Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bzdura, wszyscy licza "pod siebie" -moze wam sie nie oplaca, ale sa tacy ktorym sie albo oplaca, albo ktorych po prostu stac na to.

Ja zamierzam zakladac PC poniewaz nie wymaga dodatkowej obslugi (szczegolnie przy wyjazdach) a koszt podlaczenia gazu mialem wyceniony na ok. 25k zl -wiec o czym wy mowicie? Zeby gaz mnie kosztowal tyle samo co PC? To porazka a i niewiadomo co bedzie z ruskimi za 5-10 lat (wlasciwie z ich gazem, czy nie zakreca go etc...) Nie wspominamy widze juz o ekologii, dlaczego? Przeciez to jest wazne zagadnienie i problem.

Pzdr.

 

No fakt. Jakbym mial zaplacic za podlaczenie gazu 25 tys to bym sie zastanowil. Ja kupilem dzialke w 90 % uzbrojona (bez deszczowki).

A co bedzie z ruskimi to nie wiadomo, ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo :) Moze wtedy tylko wegiel i drewno podrozeja o 50 %.

A o ekologii jak najbardziej trza pamietac. Ale czasmi nei stac kogos na "jej" sfinansowanie za 40 tys zl.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze trochę i będziemy wymieniać nasze pompy na Toshiba Micro Nuclear - starczy na 30-40 lat jedno "załadowanie" i prądu mamy w pip.W sumie to nie będziemy wymieniać pomp tylko podłączać do ww.ustrojstwa.Problemem będzie oczywiście pluton i co robić ze zużytym (?) reaktorem - oddać w sklepie ? :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zużyte paliwo na szufelkę i myk do sąsiada :lol: :lol: :lol:

Czy PC się opłaca? Jednemu tak -innemu nie. Nie ma sensu takie rozważanie. Każdy istnieje w określonych warunkach otoczenia (media) i możliwości fin. i to determinuje decyzję. pisałem już jak w zimie moja połówka ze zdziwieniem patrzyła na rach z ZEWT na 1,7 kzł (2m-ce)-ale za gaz rachunku nie ma :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te pompy ciepla wogole sie oplacaja ??

Tak sobie czytam ten caly watek i sie mocno zastanawiam. Na typowy domek (powiedzmy 150m2 uzytkowej) trzeba wydac jakies 40 tys za instalacje z pompa wiecej niz za instalacje powiedzmy na gaz czy wegiel.

 

moja pompa z instacją dolnego źródła kosztowała jakieś 20 000

podłogówke i tak bym miał

piec na gaz i instalacja gazowa z przyłączem była jakieś kilka tysięcy tańsza

 

wybrałem PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dla Was zagadkę :)

ile czasów dobowych można ustawić w nowej PC IVT Premiumline X15 dla co. i cwu ?

Na Polskę tej PC jeszcze nie dali .

Viessamnn a IVT? , Viessmann ...wodotrysków nie ma ale dobry sterownik, ( programy czasowe, automatycz. czas zimowy i letni, wakacje z datą i godz. itd. ) zb. cwu 250 litrów ( IVT płaszczowy 165 l) , gdy potrzebna wyższa temp. cwu można dogrzać przepływowo ( ale wtedy już stopniami grzałki 2,4,6 KW o ile pamiętam ) , inny czynnik chłodniczy R 410A ( IVT R407C ).

Moduł zdalnego sterowania tylko w znaczeniu termostatu Vitotrol 200 , nie ma zdalnego sterowania z znaczeniu na odległość ( moduł komunikacyjny ) o ile mi wiadomo .

ps. ukazał się wrześniowy nr. instalatora ( http://www.instalator.pl )

temat główny to kotły kondensacyjne ale dla nas min. grzanie powierzchniowe i ...wentylacja hybrydowa ( grawitacyjno/mechaniczna )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo"

 

Że podrożeje to pewne , ale nie koniecznie tyle co gaz. Gaz to gaz a prąd można uzyskać z różnych źródeł. więc to przełożenie 1-1 wcale nie takie oczywiste

 

Jeżeli oba podrożeją o 100% to czas zwrotu nadwyżki inwestycji w PC względem gazu skróci się dwukrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo"

 

Że podrożeje to pewne , ale nie koniecznie tyle co gaz. Gaz to gaz a prąd można uzyskać z różnych źródeł. więc to przełożenie 1-1 wcale nie takie oczywiste

 

Jeżeli oba podrożeją o 100% to czas zwrotu nadwyżki inwestycji w PC względem gazu skróci się dwukrotnie.

 

A jak to policzyłeś?

