Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czesc, moze juz bylo (ale jakos nie moge odnalezc watku), doradzono mi ze taniej wyjdzie (uzytkowanie) PC w pracy ciaglej na parametrach 0*/35* niz podnoszenie temperatury np. na 40* i dodawanie buforowego zbiornika np. 500l.

Taki zbiornik wystarczylby pewnie na dwie moze trzy wymiany i PC znow by sie wlaczyla a jak wiadomo w wiekszosci PC nie ma miekkiego startu i prad rozruchu pochlonolby cala oszczednosc z przestoju PC. Moze faktycznie lepiej zaprojektowac podlogowke dla 0*/35* i niech pracuje np. te 12 godzin na dobe. Wyliczone zapotrzebowanie na energie mam ok. 3kW i daje PC 6kW (akurat mniejsze rzadko kto robi i nie maja juz takieo atrakcyjnego cop.

Zbiornik buforowy ma większy sens tam, gdzie jego ładowanie nie wiąże się z mniejszą sprawnością urządzenia grzewczego (energia elektryczna, kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe). Wtedy w stosunkowo niewielkim zbiorniku można zgromadzić sporą ilość energii - np. zapas na okres przerwy w grzaniu.

W przypadku PCi ładowanie bufora wiąże się z pogorszeniem COP, czyli oszczędności wynikające z tańszej energii elektrycznej znacznie się zmniejszają.

Znam jeszcze jedno podejście co do celowości użycia bufora w obiegu co pompy ciepła. Otóż spotkałem się z twierdzeniem, że bufor powinien być wpięty, po to by zapewnić minimalny czas pracy PC nawet przy zamkniętych wszystkich obiegach grzewczych. Innymi słowy bufor ten ma służyć do ochrony sprężarki. Aby jednak tak on działał nie powinien być wpięty w układ grzewczy równolegle (czyli w charakterze sprzęgła hydraulicznego - osobne zasilanie/powrót z PC, osobne zasilanie/powrót z co), a szeregowo (czyli robi to za "kawałek grubszej rury", zasilanie z jednego końca , powrót/pobór z drugiego). Oczywiście takie podejście ma sens tylko jeśli moc PC znacznie przewyższa minimalne zapotrzebowanie budynku (tj. podlogówka/grzejniki nie odbiorą wyprodukowanego ciepła) - może się tak zdarzyć w okresach przejściowych lub przy sterowaniu temperaturą pomieszczenia niezależnie od sterowania PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@HenoK

Sugerujesz zalozenie licznika 2 taryfoweg?

Nie chcialem tego robic bo niezbyt mi sie to bedzie oplacalo, nie mam jak go w pelni wykorzystac zeby nie tracic komfortu "zyia" w takim domu. Nie chce uzalezniac wszystkiego (no moze wiekszosci) czynnosci od taryfikatora.

Czy ustawienie (projekt i wykonanie podlogowki pod tym kataem) 35* na zasilaniu ma sens? Mocno szacunkowe (program z KAN'a) wychodzi mi ze przy 35*/30* -powrot da sie utrzymac temp. 24* w lazience i 20* w pozostalych ogrzewanych pomieszczeniach, ale czy grzanie tylko noca (gdybym taryfy wybral) wystarczy zeby w domu w ciagu dnia ( np. po 18) bylo cieplo?

Zapotrzebowanie mam niewielkie, ale jednak i dodatkowo rekuperacje i GWC zwirowe daje -wiec wychlodzenie nadmierne mi szybko nie powinno grozic, jednak cos musze zdecydowac i lamie sie troszke :o

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HenoK

Sugerujesz zalozenie licznika 2 taryfoweg?

Nie chcialem tego robic bo niezbyt mi sie to bedzie oplacalo, nie mam jak go w pelni wykorzystac zeby nie tracic komfortu "zyia" w takim domu. Nie chce uzalezniac wszystkiego (no moze wiekszosci) czynnosci od taryfikatora.

 

Eee, bo ja wiem. Ja mam i nie jest źle co najwyżej pranie i zmywarka w tych "tanich" godzinach. To żaden problem. A grzanie w taniej taryfie i jakoś nie czuję dyskomfortu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to juz cos ... :lol:

Nie mam doswiadczenia w taryfach, zawsze jade po najprostszej lini oporu, tak powaznie to jak da sie zyc to trzeba to rozwazyc.

