Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ze ponoć dla pomp ciepla stosuje sie PEX bez tego aluminiowego kołnierza.

To chyba znowu jakiś mit dotyczący magicznych możliwości pc :wink:. Spytaj jaki jest powód tego typu ograniczeń, ciekaw jestem co powie. Rura powinna być z barierą antydyfuzyjną. Pex z wkładką alu jest bardzo dobry, bo trudno, żeby coś się z taką rurą stało. Ja mam coś przezroczystego z warstwą antydyfuzyjną, ale wolałbym jednak pexa. Dyfuzja tlenu musi być ograniczona, żeby nie korodowało to co jest w instalacji, a więc np. grzejniki od środka, wymiennik kotła gazowego/węglowego czy pompy ciepła - wszystko jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura powinna być z barierą antydyfuzyjną. Pex z wkładką alu jest bardzo dobry, bo trudno, żeby coś się z taką rurą stało.

 

Są też Pex'y bez wkładki ale z barierą antydyfuzyjną (EVOH). Pex'y z wkładką są lepszę i wygodniejsze w stosowaniu (nie sprężynują).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pex wydaje się być solidniejszy i zalana w pe wkładka alu na pewno się nie zestarzeje. Ze względu na gięcie, wytrzymałość bardzo mi się te rurki podobają. Miałem do czynienia z różnymi rurkami, z czego niektóre pod wpływem wody po kilku latach twardniały i samoistnie pękały, choć sprzedawca zapewniał że są nie do zdarcia. Nie był to polietylen (w końcu pe jest powszechnie używany do wody), ale wrażenie pozostaje... Gdybym obecnie miał wybierać to bym wybrał pex, a tak mam coś innego, chyba polibutylen. Może to wrażenie jest nieuzasadnione, ale jest...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem pert-al-pert. Można stosować również pex-al-pex lub pex. Wszystkie się nadają i mają barierę antydyfuzyjną. PEX występuje w rozmiarze 17x2, więc z racji mniejszych oporów polecany może być do pomp ciepła. Jeśli chcemy robić sami, to PEX jest trudniejszy w układaniu (bardzo sprężynuje), więc lepiej pex-al-pex lub pert-al-pert. Najważniejsze, aby rury były łączone doczołowo, a nie na zakład (tak jest w tanich chińskich np. w castoramie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie polibutylen? :o

Nie nadaje się on do podłogówki głównie ze względu na swoją rozszerzalność cieplną. 8)

 

PB najbardziej szlachetne i najdroższe tworzywo sztuczne z jakich wykonuje się rurociągi, może oprócz poliamidu. Nadaje się do ciepłej wody, systemu SDP, Hepworth.

 

Co do rozszerzalności to:

http://www.ogrzewnictwo.com/?a=article&idd=191

Do podłogówki występują rury PB z wkładką. Rozszerzalność termiczna jest zbliżona wtedy do miedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby ktoś czytał , to ktoś musi pisać. :lol:

 

No dobra, skoro takie nudy to ja zapytam.

Z OZC wyszło mi zapotrzebowanie 5,7kW. Do tego CWU dla 3 osób. Czy w takim przypadku jest sens montować pompę Zirius M2 - 5? Dla większej nie zmieści się kolektor poziomy. Alternatywa to kolektor pionowy ale to jak wiadomo to już znacznie droższe będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby ktoś czytał , to ktoś musi pisać. :lol:

 

No dobra, skoro takie nudy to ja zapytam.

Z OZC wyszło mi zapotrzebowanie 5,7kW. Do tego CWU dla 3 osób. Czy w takim przypadku jest sens montować pompę Zirius M2 - 5? Dla większej nie zmieści się kolektor poziomy. Alternatywa to kolektor pionowy ale to jak wiadomo to już znacznie droższe będzie.

 

Ja tam nie jestem ekspertem ale moze byc mało. Pytanie czy rozważasz system biwalentny(?), co z rekuperacją jak zamoerzasz ocieplić:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Dla większej nie zmieści się kolektor poziomy.

A może jakoś wejdzie, może "kolektor opaskowy" czyli np. jedna sekcja prawie dookoła domu ? Od granicy musisz mieć 4m, więc może da się 2-3m od budynku położyć jakąś wąską spiralke ? Chyba, że już to wszystko zagospodarowałeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby ktoś czytał , to ktoś musi pisać. :lol:

 

No dobra, skoro takie nudy to ja zapytam.

Z OZC wyszło mi zapotrzebowanie 5,7kW. Do tego CWU dla 3 osób. Czy w takim przypadku jest sens montować pompę Zirius M2 - 5? Dla większej nie zmieści się kolektor poziomy. Alternatywa to kolektor pionowy ale to jak wiadomo to już znacznie droższe będzie.

 

Ja tam nie jestem ekspertem ale moze byc mało. Pytanie czy rozważasz system biwalentny(?), co z rekuperacją jak zamoerzasz ocieplić:)

Rekuperacja jest, ociplenie dość spore. Dom wyszedł z obliczeń 4,5 litowy. Te 5,7kW to na 210m2. Razem z CWU potrzeba 7kW, ale co niektórzy mówią że pompa może być "niedowymiarowana".

 

System biwalentny nie ma sensu bo za jego cenę mam kolektor pionowy. No chyba że chodzi o grzałkę elektryczną która znajduje się w pompie.

 

A może jakoś wejdzie, może "kolektor opaskowy" czyli np. jedna sekcja prawie dookoła domu ? Od granicy musisz mieć 4m, więc może da się 2-3m od budynku położyć jakąś wąską spiralke ? Chyba, że już to wszystko zagospodarowałeś...

Tutaj sprawa kiepsko wygląda - z jednej strony media, z drugiej podjazd do garażu, wejście do domu, z trzeciej 3m od sąsiada, pozostaje ogród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozmowie z p. Kołodziejem z Thermogolv stwierdził on że w szwecji PC dobiera sie na jesli się nie mylę 70% a reszta grzałki, bo dobieranie na 100% nie jest ekonomicznie uzasadnione...

fajna tabelka jest tutaj http://www.ecopol-system.pl/polskienormy/polskienormy.html

 

Szkoda że ta tabelka jest sporządzona przez jakiegoś kr.....na, który zajmuje się PCi a nie odróżnia mocy od energii; no i że nie uwzględnia wykorzystania II taryfy, co ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o koszt ekploatacji. Nie wspomnieć nie można tu o fakcie, że wielkość dz dobiera się nie tylko do mocy PCi ale i do planowanego poboru energii, o czym zresztą była mowa na forum. Ze 175m wymiennika ktoś chce odebrać prawie tyle energii jak ze 320m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wymiarowaniem na np. 70% zapotrzebowania radziłbym podchodzić bardzo ostrożnie, bo często różnica w kosztach inwestycyjnych jest niewielka. Zwłaszcza przy kolektorze poziomym. Różnica w cenie samej pompy ciepła jest mała, przy całości można powiedzieć że nawet symboliczna. Chyba że w systemach bezpośredniego parowania i skraplania proporcje cenowe są inne niż przy "obyczajnych" pompach ;)

 

Osobiście unikam grzałek, w moich urządzeniach ich po prostu w ogóle nie instaluję i jeszcze nie miałem sygnałów że komuś zauważalnie brakuje mocy.

No, poza jednym, pompa dobrana na 100% zapotrzebowania, ale inwestor utrzymuje wewnątrz 24st. C. zamiast "obliczeniowych" 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...