 

A uwagę chciałem zwrócić na to że nie ma przełożenia 1-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Każdy fundnie sobie to na co go stać. Nikt tu nie chce nikomu udowadniać co się opłaca a co nie. Ale na tym forum niestety bardzo dużo osób udowadnia że ich rozwiązanie jest to jedyne i słuszne. A czasami zdarza się że ci "doradcy" to nawet nie mają pojęcia o czym piszą i bazują na tzw. obiegowych opiniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo"

 

Że podrożeje to pewne , ale nie koniecznie tyle co gaz. Gaz to gaz a prąd można uzyskać z różnych źródeł. więc to przełożenie 1-1 wcale nie takie oczywiste

 

Jeżeli oba podrożeją o 100% to czas zwrotu nadwyżki inwestycji w PC względem gazu skróci się dwukrotnie.

 

A jak to policzyłeś?

 

A uwagę chciałem zwrócić na to że nie ma przełożenia 1-1.

 

To dość proste chyba - jeżeli przy dzisiejszych cenach roczne koszty prądu zużytego przez PC i gazu spalonego w kotle to odpowiednio 2000 i 3500 zł (dla jakiegoś przykładowego przeciętnego domu), to jeżeli oba nośniki zdrożeją o 100% to będzie 4000 i 7000 zł. Jak widać różnica która pracuje na zwrot nadwyżki kosztów inwestycji w PC względem gazu rośnie dwukrotnie czyli okres zwrotu będzie dwukrotnie krótszy. Pominąłem tu rzecz jasna kwestie innych kosztów eksploatacji zakładając że są niewielkie i porównywalne oraz zmianę wartości pieniądza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo"

 

Że podrożeje to pewne , ale nie koniecznie tyle co gaz. Gaz to gaz a prąd można uzyskać z różnych źródeł. więc to przełożenie 1-1 wcale nie takie oczywiste

 

Jeżeli oba podrożeją o 100% to czas zwrotu nadwyżki inwestycji w PC względem gazu skróci się dwukrotnie.

 

A jak to policzyłeś?

 

A uwagę chciałem zwrócić na to że nie ma przełożenia 1-1.

 

To dość proste chyba - jeżeli przy dzisiejszych cenach roczne koszty prądu zużytego przez PC i gazu spalonego w kotle to odpowiednio 2000 i 3500 zł (dla jakiegoś przykładowego przeciętnego domu), to jeżeli oba nośniki zdrożeją o 100% to będzie 4000 i 7000 zł. Jak widać różnica która pracuje na zwrot nadwyżki kosztów inwestycji w PC względem gazu rośnie dwukrotnie czyli okres zwrotu będzie dwukrotnie krótszy. Pominąłem tu rzecz jasna kwestie innych kosztów eksploatacji zakładając że są niewielkie i porównywalne oraz zmianę wartości pieniądza.

 

Tak to też potrafię. Pod warunkiem że rzeczywiście jest to 2000 i 3500 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Każdy fundnie sobie to na co go stać. Nikt tu nie chce nikomu udowadniać co się opłaca a co nie. Ale na tym forum niestety bardzo dużo osób udowadnia że ich rozwiązanie jest to jedyne i słuszne. A czasami zdarza się że ci "doradcy" to nawet nie mają pojęcia o czym piszą i bazują na tzw. obiegowych opiniach.

 

To jest kwestia zrozumienia, że najlepsze rozwiązanie w danym przypadku niekoniecznie jest optymalne w innym. Jak ktoś uparcie obstaje że jakieś rozwiązanie jest ogólnie najlepsze to zaczynam być przekonany że być może w ogóle nie jest najlepsze w żadnym przypadku :wink:

 

Dlatego na pytania czy i jaką PC polecam odpowiadam uparcie szeregiem pytań zaczynającym się od: Czego oczekujesz? Za ile? Jak wygląda projekt domu? Jakie masz alternatywy? ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo"

 

Że podrożeje to pewne , ale nie koniecznie tyle co gaz. Gaz to gaz a prąd można uzyskać z różnych źródeł. więc to przełożenie 1-1 wcale nie takie oczywiste

 

Jeżeli oba podrożeją o 100% to czas zwrotu nadwyżki inwestycji w PC względem gazu skróci się dwukrotnie.

 

A jak to policzyłeś?

 

A uwagę chciałem zwrócić na to że nie ma przełożenia 1-1.

 

To dość proste chyba - jeżeli przy dzisiejszych cenach roczne koszty prądu zużytego przez PC i gazu spalonego w kotle to odpowiednio 2000 i 3500 zł (dla jakiegoś przykładowego przeciętnego domu), to jeżeli oba nośniki zdrożeją o 100% to będzie 4000 i 7000 zł. Jak widać różnica która pracuje na zwrot nadwyżki kosztów inwestycji w PC względem gazu rośnie dwukrotnie czyli okres zwrotu będzie dwukrotnie krótszy. Pominąłem tu rzecz jasna kwestie innych kosztów eksploatacji zakładając że są niewielkie i porównywalne oraz zmianę wartości pieniądza.