Duze roznice masz w kosztach "abonamencie" (stalych oplatach) i za kWh?

Czy to wogole sie oplaca przy niewielkim zapotrzebowaniu na taki zroznicowanyprad, czy koszt staly nie przewyzszy tej "drobnej" roznicy w kWh?

Bylem u kogos kto tak robi i przyzanm ze w ciagu dnia czuc bylo jednak chlod, szczegolnie na poddaszu -na dole kominkiem napalili wiec bylo cieplo. Mialem wrazenie odczucia wilgoci w powietrzu (zbytniej) ale nie zaduch -dziwne wrazenie, moze tak musi byc?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to juz cos ... :lol:

Nie mam doswiadczenia w taryfach, zawsze jade po najprostszej lini oporu, tak powaznie to jak da sie zyc to trzeba to rozwazyc.

Duze roznice masz w kosztach "abonamencie" (stalych oplatach) i za kWh?

Czy to wogole sie oplaca przy niewielkim zapotrzebowaniu na taki zroznicowanyprad, czy koszt staly nie przewyzszy tej "drobnej" roznicy w kWh?

Bylem u kogos kto tak robi i przyzanm ze w ciagu dnia czuc bylo jednak chlod, szczegolnie na poddaszu -na dole kominkiem napalili wiec bylo cieplo. Mialem wrazenie odczucia wilgoci w powietrzu (zbytniej) ale nie zaduch -dziwne wrazenie, moze tak musi byc?

 

Pzdr.

 

muszę zerknąć na fakturę, ale jak sprawdziłem wg kalkulatora który jest na stronie http://www.enea.pl to nawet w okresie letnim gdzie nie ma grzania , opłaca się taryfa G12, przy proporcji 55% dzienna 45 nocna (taką miałem proporcję w zużyciu 26maj - 26 lipiec) G12 około 10% taniej. a jeszcze dodam że według kalkulatora opłata stała dla G11 to 15,72zł a dla G12 to 20,74zł. Czyli różnica żadna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HenoK

Sugerujesz zalozenie licznika 2 taryfoweg?

Nie chcialem tego robic bo niezbyt mi sie to bedzie oplacalo, nie mam jak go w pelni wykorzystac zeby nie tracic komfortu "zyia" w takim domu. Nie chce uzalezniac wszystkiego (no moze wiekszosci) czynnosci od taryfikatora.

To kwestia kalkulacji. Przy wykorzystaniu pompy ciepła do grzania domu i przygotowania ciepłej wody zużycie energii przez PCi jest znaczącą pozycją (ponad 50% ?). Jeżeli PCi będzie pracowała jedynie w II taryfie, a dodatkowo II taryfę wykorzysta pralka i zmywarka, to zaczyna mieć to sens.

U mnie prąd w taryfie G11 kosztuje 0,4407 zł/kWh, przy opłatach stałych 14,03 zł/miesiąc.

W taryfie G12 koszt prądu to 0,5122 i 0,2544 zł/kWh, opłata stała 16,47 zł/kWh.

 

Poza sezonem grzewczym zużywam ponad 400kWh energii miesięcznie (w tym co najmniej połowa to c.w.u. grzana podgrzewaczem przepływowym).

Ile w sezonie grzewczym nie potrafię jeszcze powiedzieć, ale zakładając nawet standard domu pasywnego 15kWh/m2 rocznie * 108 m2 = 1620 kWh to przy taryfie G11 za ogrzewanie zapłaciłbym ok. 300 zł więcej za samo ogrzewanie domu. Przy wyższym zużyciu oszczędności oczywiście będą większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

a ja mam ciagle problem z moim instalatorem ktory caly czas uwaza ze powinienem miec pompe o mocy 8kw (co + cwu).

 

domek ma 140m2, podlogi do ogrzania ma 180m2, odwierty 180m (3x60)

ale bedzie tez rekuperator.

Juz kiedys poruszalem ten temat z wami i radziliscie aby spokojnie dac 6kw bo lepiej miec pompe lekko niedowymiarowana.

