Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gwarancja u mnie minęła już ..

 

Był instalator na jednym przeglądzie i widziałem co robi. Żadnej szczelności nie sprawdzał.

 

U mnie sprawdzał jakimś tam czujnikiem gazu. Bardzo dokładnie przy obu jednostkach. Fajnie, ale nijak to nie gwarantuje tego, że tydzień po serwisie żadna nieszczelności się nie pojawi. A gdyby była przed serwisem, to tak jak mówisz, elektronika pewnie by to wykryła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Poprawnie zainstalowana klimatyzacja czy też pompa ciepła PW typu split jest w 100% szczelna i taka zawsze pozostanie , no chyba że zostanie uszkodzona mechanicznie.

Nie prawda.

Jakość urządzeń i materiałów użytych do ich budowy jest coraz gorsza.

Dzisiaj miedzi jest w urządzeniach 2 razy mniej niż 10 lat temu.

Wszystko jest konstruowane na styk.

Owszem połączenia wykonane przez instalatora są i powinny być szczelne.

Ale 99% nieszczelności w układach chłodniczych pojawia się na elementach fabrycznych (mam na myśli fachowy montaż)

A najgorsze dla urządzenia są mikro nieszczelności, kiedy z urządzenia powoli ucieka czynnik.

Układ chcąc osiągnąć wydajność pracuje z dużo większym obciążeniem.

Użytkownik tego nie wyłapie na podstawie oględzin.

Rozszczelnienie w postaci dużej dziury jest najmniej szkodliwe, bo po prostu zatrzyma urządzenie.

 

Nie jest wymagana żadna kontrola , ani "nabijanie".

Jak jakiś specjalista tak mówi to należy "omijać" tego specjalistę , bo widać nie jest to żaden fachowiec a zwykły partacz.

Już kolejny raz zwracam ci uwagę, że to o czym piszesz reguluje ustawa.

To ilość czynnika w urządzeniu decyduje o tym, czy urządzenie podlega obowiązkowym przeglądom czy nie.

Za brak przeglądów przewidziane są ustawowo kary i są to kwoty 5 cyfrowe.

Do wykonywania takich przeglądów zobowiązany jest właściciel urządzenia w gestii instalatora jest wyłącznie poinformowanie użytkownika o tym fakcie.

Doucz się zanim następnym razem będziesz pisał takie farmazony:

http://www.cro.ichp.pl/

 

Analogia do przeglądów uzębienia jest w 100% trafna.

Z tą różnicą, że instalator nie składa przyrzeczenia lekarskiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda.

Jakość urządzeń i materiałów użytych do ich budowy jest coraz gorsza.

Dzisiaj miedzi jest w urządzeniach 2 razy mniej niż 10 lat temu.

Już kolejny raz zwracam ci uwagę, że to o czym piszesz reguluje ustawa.

To ilość czynnika w urządzeniu decyduje o tym, czy urządzenie podlega obowiązkowym przeglądom czy nie.

Za brak przeglądów przewidziane są ustawowo kary i są to kwoty 5 cyfrowe.

Do wykonywania takich przeglądów zobowiązany jest właściciel urządzenia w gestii instalatora jest wyłącznie poinformowanie użytkownika o tym fakcie.

Doucz się zanim następnym razem będziesz pisał takie farmazony:

http://www.cro.ichp.pl/

 

Analogia do przeglądów uzębienia jest w 100% trafna.

Z tą różnicą, że instalator nie składa przyrzeczenia lekarskiego

 

Pod FGazy podlega jest T-CAP , inne typowe klimy czy pompy ciepła mają za mało czynnnika i nigdzie się ich nie zgłasza .

Splita musi podłączyc osoba z uprawnieniami (teoretycznie) bo widziałem zestawy do "samodzielnego montażu" ;)

 

Pompy typu Monoblock można kupić w zwykłym sklepie i może to każdy zamontoważ i nie podlegają pod żadne ustawy , bo połącznie gazowe poodbnie jak w lodówce jest wykonane fabrycznie ...

Może kupić każdy a nie jedynie osoba uprawiona ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samochodzie instalacja NIGDY nie była w pełni szczelna i to chyba każdy wie. Wynika to z budowy samochodu i przeznaczenia.

W lodówce/klimie/pompie ciepła nie ma potrzeby uzupełniania czynnika , bo sprawdzenie szczelności następuje po montażu i jak montaż jest wykonany prawidłowo to szczelność pozostanie przez bardzo długi czas.

 

I to dowodzi prawdziwości twierdzenia, do którego się odnosiłem?

Jak pisałem KAŻDA klima , każda pompa ma system autodiagnostyki. Rozszczelni się to od razu wyskoczy błąd i nie właczy się sprężarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne doświadczenia w temacie. Niedługo po płatnym serwisie zaczął się pokazywać błąd przepływu. Zadzwoniłem do serwisu, serwisant akurat był w pobliżu i 3h później było po naprawie. Koszt naprawy pewnie byłby podobny lub niższy niż koszt przeglądu. Tylko komu i gdybym chciał jednak szybciej, to za ile PLN, chciałoby się dziś podjechać, jak firmy mają swoich klientów i montaże proplanowane na miesiące do przodu?

