikiem płaciłem max 440zł z CWU. Moim zdaniem jest OK, a czy to 10 czy 30 zł wiecej czy mniej to mnie nie obchodzi. 20 lutego niech będzie i 200-300zł więcej bo będzie chłodniej. Jesli sumarycznie zapłacę 300-400zł za całe grzanie to chyba nie jest źle. W marcu zeszłej zimy nie grzałem.

 

Ja nie mam oferty na mailu bez opłaty za taryfe. W tej chwili na fakturze płace 30zł za stałą stawkę ceny. Więc 2x17.5 nie zrobi różnicy.

 

 

 

Co to znaczy za lojalkę? i czemu chcesz przechodzić przy panelach na g11?

 

Lojalka, to cyrograf.

Czyli umowa na określony czas.

W tauronie, rozliczenie z pv jest proporcjonalne do zużycia.

Czyli lipa, bo przy g12w mam dużo w taniej, mniej w drogiej, albo odwrotnie.

Tauron w przypadku nadprodukcji, nie wrzuca nadwyżki do innej taryfy.

Więc w plecy i przepada.

Nadwyżka, która nie została skonsumowana, przepada z danej taryfy.

Stąd tylko g11 i pokrycie z pv na całość.

Inaczej, to nie ma sensu.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lojalka, to cyrograf.

Czyli umowa na określony czas.

W tauronie, rozliczenie z pv jest proporcjonalne do zużycia.

Czyli lipa, bo przy g12w mam dużo w taniej, mniej w drogiej, albo odwrotnie.

Tauron w przypadku nadprodukcji, nie wrzuca nadwyżki do innej taryfy.

Więc w plecy i przepada.

Nadwyżka, która nie została skonsumowana, przepada z danej taryfy.

Stąd tylko g11 i pokrycie z pv na całość.

Inaczej, to nie ma sensu.

 

niekoniecznie. Można pomyśleć o zagospodarowaniu tych nadwyżek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem kompletnym laikiem ale z pompy ciepla korzystamy już dłuższy czas (drugi sezon) i wyszła sprawa dezynfekcji zbiornika bo ostatnio wodą zaczęła dziwnie pachnieć. Moje pytania: czy dodatkowe grzałki odpowiedzialne za dezynfekcje zbiornika powinny być w hydroboxie czy w zbiorniku? Nie widzę na króccach zbiornika żadnej grzałki ani nie idzie tam żaden kabel oprocz tego do czujnika temperatury i do pompy cyrkulacyjnej.

Jeśli grzałki są w hydroboxie to jak sprawdzić czy działają? Mam ustawioną dezynfekcję na timerze (raz w tygodniu w nocy) - jednak woda w zbiorku rano ma dokładnie 50C czyli tyle ile ustawione jest na normalne grzanie więc podejrzewam że żadna grzałka sie nie uruchomiła.

Grzałka jakaś jest też w jednostce zewnętrznej? Bo jakoś to odszranianie musi być realizowane? Czy też może to jest ta sama grzałka która podwyższa temperature wody w hydroboxie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jak do pompy LG masz podłączony ten czujnik to powiedz jak wygląda sprawa ustawienia temperatury jaka ma być w pomieszczeniu ?

Ustawia się co 1 stopień , czy 0,5 stopnia , czy może jeszcze inaczej ? Bo patrząc na ustawienia w LG wygląda że zmienia się co jeden stopień.

Jaką masz histerezę , czyli przy jakiej temperaturze włącza Ci sie ogrzewanie a przy jakiej wyłącza ?

 

Pytam , bo nie wiem tak naprawdę czy jest sens się bawić w montaż tego czujnika , bo jak ma być do wyboru ustawienie temperatury co 1 stopień i histereza 1-2 stopnie to szkoda czasu , bo mój termostat zewnętrzny ma regulację temperatury co 0,2 stopnia i histerezę 0,5 stopnia ...

 

Dzięki

 

Ustawiasz co 1 stopień. Pompa startuje jak temperatura spadnie o 0,5 stopnia poniżej zadanej a wyłącza się po przekroczeniu o 1 powyżej zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz co 1 stopień. Pompa startuje jak temperatura spadnie o 0,5 stopnia poniżej zadanej a wyłącza się po przekroczeniu o 1 powyżej zadanej.

 

Dzięki za informację.

Tak właśnie wywnioskowałem czytając książkę serwisową że histereza jest 1,5 stopnia (-0,5 stopnia w dół i 1 stopień w górę) czyli tragiczna.

Dodatkowy minus że temperaturę ustawia się co cały stopień :(

 

Dostałem czujnik ale nie podłączyłem.

Stwierdziłem że wolę swój termostat z histerezę 0,4 stopnia i ustawieniem temperatury co 0,2 stopnia niż sterowanie przez pompę z ustawieniem temperatury o 1 stopień i z histerezę 1,5 stopnia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...