Jednak wowczas podalem wam ze domek ma 120m i podlogi 160 a obecnei zdecydowalem sie ogrzewac rowneiz strych (bedzie tam pokoj) i czy nadal upierac sie z instalatorem o ta pompe 6kw ?

pompa to nibe 1140

na stronie producenta szacunkowa glebokosc sond dla 6kw to 70-90m

ja mam az 180 gdzie nawet dla 8kw szacunkowa to 160-170m

 

juz mam metlik w glowie i sam zglupialem ktora brac a juz termin goni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

a ja mam ciagle problem z moim instalatorem ktory caly czas uwaza ze powinienem miec pompe o mocy 8kw (co + cwu).

 

domek ma 140m2, podlogi do ogrzania ma 180m2, odwierty 180m (3x60)

ale bedzie tez rekuperator.

Juz kiedys poruszalem ten temat z wami i radziliscie aby spokojnie dac 6kw bo lepiej miec pompe lekko niedowymiarowana.

Jednak wowczas podalem wam ze domek ma 120m i podlogi 160 a obecnei zdecydowalem sie ogrzewac rowneiz strych (bedzie tam pokoj) i czy nadal upierac sie z instalatorem o ta pompe 6kw ?

pompa to nibe 1140

na stronie producenta szacunkowa glebokosc sond dla 6kw to 70-90m

ja mam az 180 gdzie nawet dla 8kw szacunkowa to 160-170m

 

juz mam metlik w glowie i sam zglupialem ktora brac a juz termin goni

Zamierzasz grzać w jednej taryfie, czy wykorzystywać tańszą taryfę (patrz posty powyżej)? Przy dwutaryfowym grzaniu niezbędny jest odpowiedni zapas mocy. Weź to też pod uwagę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę nie w temacie ...IVT ma PC inwerterową IVT Premiumline XP15 4,5-17 kW

http://en.ivt.se/products.asp?lngID=600&lngLangID=1

sterownik Rego 800 ..można pobrać plik ( kliknąć na zdjęcie sterownika ) i sobie na symulatorze popracować ( nie testowałam jeszcze i nie wiem czym się różni od Rego 637 - na takim pracuje Greenline HT PLUS C, E )

http://en.ivt.se/products.asp?lngID=598&lngLangID=1

 

Phoenix masz dwa czasy bo to Nibe, sztuką jest sterować jak ma się jeden :wink:

Nibe podaje ilość kolektora ( o ile pamiętam dla skały ) ...

ps. mam nadzieję , że daliście sobie radę :D z tą symulacją ...

Przyszło rozliczenie za prąd ...w ubiegłym roku za rok ( grzeję tylko prądem ) 6.700,- ...teraz 3.120 ,- .....inaczej ustawiona PC , inna taryfa, ( rozkład 33,8% I taryf , 66,2 % -II taryf. ), mniej się buduje ( betoniarki , szlifierki itd ), .

 

podoba mi się , że możesz tak na tym sterowniku ustawić krzywą jak chcesz , tyle punktów załamania ( garby ) ile sobie życzysz ,słowem fala czy prosta czy schodkowa zależna od Ciebie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrozumiałem, to należy oprócz PC zainstalować przede wszystkim licznik na II taryfę na prąd i reperkurator. Hmmm... a co sądzicie o wzmocnieniu zbiornika na wodę użytkową przez solar? Czy zmniejszy to znacznie zużycie prądu przy takim systemie zapotrzebowania na energię? I czy ma to sens (wydatki finansowe na kolejny "gadżet" solar)? Czy warto łączyć tyle technologii, czy nie jest to już nadmiar i przesada? Mam na myśli:

- PC;

- reperkurator;

- solar;

... bo II taryfa to zawsze coś na tym zyskamy, wszystkie urządzenia pracujące w tych tańszych godzinach to już zysk. PC i reperkurator a nawet solar potrzebuje energii na rozruch i pracę (same urządzenia jak i dodatki, wszelkie pompy do wymuszania obiegu itp.). Pomimo dużego kosztu PC no i pozostałych elementów również, mamy w domu czysto, bez opału i problemów związanych z jego zakupem, transportem, przechowywaniem itp. Prawda jest taka, że za wygodę trzeba płacić, ale i nad tą wygodą też trzeba się zastanowić czy nie wyjdzie ona mam bokiem. Mam na myśli ukryte koszty eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te pompy ciepla wogole sie oplacaja ??