 

 

możesz opisać co zrobił? Ja mam błąd przepływu. Pompę mam 15 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy typu Monoblock można kupić w zwykłym sklepie i może to każdy zamontoważ i nie podlegają pod żadne ustawy , bo połącznie gazowe poodbnie jak w lodówce jest wykonane fabrycznie ...

Może kupić każdy a nie jedynie osoba uprawiona ...

Rozumiem, że nawet nie zadałeś sobie trudu i czasu na naukę nie poświęciłeś.

Rób z siebie kretyna dalej.

 

Są monobloki, które podlegają rejestracji i obowiązkowym przeglądom.

Wszystko jest na stronie do której linka umieściłem, oraz w ustawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojjj ...

 

Prawda zabolała ...

 

Ja rozumie że dla instalatora/sprzedawca to szok , że obecnie może zwykły inwestor kupić monoblock nie od niego a w zwykłym sklepie (albo internetowym) i może od razu tą pompę podłączyć zwykły hydraulik i to za dużą niższa kwotę ...

 

Co z tego że są monoblocki które wymagają rejestracji , zwykłe do użytku domowego , do zwykłego domu nie wymagają tego.

 

Spokojnie takie znajdziesz i ty o tym wiesz ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

Szukam PC monoblok najlepiej 18kw. Dzwonie do różnych firm sprzedających PC, ale gadają ze mną ja z durniem.

Testowałem tego typu pompę jakieś 8 lat i jak mi gość pierdzieli, że przy -10 PC przestaje być opłacalna i dlatego powinna mieć grzałki to nerwicy dostaje.

Czytałem trochę o LG, niestety nie mogę znaleźć mocniejszej niż 16kw. Można się zastanowić, czy te 16kw LG nie jest lepsze od 20kw czegoś tam :/

Będę wdzięczny za opinie i sugestie.

Pozdrawiam

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam PC monoblok najlepiej 18 kW

niestety nie mogę znaleźć mocniejszej niż 16 kW

Można się zastanowić, czy te 16 kW LG nie jest lepsze od 20 kW czegoś tam :/

Warto zamieścić dane takiej pompy dla -20 C,

Panasonic T-Cap 16 kW, monoblok ma grzałkę 9 kW, a więc 18 kW

osiągnie bez problemu; str; 25

https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/EU-PLST1220-02_ATT_PL_katalog%20A2W.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zamieścić dane takiej pompy dla -20 C,

Panasonic T-Cap 16 kW, monoblok ma grzałkę 9 kW, a więc 18 kW

osiągnie bez problemu; str; 25

https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/EU-PLST1220-02_ATT_PL_katalog%20A2W.pdf

 

Dzięki

Nie jestem przeciwnikiem grzałek, ale jednak nie w taki sposób chciałbym uzyskać te 18Kw :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Nie jestem przeciwnikiem grzałek, ale jednak nie w taki sposób chciałbym uzyskać te 18Kw :/

 

W życiu nie będzisz potrzebował 18kW nawet, jak dom ma takie obciążenie przy porządnie policzonym OZC.

Po pierwsze obciążenie nie uwzględnia zysków bytowych i słonecznych. A te masz zawsze. Dla przykładu w najgorszym pod tym względem grudniu mam w sumie 785,9 kWh zysków. Jak to uśrednimy, to wychodzi 1,05 kW ciągłej mocy dostarczanej z innych źródeł, niż system grzewczy.

 

Po drugie nawet jak przez jakiś czas zabraknie 1 czy 2 kW to i tak tego nie odczujesz nawet przy grzejnikach - a co dopiero przy podłogówce.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu nie będzisz potrzebował 18kW nawet, jak dom ma takie obciążenie przy porządnie policzonym OZC.

Po pierwsze obciążenie nie uwzględnia zysków bytowych i słonecznych. A te masz zawsze. Dla przykładu w najgorszym pod tym względem grudniu mam w sumie 785,9 kWh zysków. Jak to uśrednimy, to wychodzi 1,05 kW ciągłej mocy dostarczanej z innych źródeł, niż system grzewczy.

 

Po drugie nawet jak przez jakiś czas zabraknie 1 czy 2 kW to i tak tego nie odczujesz nawet przy grzejnikach - a co dopiero przy podłogówce.

 

 

No właśnie, jest to stary dom, niby po modernizacji. Grzejniki 100% a powierzchnia to 240m2.

podobny dom 140m2 ogrzewałem 14kw ON/OF i była w sam raz. Myslę, że 18kw inwerter bedzie odpowiednia. Oczywiście mogę się mylić, jednak uwzględnianie 9kw z grzałki to ciut za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest bez sensu. Bez problemów znajdziesz pompę która przy -20 będzie miała zadaną moc i bez problemów znajdziesz taką co przy -20 będzie miała połowę. Zrób ozc będziesz wiedział w co celować. Później wyjdzie ze pompa będzie taktować przez 99% casu pracy po to żeby się grzałka nie odpaliła na 2 dni w roku. To podejście jest imho bez sensu. Musisz znać zapotrzebowanie i porównywać tabele mocy poszczególnych modeli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Po pierwsze obciążenie nie uwzględnia zysków bytowych i słonecznych. A te masz zawsze. Dla przykładu w najgorszym pod tym względem grudniu mam w sumie 785,9 kWh zysków. Jak to uśrednimy, to wychodzi 1,05 kW ciągłej mocy dostarczanej z innych źródeł, niż system grzewczy.