 

Tak to też potrafię. Pod warunkiem że rzeczywiście jest to 2000 i 3500 ;)

 

Bez względu na to jakie koszty podstawisz - wyjdzie tak samo - jeżeli rzeczywiście koszty obydwu nośników energii pójdą w górę o 100%.

 

Ta proporcja kosztów grzania gazem ziemnym względem PC 1,75:1 to jest szacunek wg mojej oceny na podstawie dostępnych mi danych teoretycznych i rzeczywistych. Ze względu na zróżnicowane ceny, różne taryfy, różną wydajność systemów opartych na PC i kotłach gazowych może to podlegać sporym wahaniom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo"

 

Że podrożeje to pewne , ale nie koniecznie tyle co gaz. Gaz to gaz a prąd można uzyskać z różnych źródeł. więc to przełożenie 1-1 wcale nie takie oczywiste

 

Jeżeli oba podrożeją o 100% to czas zwrotu nadwyżki inwestycji w PC względem gazu skróci się dwukrotnie.

 

A jak to policzyłeś?

 

A uwagę chciałem zwrócić na to że nie ma przełożenia 1-1.

 

To dość proste chyba - jeżeli przy dzisiejszych cenach roczne koszty prądu zużytego przez PC i gazu spalonego w kotle to odpowiednio 2000 i 3500 zł (dla jakiegoś przykładowego przeciętnego domu), to jeżeli oba nośniki zdrożeją o 100% to będzie 4000 i 7000 zł. Jak widać różnica która pracuje na zwrot nadwyżki kosztów inwestycji w PC względem gazu rośnie dwukrotnie czyli okres zwrotu będzie dwukrotnie krótszy. Pominąłem tu rzecz jasna kwestie innych kosztów eksploatacji zakładając że są niewielkie i porównywalne oraz zmianę wartości pieniądza.

 

Tak to też potrafię. Pod warunkiem że rzeczywiście jest to 2000 i 3500 ;)

 

Bez względu na to jakie koszty podstawisz - wyjdzie tak samo - jeżeli rzeczywiście koszty obydwu nośników energii pójdą w górę o 100%.

 

Ta proporcja kosztów grzania gazem ziemnym względem PC 1,75:1 to jest szacunek wg mojej oceny na podstawie dostępnych mi danych teoretycznych i rzeczywistych. Ze względu na zróżnicowane ceny, różne taryfy, różną wydajność systemów opartych na PC i kotłach gazowych może to podlegać sporym wahaniom.

 

Dobrze. Teoria teorią. Równie dobrze mogę sobie założyć że ta proporcja wynosi 1990zł (prąd) do 2010zł (gaz) , wtedy również masz 200% racji co do tego że oszczędność będzie większa bo będzie 40zł a nie 20zł ;) .No rzeczywiście jak podrożeją obydwa o 100% jednocześnie, co od początku podważam jako ścisłą zależność że gaz drożeje 100% to z automatu prąd też 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę , że Panowie przepowiadają przyszłość :) ( w innych dziedzinach też ? :D czy można seansik zamówić ? :lol: ) teoria a praktyka .....proponuję do tych w/w rozważań wykorzystać logikę jako dziedzinę nauki oraz r-k prawdopodobieństwa ......

ps. mam nadzieję , że przy piątku mi wybaczycie ? , prawda ? ( bo przy poniedziałku to może nie ?:) ) .

Odnośnie zagadki ...jeden ..słownie: JEDEN ...dobre , nie ? :lol:

bo oni teraz ekspansję na Amerykę robią a my to mały pikuś :) maciupeńki

 

OOOOOOOOOOOoooo a co to ?

jestem pod wrażeniem :D dziękuję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę , że Panowie przepowiadają przyszłość :) ( w innych dziedzinach też ? :D czy można seansik zamówić ? :lol: ) teoria a praktyka .....proponuję do tych w/w rozważań wykorzystać logikę jako dziedzinę nauki oraz r-k prawdopodobieństwa ......

ps. mam nadzieję , że przy piątku mi wybaczycie ? , prawda ? ( bo przy poniedziałku to może nie ?:) ) .

Odnośnie zagadki ...jeden ..słownie: JEDEN ...dobre , nie ? :lol:

bo oni teraz ekspansję na Amerykę robią a my to mały pikuś :) maciupeńki

 

OOOOOOOOOOOoooo a co to ?

jestem pod wrażeniem :D dziękuję :D

 

A no trochę zboczyliśmy z tematu ;). Ale Ja już pass :lol: .

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...