Tak sobie czytam ten caly watek i sie mocno zastanawiam. Na typowy domek (powiedzmy 150m2 uzytkowej) trzeba wydac jakies 40 tys za instalacje z pompa wiecej niz za instalacje powiedzmy na gaz czy wegiel.

Z tego co widze prad to koszt rzedu 200 zl na miesiac za PC ?

Grzejac weglem to koszt rzedu 300 zl/mc.

Grzejac gazem to koszt rzedu 500 zl/mc.

No i tak liczac to te 40 tys przy PC i koszt powiedzmy grzania gazem to zwroci sie za jakies (40 tys / 300 zl /12 mc = 11 lat) a weglem moze za 20 lat !. A gdzie jakies koszty amortyzacji itp ? Moze te pompy za te 10 lat trzeba bedzie wymieniac lub wpakowac w nie kilkanascie tys na remonty itd. Odkladajac te 40 tys na lokate to dodatkowo jakas kasa ktorej nie musimy teraz wydawac.

Czy gdzies zle wyliczenia zrobilem (gdzies za bardzo nagilaem, zle kwoty itp) ?

Czy te PC naprawde sie oplacaja (nie liczac ochrony srodowiska) ??

 

Fantom

ps. Ja osobiscie u siebie robie gaz, solary i kominek z plaszczem. Laczny koszt tej instalacji wyceniam na jakies 30 tys zl. Wegla nie moge miec - plan zagospodarowania zabrania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCi + rekuperator to sensowne połaczenie. Na temat solarów było juz wielokrotnie, ale zawsze mozna powtórnie napisać : przy tak małym zapotrzebowaniu ja w domku i praktycznej mozliwości wykorzystanie max prze 6 miesięcy w roku solar jest najdroższym możliwym źródłem ciepłej wody ! Nie po to instalujemy pompe ciepła , która produkuje tanio żeby pogarszać wynik całej inwestycji montażem solara.

Dołączanie solara do instalacji pompy ciepła jest bezmyslnym przenoszeniem schematów lub rozwiązań , któe miały zupełnie inne uzasadnienie lub dotycza obiektów o bardzo dużym rozbiorze ciepłej wody , gdzie moza się doszukac takiego uzasadnienia.

Jeśłi nie wierzysz to spytaj ile kosztuje instalacja solara i policz ile za te pieniądze mozesz nagrzać wody z dziennej taryfie elektrycznej i podziel przez miesięczne zuzycie. Wychodzi 10 lat i więcej ?

 

Fantom , uderzasz w tony powszechnie wyśmiewane na innych forach. A co ma sie zwrócić? Czy kupując wygodny samochód liczysz na jakiś zwrot? Taniej będzie autobusem a może i taxi ? Tak liczą razem z amortyzacją ? Komfort braku obsługi trudny do wyceny i musi kosztować. Jak tu juz ktoś pisał bezkonkurencyjna inwestycyjnie jest kurna chata. Masz gaz? Ok, w 10 lat z pewnością będzie taniej licząc z nakładami inwestycyjnymi. Chyba że ropa dalej będzie szła w górę?

Z praktyki wiem tylko jeszcze jedno : przy gazie koszty eksploatacyjne są na tyle wysokie, że w każdym obudzi sie skąpiec i po większym rachunku czy skokowej podwyżce przykręci ogrzewanie :D Przy pompie ciepła nawet o tym nie myslę bo ciepło jest bajecznie tanie a i taryfa weekendowa zachęca do komfortu i rozrzutności :D :D :D .

Przeglądy ? Konserwacja? A czy do lodówki czy zamrażarki wzywasz serwisanta? Jeśłi potrafisz kontrolowac stan wody w instalacji i ewentualnie glikolu w kolektorze to nic więcej sie nie nadzoruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat solarów było juz wielokrotnie, ale zawsze mozna powtórnie napisać : przy tak małym zapotrzebowaniu ja w domku i praktycznej mozliwości wykorzystanie max prze 6 miesięcy w roku solar jest najdroższym możliwym źródłem ciepłej wody !