.....

 

I nie ma uwzgledniac, zadna norma tego nie przewiduje. Co do zysków to nie kazdy ma drukarke 3D i serwerownię i wielkosc sredniej mocy tych zysków moze byc duzo mniejsza od Twoich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie ma uwzgledniac, zadna norma tego nie przewiduje. Co do zysków to nie kazdy ma drukarke 3D i serwerownię i wielkosc sredniej mocy tych zysków moze byc duzo mniejsza od Twoich.

 

Życie uwzględnia.

 

Pewnie, że każdy dom jest inny. Ale z grubsza daje to pojęcie o proporcjach - straty w domu z rekuperacja i 20cm ocieplenia trzeba średnio tylko w 1/4 pokryć systemem grzewczym.

W najgorszym grudniu tylko 41,9% to system grzewczy.

 

Owszem - gorzej ocieplony dom, w zimniejszej strefie klimatycznej czy mniej słonecznym będzie miał może 30% średnio i 50% w grudniu.

Teoria? Ale zgodna z praktyką i pomiarami. I nie tylko w moi domu:

 

Weźmy taki empiryczny przykład Kaszpira - 2021-01-17. Największe mrozy. Zużycie dobowe - 35,09kWh z czego 2,38kWh na CWU. Załóżmy COP=2 co przy -20* i tak jest zbyt optymistyczne i wychodzi, że w ciągu doby jego dom potrzebował z systemu grzewczego 35,09kWh na ogrzewanie czyli potrzebna moc grzewcza to 2,73kW średnio co daje przy (średnia -17,46* wyliczone ze ściągniętego XLS i zakładam +22 wewnątrz) 69,18W/K

 

attachment.php?attachmentid=453262

 

 

attachment.php?attachmentid=453263

 

Obciążenie cieplne to czysto teoretyczny wskaźnik który nic nie mówi faktycznie potrzebnej mocy grzewczej. Dwie podstawowe przyczyny to;

1. Temperatura obliczeniowa przytrafia się po kilka kwadransów zazwyczaj co kilka lat (ten wykres Kaszpira to najmroźniejszy okres od kilku lat). I nawet jak całkiem wyłączy się PC na ten czas to nie da się tego odczuć a po wzroście temperatury szybko nadrobi - widać na wykresie dużo wolnej mocy.

2. Nie uwzględnia zysków słonecznych i bytowych a to w każdym domu spełniającym choćby tylko WT2014 nawet w grudniu co najmniej połowa całych strat. Więc i źródło ciepła może być 2x słabsze jak zakładamy pracę ciągłą.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życie uwzględnia.

 

Pewnie, że każdy dom jest inny. Ale z grubsza daje to pojęcie o proporcjach - straty w domu z rekuperacja i 20cm ocieplenia trzeba średnio tylko w 1/4 pokryć systemem grzewczym.

W najgorszym grudniu tylko 41,9% to system grzewczy.

 

Owszem - gorzej ocieplony dom, w zimniejszej strefie klimatycznej czy mniej słonecznym będzie miał może 30% średnio i 50% w grudniu.

Teoria? Ale zgodna z praktyką i pomiarami. I nie tylko w moi domu:

 

 

 

Obciążenie cieplne to czysto teoretyczny wskaźnik który nic nie mówi faktycznie potrzebnej mocy grzewczej. Dwie podstawowe przyczyny to;

1. Temperatura obliczeniowa przytrafia się po kilka kwadransów zazwyczaj co kilka lat (ten wykres Kaszpira to najmroźniejszy okres od kilku lat). I nawet jak całkiem wyłączy się PC na ten czas to nie da się tego odczuć a po wzroście temperatury szybko nadrobi - widać na wykresie dużo wolnej mocy.

2. Nie uwzględnia zysków słonecznych i bytowych a to w każdym domu spełniającym choćby tylko WT2014 nawet w grudniu co najmniej połowa całych strat. Więc i źródło ciepła może być 2x słabsze jak zakładamy pracę ciągłą.

 

Dom do którego jest poszukiwana pompa 18 kW ma cokolwiek inne propocje zysków w ogolnym bilansie.

Nie ma takiej mozliwosci aby przy projektwym obciązeniu cieplny ok 18 kW zyski, powiedzmy w grudniu były na poziomie 40%.

Jest zaleznosc im wieksze obciazenie cieplne przy tej samej powierzchni, lokalizacji itp. tym mniejszy udział zysków w calkowitym zapotrzebowaniu na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...