 

Tak swoja droga, ja tam nie wiem, ale w rodzinie mam solar na dachu i ciepla wode z niego maja 12 miesiecy w roku a nie 6. O co biega ??

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te pompy ciepla wogole sie oplacaja ??

Tak sobie czytam ten caly watek i sie mocno zastanawiam. Na typowy domek (powiedzmy 150m2 uzytkowej) trzeba wydac jakies 40 tys za instalacje z pompa wiecej niz za instalacje powiedzmy na gaz czy wegiel.

Z tego co widze prad to koszt rzedu 200 zl na miesiac za PC ?

Grzejac weglem to koszt rzedu 300 zl/mc.

Grzejac gazem to koszt rzedu 500 zl/mc.

No i tak liczac to te 40 tys przy PC i koszt powiedzmy grzania gazem to zwroci sie za jakies (40 tys / 300 zl /12 mc = 11 lat) a weglem moze za 20 lat !. A gdzie jakies koszty amortyzacji itp ? Moze te pompy za te 10 lat trzeba bedzie wymieniac lub wpakowac w nie kilkanascie tys na remonty itd. Odkladajac te 40 tys na lokate to dodatkowo jakas kasa ktorej nie musimy teraz wydawac.

Czy gdzies zle wyliczenia zrobilem (gdzies za bardzo nagilaem, zle kwoty itp) ?

Czy te PC naprawde sie oplacaja (nie liczac ochrony srodowiska) ??

 

Fantom

 

ps. Ja osobiscie u siebie robie gaz, solary i kominek z plaszczem. Laczny koszt tej instalacji wyceniam na jakies 30 tys zl. Wegla nie moge miec - plan zagospodarowania zabrania.

 

Wez pod uwage koszty przylacza gazu, zrobienia kominow - jest to pare tysiecy zlotych. Wtedy zwrot z inwestycji spada ponizej 10 lat. Jesli przy pompach cieplach bierzesz pod uwage amortyzacje to wez ja rowniez pod uwage przy kotle gazowym, kominku, solarach.

Nie wiem dokladnie, ktore wypowiedzi masz na mysli mowiac ze instalacja PC jest drozsza o 40k od zwyklych. Domyslam sie, ze sa to ceny calej instalacji, razem z gornym zrodlem.

Powinieneś porownywac calkowity koszt PC (dolne zrodlo, pompa, gorne zrodlo) z kosztem przylacza gazu, zrobienia kominow (przy zalozeniu ze jestes na etapie budowy domu i kominow jeszcze nie ma), zakupu pieca, solarow, kominka z instalacja oraz grzejnikow.

Policz, zobacz co Ci wyjdzie i ocen co sie bardziej oplaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te pompy ciepla wogole sie oplacaja ??

Tak sobie czytam ten caly watek i sie mocno zastanawiam. Na typowy domek (powiedzmy 150m2 uzytkowej) trzeba wydac jakies 40 tys za instalacje z pompa wiecej niz za instalacje powiedzmy na gaz czy wegiel.

Z tego co widze prad to koszt rzedu 200 zl na miesiac za PC ?

Grzejac weglem to koszt rzedu 300 zl/mc.

Grzejac gazem to koszt rzedu 500 zl/mc.

No i tak liczac to te 40 tys przy PC i koszt powiedzmy grzania gazem to zwroci sie za jakies (40 tys / 300 zl /12 mc = 11 lat) a weglem moze za 20 lat !. A gdzie jakies koszty amortyzacji itp ? Moze te pompy za te 10 lat trzeba bedzie wymieniac lub wpakowac w nie kilkanascie tys na remonty itd. Odkladajac te 40 tys na lokate to dodatkowo jakas kasa ktorej nie musimy teraz wydawac.

Czy gdzies zle wyliczenia zrobilem (gdzies za bardzo nagilaem, zle kwoty itp) ?

Czy te PC naprawde sie oplacaja (nie liczac ochrony srodowiska) ??

 

Fantom

 

ps. Ja osobiscie u siebie robie gaz, solary i kominek z plaszczem. Laczny koszt tej instalacji wyceniam na jakies 30 tys zl. Wegla nie moge miec - plan zagospodarowania zabrania.

 

Wez pod uwage koszty przylacza gazu, zrobienia kominow - jest to pare tysiecy zlotych. Wtedy zwrot z inwestycji spada ponizej 10 lat. Jesli przy pompach cieplach bierzesz pod uwage amortyzacje to wez ja rowniez pod uwage przy kotle gazowym, kominku, solarach.

Nie wiem dokladnie, ktore wypowiedzi masz na mysli mowiac ze instalacja PC jest drozsza o 40k od zwyklych. Domyslam sie, ze sa to ceny calej instalacji, razem z gornym zrodlem.

Powinieneś porownywac calkowity koszt PC (dolne zrodlo, pompa, gorne zrodlo) z kosztem przylacza gazu, zrobienia kominow (przy zalozeniu ze jestes na etapie budowy domu i kominow jeszcze nie ma), zakupu pieca, solarow, kominka z instalacja oraz grzejnikow.

Policz, zobacz co Ci wyjdzie i ocen co sie bardziej oplaca.

 

No chwila. Ale przeciez w obu wypadkach (PC i bez PC) instalacja grzewcza i tak istnieje (podlogowa lub typowa). W 99 % domkow kominki i tak sa robione. Kominy tez, bo sa uzywane jako wentylacyjne, do kanalizy, kominka itp. A czy sie robi 2 kanaly czy 3 w tym kominie to zadna roznica praktycznie w cenie. Pozostale rzeczy mozna uwzglednic faktycznie i obnizyc roznice w cenie. No ale w sumie pytanie ciagle zostanie: czy jest sens inwestowac duzo wiecej (powiedzmy 30 tys) przy zwrocie moze za 10 lat ? Prawda jest tez taka, ze za te 10-15 lat duza czesc osob juz nawet nie bedzie mieszkala w tych domach :) Podobno dopiero trzeci domek jest tym ostatecznym.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No chwila. Ale przeciez w obu wypadkach (PC i bez PC) instalacja grzewcza i tak istnieje (podlogowa lub typowa). W 99 % domkow kominki i tak sa robione. Kominy tez, bo sa uzywane jako wentylacyjne, do kanalizy, kominka itp. A czy sie robi 2 kanaly czy 3 w tym kominie to zadna roznica praktycznie w cenie. Pozostale rzeczy mozna uwzglednic faktycznie i obnizyc roznice w cenie. No ale w sumie pytanie ciagle zostanie: czy jest sens inwestowac duzo wiecej (powiedzmy 30 tys) przy zwrocie moze za 10 lat ? Prawda jest tez taka, ze za te 10-15 lat duza czesc osob juz nawet nie bedzie mieszkala w tych domach :) Podobno dopiero trzeci domek jest tym ostatecznym.

 

Fantom

 

Co do pierwszego zdania - trzeba tak faktycznie zalozyc. Nie wiem czy te wyceny "40k wiecej niz normalna instalacja" zawieraja instalacje grzewcza.

Kominy - oczywiscie ze robisz, ale komin spalinowy jest drozszy niz wentylacyjny.

Kominki faktycznie robione sa wiekszosci domow - ale koszt zrobienia kominka z plaszczem wodnym jest wiekszy niz koszt zwyklego (ja zrezygnowalem z plaszcza).

A czy jest sens inwestowac wiecej i czekac na zwrot - decyzja nalezy do inwestora :)

 

PS. Mozna wziąć pod uwage ewentualne dotacje na odnawialne zrodla energii. W moim przypadku instalacja PC wyszla taniej niz instalacja gazowa :) Nie wiem, zebym bardzo narzekal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem istnieje jakaś minimalna powierzchnia ponizej której nie opłaca sie instalować PC. Jest to ok 130 m2 moze troche wiecej :roll: . Jezeli przy takiej powierzchni wydaje na prad średniomiesiecznie ok 370 zł i wszystko mam na prąd tzn kuchenke, cuw i ogrzewanie (konwektory) - taryfa G-12. To robiłem symulacje gdybym zakupił piece akumulacyjne to przy ostrych zimach ta inwestycja zwróciłaby mi sie po ok 10 latach. PC + wodna podłogówka zwróciłaby sie moze za 50 lat. Ja bym tego już nie dożył. :(

 

 

Moim zdaniem PC warto ząłozyć tak od 200 m2 wzwyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura, wszyscy licza "pod siebie" -moze wam sie nie oplaca, ale sa tacy ktorym sie albo oplaca, albo ktorych po prostu stac na to.

Ja zamierzam zakladac PC poniewaz nie wymaga dodatkowej obslugi (szczegolnie przy wyjazdach) a koszt podlaczenia gazu mialem wyceniony na ok. 25k zl -wiec o czym wy mowicie? Zeby gaz mnie kosztowal tyle samo co PC? To porazka a i niewiadomo co bedzie z ruskimi za 5-10 lat (wlasciwie z ich gazem, czy nie zakreca go etc...) Nie wspominamy widze juz o ekologii, dlaczego? Przeciez to jest wazne zagadnienie i problem. Ja uwazam ze oplaca sie instalowac PC w mniejszych domach (moj bedzie mial ok. 175m2 uzytkowej (pow. podlogowki do ogrzania 195m2)

Mysle (ale tylko mysle)na jakimis panelami fotovoltaicznymi i malym wiatrakiem na kominie. wstepne koszty rzedu 20-25k sa lekko za wysokie jak na dzien dzisiejszy i wydajnosc rzedu 1-1,5kW nie jest imponujaca w tej cenie. Jednak moze w przyszlosci gdy zaczna dofinansowywac dzialania pro eko wezme powazniej to pod uwage i ... No ale to za jakis zas, dzisiaj mysle o PC i wyborze odpowiedniej firmy i modelu.

Wracajac do tematu, czy Viessmann Vitocal 222-G nie jest jednak lepszy od IVT Greenline_HT_C_Plus? Wyglada ze ma lepszy sterownik, wiecej mozliwosci etc... no i wiekszy zbiornik cwu a podobne moce (Viessman dla mnie ma 6,1kW a IVT 5,9kW)

Tego IVT Premium Line X15 nie ma jeszcze chyba w sprzedazy

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest 370,- co miesiąc (może średnia roczna), ale w sezonie grzewczym jest dużo więcej do wydania za zużycie w danym miesiącu- to po pierwsze.

Po drugie zakładając, że około 2/3 tych wydatków jest dla potrzeb Co i CWU, to miło będzie zamiast 3.000,- zapłacić 1.000,- ( w najgorszym razie).

Ekonomiczne nie jest, bo termin zwrotu....?. To kiedy zwrócą Ci się "mniej" oszczędne inwestycje w domu - dach zawsze można zrobić tańszy, płot można zrobić z żerdzi i okorek, w łazience zamiast kafelek olejnica, itp. W każdym z tych przypadków walory użytkowe są takie same a czas ewentualnej amortyzacji ogromny :lol:. Różne są kryteria ważności wyborów.

Dla domu 130m2 kompletną instalację CO i CWU z podłogówką, opartą na pompie ciepła mozna wykonać do 40.000,-, a jak ktoś jest "trochę techniczny", to systemem gospodarczym nie przekroczy kwoty 30.000,-.

Fakt, można wykonać za dużo większe kwoty, ale jakoś tak jest, że "nam" liczy się z "maksa", a swoje wydatki kalkuluje się z "minimum".

Wiem, wiem - zaraz ktoś powie, ze jest różnica między np. płotem z okorek, a "ładnym", ale również w przypadku ogrzewania podłogowego należy uwzględnić, ze np. piec akumulacyjny zabiera sporo powierzchni, której nie możemy wykorzystać dowolnie - a przecież te dobrych kilka m2 też wybudowaliśmy i to za niezłą kasę.

Nie bez znaczenia jesttez fakt, ze nosniki energii rosna w sposób zatrważający - juz jest zapowiedź, że w przyszłym roku prąd zdrozeje o 30%.

Jeszcze w tamtym roku kotły na ekogroszek były najtańszym źródłem ogrzewania - dziś już "zrównały się" z gazem miejskim.

Biorac to wszystko pod uwagę może okazać się, że "w plecy" bedą wszyscy pomijając tych z pompami ciepła.

Tak więc jestem raczej ostrozny w twierdzeniu, że inwestycja w pompę ciepła jest nieuzasadniona ekonomicznie, bo to zależy o tego co i kto liczy. Bo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...